Valmieras Ziņas

Ilze un Valters Bergi – Valmieras novada Goda pilsoņi

Lasīšanas laiks: 7 min

Viņiem rūp. Viņu darbi ir kā rupjmaize – zemes spēks, pamatīgums, cieņa, darba tikums, garoza, kas sargā svarīgāko. Viņi zina, kas cilvēkam pa spēkam un ka ar katru pašu sākas un turpinās attīstība. Viņi sasauc kopā un dara. Viņiem rūp.

19. novembrī Valmieras novada pašvaldības apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma uzņēmēji Ilze un Valters Bergi (SIA “Zaltes”), portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

1992. gada 2. septembrī Ilze un Valters Bergi nodibināja savu uzņēmumu. Tas bija loģisks turpinājums viņu, kā paši saka, lēcieniem aukstā ūdenī. Uzņēmība, nebaidīšanās no jaunā un rūpes par apkārt notiekošo – tas raksturo Ilzi un Valteru Bergus gan kā cilvēkus, gan uzņēmējus. “Mēs visu darām kopā,” abi uzsver.

“Dzīvi varam sadalīt trīs lielos posmos. Vissvarīgākais ir mūsu ģimene, četri bērni izauguši. Taču, runājot par uzņēmējdarbību, to sākām, domājot, kā tik lielai ģimenei izdzīvot. Pēc bērnu piedzimšanas, tas bija laika posms starp 70. un 80. gadiem, biju feldšere – laborante slimnīcā Valmierā. Alga bija 60 rubļi mēnesī. Izpratnei – autobusa mēnešbiļete maksāja 12 rubļus, labs kurpju pāris – 40 rubļus. Prātojot, ko darīt, aizdomājāmies par puķu audzēšanu. Valmiera bija ļoti, ļoti skaista, tulpes ziedēja pie daudzām mājām, cilvēki puķes nodeva Dārzkopības un biškopības biedrībā, lai tālāk tās tiktu nosūtītas uz Krieviju. Izdomājām, ka Jeros jānodibina sava biedrība. Tas bija brīvprātīgais darbs, algu nesaņēmām, aicinājām ikvienu interesentu, saucām lektorus, mācījāmies audzēt puķes, tomātus, ābolus. Mēs redzējām, cik patiesībā latvieši ir saimnieciski. Kopā mācījāmies, kopā piedalījāmies talkās, lai sakoptu apkārtni. Biedru skaits arvien pieauga. Lai ieinteresētu, vedām ābeļu stādus, ko tolaik tik viegli nevarēja dabūt. Rīkojām puķu izstādes. Paši izvēlējāmies pievērsties dāliju audzēšanai. Konsultējāmies ar selekcionāru Kārli Ruku. Kad šķita, ka izaudzis daudz, devāmies uz Valmieras Dārzkopības un biškopības biedrību. Tur mums pateica, ka tas ir krietni par maz. Draugus, paziņas, visus vedām mūsu dārzā, stāstījām, rādījām, mācījām audzēt dālijas un mācījāmies paši. Finālā audzējām apmēram 650 dāliju šķirnes, nodibinājām dāliju audzētāju sekciju. Tad dāliju sekciju sākām vadīt Rīgā un nu jau pārzinājām tās darbu visā Latvijā. Vēlāk bijušajā Valmieras rajonā bija vairāk nekā 800 dāliju audzētāju, ekskursanti brauca dālijas skatīties no visām pusēm. Ļoti daudz puķeniekus tagad redzu kā veiksmīgus zemniekus, uzņēmējus, jo, manuprāt, tas mums bija vērtīgs sākums, paši mēģinot tikt ar visu galā, labs ieguldījums, spēja uzņemties atbildību, domāšanas veids, nebaidīšanās no darba, no riska,” stāsta Ilze Berga.

Tad pienāca pārmaiņu laiks, kad atkal Ilze un Valters izlēma mesties nezināmajā, par pajām iegūtajā ēkā Jeros plānojot ierīkot veikalu. “1992. gadā atvērām pirmo veikalu. Tajā pašā gadā dibinājām arī savu uzņēmumu – Valtera Berga individuālo firmu “Zaltes”. Valmierā tolaik bija viens privātveikals, kur tirgoja rūpniecības preces. Kad mēs nodibinājām savu uzņēmumu, daudzi sekoja šim piemēram. Tas nav viegli. 12 gadus nostrādājām diendienā bez brīvdienām, bez atvaļinājumiem.” Preces jau nevarēja tā vienkārši kaut kur paņemt. Braucām uz Smiltenes rūpkombinātu pēc desām, pa ceļam Blomē paņēmām maizīti. Tad sadomājām, ka vajadzētu konfektes. Darbinieki, kuri mūs sagaidīja “Laimā”, deva skaidru mājienu, ka sadarbība būs iespējama vien tad, ja atvedīsim Valmieras gaļas kombināta produkciju. Tā tas tolaik bija. “Staburadzē” mūsu veikaliņam iepirkām cepumus. Ļoti atmiņā palicis Maskavas ielas tirgus Rīgā. Lai gan tur varēja dabūt daudz preču, piemēram, kafiju, nekad nevarēja zināt, kāds braucienam būs rezultāts – vai iznāksim ar preci, vai nebūs noziedzīgi atņemta nauda, sadurtas mašīnas riepas. Paralēli vadīju kā priekšsēdētāja visu dārzkopības biedrību Valmieras rajonā. Toreiz Krievijas tirgus aizvērās un puķes sūtīt vairs nevarēja, tāpēc šo biedrību nācās likvidēt. Tad kopā ar Holandes firmu “De Ree” nodibinājām kopfirmu “De Ree Dārzkopības centrs”. Mācījāmies strādāt kapitālisma sistēmā. Dažus gadus izturējām. Mēs nebijām gatavi likumiem šajā sistēmā,” atceras Ilze.

