Valmieras Ziņas

Kā Spāniju iepazina Dagnija Bērztīse

Lasīšanas laiks: 6 min

Kamēr Latvijā ziema veic mānīgus gājienus, tikmēr kaut kur citur pasaulē vēl silts. Dagnija Bērztīse – 22 gadus vecā jauniete no Mazsalacas puses – nesen atgriezusies mājās pēc pavadītiem 5 mēnešiem studijās Spānijā. Atgriežoties Latvijā, viņa turpina studēt pedagoģiju Rīgā; palicis pēdējais gads un bakalaura rakstīšana.

Kā tu nonāci Spānijā?

Es tur nokļuvu caur Erasmus+ mobilitātes programmu. Sāku skatīties kādas ir iespējas, turklāt, manam draugam arī bija pieredze ar Erasmus+. Zināmas bažas un bailes tas manī radīja, jo man bija palicis pirmspēdējais semestris un ļoti gribējās absolvēt kopā ar saviem kursa biedriem. Gan draugs, gan apkārtējie iedrošināja un motivēja – tas rezultējās ar pieciem mēnešiem Spānijā, Valensijā.

Vai tu proti spāņu valodu?

Spāņu valodu es protu vismaz saziņas līmenī. Spāņu valodas pamatus es apguvu vidusskolā pie brīnišķīgas skolotājas Baibas Stomas. 3 gadus nomācījos spāņu valodu, tomēr, beidzot vidusskolu, jutu, ka nepieciešams zināšanas atsvaidzināt, tādēļ universitātē izvēlējos spāņu valodu kā C daļas kursu un atsāku lietot “Duolingo”. Jāatzīst, ka īpaši nesanāca praktizēt spāņu valodu kā iecerēts, jo, lai gan studijas bija spāņu valodā, viss, kas saistīts ar Erasmus+, notika angļu valodā. Jāņem vērā, ka Valensija arī ir Erasmus+ galvaspilsēta. 

Kā ar Spānijas iedzīvotājiem, kas nav saistīti ar Erasmus+ – vai viņi labprāt runā angliski?

Es pati vienmēr mēģināju runāt spāņu valodā, līdz ar to man nesanāca ar to saskarties. Dažreiz, kad mēģināju runāt spāniski, viņi laikam jau redzēja, ka neesmu vietējā, un atbildēja angliski.

Cik daudz no Spānijas esi redzējusi un ko apceļojusi?

Es biju Spānijā bijusi jau iepriekš Covid laikā, bet tad nevarēja izbaudīt to līdz galam ierobežojumu dēļ. Taču esot Erasmus+ mobilitātes programmā, izdevās redzēt un baudīt diezgan daudz.

Sociālos medijos ieraudzīju, ka kāda paziņa arī ir Erasmus+ programmā, bet citā pilsētā. Es sazinājos ar viņu, jo drīzumā plānoju ar Erasmus+ organizāciju doties uz to pašu pilsētu uz kādu ikgadējo festivālu. Tur es satiku savu paziņu un mēs atkal sadraudzējāmies. Bija palaimējies, ka šī draudzene bija atceļojusi uz Spāniju ar mašīnu, līdz ar to mums bija lieliska iespēja to izmantot. Mums izveidojās draugu grupiņa, ar kuru mēs kopā sākām vairāk ceļot. Mēs devāmies uz Aragonas reģionu, Madridi, Barselonu… Pa ceļam, protams, apskatījāmies arī dažādas apskates vietas un pilsētiņas. Devāmies arī uz nelielu Francijas pilsētiņu, kura ir netālu no Spānijas robežas.

Pirms es devos prom no Spānijas, es ļoti velējos apskatīt Andalūziju – Spānijas dienvidu reģionu – un Gibraltāru, kas atrodas Anglijas teritorijā. Tā kā mana draudzene bija jau prom, es noīrēju mašīnu un devos 6 stundu braucienā uz Malagu, kur no Latvijas bija ielidojis mans draugs. 5 dienu laikā aplūkojām vairākas Andalūzijas pilsētas.

