Valmieras Ziņas

E-veselības ieviešana – Vidzemes slimnīcas pieredze (1)

Lasīšanas laiks: 4 min

Elektroniskā veselības sistēma – Rietumeiropas pacientu apkalpošanas un palīdzības sniegšanas modelis, kas attīstītākajās valstīs jau krietnu laiku ir aizstājis pildspalvu un papīru. Nu jau nepilnu gadu e-veselība ir uzticams palīgs arī Latvijas veselības aprūpes jomā strādājošajiem, atvieglojot gan medicīnas personāla, gan pacientu ikdienu. Ņemot vērā sabiedrības uzskatu un viedokļu dažādību, kuru izpausmes publiskajā telpā nav rimušās vēl šobrīd, Artūrs Leitlands, pārstāvot ”Valmieras Ziņas”, devās uz Vidzemes slimnīcu. Lai rastu atbildes uz dažiem aktuāliem jautājumiem gan Valmieras, gan visas Vidzemes iedzīvotājiem, kurus māc neskaidrība, tika intervēta Vidzemes slimnīcas Ekonomiskās analīzes un statistikas nodaļas vadītāja – Inga Mellupe-Bērziņa. Ar mērķi vidzemniekiem saprast, kā jaunieviesums ir aplūkojams no Vidzemes slimnīcas skatupunkta.

Īsumā pastāstiet par Vidzemes slimnīcas administrācijas un personāla attieksmi pret e-veselību laikā, kad sistēmu tikai plānoja ieviest.

E-veselības plānošanas laikā administrācijas pienākums bija nodrošināt ārstniecības personām pieeju e-veselības dokumentu sagatavošanai un nosūtīšanai uz e-veselības portālu, kā arī skaidrot ārstniecības personām e-veselības ieviešanas mērķus un labumus, ko gūs pacienti no šīs sistēmas ieviešanas un kā tas atvieglos ārstniecības personu darbu. E-veselības ieviešanas laikā kāda ārstniecības persona e-veselību varbūt uzskatīja par papildu slogu vai nastu ikdienas darbā, bet pašlaik, strādājot jau 6 mēnešus, šis pieņēmums ir apgāzts un attaisnojis ieviešanas mērķus.

Vai pirmajos mēnešos, kad tika ieviesta e-veselība, elektroniskā sistēma atbilda Vidzemes slimnīcas administrācijas un personāla cerībām?

E-veselību Vidzemes slimnīcā sākām ieviest 2017.gada jūlijā. Ieviešana tika uzsākta, nemitīgi testējot un pārliecinoties, vai e-veselības dokumenti nonāk aptieku informācijas sistēmās, e-veselības portālā, vai šos dokumentus redz ģimenes ārsti, citas ārstniecības iestādes, lai ar 2018.gada 01.janvāri strādātu droši un pilnā apjomā.

E-veselības ieviešanas laika pirmajos mēnešos tās mērķu izpilde neattaisnoja savas cerības, jo bija novērojami sistēmas darbības traucējumi.

Vai situācija šobrīd (jūnijā) ir kaut kā mainījusies? Kā tieši? Vai personāls jau ir adaptējies e-veselības izmantošanā ikdienā?

Pašlaik joprojām ir novērojami īslaicīgi e-veselības darbības traucējumi ārstniecības personu darba laikā. Jebkuri darbības traucējumi rada negatīvu attieksmi pret sistēmu kopumā. Pozitīvais, ko es saskatu un paldies par to visām Vidzemes slimnīcas ārstniecības personām – ārsti ir tik labi apguvuši e-veselības sistēmas lietošanu, ka vairs nevēlas ar roku rakstīt papīra dokumentus.

Vidzemes slimnīcai ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar ģimenes ārstiem saistībā ar e-darbnespēju lapu sagatavošanu. Manuprāt, mēs strādājam kā “cimds ar roku” un papildinām viens otru.

