Valmieras Ziņas
makonis
3°C
Vējš: 6 m/s

Lieliski veidi, kā ietaupīt ceļojot, un alternatīvas ceļošanas iespējas

Daudziem mūsdienās šķiet, ka ceļot ir dārgi, tomēr mēs atklāsim jums daudzus lieliskus, zināmus un ne tik zināmus padomus, kas Tev var ietaupīt simtiem un pat tūkstošiem eiro! Auto nomas portāls RentMama apkopojis ieteikumus, kā ietaupīt uz transportu, ēdienu, naktsmājām un daudz ko citu!

Transports un pārvietošanās

Ja plāno pasūtīt lidmašīnas biļetes uz sev tīkamo galamērķi, tās Tev vajadzētu iegādāties vismaz 6-7 nedēļas pirms lidojuma – šajā laikā biļešu cenas būs visizdevīgākās. Protams, tas neattiecas uz pēdējā brīža ceļojumiem, bet, ja plāno ceļojumu laikus, nevis paļaujies uz pēdējo mirkli, tad atceries – biļetes ir jāiegādājas savlaicīgi! Atrodot šķietami izdevīgu piedāvājumu, nesteidzies uzreiz to iegādāties – biļešu cenu piedāvājumus meklē ne tikai dažādās mājaslapās, bet arī pārbaudi dažādus datumus! Pamēģini izvēlēties citu lidostu – varbūt Tevis izvēlētajai lidostai pavisam netālu atrodas cita, uz kuru lidojot, spēsi iegūt izdevīgāku biļetes cenu. Bet atkal jau – nepārsteidzies, uzreiz atrodot divreiz lētāku piedāvājumu, – atceries, ka Tev ir jānokļūst līdz noteiktam galamērķim, tādēļ noteikti izpēti arī citu transportu biļešu cenas, kas Tevi nogādās līdz viesnīcai vai Taviem apartamentiem.

Attēls: Sean MacEntee via Flickr

Attēls: Sean MacEntee via Flickr

Vienmēr izrēķini, cik ceļš Tev izmaksās, aptverot teju visus iespējamos transportus, ko izmantosi! Panākumu atslēga, izvēloties piemērotāko un izdevīgāko transportu piedāvājumus, ir meklēšana, pārbaudīšana un cenu, lidostu un citu transportu salīdzināšana!

Ja plāno iznomāt auto, aplūko šo rakstu!

Lielbritānijā, Francijā, Vācijā un daudzās citās Rietumeiropas valstīs vilcienu biļetes ir ļoti dārgas, tomēr lielākajā daļā Austrumeiropas valstu Tu redzēsi, ka vilciens Tev izmaksās ne tikai lētāk, nekā, piemēram, autobuss, bet arīdzan ātrāk nogādās Tevi vajadzīgajā galamērķī.
Ja vilcienu vai metro plāno izmantot bieži, apsver mēnešbiļetes iegādi (tā Tev obligāti nav jāiegādājas uz mēnesi – ir iespējams iegādāties šādu biļeti arī, piemēram, uz 1 nedēļu). Ja Tev priekšā ir garš ceļš un ja plāno ceļot ar lidmašīnu vai vilcienu, tad centies to darīt nakts laikā. Šādā veidā Tu ne tikai ietaupīsi savu laiku, bet arī naktsmāju izmaksas!

Alternatīvi ceļošanas veidi

Pēdējo gadu laikā ekonomiskā ceļošana ir kļuvusi par ļoti populāru tēmu pat to vidū, kuri var atļauties arī luksus ceļojumus. Dažas no metodēm, kas ceļošanu padara ekonomiskāku, ir pierādījušas, ka var sniegt daudz vairāk, nekā sākumā varētu šķist. Ekonomiskā ceļošana visbiežāk iekļauj lokālāku pieredzi, proti, Tu savu ceļojumu vairāk izbaudi kā konkrētās vietas iedzīvotājs, nevis kā tūrists. Daudzi tūristi aizmirst, ka ceļo, lai gūtu jaunus iespaidus un, iespējams, atteiktos no dažām ērtībām! No savas rutīnas Tu nekad neizbēgsi, ja savā dzīvē neko nemainīsi, piemēram, tādas lietas kā ikdienas ēdiens un aktivitātes. Iespējams, būsi izbrīnīts, ka, pieņemot un izbaudot vietējo dzīvi, tostarp – nogaršojot eksotiskus ēdienus, ko nekad nebūtu plānojis savā dzīvē ēst, – Tava dzīve taps daudz interesantāka un pārsteigumu pilnāka, nekā jebkad iepriekš!

