Valmieras Ziņas

Džoij – kanisterapijas sunīts, kas nes visiem prieku

Lasīšanas laiks: 6 min

Inga Vīksna un Kavaliera Kinga Čārlza spaniels Džoij ir nešķirama komanda. Dienu dienā viņi ir kopā un palīdz bērniem, skolēniem, un uzlabo dienu pansionāta iemītniekiem. Inga ir sertificēta kanisterapeite un Džoij kanisterapijas suns. Abi apgūst kanisterapiju ik dienu, jo bērnu vajadzības ir ļoti dažādas. Inga aktīvi darbojas kā kanisterapijas speciāliste no  2023. gada 1. novembra, kad abi ar Džoij izveidoja arī savu Kanisstudiju “Radošumam un mieram”, kur vada kanisterapijas (terapijas ar suni) nodarbības bērniem. Inga jau 6 gadus ir jauniešu aprūpes speciāliste Valmieras SOS bērnu ciematā, kur viņa uzzināja, kas īsti ir kanisterapija. Satiekoties ar kanisterapeitiem (suņiem) un izzinot kanisterapijas speciālista ikdienu, viņa saprata, ka viņu tas interesē. Lai gan Inga bija daudz domājusi par kanisterapiju, Džoij ienākšana ģimenē bija dvēseles sauciens un tikai pēc tam sunītis kļuva par kanisterapeitu. Sevišķi liels atbalsts Ingas un Džoij pilnveidošanās posmā ir Ingūna Tihomorova (Latvijā zināma kinoloģe un kanisterapijas aizsācēja Latvijā), kas vēl šobaltdien “piespēlē” dažnedažādākās iespējas.

Džoij un Ingas ceļš uz kanisterapiju un savu studiju

Suņa ceļš uz kanisterapiju sākas jau no kucēna kājas. Katrs sunīts nevar būt kanisterapeits. Lai suns varētu darboties kanisterapijā, viņam jābūt ar augstu intelektu, paklausīgam, mierīgam ar līdzsvarotu nervu sistēmu. Vēl sunim jābūt viegli apmācāmam un apķērīgam. Obligāti reizi gadā atkārtoti jākārto sarežģītais kanisterapijas eksāmens. Tas sastāv no divām daļām – vispārīgās un specializētās. Vispārīgā daļā pārbauda suņa paklausību, sadarbību ar saimnieku, suņa veterināro kontroli, pēta sunīša socializēšanās prasmes, u.tml. Specializētā daļā suns tiek pārbaudīts nestandarta situācijās, piemēram, noturība, reakcija uz dažādām provokatīvām situācijām, kontakts ar ratiņkrēslā sēdošu cilvēku, kontakts ar guļošu klientu, medicīniskā aprīkojuma akceptēšana, smakas, smaržas vai kad cilvēks pārvietojas ar kruķiem u.t.t.

Inga savu ceļu uz kanisterapeita speciālistu sāka tikai pēc tam, kad Džoij bija saņēmis jau divus kanisterapijas sertifikātus. Viņa juta lielu atbildību pret kanisterapijas darbu, tādēļ neķērās pie nodarbību vadīšanas, pirms nav apguvusi nepieciešamās prasmes. Vērojot citu nodarbības un braukājot uz iepriekšminētajiem eksāmeniem, viņa lēnām sāka mācīties. Eksāmenu laikā varēja vērot priekšzīmīgus paraugdemonstrējumus no kā tad iegūt jaunas zināšanas. Tad Ingūna uzrīkoja apmācības, kurās Inga piedalījās, lai iegūtu zināšanas par kanisterapijas speciālista darbu. Apmācības ilga 2 mēnešus, taču saņemties uzsākt kanisterapijas ceļu Ingai aizņēma 2 gadus.

Pēc veiksmīgām mācībām, Ingai SOS ciematā bija iespējas uzsākt kanisterapiju nodarbību praktizēšanu. Tās laikā Inga saprata, ka tas ir diezgan apgrūtinoši, ja katru reizi mašīna jāpiekrāmē pilna ar nepieciešamajiem materiāliem, piemēram, konusiem, spēlēm, pērlītēm u.c., tad šis inventārs jāizkrāmē un atkal jāsavāc. Risinājums tam bija atvērt savu kanisterapijas studiju Valmierā. Parasti kanisterapijas speciālisti brauc uz nometnēm, bērnu centriem, skolām, pansionātiem, taču Inga ir jau otrā kanisterapijas speciāliste Latvijā, kas uzņem pie sevis studijā. “Kad es aizeju uz savu Kanisstudiju, es jūtos kā oāzē, jo esmu to iekārtojusi tā, lai man un klientiem ir patīkami, mierīgi, interesanti un ērti,” stāsta Inga.

