Valmieras Ziņas

Kādu tālruni izvēlēties skolēnam

Lasīšanas laiks: 5 min

Ir klāt septembris un teju katrā ģimenē aktuāls kļūst jautājums par tālruni bērniem. Lielākie skolēni prasa jaunu, mazajiem ir laiks kļūt par sava pirmā tālruņa īpašniekiem. Kādu tālruni izvēlēties mazajam skolniekam un kādu tarifu? Priekšapmaksas karti vai pastāvīgo pieslēgumu? Vai bērnam tālrunī ir nepieciešams internets?

Vecāku vēlme ir vienkārša un saprotama – tie vēlas sazvanīt savu bērnu un zināt, ka viss ir kārtībā, vai bērns jau ir iekāpis autobusā un vai veiksmīgi nonācis mājās. Tā ir bērna drošība, tomēr vecāki arī nevēlās iztērēt pirmajai ierīcei 200 – 300 eiro. Pašu bērnu vēlmes jau ir krietni plašākas – sākot ar spēļu spēlēšanu tālruņos pirmklasniekiem un beidzot ar “WhatsApp” komunikāciju ar klasesbiedriem lielākiem skolēniem.

Lai palīdzētu rast atbildi uz jautājumu, kā pareizi izvēlēties skolēnam telefonu un tarifa plānu, “Zelta Zivtiņa” kopā ar tehnoloģiju guru Reini Zitmani apkopoja pamatotus spriedumus un sagatavoja mammām un tētiem dažus praktiskus ieteikumus, kuri atvieglos lēmuma pieņemšanu.

Tālrunis pašiem mazākajiem – pirmais!

Ja ģimenē ir vecāki brāļi vai māsas, jautājums bieži atrisinās pats no sevis, jo vecākajai atvasei tiekot pie jauna modeļa, iepriekšējais nonāk pie mazākā. Savukārt, ja mazais skolnieks ir pirmdzimtais, vecākiem ir nepieciešams padoms. Galvenais un teju vienīgais iemesls, kādēļ vecāki vēlas bērnam savu tālruni, ir spēja bērnu sazvanīt. Bērns uzsāk savas gaitas uz un no skolas, vecāki ir darbā un nevarēs vienmēr savu atvasi izvadāt. Mazajam skolniekam patstāvīgi pārvietojoties pilsētā, vecāki vēlas būt droši par savu bērnu, pieejami un jebkurā brīdi spēt palīdzēt vismaz attālināti.

Te viena no pirmajām opcijām, kas būs arī vispraktiskākā – podziņtālrunis. Tam ir daudz priekšrocību vecāku acīs – tas ir mazāk iekārojams zagļiem, tajā nav nepieciešams internets, kas ļauj ievērojami samazināt izmaksas, savukārt tālruņa akumulators dienas laikā nepievils, jo to nav iespējams “nospēlēt”. Mazie skolnieki bieži arī neprotestē pret podziņtālruni, jo izņemot spēles, tie citādāk tālruni izmantot arī neprot. Zvanīšana ir jāierāda, biežāk nepieciešamie numuri vecākiem tālrunī ir jāieraksta un vislabāk tos pievienot ātri izsaucamajiem zvaniem, norādot ātrās izsaukšanas numurus, piemēram, cipars “2” zvanīs mammai, “3” tētim un tā tālāk. Šie tālruņi ir lēti un to nozaudēšana vai nejauša sasišana nebūs arī liels zaudējums ģimenes budžetam, jo varēsiet nopirkt jaunu.

Bērnu vēlmi pēc spēļu spēlēšanas var nodrošināt, kontrolēti izsniedzot bērnam vecāku viedtālruni vai arī planšeti, ja tāda ģimenē ir pieejama. Un būsim godīgi, vecāki labprātāk redz bērnus fiziskās aktivitātēs un rotaļās, nevis skatoties tālruņa ekrānā. Ar podziņtālruni šādu “kairinājumu” būs mazāk.

Pieslēgums

Ja kā pirmo tālruni esat bērnam izvēlējušies podziņtālruni, tad praktiskākais risinājums būs priekšapmaksas karte. Mazas un paredzamas izmaksas ir lielākā priekšapmaksas karšu priekšrocība – tirgū ir pieejami tarifi sakot no 1,99 eiro mēnesī, turklāt, ņemot vērā, ka vecāki būs tie, kas biežāk zvanīs bērnam, nevis otrādi, ar iemaksāto naudu pietiks visam mēnesim, jo tiks izmantoti vien zvani un īsziņas, nekas vairāk.

Ja vecākiem jau ir kāds “savs” pieslēgums, iespējams bērna tālruni pievienot kopējam rēķinam. Šajā gadījumā varēsiet izmantot pieslēguma iespēju sazvanīties bez maksas, ja tādu operators nodrošina, tomēr katru mēnesi konstanti būs jāmaksā pieslēguma maksa, turklāt pastāvīgieģ pieslēgumiem gandrīz vienmēr komplektā ir datu pieslēgums, par ko lielākoties pārmaksāsiet, jo bērns tā pat datus mobilajā neizmantos. Ja nevēlēsieties bērnam pastāvīgu pieslēgumu, bet jums ir savs pieslēgums, varēsiet papildināt bērna priekšapmaksas karti, to nevajadzēs papildināt veikalā.