Kā tev izdevās apvienot ceļošanu ar mācībām?

Ar spāņiem ir tā – viņi daudz neiespringst! Viņiem ir ļoti daudz brīvdienu. Katru otro nedēļu kāda lekcija izkrita, jo viņi vēlās atpūsties un izbaudīt dzīvi (smejas).

Noteikti ilgāk dzīvojot Spānijā sanācis ievērot spāņu kultūru, vērtības un paradumus… varbūt vari vairāk pastāstīt par to? Kā ir dzīvot Spānijā salīdzinot ar Latviju?

Vispārīgi spāņiem patīk socializēties. Parasti ir daudz dažādu pasākumu, bāri un kafejnīcas vienmēr pilnas un ir skaļš troksnis. Arī vecāki cilvēki ir ļoti aktīvi sociālajā dzīvē. Mēs gājām uz kafejnīcu mācīties un katru vakaru tur bija kādu kundžu grupiņa, kas vienkārši spēlēja spēles.

Spāņiem ļoti patīk dejas un mūzika. Pati mācījos bačatu, bet vēl populāras dejas ir flamenko un salsa. Noteikti ieteiktu apskatīties flamenko šovu. Šķita, ka viņi dzied ar visu sirdi un dvēseli.

Interesanti bija tas, ka Valensijā ļoti daudz šāva salūtu. Naktī, dienas laikā… Jaunie Erasmus+ studenti jautāja, kam par godu ir salūts? Un vienmēr atbilde bija – pierodi, tu dzīvo Valensijā. Vienreiz mums skaidroja, ka salūtu šāva par godu visiem salūtiem, kas ir bijuši un vēl būs (smejas).

Latviešiem neizprotama, bet spāņiem pavisam normāla ikdienas daļa ir Siesta – diendusa aptuveni no 14:00 līdz 16:00, kad kafejnīcas un veikali lielākoties ir slēgti. Pati ar to vairāk saskāros, kad bijām Andalūzijā. Vakariņas viņiem ir ap 21:00, līdz ar to arī ēdināšanas pakalpojumi ir tikai pieejami kaut kad ap to laiku.

Spāņiem ir ļoti svarīga ģimene – tā ir vērtība. Universitātē bija lekcija Ģimenes pedagoģija, kur bija uzdevumi analizēt ģimenes un to stāvokļus. Sapratu, ka viņi dzīvo ļoti dažādos sastāvos. Nav tā, ka ir viena tuvākā ģimene, bet tur parasti ir vēl vecmāmiņa, brāļi, māsas, citas ģimenes u.tml.

Ko tu vari pastāstīt par spāņu virtuvi?

Viņiem ļoti populāras ir Tapas, kas ir dažādas uzkodas. Piemēram, pasūtot kādu dzērienu, vienmēr atnesīs arī kādu uzkodu – riekstus, olīvas u.t.t.  Ir arī Bocadillo, kas ir sendviči tikai bagetēs. Vēl populārs ēdiens ir Paella – rīsu ēdiens, kura izcelsme ir Valensija. Spāņi lepojas arī ar Jamón ibérico, kas ir šķinķis. No dzērieniem ir Sangria un Tinto de verano, kuru pamatā ir vīns.

Kas tev visvairāk pietrūka, esot Spānijā?

Es pat laikam teiktu, ka nekas – es tik ļoti izbaudīju laiku tur! Vienīgais uz beigām man ļoti sāka pietrūkt biezpiens, tieši biezpiena plācenīši (smejas).

Un pretēji: kas tev visvairāk pietrūkst tagad – esot Latvijā?