Vai esi redzējis/-usi filmu “The Holiday,” tad Tev noteikti vajadzētu rasties idejai, ko nozīmē “the home exchange/swapping” jeb, latviski tulkojot, mājokļu apmaiņa. Ja nē, tad īsi paskaidrosim – mājokļu apmaiņa nozīmē, ka uz noteiktu laika periodu savu mājvietu apmaini uz kāda cita cilvēka māju, dzīvokli vai kādu citu dzīvojamo vietu. Jā, tik ļoti vienkārši! Dažkārt tiek apmainītas ne tikai mājvietas, bet arī, piemēram, automašīnas. Pastāv ļoti daudz dažādu mājaslapu, kuras Tev sniegs informāciju par pieejamajām mājvietām un īpašnieka kontaktinformāciju! Viena no populārākajām un atzītākajām ir www.homeexchange.com/en. Viena lieta, ko Tev noteikti vajadzētu zināt, ir, ka lielākā daļa no šīm mājaslapām pieprasa abonementa samaksu, tomēr tādēļ neatmet uzreiz ar roku šādai opcijai! Padomā, – šādā veidā Tu ne tikai iegūsi uzticamu informāciju, bet Tu vari ietaupīt vairākus simtus, pat tūkstošus uz naktsmājām, it sevišķi tādās valstīs kā Šveice, kur naktsmājas ir ļoti, ļoti dārgas.

Attēls: Martin Robson via Flickr

Attēls: Martin Robson via Flickr

Vēl viena iespēja, kas līdzinās “home exchange,” ir “house sitting”. Galvenā atšķirība šeit ir tāda, ka ar “house sitting” Tev nav jāiemaina savs mājoklis, kas ir lieliska izvēle, ja nevēlies, lai kāds svešinieks uzturētos tavā mājvietā! Visbiežāk Tev vajadzēs uzraudzīt īpašnieka mājokli, iespējams, aplaistīt augus, veikt nelielus uzkopšanas darbus vai pieskatīt mājdzīvniekus. Tā kā ļoti daudziem ceļotājiem mājdzīvniekus ņemt līdzi ceļojumā ir ļoti apgrūtinoši, tad viņi bieži izvēlas uzticēt tos ar visu savu mājvietu kādam cilvēkam, kas dzīvnieciņus uz noteikti laiku varētu pieskatīt un aprūpēt! Ja izvēlies šo alternatīvo ceļošanas veidu, tad noteikti atradīsi daudzas noderīgas mājaslapas, kas nodrošina aptuveni tādu pašu informāciju kā “home exchange” mājaslapas. Ja saproti, ka šī būs “Tava lieta,” noteikti piereģistrējies www.trustedhousesitters.com/, tomēr arī šeit būs jāiegādās abonements.

Pastāv ļoti daudz dažādu alternatīvu ceļošanas veidu, kas Tev var ietaupīt tik daudz līdzekļu! Work exchange un brīvprātīgais darbs ārzemēs Tev ļaus iemainīt sevis veikto darbu pret mājvietu, savukārt Couch-Surfing Tev piedāvās iespēju apmesties uz noteiktu laiku uz kāda dīvāna jebkur pasaulē!

Pasaule ir pilna pārsteigumu – viss, kas Tev jādara, ir jāatver acis un jāsaskata iespējas, ko Tu vari izmantot!

Ēdiens

Izvairies no restorāniem, kas burtiski kliedz “Tūristiem!” Šādi restorāni gandrīz vienmēr būs daudz, daudz dārgāki, nekā daži vietējie restorāni, kafejnīcas un bistro, kur visticamāk Tu varēsi iegādāties lielisku maltīti lokālā stilā par daudz mazāku samaksu. Ļoti populāri visā pasaulē, arī tepat, Latvijā, ir “Daily specials” jeb dienas piedāvājumi, kas parasti iekļauj pirmo un otro ēdienu, dažkārt desertu un pat kādu dzērienu par salīdzinoši mazām izmaksām! Visvairāk uzmanies “tipiskajās tūristu pilsētās,” kur daudzi negodīgi restorānu īpašnieki ir iemanījušies šmaukt “naivos” tūristus – daudziem no viņiem ir “īpašas” ēdienkartes tūristiem, kur visu maltīšu cenas ir pamatīgi uzskrūvētas! Vēlreiz, atceries – Tu meklē jaunus iespaidus, tādēļ atsakies no picas, frī kartupeļiem vai pat iecienītā alus! Izmēģini jaunus ēdienus un dzērienus, tie ne tikai būs daudz lētāki, bet, iespējams, pat kvalitatīvāki, nekā Tu spētu iedomāties!

