Valmieras Ziņas

Valmieras Integrētajā bibliotēkā pozitīvā gaisotnē aizvadīta tikšanās ar japāni Masaki Nakagavu

Lasīšanas laiks: 6 min

Nu jau vairs tikai retais latvietis nav dzirdējis un neko nezina par smaidīgo japāni Masaki Nakagavu, kurš ir absolūti iemīlējies Latvijā, apguvis, bet joprojām mācās latviešu valodu, dzied latviešu dziesmas, mīl latviešu kultūru un ēdienu. Ceturtdien, 14.martā, kad skolēni bauda pavasara brīvlaiku, Valmieras integrētajā bibliotēkā (VIB) bija sapulcējušies jaunieši, lai iepazītu šo tālo ciemiņu, kas nu jau kļuvis par savējo. Sarunu vadīja VIB Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Monta Badūne, un jautājumi bira kā no pārpilnības raga. Daudzus jautājumus bija sagatavojusi Monta, bet arī jauniešiem bija patiesa interese par Japānu un Masaki dzīvi Latvijā.

Iepazīstinot ar sevi, Masaki pateicās par ielūgumu un bija ļoti priecīgs par šo tikšanos. Valmierā viņš ir bijis vairākkārt, bet pirmo reizi viesojās Valmieras Integrētajā bibliotēkā. Masaki ir no Kobes, kas ir Rīgas sadraudzības pilsēta, bet četrus gadus dzīvojis Higašikavā, kas ir Rūjienas sadraudzības pilsēta. Masaki katram jautājumam ir atbilde latviešu valodā, tikai daži vārdi jāpaskaidro plašāk vai jāpārtulko angļu valodā.

Šķiet, populārākais jautājums ārzemniekiem ir – ko tu te dari? Kāpēc no visas pasaules izvēlējies tieši Latviju?

Pirms kādiem 10 gadiem es ciemojos Jelgavā. Biju Japānas universitātes students, un mans profesors piedāvāja, vai nevēlos doties uz Latviju. Es nezināju, kas tā Latvija tāda ir, bet ļoti gribēju to uzzināt. Tajās divās trīs dienās, ko es kā tūrists pavadīju Latvijā, es uzreiz šeit sajutos kā mājās. Garšīgi ēdieni un dzērieni, jauki cilvēki… Kā apmaiņas students 2014.gadā septiņus mēnešus es biju Rīgā. Man ļoti patīk Latvija, jūsu valoda ir  skaista – tāpēc es esmu šeit.

Kā students sāku mācīties latviešu valodu, bet sapratu, ka latviešu valoda un izruna ir ļoti grūta: „ģimene”,  vārdi ar garumzīmēm… (Īpašs stāsts ir par gulošo policistu.) Tad es latviešiem mācīju japāņu valodu, bet pats no viņiem mācījos latviešu valodu. Japāņu un latviešu valodas ir ļoti atšķirīgas. Japāņu valodā nav dzimtes, latviešu valodas gramatika ir grūta, nevarēju saprast sieviešu un vīriešu dzimtes vārdus un galotnes (puika, sirds, uguns utt.), bet valoda patiešām ir ļoti skaista.

Diskusijas laikā ļoti plaši tika iztirzāta ēdienu tēma. Atklājās daudzas pārsteidzošas lietas, kas ir iecienītas Masaki Latvijas ēdienkartē: maizes zupa, putra ar mellenēm, aukstā zupa (labāk ar bietēm), Ādažu čipsi, biezpiena sieriņš „Kārums” (īpaši ar kokosu), cūkas šņukurs (pie šī vārda gan Masaki saminstinās). Vēl ne reizi nav pamēģināta nekāda piena zupa un ķīselis. Šo vārdu skaidrojumus un receptes Masaki iesaka tikšanās dalībnieki, un Masaki apsolās izmēģināt arī šos ēdienus. Piemēram, rīsu piena zupa Masaki šķiet ļoti interesanta kombinācija. Savukārt klātesošos izbrīna fakts, ka Japānā  no Latvijas ēdieniem Masaki pietrūkst karsto suši, jo tur, izrādās, gatavo tikai aukstos suši. Latviešiem savdabīgs Japānas ēdiens šķiet jēlas olas ar rīsiem un sojas mērci.

Vairākus jautājumus Monta lūdz atbildēt, diskusijas dalībniekiem izmantojot menti.com.

Vienā vārdā apraksti Latviju!