Trešais posms ir veikalu tīkla paplašināšanās un attīstība. “2000. gadu sākumā sākās patērētāju biedrību veikalu pārdošana. Lai nopirktu veikalu “Straume”, pirmo reizi mūžā ņēmām lielu kredītu. Tajā pašā gadā mums piedāvāja īrēt veikalu Burtniekos, piekritām. Tur mēs ļoti daudz paši darījām un mācījāmies, piemēram, flīzēt grīdas, jo telpas bija ļoti sliktā stāvoklī. Tad jau viss sāka velties kā sniega bumba. Vēl divi veikali 2004. gadā, 2007. gadā pārpirkām Burtniekos veikaliņu “Krasti”, Vilpulkas pagastā atvērām veikalu “Gaisma”, sākam īrēt veikalu Sēļu pagasta Sēļu muižā, 2008. gadā Rūjienā sākām īrēt veikalu “Pārupe”. Tad veikala “Burtnieki” īpašnieks nolēma īpašumu pārdot. Ko nu? Daudz darba ielikts, ņēmām vēl vienu kredītu un pirkām. Burtniekos trīs gadus veicām remontu, lai atvērtu viesu namu un kafejnīcu. 2009. gadā attīstījām arī autoveikalu, braucot pie cilvēkiem, kuriem ir grūtības nokļūt veikalā. 2012. gadā mums bija stundas laikā jādod atbilde, vai vēlamies īrēt lielo veikalu Rūjienā. Piekritām. Šis veikals mums bija līdz 2019. gadam, šobrīd tur ir “Maxima”. 2021. gadā turpat blakus atvērām veikalu “Vidzemīte”, kur tirgojam mūsu ražotu produkciju un novadā ražotu produkciju. Pērn gan aizvērām veikalu Vilpulkas pagastā, Sēļu muižā un “Krasti” Burtniekos, ne jau aiz laba prāta, bet laukos cilvēki paliek mazāk un izdevumi (piemēram, elektrība) aug. Strādājām ar zaudējumiem, tāpēc bija šāds lēmums slēgt veikalus.”

Par to, kādu vēstījumu vēlētos nodot tiem, kuri vēlas sākt savu biznesu, Ilze un Valters atzīst: “Nevar gaidīt, ka pirmajā uzņēmuma dibināšanas dienā uzreiz būs iespēja algot kādu, kurš visu sakops, ka varēs algot remontstrādnieku, kurš telpas padarīs skaistas. Tajos laikos naudas nebija un bankas kredītu nedeva. Bet vienmēr ir jābūt gataviem darīt pašiem. Otrkārt, nopelnītā nauda ir jāiegulda turpmākai attīstībai.”

Ilzei un Valteram vienmēr ir rūpējusi vietējās kopienas attīstība. Viņi iesaistās, rīkojas atbildīgi un saskata izaugsmes iespējas lauku teritorijā, vienmēr uzsverot, ka no tā atkarīga arī reģiona un Latvijas kopumā izaugsme. “Vispirms jau tā ir attieksme pret darbiniekiem. Mūsu darbinieki lielākoties uzņēmumā strādā 10, 15, 20 un mēs paši 30 gadus. Nekad neesam bijuši vienaldzīgi pret apkārt notiekošo. Kad valdība nolēma likvidēt Rūjienas slimnīcu, iestājāmies pret šo lēmumu. Nedēļas laikā savācām ap 3000 parakstu, lai no Rūjienas netiktu izvests rentgena kabinets, lai tas iedzīvotājiem būtu pieejams uz vietas, lai ārstu prakse paliktu slimnīcas telpās, lai atļautu izveidot nu jau bijušajās Rūjienas slimnīcas telpās pansionātu. Tā bija Rūjienas pašvaldības izlemšana. Pirmās sarunas, uz kurām ar parakstiem devos, nebija nemaz tik jaukas, bija dažādi iebildumi un skaļāka vārdu pārmaiņa. Bet viss ir labs, kas labi beidzas. Otra tāda liela cīņa bija par Jeru skolas pastāvēšanu. Atkal vācām parakstus. Cīnījāmies, kā mācēdami. Skolā tad vēl mācījās ap 100 bērnu. Tikko pabeigta pārbūve, ieguldīta liela nauda. Žēl, nenosargājām. Trešā bija nesen, kad Rūjienas novadu gribēja pievienot Valkai. Mēs bijām trīs, kuri nostājās tam sākumā pretī, – Jurģis Krastiņš, Dace Antone, un es. Devāmies uz Rūjienas domi uz sarunām. Laiks bija atlicis maz, viss straujos soļos gāja uz priekšu. Pēc pāris sarunu raundiem nolēmām saukt kopā Rūjienas uzņēmējus, lai nāk palīgā. Paldies viņiem un iedzīvotājiem, kuri palīdzēja. Vairākums bija par to, ka jāpievienojas Valmierai. Atkal parakstu vākšana, savācām ap 7000 parakstu nedēļas laikā. Beidzot Rūjienas Kultūras nams. Uz tikšanos ar politiķiem tas bija pilns līdz pēdējam stūrītim,” stāsta Ilze.