Attēls: Jirka Matousek via Flickr

Attēls: Jirka Matousek via Flickr

Esi atvērts visam jaunajam, ko vari izbaudīt savā ceļojumā! Laba doma ir plānot savas maltītes un to, kur tās ēdīsi! Izmanto Tripadvisor.com vai Foursquare aplikāciju, lai uzzinātu, kur atrodas labākie restorāni un citas ēstuves par labākajām cenām! Tāpat daudz ietaupīsi arī, ja ēdīsi “līdz ar sezonu,” piemēram, vasarā tie noteikti būs augļi, bet rudenī – dārzeņi!

Daudzi tūristi savu ceļojumu laikā aizmirst par tādu lietu kā gatavošana mājās. Tu vari nobaudīt vietējos ēdienus, bet kādēļ tos nepagatavot savu apartamentu virtuvītē? Iespējams, ka atklāsi savu nākamo mīļākā ēdiena recepti!

Citi ieteikumi

Būtiski vari ietaupīt uz dažādām tūrisma grāmatām, piemēram, ceļvežiem – labāk mēģini informāciju atrast bibliotēkā vai internetā! Daudzas tūrisma mājaslapas piedāvā ceļvežus lejupielādēt bez maksas! Ja tomēr vēlies izmantot ceļvedi, iegādājies to savā dzīvesvietā, kur tas visticamāk būs daudz lētāks, salīdzinot ar cenām pilsētā, uz kuru ceļo. Tas pats attiecas uz kartēm!

Neatmet ar roku domai, ka vari izplānot savu ceļojumu pats/-i! Tā tu ietaupīsi uz tūrisma aģentūrām, un, nonākot savā galamērķī, pat uz tūristu gidiem! Un ietaupīšana nav vienīgais ieguvums!  Pašam plānot ceļojumu būs daudz, daudz jautrāk!

Nebaidies iepazīt jaunus cilvēkus! Vietējie iedzīvotāji mācēs Tev labāk pastāstīt ļoti daudz, pat salīdzinot ar jebkuru ceļvedi, kā arī padalīsies ar informāciju par to, kur nobaudīt gardāko kafiju, kurus tūrisma objektus noteikti nepalaist garām, kā arī vienkāršākos norādījumus, kā nokļūt līdz Tev vēlamajai vietai!

Attēls: Arian Zwegers via Flickr

Attēls: Arian Zwegers via Flickr

Ja ceļo ar ģimeni vai draugiem, tad arī tādā veidā vari ietaupīt. Kā? Viesnīcas istabas, kas paredzētas vienai personai, ļoti bieži būs gandrīz tādā pašā cenā, kā divvietīgā istaba! Arī citas lietas, ne tikai naktsmājas, varēsi dalīt ar ceļojuma sabiedrotajiem!

Noteikti esi ievērojusi/-usi, ka pilsētās, kurās čum un mudž no tūristiem, viss ir daudz dārgāks, tostarp – naktsmājas. Ja viesnīcas istabiņa vai apartamenti Tev vēlamajā pilsētā ir tādi, kurus varētu atļauties tikai retais, ņem talkā “Māti Google” un meklē! Izpēti to, vai netālu no Tev kārotās pilsētas neatrodas kādas mazākas pilsētiņas vai ciemati, kuros naktsmājas varēsi atrast pat divreiz lētāk!

Attēls: Les Haines via Flickr

Attēls: Les Haines via Flickr

Ja plāno ceļot Eiropā, tad rēķinies ar to, ka vēlā pavasarī, vasarā un agrā rudenī būs “tūristu sezona”! Tādēļ labāk izvēlies ceļot agrā pavasarī un nedaudz vēlākā rudenī – šajā laikā atradīsi patiešām izdevīgus ceļojumu piedāvājumus! Atceries – slavenais Londonas Tilts paliks tas pats Londonas Tilts, neatkarīgi no tā, kurā gadalaikā to apmeklēsi!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Mūsu partneri