Kāda pašlaik ir tieši pacientu attieksme, ko Vidzemes slimnīca ir novērojusi? Vai varētu teikt, ka Vidzemes slimnīcas pacienti jau ir pieraduši?

E-veselības ieviešanas laikā Vidzemes slimnīcas ārstniecības personas skaidroja pacientiem, ka recepte papīra formāts vairs neeksistē, ka nepieciešams doties uz tuvāko aptieku, lai saņemtu izrakstītos ārstniecības līdzekļus. Tāpat skaidrojām, ka e-darbnespējas lapa būs elektroniska, būs redzama gan darba vietā, gan Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Pacienti, kam ir biežāka nepieciešamība pēc e-receptes vai e-darbnespējas lapas, ir pieraduši pie jaunās kārtības un zinoši e-veselības jautājumos, tāpat arī gados jaunākie pacienti. Savukārt pārējiem – Vidzemes slimnīcas ārsti, manuprāt, ļoti labi izskaidro jauno lietu kārtību, un problēmas ir novērojamas ļoti retos gadījumos, kas vairāk saistāmas ar e-veselības darbības traucējumiem, kad vairākas dienas pēc kārtas nav iespējamas sinhronizācijas ar EDS sistēmu.

Vidzemes slimnīcas ārsti jau pirms konsultācijām pārbauda e-veselības darbību un, ja ir gadījumi, ka novērojami tās traucējumi, receptes tiek rakstītas ar roku. Savukārt e-darbnespējas lapas izraksta, kad sistēmas darbība tiek atjaunināta.

Vai laika gaitā ir novērotas kādas būtiskas tehniskas problēmas? Ja tādas pastāvēja, vai tās ir novērstas?

Sākot no 18.jūnija līdz šodienai (25.06.) e-veselības darbības traucējumi nav novēroti. Vidzemes slimnīcas administrācija turpina izstrādāt priekšlikumus mūsu lokālās programmas uzturētājiem ar mērķi – vēl vairāk atvieglot ārstu darbu šo dokumentu sagatavošanā un laikus reaģēt uz e-veselības darbības traucējumiem. Ļoti vēlētos, lai e-veselības tehniskie uzlabojumi tiktu veikti pēc ārstu darba laika, bet saprotu, ka ir gadījumi, kad testēt var tikai ārstu darba laikā.

Vai ir bijušas kādas sūdzības par e-veselības elektronisko vidi no pacientu vai personāla puses?

Negatīvā attieksme ir novērota laikā, kad notiek e-veselības sistēmas traucējumi. Runājot par problēmām, vēlētos, lai e-veselības sistēmas uzturētāji e-recepšu jautājumā spertu nākamos soļus, piemēram, ka e-recepti ir iespējams izrakstīt M grupas medikamentiem, kā arī pacientiem, kur e-receptes maksātājs ir apdrošināšanas akciju sabiedrības.

Kas ir pozitīvais, ko saistībā ar e-veselību novērojusi gan Vidzemes slimnīcas administrācija, gan personāls?

Pozitīvais – noteikti papīra formāta dokumentu elektronizēšana un sadarbība ar ārstniecības personām, kad redzams, cik ļoti viņiem rūp pacienta veselības stāvoklis.

Ārstu darbības, elektroniski izrakstot medikamentu receptes, nosūtījumus un izziņas, ir vieglāk dokumentēt. E-veselība ir padarījusi mediķu darba vidi organizētāku un caurredzamāku. Mazāk tiek tērēti materiālie resursi, receptes papīra formā tagad tiek izrakstītas tikai gadījumos, kad elektroniskā sistēma nedarbojas.

Nobeidzot, lūdzu minēt kādu piemēru, kas kopsummā raksturo, vai e-veselības ieviešana ir nesusi vairāk pozitīva vai negatīva!

E-receptes – sagatavošanas laiks ir mazāks par 1 minūti un nav nepieciešams atkārtoti ievadīt pacientu datus. Iepriekš izrakstītu recepti ir iespējams arī kopēt.