Šobrīd Inga strādā arī par sociālo pedagogu. Kā Inga pati saka: “Esmu daudzpusīga personība.” Viņa ir pabeigusi Klusuma skolu, apgūstot pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu “Apzinātība un tās pasniegšanas un izmantošanas metodes mācību iestādē”, kā arī saņēmusi apliecību. Noteikti var secināt, ka viņai ir liela pieredze pedagoģijā. “Apmeklējot dažādas apmācības, iegūtās zināšanas un prasmes var izmantot kanisterapijas nodarbībās,” apgalvo Inga.

Kanisterapijas nodarbības

Viena nodarbība ilgst aptuveni 30 minūtes. Pirmā reize ir iepazīšanās nodarbība, jo ir svarīgi lai bērns pieņemtu terapeitu un suni. Ikdienā režīms ir sekojošs: radošā nodarbe, kad tiek strādāts pie galda vai uz grīdas (suns visu laiku ir klātesošs), tad ir aktīvā daļa, kur bērns darbojas ar suni, un tad atkal radošais, mierīgais. Kanisterapija ir ļoti daudzveidīga. Tā variē no vienkāršas saskarsmes ar suni, līdz dalībai rehabilitācijas procesā, kā laikā tiek pielāgoti kanisterapijas mērķi aktuālajam progresam. Vispārējais nodarbības mērķis ir sniegt atbalstu bērnam, lai viņš justos labi un pārliecināts par sevi, kā arī bērns tiek motivēts un iedrošināts darboties interesantās nodarbēs. Ar kanisterapijas palīdzību var nodrošināt neapzinātu mācīšanās procesu, piemēram, attīstot matemātikas prasmes, lūgt bērnam iedot vienu vai divus, vai trīs gardumiņus sunītim. Līdzīgi kā ar lasīšanu – Inga aicina palasīt sunītim. “Es uzskatu, ka kanisterapijā nav vecuma ierobežojuma,” atklāj Inga. Kanisterapija var veicināt runāšanu, attīstīt sajūtas, uzlabot koncentrēšanās spējas, mācīt rūpes par sevi un citiem un vēl daudz ko citu.

Bija bērniņš, kam nozīmētas 10 obligātās nodarbības DI projekta ietvarā, kurš sākotnēji suni nepieņēma. Pirmajās nodarbībās bērniņš staigāja tikai uz priekšu un atpakaļ un Džoij sekoja. Tad bērns staigāja pa apli un Džoij aiz viņa. Puika nosēdās uz zemes un Džoij nosēdās blakus, tomēr bērns vēl atgrūda sunīti. Vienā no pēdējām nodarbībām puika nosēdās pie galda, ļāva sunītim sēdēt blakus un papaijāja Džoij. Tad vēl viņš nogulās uz paklāja un pasniedza Džoij bumbiņu, ar ko spēlēties, un tajā paša laikā paijāja. Tas, ka šis puisēns soli pa solim ir pieņēmis suni, ir Ingas un kanisterapeita Džoij gandarījums un sasniegums.

Kanisterapijas speciāliste Inga ļoti daudz dokumentē fotogrāfijās nodarbību norisi. Tādējādi var salīdzināt kāds bērniņš bija pirmajā nodarbībā un kāds pēdējā, ievērot kā laika gaitā mainās bērna darbības un emocijas.

Inga stāsta, ka nesen ar Džoij bija ciemos Trapenes pansionātā. Tur Džoij rādīja trikus, ļāva samīļoties, apciemoja arī guļošos iemītniekus un iepriecināja ar savu klātbūtni. Inga šo pieredzi atceras ar siltu sirdi, tomēr atzīst, ka ar katru apmeklējumu mācās kaut ko jaunu. Kā piemēru viņa min, ka uz nākošajām reizēm ir jāpaņem savs paklājiņš līdzi, citādi Džoij slīd kājas. Vēl esot jāpadomā par suņu ratiem, jo gan sunītim, gan pansionāta iedzīvotājiem, gan pašai Ingai ir grūti pārnēsāt sunīti no klēpja uz klēpi.