Dalībnieku atbildes: Dzimtene, daba, mājas, gadalaiki, meži, tradīcijas, valoda, kultūra…

Kā zināms, Japāna ir ļoti izstiepta zeme, un Masaki pastāsta, ka gadalaiki ir arī Japānā. Viņam vislabāk patīk vasara. Pagājušajā gadā Latvijā pirmo reizi biju vasarā. Bija Jāņi, vasaras saulgrieži, un biju ļoti pārsteigts, cik naktī ir gaišs. Pulkstenis ir 2.00 naktī vai 5.00 no rīta, un debesis ir gaišas – kā tas var būt? Ļoti interesanta pieredze!

Dzīvojot Latvijā, kas tev liekas visatšķirīgākais no  Japānas?

Latvijā visi cilvēki ir ļoti gari! Mans augums ir 174 centimetri, un Japānā es skaitos diezgan garš cilvēks, virs vidējā, bet Latvijā esmu mazs.

Mēs zinām, ka tu spēlē ģitāru. Vai vēl kādu mūzikas instrumentu?

Mana mamma bija pianiste. Es arī spēlēju klavieres septiņus gadus, bet nomainīju pret ģitāru. Visu esmu apguvis pašmācības ceļā, jo es negribu mācīties mūziku, gribu to izbaudīt.

Kas ir tava ģimene Japānā, vai tev ir brāļi un māsas? Ko viņi saka par tavu aizraušanos ar Latviju?

Man ir mamma, tētis un vecāka māsa. Pirms četriem gadiem ļoti gribēju, lai mana ģimene atbrauc uz Latviju, un viņi te bija vienu nedēļu. Tas bija Ziemassvētku laiks, un arī viņiem šeit ļoti patika. Domāju, ka šogad arī viņi atbrauks. Pirms viņi nebija ciemojušies Latvijā, viņi nesaprata, kāpēc esmu tādā sajūsmā par Latviju, bet tagad saprot.

Vai tu kontaktējies ar citiem japāņiem Latvijā?

Jā, Latvijā esam tāda maza kopiena, kontaktējos ar citiem Jelgavā, Liepājā, Ventspilī…

Ar ko Tev aizsākās latviešu mūzika? Un kura ir tava mīļākā latviešu dziesma?

2017.gadā klausījos „Prāta vētras” izpildīto „Mana dziesma”. Tad es vēl nezināju latviešu valodu, bet dziesma likās ļoti skaista.  Dalījos ar šo un citiem video. Man patīk arī tautasdziesmas, īpaši „Pie Dieviņa gari galdi”. Patīk mūziķis Ivo Fomins un viņa dziesmas. Latvija ir ļoti muzikāla valsts. Dažreiz dziedu arī angliski, bet reti.

Kāda ir tava mīļākā krāsa?

Zelta un melnā krāsa.

Kas tu esi pēc horoskopa?

Vērsis. Bet Japānā horoskopi nav populāri, tur cilvēki tiek raksturoti pēc asins grupām. Man ir AB grupa. Tas ir wooou, jo šī ir reta asinsgrupa, tā ir tikai apmēram 10% cilvēku. (Latvijā daudzi nemaz nezina savu asins grupu.)

Kāds ir šo asinsgrupu raksturojums? Vai tu tiem tici?

A grupas cilvēkiem patīk kārtot, B grupa novērtē savu laiku, AB – ir dīvaini un gudri cilvēki…

Ja nav noslēpums, cik tev ir gadu?

1.maijā būs 34.

Ō, tava dzimšanas diena Latvijā vienmēr ir brīvdiena!

Kāds ir tavs mīļākais dzīvnieks?

Man patīk ziloņi. Mežaparkā, kur es dzīvoju, netālu ir zooloģiskais dārzs, bet viens zilonis, kas ir no Rīgas, tagad dzīvo Kobes pilsētā Japānā. Zilonim ir 33 gadi, tāpat kā man…

Vai tev patīk mežā sēņot un ogot?

Jā, man patīk, bet Japānā to nedrīkst darīt, jo tās ir privātas vietas un vajag maksāt. Bet šeit pagājušajā gadā pirmo reizi sēņoju un lasīju zemenes. Bet es nezinu, kuras sēnes es varu ēst un ko nedrīkst ēst. Biju pārsteigts, ka latvieši to zina. Man tas ļoti patīk.

Vai tev ir kāda ļoti mīļa un īpaša vieta Latvijā, kas tev patīk?

Man ļoti patīk Smiltene. Tur ir dzejniece Elīna Kubuliņa, viņa man dažreiz uzdāvina vārdus, un mēs uztaisām kopīgu dziesmu. Smiltenē es biju arī Jāņos – vasaras saulgriežos, “Apvedceļš” arī ir no Smiltenes.

Par ko tu sapņoji kļūt 5-7 gadu vecumā un par ko tu sapņo tagad?

