Valmieras Ziņas

Pētījums: Gandrīz 15% nezina, kā rīkoties, saskaroties ar nepatīkamu situāciju internetā

Lasīšanas laiks: 4 min

14,7% respondentu atzīst, ka, piedzīvojot nepatīkamu situāciju internetā, to nevienam nestāsta, jo nezina, kā šādos gadījumos rīkoties, liecina bezvadu interneta pakalpojumu sniedzēja “Triatel” pētījums, kas veikts bērnu izglītošanas kampaņas “Esi reindžers!” ietvaros. Savukārt tikai 15,4% aptaujāto atzīst, ka par drošu interneta lietošanu uzzina no vecākiem, informē “Triatel” pārstāve Nadīna Erdmane.

Nonākot nepatīkamā situācijā internetā, 16,2% respondentu pēc palīdzības vēršas pie konkrētās interneta vietnes administratora, 16,4% palīdzību situācijas risināšanā lūdz vecākiem vai citiem radiniekiem. Tikai 0,9% palīdzību lūdz skolotājam. 4,1% respondentu norādījuši iespēju “cits variants”, kā piemērus minot dažādus risinājumus, piemēram censties notiekošo neuztvert nopietni, vērsties policijā u.c. Mazāk nekā puse jeb 47,7% respondentu atzīst, ka internetā nav piedzīvojuši nepatīkamu situāciju.

Lielākie drošības riski

Jautāti norādīt apdraudējumus, kas būtu uzskatāmi par lielākajiem draudiem internetā tieši bērniem un jauniešiem, visvairāk respondentu – 28,1% – norāda uz interneta krāpniekiem un zagļiem, 26,7% – uz pašu interneta lietotāju neuzmanību, daloties ar privātajiem datiem (piemēram, privātuma iestatījumu nelietošana, pārāk aktīva dalīšanās ar savu privāto informāciju u.tml.), 20% – vīrusus un citu kaitīgo programmatūru. Savukārt 24,4% respondentu kā lielāko interneta radīto apdraudējumu bērniem un jauniešiem norāda emocionālu pazemošanu un draudu jeb šantāžas saņemšanu.   

29,3% respondentu atzīst, ka internetā saskārušies ar vardarbīgiem materiāliem (vardarbība pret cilvēkiem, dzīvniekiem u.tml.), 26,2% – ar pornogrāfiska rakstura materiāliem, kas pieejami bez brīdinājuma, 12,3% – ar nepiedienīgiem piedāvājumiem, bet 10,1% – ar emocionāliem uzbrukumiem.

“Lai arī ļoti daudz tiek darīts interneta drošības stiprināšanā, pētījuma dati liecina, ka daudzi bērni ikdienā sastopas ar nepatīkamām situācijām internetā.

Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, var prognozēt, ka nākotnē pieaugs ne tikai ieguvumi un jaunas iespējas, bet arī dažādi riski, kas saistīti ar drošību internetā.

Turklāt pētījums atklāj, ka daudzi drošības riski saistās ar bērnu un jauniešu savstarpējo virtuālo komunikāciju, kas rada dažādus emocionālus pārdzīvojumus. Tāpēc nākamais mūsu solis būs virtuālās etiķetes un virtuālās pašaizsardzības paņēmienu izstrāde ar mērķi uzlabot bērnu zināšanas un informētību,”

stāsta “Triatel” (a/s “Telekom Baltija”) valdes priekšsēdētājs Viktors Topors.

Pārdzīvojumus rada vienaudžu komunikācija

Bērniem un jauniešiem nepatīkamākie pārdzīvojumi internetā nereti saistās ar vienaudžu komunikāciju: 13,3% norāda, ka ir saņēmuši draudus vai aizskarošus tekstus, vai bildes, 11,8% – nepatīkamas seksuāla rakstura ziņas, 8,7% – ļaunu izjokošanu, bet 20,9% laika gaitā atklājuši, ka interneta komunikācijas partneris patiesībā izliekas par cita vecuma vai dzimuma cilvēku.

Pētījums atklāj, ka teju katrs desmitais respondents arī pats ir aizskāris citu personu internetā. Kā iemesli tam tiek norādīta reakcija uz paša aizskārumu, atbildot uz kāda cita izteikto repliku, piemēram, rakstīta nepatiesa informācija vai aizskarts kāds ģimenes loceklis.

Savukārt kā vietnes, kurās visbiežāk nācies nokļūt nepatīkamās situācijās, aptaujātie norāda sociālos tīklus. Kā piemēri tiek minēta draudu no vienaudžiem saņemšana, viltus profilu izveide u.tml. 

Par drošību uzzina dažādi

Tikai 1/3 daļa respondentu jeb 34,3% savas drošības nolūkos lasa konkrētās interneta vietnes noteikumus, 23,7% par drošību uzzina dažādās specializētās vietnēs. Savukārt 14,8% par drošu interneta lietošanu uzzina skolā no skolotājiem, 10,4% – no draugiem vai citiem bērniem. Tikai 15,4% respondentu norāda, ka par drošu interneta lietošanu uzzina no vecākiem.  

Lai gan vairums – 78,8% – respondentu norāda, ka, runājot par interneta vides draudiem, ierīcei nav nozīmes, tajā pašā laikā 14,2% respondentu ir pārliecināti, ka lielāka iespēja saskarties ar apdraudējumu ir, lietojot internetu datorā. Tikai 5,6% norāda, ka viedtālrunis slēpj lielākus drošības riskus, bet 1,4% – ka vislielākie riski slēpjas planšetdatorā. 

Mobilās aplikācijas un privātums

Katrs otrais respondents atzīst, ka vienmēr izvērtē mobilās aplikācijas pirms lietošanas. Tikai 10,1% to nedara nekad. 41,8% vienmēr pievērš uzmanību dažādiem privātuma uzstādījumiem, lejupielādējot mobilās lietotnes, bet 24,3% to dara tikai tad, ja lejupielādēšanas procesā tās jāapstiprina.

Pētījuma dalībniekiem bija iespēja laimēt galveno balvu – planšetdatoru “Huawei MediaPad T1 7.0”, kā arī 20 “Huawei” pārsteiguma balvas, norādot savu vai vecāku e-pasta adresi, kas tiks izmantota informēšanai par balvas saņemšanu. Pētījuma organizatori ar uzvarētājiem sazināsies personīgi.

“Bērni ir mūsu nākotne. Un tas, kādi viņi izaugs, ir tieši atkarīgs no mums, pieaugušajiem.

Pētījuma rezultāti diemžēl demonstrē, ka vecāki nepievērš pietiekamu uzmanību interneta drošības jautājumu pārrunāšanai  ar savu bērnu. Un tā viennozīmīgi ir liela problēma, jo sociālo tīklu nozīme jaunās paaudzes komunikācijas procesos ar katru gadu aizvien pieaug. Un mums, vecākiem, ir jārūpējas par to, lai bērni justos droši arī šajā komunikācijas telpā, tāpat kā rūpējamies par viņu drošību uz ielas, transportlīdzeklī vai mājās,”

rezultātus komentē Huawei mārketinga un komunikācijas direktore Aleksandra Romanova.

Aptauja “Iesaisties virtuālajā pašaizsardzībā!” notika no 1.jūnija līdz 15.jūlijam bezvadu interneta pakalpojumu sniedzēja “Triatel” kampaņas “Esi reindžers!” ietvaros, un tajā piedalījās 514 respondentu (bērni, kā arī viņu vecāki) no visas Latvijas. Kampaņas mērķis ir paaugstināt bērnu zināšanas virtuālajā pašaizsardzībā un uzlabot viņu drošību interneta vidē. Kampaņas otrajā etapā “Triatel” sadarbībā ar dažādu citu jomu speciālistiem izstrādās virtuālās pašaizsardzības ieteikumus, kurus ikviens varēs iegūt, bezmaksas lejuplādējot informatīvu  ekrāntapeti.     

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dekoratīvo metāla izstrādājumu ražošanas jomā (vieglie metāla izstrādājumi), pasūtījumi tiek izgatavoti gan pēc privātpersonu, gan industriālo klientu pasūtījumiem. Margas, kāpnes, tirdzniecības stendi, vides priekšmeti, parka soliņi, velo statīvi, nojumes, metināti nestandarta izstrādājumi būvniecībai un mašīnbūvei. Sadarbības partneri Latvijā un Skandināvijā. SIA "LAT MET" aicina darbā metinātāju Galvenie amata pienākumi: Metināšanas darbi izmantojot MIG/MAG, jāmetina margas, kāpnes u.c. Metināšanas darbu veikšana vadoties pēc rasējumiem SIA "Lat Met" nodrošina: Darba veikšanai nepieciešamos apstākļus, vidi un iekārtas Paveiktajam darbam un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu Prasības pretendentiem: Darba pieredze metināšanā (metālapstrādē) Spēja patstāvīgi un kvalitatīvi veikt darba uzdevumus Prasme lasīt tehniskos dokumentus Pozitīva attieksme, motivācija strādāt un mācīties Par priekšrocību tiks uzskatīts: Pieredze metālapstrādē Prasme metināt ar TIG Darba vieta: Rubenes metāla apstrādes cehs "Meistari", Rubene, Kocēnu pag., Valmieras nov., LV-4227 (300 metri no Rubenes baznīcas), saskaņā ar montāžas grafiku klientu objektos. Atalgojums : 1460,00 EUR (Bruto) Papildus informācija Mob. 27314092 (Artis) Profesija: METĀLMATERIĀLU METINĀTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-29

Mūsu partneri