Valmieras Ziņas

Fotogalerija: Krāsaina tērpu izrāde Valmieras muzejā

Lasīšanas laiks: 2 min

Ceturtdien, 19.martā, Valmieras muzejā notika interesantu un krāsainu tērpu izrāde. Tās laikā muzeja darbinieki, rādīja dažādus seno laiku tērpus, kamēr muzeja direktore Iveta Blūma stāstīja par šo tērpu darināšanu, valkāšanu, modes tendencēm un skaistumkopšanas noslēpumiem.

“Agrāk apģērbs bija zīmju valoda, un katrai lietai, ko vilka mugurā, bija sava nozīme. Cilvēka dzīve ir ļoti atkarīga no viņa apģērba un apģērbs atkarīgs no cilvēka radošās domas. Modi ir veidojuši gan karaļi, gan nabagie, mēs visi,” stāstīja I.Blūma.

Daži fakti par seno laiku modi un ko tā devusi mums mūsdienās:

Senie Grieķi vilnas audumu uzskatīja par nešķīstu. To varēja valkāt, piemēram, zemāko kārtu iedzīvotāji.

No Senās Grieķijas modes nākušas diadēmas un lielas, masīvas rotas.

No Seno Austrumu modes mēs esam aizņēmušies galvas lakatu modi, rotas uz kājām un kāju pirkstiem, kā arī sandales.

Mūsu senču meitas bija ļoti bagātīgi greznotas. Pilnībā izgreznotu līgavu esot bijis grūti vest pat zirgam.

Romānikā pēc apaviem varēja atpazīt cilvēka kārtu, kurai tas pieder. Sarkanas krāsas apavus drīkstēja valkāt tikai karaliskās personas.

Gotikas periodā uz apģērba sāka šūt ģerboņus un emblēmas, lai parādītu, kurai zemei cilvēks piederīgs. 

Gotikas periodā apģērba darināšanā pirmo reizi sāka izmantot piegrieztnes.

Slaidums Itālijas Renesanses laikā nebija modē, tāpēc zem apģērba stiprināja īpašus auduma vaļņus, lai vizuāli paplašinātu sievietes figūru.

No Spānijas Renesanses perioda mūsdienu apģērbam nākušas kapuces. Kapuce bijis labs variants, lai parādītu matus, bet nevajadzētu likt lakatu, jo pilnībā atsegti mati nedrīkstēja būt.

Tieši no Francijas Renesanses apģērbam nākuši plecu valnīši, ko mūsdienās pazīstam kā polsterus.

Baroks – greznības un smalko audumu laiks. Vīriešu modi tajā laikā veidoja karaļi, bet sieviešu modi – karaļa favorītes, nevis karalienes.

Baroka Francijā Ludviķis XIV jeb Saules karalis veidoja modi. No šī laika pazīstams teiciens “izgriezt pogas”, jo karalis savos tērpos šuva simtiem zelta pogu, bet kardināls izdevis likumu un šīs pogas nācies izgriezt. 

Rokoko periodā modē bija tā saucamās “skaistuma mušiņas”. Šajā periodā uz rokām nēsāja cimdus, savukārt gredzenus lika uz cimdiem.

Korsete sievietes apģērbā dominēja līdz pat 1905.gadam. 

No 1905.gada 20 gadu laikā sievietes tērps saīsinājās pat par 20 centimetriem. 

Ja agrāk modes stili mainījās ik pēc gadsimta, tad 19.gadsimta laikā paspēja nomainīties četri, pat pieci, modes stili.

SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dekoratīvo metāla izstrādājumu ražošanas jomā (vieglie metāla izstrādājumi), pasūtījumi tiek izgatavoti gan pēc privātpersonu, gan industriālo klientu pasūtījumiem. Margas, kāpnes, tirdzniecības stendi, vides priekšmeti, parka soliņi, velo statīvi, nojumes, metināti nestandarta izstrādājumi būvniecībai un mašīnbūvei. Sadarbības partneri Latvijā un Skandināvijā. SIA "LAT MET" aicina darbā metinātāju Galvenie amata pienākumi: Metināšanas darbi izmantojot MIG/MAG, jāmetina margas, kāpnes u.c. Metināšanas darbu veikšana vadoties pēc rasējumiem SIA "Lat Met" nodrošina: Darba veikšanai nepieciešamos apstākļus, vidi un iekārtas Paveiktajam darbam un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu Prasības pretendentiem: Darba pieredze metināšanā (metālapstrādē) Spēja patstāvīgi un kvalitatīvi veikt darba uzdevumus Prasme lasīt tehniskos dokumentus Pozitīva attieksme, motivācija strādāt un mācīties Par priekšrocību tiks uzskatīts: Pieredze metālapstrādē Prasme metināt ar TIG Darba vieta: Rubenes metāla apstrādes cehs "Meistari", Rubene, Kocēnu pag., Valmieras nov., LV-4227 (300 metri no Rubenes baznīcas), saskaņā ar montāžas grafiku klientu objektos. Atalgojums : 1460,00 EUR (Bruto) Papildus informācija Mob. 27314092 (Artis) Profesija: METĀLMATERIĀLU METINĀTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-29

Mūsu partneri