Bērnībā man bija sapnis kļūt par mūziķi. Vidusskolā arī uzstājos uz skatuves kopā ar mūziķiem, bet es negribu dziedāt japāņu valodā – nevaru izskaidrot, kāpēc. Tagad mans sapnis ir dzīvot Latvijā!

Tā kā tikšanās ar Masaki notiek bibliotēkā, neiztrūkstoši ir arī jautājumi un diskusija par grāmatu lasīšanu agrāk, tagad un minējumi par to, kā būs pēc 50 gadiem. Visi klātesošie domā, ka papīra grāmatas nekur nepazudīs arī pēc pieciem gadu desmitiem, bet noteikti arvien vairāk mūsu dzīvē ienāks tehnoloģijas. Masaki latviešu valodas apguvei ir izmantojis bērnu grāmatas, kur valoda nav tik sarežģīta. Japānā lasījis mangas (japāņu komiksus), īpaši paticis lasīt par milžiem un vampīriem. Viņš novērtē arī bibliotēku lomu cilvēku dzīvē, jo tā ir vieta, kur var gan atpūsties, gan koncentrēties un mācīties.

Masaki ir ļoti aktīvs sociālajos tīklos, jauniešu vidū viņš ir populārs ar saviem TikTok video, Youtubē var klausīties viņa dziesmas latviešu valodā. Diemžēl šoreiz Masaki nav līdzi ģitāra, bet Latvijā viņš būs līdz maijam, un vairākās pilsētās notiks arī viņa koncerti.

Ja esi enerģisks un esi gatavs jauniem izaicinājumiem, kā arī vēlies sevi pilnveidot un izmantot savas profesionālās zināšanas un pieredzi kopējo mērķu sasniegšanā, tad tieši Tu, kā kolēģis, esi nepieciešams Valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" komandai!* Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" ir  lielākais valsts ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzējs Latvijā AICINAM DARBĀ APRŪPĒTĀJUS filiālē "Rūja" (uz nenoteikt laiku, pilnu slodzi) Mēs piedāvājam: sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; algu (bruto) EUR 715 – EUR 768; pārbaudes laikā atalgojums līdz EUR 716; Summēto darba laiku (saskaņā ar darba grafiku); 25% ikmēneša piemaksu par darbu, kas saistīts ar īpašu risku; Profesionālus kolēģus, izaugsmes un apmācības iespējas; Sociālās garantijas; papildus atvaļinājuma dienas par īpašo risku un ikgadējo novērtējumu; Veselības apdrošināšanu pēc 6 nostrādātiem mēnešiem. Būtiskākie amata pienākumi: Veikt klientu aprūpi atbilstoši klientu funkcionālajam stāvoklim; Atbildēt par klientu drošību un sekot, lai klienti ievērotu iekšējās kārtības noteikumus; Nodrošināt tīrību un kārtību klientu dzīvojamās telpās, koplietošanas telpās, veicot mitro uzkopšanu ne retāk kā vienu reizi dienā; Labas komunikācijas un sadarbības prasmes. Prasības pretendentam: Pamatizglītība vai vidējā izglītība. Vēlama praktiskā darba pieredze šajā vai līdzīgā amatā. Darba vieta: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Jeri, Jeru pagasts, Valmieras novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas ar norādi "Aprūpētājs" sūtīt uz e-pastu: vakances@vsaczemgale.gov.lv. Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/media/2279/download Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. *Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" (reģ.nr.40900035103) ir labklājības ministra pakļautībā esoša tiešās valsts pārvaldes iestāde, kas sniedz valsts apmaksātu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu abu dzimumu pilngadīgām personām institūcijā ar smaga garīga rakstura traucējumiem (I un II invaliditātes grupa).  Profesija: APRŪPĒTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūja, Jeri, Jeru pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-28 Kontaktpersona: Jānis Flaksis Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” ar 2024.gada 2.septembri aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 40 stundas nedēļā (likme – 1,0). Ja Tev ir vēlme: · palīdzēt pirmsskolas izglītības skolotājai organizēt bērnu ikdienas gaitas; · uzkopt pirmsskolas grupu telpas, saskaņā ar telpu un aprīkojuma uzkopšanas un dezinfekcijas grafiku un sanitāri higiēnisko normu prasību ievērošanu; un ja Tev ir: · vismaz vispārējā vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; · kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: · darba samaksu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; · darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; · drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu pienenite@valmiera.edu.lv  ar norādi “Skolotāja palīga vakancei” līdz 2024.gada 09.augustam plkst.16.00. Tālrunis informācijai: 64231693 Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-08-09 Kontaktpersona: pienenite@valmiera.edu.lv 64231693

Mūsu partneri