E-darbnespējas lapa – sagatavošanas laiks ir nedaudz ilgāks par 1 minūti. Darba vieta un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras redz elektroniski izveidotās e-darbnespējas lapas. Pacientam ir nepieciešams tikai www.latvija.lv uzrakstīt iesniegumu par B e-darbnespējas lapas apmaksu.

    Atis - 28.06.2018

    Katra farmācijas firma zāles fasē dažādos iepakojumos. Viena firma 20 tabletes, otra 30, cita 56, daža 90, vēl cita100, tas rada problēmas gan mediķiem gan pacientiem. Vajadzētu Eiropas savienībā ieviest vienotu sistēmu, piespiest lielās firmas izmantot standartizētu iepakojumu.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienība “Varavīksne” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā skolotāja palīgu (1 slodze – 40 stundas nedēļā) uz noteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 702,00 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2024.gada 7.maijam personīgi (adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā: v2v@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 64281559. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-07 Kontaktpersona: CV, motivācijas vēst.lūdzam sūtīt uz e-pastu: v2v@valmiera.edu.lv, tālrunis 64281559

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” viesnīca „Sports Hotel” aicina pievienoties savai komandai uz noteiktu laiku līdz 31.08.2024. VIESMĪLI Galvenās prasības klandidātiem: augstu atbildības izjūta un precizitāte darbā; uzturēt tīru un kārtīgu darba vidi un aprīkojumu; higiēnas un paškontroles normu ievērošana un to kontrolēšana; spēja patstāvīgi plānot savu darba laiku; labas latviešu valodas zināšanas; angļu valodas zināšanas sarunvalodas līmenī; pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Amata apraksts: plānot un organizēt viesu apkalpošanu brokastīs; organizēt pasūtījumu izpildi; pagatavot un sagatavot brokastu produkciju; nodarboties ar viesu uzņemšanu; iegādāties produktus un citus materiālus, kontrolēt to izlietošanu un uzgalbāšanu; piedalīties saimniecības struktūrvienības darba organizēšanā; brokastu zāles un virtuves sagatavošana brokastīm. Piedāvājam: pilnas slodzes darbu; draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; atalgojums: stundas tarifa likme pārbaudes laikā 4,50 EUR/h, pēc pābaudes laika 5.00 EUR/h (pirms nodokļu nomaksas); summēto darba laiku, darbu maiņās (06.00-14.30); dažāda veida “bonusus” pēc pārbaudes laika; darba vieta: viesnīca "Sports Hotel", Vaidavas iela 15, Valmiera, Valmieras novads. Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt uz e-pastu –monta.martinsone@sportshotel.lv Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstule. Informācija par piedāvāto amatu pa tālruni +371 25464433 Kontaktpersona Monta Martinsone, Informācija par viesnīcu www.sportshotel.lv Pieteikumus uz vakanci iesniegt līdz 19.05.2024. Pretendentu iesūtītie dokumenti un personas dati, uz vakances laiku un noteiktu laiku pēc norādītā termiņa beigām, pārziņa leģitīmo interešu ietvaros tiks uzglabāti pārziņa lietvedībā. Iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat savu personas datu apstrādei norādītās vakances pretendentu izvērtēšanas un atlases procesā un saziņai ar Jums. Nosūtītajos dokumentos lūgums neiekļaut sensitīvus (īpašās kategorijas) personas datus. Savu piekrišanu datu apstrādei norādītajiem mērķiem varat atsaukt jebkurā laikā, sazinoties ar pārzini. Pārzinis garantē nenodot pretendenta personas datus trešajām personām, bez pretendenta rakstveida saskaņojuma. Pārzinis SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”, reģistrācijas Nr. 54103025871, adrese: Čempionu iela 2, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: VIESMĪLIS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Vaidavas iela 15, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-19 Kontaktpersona: Monta Martinsone

Mūsu partneri