Vieglāk, laikam būtu atbildēt, kas man nepietrūkst (smejas). Tās pirmās lietas, kas noteikti nāk prātā, ir saule, D vitamīns, kas ir saistīts arī ar košumu gan pilsētvidē, gan dabā, gan cilvēkos. Tas to ikdienu padara patīkamāku. Pietrūkst tie atvērtie, pozitīvie cilvēki, kas ir gatavi palīdzēt arī tad, kad nevajag palīdzību. Kā mums ir gadījies – mēs stāvam uz ielas, izskatāmies varbūt apmaldījušies un cilvēki nāk klāt un stāsta, ka šai ielai ir trīs nosaukumi, tad jautā vai vajag palīdzību. Arī veikalos cilvēki ir atvērti un bieži vien sāks sarunu, pajautās palīdzību, un tās sarunas var ilgt pat stundas. Tas pietrūkst – tie pozitīvie, atvērtie cilvēki. Protams, arī draugi, kvalitatīvi pavadītais laiks un noteikti arī pati Valensija.

Tas, kas nepietrūkst, ir prusaki, kas Valensijā ir ļoti daudz. Mitra vide, un prusakiem tas patīk. Uz ielām ir daudz, pat veikalos ir, bet tādēļ arī daudzos veikalos ir indes, slazdi u.t.t. Tas sākumā bija šoks, bet beigās sadzīvoju un pieradu. 

Tā kā 5 mēnešu laikā esi iepazinusi Spāniju ceļojot, ko tev sirds saka – kura tev ir mīļākā vieta Spānijā?

Valensija un tās apgabals, jo tur pavadīts visilgākais laiks, daudz kas piedzīvots. Kā arī Valensija tika iepazīta vairāk kā citas vietas.

Vai plāno atgriezties Spānijā?

Es domāju, ka jā, bet vai uz ilgāku laiku – to laiks rādīs! Es laikam vairāk vēlētos būt pasaules iedzīvotājs un ceļot vairāk, iepazīt citas kultūras un valstis. Negribu būt piesieta vienai vietai!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Aicinām darbā DISPEČERU VALMIERĀ (uz nenoteiktu laiku) DARBA PIENĀKUMI: pārdot braukšanas dokumentus organizēt un koordinēt autobusu ikdienas maršrutu plānošanu un izpildi nodrošināt autobusu vadītāju dienas darba uzdevumu sagatavošanu PRASĪBAS PRETENDENTIEM: vidējā vai vidējā profesionālā izglītība augsta atbildības sajūta, precizitāte un labas komunikācijas spējas labas iemaņas darbā ar datoru un elektronisko kases aparātu latviešu valodas un vēlamas svešvalodas zināšanas atbilstoši darba raksturam UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba laiku: maiņu grafiks (1. dežūra no pl. 05:20 līdz pl. 16:20, 2. dežūra no pl. 12:50 līdz pl. 21:00) darba samaksa sākot no 1050EUR ( pirms nodokļu nomaksas) pilnas sociālās garantijas veselības apdrošināšanas iespējas dinamisku un profesionālu darba vidi apmācību pirms darba pienākumu uzsākšanas CV ar norādi vakancei „Dispečers Valmierā” iesniegt līdz 2024. gada 29. jūlijam (ieskaitot): sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv personīgi SIA „VTU Valmiera”, Reģ.nr. 40003004220, „Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads, personāla daļā darba dienās no plkst. 13:00 līdz 16:00. 2 nedēļu laikā pēc konkursa termiņa beigām sazināsimies ar pretendentiem, kuri tiks aicināti uz tikšanos klātienē. Informācijai 29231565 * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: TRANSPORTA DISPEČERS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-29