Savukārt, ja lielākajam bērnam tiek iegādāts viedtālrunis, tad labam datu tarifam jau ir lielāka vērtība un jāvelta arī lielāka uzmanība bērna tēriņiem. Jārēķinās ar to, ka skolēns sāks aktīvi izmantot “WhatsApp”, meklēt Pokemonus, skatīties “YouTube” video un klausīties mūziku. Šajā pārejas posmā svarīgi viņam paskaidrot un iemācīt cik tieši liels ir viņa mēneša vai priekšapmaksas kartes limits datu lejupielādei. Izvēloties pēcapmaksas sistēmu vai tarifa plānu sākumā pašiem vecākiem, bet pēc tam arī pašam skolēnam ir jāseko interneta patēriņam un tēriņiem, lai ar piešķirto limitu pietiktu līdz mēneša beigām.

Viedtālrunis skolniekam

Bērniem mācoties vecākās klasēs, droši vien podziņtālrunis tiks uzskatīts gan par apkaunojumu, gan vecmodīgu nekam nederīgu verķi, ar ko var tikai zvanīt. Arī paši vecāki to saprot, jo ņemot vērā, ka visa klase ir “WhatsApp” grupā, mēs nevēlamies bērnu izolēt no komunikācijas.. bērni šodien komunicē ar pirkstiem.

Bērns saprot, ka visticamāk tam netiks pirkts premium viedtālrunis par sešiem un vairāk simtiem eiro, tādēļ izvēli bieži veic paši bērni, vecāku nospraustā budžeta ietvaros. Visbiežāk tas ir “Android” operētājsistēmas tālrunis cenā līdz 200 Eiro. Bērns aktīvi metīsies izmantot visas sociālo tīklu, čatošanas un spēļu iespējas, tādēļ vecākiem ir jāveic mājasdarbs un bērnam jāizskaidro iespējamie riski sociālajos tīklos un noteikumi bērna drošībai. Ir būtiski, lai skolēns saprot, kur ir sarkanā robeža gan komunikācijā ar skolasbiedriem, gan apzinās riskus, kas saistīti ar savu informācijas privātumu, ar svešiniekiem un nodomiem vienkārši nozagt tālruni.

Skolās tālruņa izmantošana stundās ir aizliegta, bet vecākās klasēs un jaunajiem studentiem viedtālrunis ir jāmotivē izmantot arī kā piezīmju grāmatiņa un plānotājs. Mums ir jāmāca bērnam viedtālruņa iespējas, kas vēlāk noderēs, uzsākot studiju un darba gaitas.

Padomi īsumā

•Mazam bērnam pirmajam tālrunim noteikti var izvēlēties podziņtelefonu. Tas ir vienkāršs lietošanā un nodrošina vienīgo nepieciešamo funkciju – vecāku komunikāciju ar bērnu. Šāds tālrunis ir lēts un zagļi to neiekāros.

•Kā pirmo pieslēgumu var izvēlēties priekšapmaksas karti, kurai ir zemas izmaksas bez lieka datu pieslēguma un bez riska iztērēt vairāk nekā paredzēts. Mazu bērnu arī pasargāsiet no riskiem, kuri tos sagaida dažādās tīmekļa vietnēs un sociālajos tīklos.

•Lielākiem bērniem var ieteikt “Android” viedtālruni ar pietiekamu datu apjoma limitu, piemēram, 1GB. Viedtālrunim nav jābūt dārgam, pilnīgi pietiek ar tālruni, kas iekļaujas 100 līdz 200 Eiro cenas robežās.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dekoratīvo metāla izstrādājumu ražošanas jomā (vieglie metāla izstrādājumi), pasūtījumi tiek izgatavoti gan pēc privātpersonu, gan industriālo klientu pasūtījumiem. Margas, kāpnes, tirdzniecības stendi, vides priekšmeti, parka soliņi, velo statīvi, nojumes, metināti nestandarta izstrādājumi būvniecībai un mašīnbūvei. Sadarbības partneri Latvijā un Skandināvijā. SIA "LAT MET" aicina darbā metinātāju Galvenie amata pienākumi: Metināšanas darbi izmantojot MIG/MAG, jāmetina margas, kāpnes u.c. Metināšanas darbu veikšana vadoties pēc rasējumiem SIA "Lat Met" nodrošina: Darba veikšanai nepieciešamos apstākļus, vidi un iekārtas Paveiktajam darbam un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu Prasības pretendentiem: Darba pieredze metināšanā (metālapstrādē) Spēja patstāvīgi un kvalitatīvi veikt darba uzdevumus Prasme lasīt tehniskos dokumentus Pozitīva attieksme, motivācija strādāt un mācīties Par priekšrocību tiks uzskatīts: Pieredze metālapstrādē Prasme metināt ar TIG Darba vieta: Rubenes metāla apstrādes cehs "Meistari", Rubene, Kocēnu pag., Valmieras nov., LV-4227 (300 metri no Rubenes baznīcas), saskaņā ar montāžas grafiku klientu objektos. Atalgojums : 1460,00 EUR (Bruto) Papildus informācija Mob. 27314092 (Artis) Profesija: METĀLMATERIĀLU METINĀTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-29

Mūsu partneri