Jautāti, vai atliek laiks arī vaļaspriekam, Valters stāsta: “Es audzēju amariļļus, varētu būt kādi 300 podiņi. Šīs puķes izvēlējos, jo zied tad, kad nekas cits nezied. Vēl arī makšķerēšana un medības.” Arī Ilzei patīk makšķerēt Burtnieka ezerā, arī vaļasprieks ir kopīgs.

Apbalvojums “Valmieras novada Goda pilsonis” ir lepošanās ar līdzcilvēkiem un pateicība par sirds darbu un iedvesmošanu. Par to, kas viņiem ir lepošanās vērts, Ilze un Valters atbild: “Mūsu bērni, jo viņi visi ir Latvijā, te ieguvuši izglītību, te arī katrs savā jomā darbojas. Un mūsu ilggadējie darbinieki, ar kuriem kopā attīstām uzņēmējdarbību. Vienaldzīgo nedrīkst būt. Arī par to, lai ir miers pasaulē, arī tur mēs esam atbildīgi.”

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienība “Varavīksne” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā skolotāja palīgu (1 slodze – 40 stundas nedēļā) uz noteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 702,00 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2024.gada 7.maijam personīgi (adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā: v2v@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 64281559. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-07 Kontaktpersona: CV, motivācijas vēst.lūdzam sūtīt uz e-pastu: v2v@valmiera.edu.lv, tālrunis 64281559

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” viesnīca „Sports Hotel” aicina pievienoties savai komandai uz noteiktu laiku līdz 31.08.2024. VIESMĪLI Galvenās prasības klandidātiem: augstu atbildības izjūta un precizitāte darbā; uzturēt tīru un kārtīgu darba vidi un aprīkojumu; higiēnas un paškontroles normu ievērošana un to kontrolēšana; spēja patstāvīgi plānot savu darba laiku; labas latviešu valodas zināšanas; angļu valodas zināšanas sarunvalodas līmenī; pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Amata apraksts: plānot un organizēt viesu apkalpošanu brokastīs; organizēt pasūtījumu izpildi; pagatavot un sagatavot brokastu produkciju; nodarboties ar viesu uzņemšanu; iegādāties produktus un citus materiālus, kontrolēt to izlietošanu un uzgalbāšanu; piedalīties saimniecības struktūrvienības darba organizēšanā; brokastu zāles un virtuves sagatavošana brokastīm. Piedāvājam: pilnas slodzes darbu; draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; atalgojums: stundas tarifa likme pārbaudes laikā 4,50 EUR/h, pēc pābaudes laika 5.00 EUR/h (pirms nodokļu nomaksas); summēto darba laiku, darbu maiņās (06.00-14.30); dažāda veida “bonusus” pēc pārbaudes laika; darba vieta: viesnīca "Sports Hotel", Vaidavas iela 15, Valmiera, Valmieras novads. Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt uz e-pastu –monta.martinsone@sportshotel.lv Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstule. Informācija par piedāvāto amatu pa tālruni +371 25464433 Kontaktpersona Monta Martinsone, Informācija par viesnīcu www.sportshotel.lv Pieteikumus uz vakanci iesniegt līdz 19.05.2024. Pretendentu iesūtītie dokumenti un personas dati, uz vakances laiku un noteiktu laiku pēc norādītā termiņa beigām, pārziņa leģitīmo interešu ietvaros tiks uzglabāti pārziņa lietvedībā. Iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat savu personas datu apstrādei norādītās vakances pretendentu izvērtēšanas un atlases procesā un saziņai ar Jums. Nosūtītajos dokumentos lūgums neiekļaut sensitīvus (īpašās kategorijas) personas datus. Savu piekrišanu datu apstrādei norādītajiem mērķiem varat atsaukt jebkurā laikā, sazinoties ar pārzini. Pārzinis garantē nenodot pretendenta personas datus trešajām personām, bez pretendenta rakstveida saskaņojuma. Pārzinis SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”, reģistrācijas Nr. 54103025871, adrese: Čempionu iela 2, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: VIESMĪLIS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Vaidavas iela 15, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-19 Kontaktpersona: Monta Martinsone

Mūsu partneri