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „VIDZEMES SLIMNĪCA” Vidzemes slimnīca aicina savā komandā MAIŅAS VECĀKO PAVĀRU/-I  Darba pienākumi: Darba pienākumi: gatavot ēdienus pēc sastādītās ēdienkartes un kalkulācijas, atbilstoši tehnoloģiskajam procesam un diētas formām; organizēt virtuves strādnieku un pavāru darbu ēdienu gatavošanas un sadales procesā. Prasības kandidātam: vēlama iepriekšēja pieredze pavāra amatā vai profesionālās skolas students pavāra profesijas apguvē; augsta atbildības sajūta un spēja strādāt komandā; izpratne par kvalitātes prasībām, higiēnas un paškontroles normu ievērošana; nevainojama darba kvalitāte; pozitīva un godīga attieksme pret darbu un kolēģiem. Jaunā kolēģa ieguvumi: iespēja veikt atbildīgu un interesantu darbu vienā no labākajām ārstniecības iestādēm Vidzemē un TOP 10 labākā darba devēja Vidzemē; summētais darba laiks, ar iespēju elastīgi plānot darba grafiku; darba līgums uz nenoteiktu laiku; profesionālo skolu studentiem un absolventiem iespēja uzsākt karjeru un pilnveidot zināšanas; atbildīgs, dinamisks un interesants darbs komandā; stabils atalgojums vienmēr laikā un sociālās garantijas (mēnešalga no 1300 EUR); papildus piemaksas; prēmijas un motivējošs labumu grozs; darba devēja apmaksātas apmācības; veselības apdrošināšanas polise (pēc pārbaudes laika beigām); Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201 Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 5.augustam uz e-pastu: darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: SIA„Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie Virtuves un kafejnīcas vadītājas p.i. Sandras Priedītes, tel. 28354712. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.pantu, SIA “Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “Vidzemes slimnīca” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos SIA “Vidzemes slimnīca” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 25277799. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi SIA “Vidzemes slimnīca”: https://vidzemesslimnica.lv/par-slimnicu/privatuma-politika/informacija-par-personala-atlases-funkcijas-nodrosinasanu/ Profesija: VECĀKAIS PAVĀRS Darba vietas adrese: LATVIJA, Jumaras iela 195, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-08-05

Klondaika ir izklaides un atpūtas vietu tīkls, kas Latvijā pastāv jau gandrīz 30 gadus 14 lielākajās Latvijas pilsētās, nodrošinot saviem klientiem aizraujošu, azartisku un daudzpusīgu atpūtu gan klātienē, gan interneta kazino un sporta totalizatorā Klondaika. lv. Tagad Klondaika ir pievienojusies vienam no lielākajiem azartspēļu uzņēmumiem visā pasaulē - Entain, kurā ir vairāk kā 25 pasaulē pazīstami zīmoli - BetMGM, Bwin, Coral, Ladbrokes, Optibet, Laimz, NinjaCasino un kurā strādā vairāk kā 24 000 cilvēku 19 valstīs, piecos kontinentos un Tu vari būt viens no mums. Aicinām darbāĒKAS UZRAUGU/ KĀRTĪBAS UN FIZISKĀS DROŠĪBAS NODROŠINĀTĀJU SDTRUKTŪRVIENĪBĀ Darba pienākumi: nodrošināt kārtību un drošību. Vēl mēs Tev piedāvāsim: - interesantu, dinamisku un aizraujošu darbu strauji augošā starptautiskā uzņēmumā; - enerģiskus, azartiskus un profesionālus kolēģus; - nelaimes gadījuma apdrošināšanu no pirmās darba dienas; - mācību un attīstības iespējas, un apmaksātu mācību atvaļinājumu; - citus uzņēmuma piedāvātos labumus – veselīgus našķus darba vietā, darbinieku saliedēšanas pasākumus, darbinieku vasaras festivālu, aizraujošas un noderīgas vieslekcijas, darbinieku atlaižu karti un vēl citus unikālus labumus. Darba grafiks: ceturtdienās, piektdienās, seststdienās no 22:00 – 06:00/08:00. Mēnesī vidēji no 32 – 80 stundām. Samaksa par 32h – 233.28 bruto un samaksa par 80h – 583.20 bruto. Darba samaksa atkarīga no nostrādāto maiņu/stundu daudzuma. JA TU DZĪVO BLAKUS PILSĒTĀ MĒS APMAKSĀSIM TEV NOKĻŪŠANU NO UN UZ DARBU. Sūti savu CV uz epastu darbs@gmg.lv. Profesija: ĒKAS UZRAUGS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Cita Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-08-17 Kontaktpersona: Linda Liljē

Mūsu partneri