Džoij pašsajūta un slodze

Inga ir ļoti vērīga attiecībā pret Džoij darbadienu. Viņa pieņem trīs bērnus un tad ievēro 30 vai 60 minūšu pauzīti, lai Džoij var paēst, izstaigāties un pagulēt. Turklāt, Inga stāsta, ka Džoij nogurumu var pamanīt – kad piekusis, tad vienkārši iet gulēt.

Uzņēmuma tēlam veidojoties, augot bērnu skaitam, un domājot par Džoij noslodzi, Inga plāno iegādāties vēl vienu vai pat divus sunīšus, kurus arī izmācītu par kanisterapijas suņiem. Un tie noteikti arī būs Kavaliera Kinga Čārlza spanieli. Tā ir labāka prakse, gluži kā Ingūnai, kurai divi sunīši strādā un divi atpūšas.

Kanisstudija “Radošumam un mieram” atrodas Ainažu ielā 6, Valmierā. Sociālajā medijā Facebook, meklējot “Kanisstudija Radošumam un Mieram”, var atrast pašu Ingu un viņas sunīti Džoij, kā arī uzzināt sīkāku informāciju par kanisterapijas nodarbībām.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Promo Cash & Carry  Ed. Lācera iela 4, Valmierā  aicina savai komandai pievienoties  tirdzniecības zāles darbinieku/-ci "Frozen" (-18 grādi) nodaļā.Darba apraksts:- Izvietot preci saldētavās un tirdzniecības zāles plauktos;- Sekot līdzi preču apritei un derīguma termiņiem;- Uzturēt kārtību ledusskapī un tirdzniecības zālē;- Atbilstoši prasībām, izvietot cenu zīmes un reklāmas materiālus.Prasības:- Spēja veikt fizisku darbu;- Vēlama iepriekšējā pieredze tirdzniecībā;- Augsta precizitāte un atbildības sajūta.Uzņēmums piedāvā:- Atalgojumu 650.00 - 675.00EUR uz rokas;- Apmācības darba vietā;- Bezmaksas tēju un kafiju;- Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika;- Apmaksātu obligāto veselības pārbaudi;- Redzes korekcijas līdzekļu kompensāciju;- Draudzīgas cenas PROMO Cash&Carry produktiem;- Labus piedāvājumus pie sadarbības partneriem (piemēram mobilo sakaru pakalpojumiem).Lūgums sūtīt pieteikumu un sazināsimies ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām. Sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu - darba pārrunām.Jūsu personas dati, kas ietverti CV un citos dokumentos, kas pievienoti klāt darba pieteikumam, tiks apkopoti, apstrādāti un uzglabāti saskaņā ar ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kā arī SIA “Sanitex” Privātuma politiku. Profesija: TIRDZNIECĪBAS ZĀLES DARBINIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Eduarda Lācera iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-04-26 Darba sākšanas datums: 2024-04-19 Kontaktpersona: Tālrunis: 22309306 E-pasts: ieva.sp@sanitex.eu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Kocēnu apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā sētnieku/-ci (Vaidavas pagastā) uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • veikt fiziski intensīvu darbu; • nodrošināt Vaidavas ciema teritorijas kārtību - uz ielām, gājēju ietvēm, piebraucamām vietām, parku celiņiem, citās sabiedriskās vietās, tīrot sniegu, pļaujot zālienu, savācot atkritumus un lapas; • veikt palīgdarbus gan iekštelpās, gan āra darbos; • veikt citus darba pienākumus, saskaņā ar amata aprakstu; ja Tev ir: • pamatizglītība un pamatiemaņas vai pamata pakāpes profesionālā izglītība; • labas latviešu valodas zināšanas; • fiziskā izturība un gatavība veikt fizisku darbu neatkarīgi no laika apstākļiem; • kompetences: pozitīva, atbildīga attieksme pret darbu; prasmes noteikt prioritātes un plānot ikdienas darbu atbilstoši savai kompetencei, uzticētos darba pienākumus veikt kvalitatīvi; spēja strādāt ātri un rūpīgi; mēs piedāvājam: • pamatalgu 700 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu kocenuapvieniba@valmierasnovads.lv, vai personīgi Kocēnu apvienības pārvaldē, adrese: Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pagasts, Valmieras novads, ar norādi „Pieteikums Kocēnu apvienības pārvaldes sētnieka/-ces amatam”, līdz 2024.gada 3.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 26072148 vai 26473533. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-05-03 Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri