Valmieras Ziņas

Novadniecei Mirdzai Paeglei – 110

Lasīšanas laiks: 2 min

Mirdzas Paegles vārds Mazsalacas vēsturē ieausts ar rakstaino cimdu un svītraino Vidzemes šatiersegu krāsām – tās ir neuzkrītošas, dabīgas, tomēr atmiņā paliekošas un bagātas. Viņas devumu Mazsalacai un visas Latvijas kultūrtelpai atceras daudzi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Ginta Gailīte.

5. maijā atzīmēsim Mirdzas Paegles 110. jubileju. Viņa nākusi pasaulē 1914. gada 5. maijā.

Izcila personība Mazsalacas Kultūras nama un Tautas lietišķās mākslas studijas “Mazsalaca” vēsturē. Mīļi dēvēta par Paeglīti vai Paegliņu. Mirdza Paegle, pēc profesijas skolotāja, bija ilggadēja kultūras nama mākslinieciskās daļas vadītāja. Ar savu smaidu un laipnību sagaidīja un pavadīja katru pašdarbnieku, pārzināja katru sīkumu kultūras nama darbā un bija direktores Nellijas Nurmikas labā roka. Par pašaizliedzīgu un apzinīgu darbu M.Paeglei tika piešķirts pilsētas Goda pilsones tituls, kā arī apbalvojumi par ieguldījumu lietišķās mākslas attīstībā Mazsalacā.

Savu brīvo laiku M.Paegle ziedoja lietišķajai mākslai, būdama aizrautīga rokdarbniece, kļuva par vienu no pirmajām Mazsalacas Tautas daiļamata meistarēm. 1969. gadā Mazsalacas Kultūras nama kamīnzālē darbojās rokdarbu pulciņš, 1972. gadā Mākslas aušanas pulciņš, bet 1982. gadā izveidojās Tautas lietišķās mākslas studija “Mazsalaca”. Studija darbojās ar milzīgiem panākumiem – darbi tika izstādīti ne vien Mazsalacā un Valmierā, bet arī Igaunijā un citās valstīs, pat Šrilankā.  

Paeglīte bija liela cimdu adītāja. Katru brīvo brītiņu viņai rokā bija adīklis. Jauks un sirsnīgs cilvēks, pie kura pēc padoma varēja vērsties droši – zināja atbildes uz gandrīz visiem jautājumiem. Pateicoties dzimtas saknēm Igaunijā, M.Paegle prata igauņu valodu un varēja sazināties ar viesiem no Igaunijas, kuri Mazsalacā viesojās itin bieži.

Tagad Mazsalacas lietišķās mākslas entuziastēm ir sava Amatu māja, kur dodas  tie, kuri vēlas darboties vai vienkārši pabūt šajā gaisotnē, kā arī tie, kuri darbus vēlas pasūtīt vai nopirkt. Tautas lietišķās mākslas studija “Mazsalaca” nosvinējusi pusgadsimta jubileju, turpina aktīvi darboties. Mazsalacas adīšanas meistaru īpašā tehnika – dubultcimdu darināšanas prasme – ir viena no Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma vērtībām.

Mirdza Paegle nodzīvoja garu un bagātu mūžu, aizsaulē devās 2006. gada augustā 92 gadu vecumā.

Avoti: www.periodika.lv ; www.garamantas.lv

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” ar 2024.gada 2.septembri aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 40 stundas nedēļā (likme – 1,0). Ja Tev ir vēlme: · palīdzēt pirmsskolas izglītības skolotājai organizēt bērnu ikdienas gaitas; · uzkopt pirmsskolas grupu telpas, saskaņā ar telpu un aprīkojuma uzkopšanas un dezinfekcijas grafiku un sanitāri higiēnisko normu prasību ievērošanu; un ja Tev ir: · vismaz vispārējā vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; · kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: · darba samaksu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; · darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; · drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu pienenite@valmiera.edu.lv  ar norādi “Skolotāja palīga vakancei” līdz 2024.gada 09.augustam plkst.16.00. Tālrunis informācijai: 64231693 Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-08-09 Kontaktpersona: pienenite@valmiera.edu.lv 64231693

Mūsu partneri