Valmieras Ziņas

Valmierā norisinājies Vidzemes forums “Viedā ekonomika: zinātne, tehnoloģijas un inovācijas”

Ceturtdien, 16. februārī, Vidzemes Augstskolā (ViA) norisinājās Vidzemes forums “Viedā ekonomika: zinātne, tehnoloģijas un inovācijas”, kura mērķis ir analizēt Vidzemes reģiona ekonomisko situāciju mūsdienu, kā arī tuvākas un tālākas nākotnes kontekstā.

Forumā par viedās ekonomikas attīstības perspektīvām Vidzemes reģionā diskutēja valsts institūciju pārstāvji, uzņēmēji un akadēmiskās vides pārstāvji – Latvijas zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ojārs Spārītis, Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētājs Jānis Baiks, LZA akadēmiķe Baiba Rivža, ViA profesore Agita Līviņa, SIA „ZAOO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais, Latvijas pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis un citi. 

Ojārs Spārītis atklāšanā norādīja:

“Līdzīgā forumā Zemgalē mēs spriedām par to, kāpēc Latvijas valstīt 99 procenti iedzīvotāju, ierēdņu un politiķu runā par to, kā dalīt naudu, bet varbūt tikai viens procents gādā par to, kā naudu pelnīt. Šķiet, ka šī proporcijas ir pilnīgi ačgārna. Ja skatāmies uz valstīm, kas domā par savu ekonomikas attīstību, šī proporcijai ir gluži cita – 70 procenti pelna un vairo kapitālu, veicot uzņēmējdarbību, bet tikai 30 procenti ir tie, kuri no šīs peļņas dzīvo. Pašlaik par streiku runā dzemdību nama personāls, Latvijas radio žurnālisti un citi, kuri aicina pārdalīt naudu tā vai citādi, bet es nedzirdu šajā balsu korī tos, kas pateiks, kā tikt pie naudas, ko varēsim kopīgi dalīt. […] Tādēļ šajā forumā esam pulcējuši kopā zinātniekus, ekonomistus, uzņēmējus, lai šajā domu apmaiņā vislabāk sajustu, kas Vidzemei  ir nepieciešams, ko pats reģions, savus resursus izzinot, spēj prognozēt darba tirgus attīstībā, izglītības attīstībā, uzņēmumu un darbavietu radīšanā, un kādā veidā zinātnes un inovāciju pusei attīstoties, radīt atbilstošu uzņēmējdarbības vidi.”

Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks norādīja, ka Valmierai ir liela ietekme uz visa reģiona attīstību, tādēļ pilsētas pašvaldībai savā darbībā ir jāspēj raudzīties plašākā kontekstā. Valmieras mērs uzsvēra, ka pilsētas izaugsmes pamatā ir uzņēmējdarbības attīstība, kas ļauj iegūt resursus citu jomu finansēšanai. “Valmieras uzņēmējdarbības vide ir spēcīga, tās pamatā ir rūpniecība. 21% valmieriešu ir nodarbināti šajā nozarē, kas rada ļoti augstu pievienoto vērtību. Kā apliecina pētījumi, viena darbavieta rūpniecībā rada divas darbavietas apkalpojošā sfērā.”

Valmieras mērs uzsvēra, ka ražošanas attīstībai būtiska ir sasaiste ar izglītību un zinātni, kā arī cilvēkkapitāla esamība – gan kvalificētu uzņēmēju, gan darbinieku pieejamība. J.Baiks uzskata, ka lielākais izaicinājums jau sākas skolās, “kā jauniešiem iemācīt izgatavot makšķeri, nevis iedot viņiem noķertu lomu.” Viņš norādīja uz trūkumiem izglītības sistēmā, kas nav pietiekami elastīga un sagrauj radošumu. Mērs aicināja mainīt visiem ierasto un drošu lietu kārtību, jo tikai tādējādi Latvija, kļūt par nākotnes valsti.

“Latvija ir vienā no pirmajām vietām Eiropā pēc finansējuma izglītības jomai. Taču joprojām neesam apmierināti ne ar mācību rezultātiem, ne ar skolu infrastruktūru, ne ar pedagogu atalgojumu. Jautājums, kāpēc? Skolu tīkla sakārtošana un saturiskā reforma, kas pašlaik uzsākta, ir ļoti nepieciešama un ir jāturpina. Mums ir jābeidz nodarboties ar sociālo funkciju izglītībā. Ja būtiskākais ir, ka bērns ir pieskatīts un paēdis, ar to mēs audzinām patērētājus, nevis perspektīvos pelnītājus. Vērojot, kas notiek izglītības jomā, rodas iespaids, ka galvenais ir process nevis rezultāts. Tas ir jāmaina, ir jādefinē konkrēti mērķi un tie ir jāsasniedz.”

Forumu organizē Latvijas Zinātņu akadēmija, LZA Lauksaimniecības un meža zinātņu nodaļa, Latvijas Pašvaldību savienība, Valmieras pilsētas pašvaldība un Vidzemes Augstskola. Foruma tiešraides ierakstu var vērot  Youtube Vidzemes Augstskolas kanālā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kāds, jūsuprāt, būs Jaunais gads?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

"Valmieras piens", AS ir Food Union grupas uzņēmums un viens no vadošajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. Aicinām pievienoties komandai fasēšanas operatoru (-i). Darba pienākumi Sagatavot taru produkcijas iepildīšanai Pildīt produktu tarā, ievērojot svēršanas precizitāti Sekot fasēšanas iekārtas izmantošanai Veikt sanitārās apstrādes programmu Piedalīties gatavās produkcijas nosūtīšanas procesā Pārvietot smagumus līdz 25 kg Prasības kandidātiem Vidējā vai vidējā speciālā izglītība Vēlama darba pieredze pārtikas ražošanas uzņēmumā Derīga sanitārā grāmatiņa Iespēja strādāt maiņu darbu Mēs piedāvājam Dinamisku un atbildīgu darbu starptautiskā kompānijā Iespēju attīstīties un pilnveidoties profesionāli Sociālās garantijas Stabilu un konkurētspējīgu atalgojumu Papildu informācija: iesniegt CV un pieteikuma vēstuli līdz š.g. 24. janvārim uz e-pasta adresi: sannija.novika@foodunion.com. Sazināsimies ar kandidātiem , kuri atbilst norādītām prasībām . Darba uzsākšana nekavējoties. Profesija: KOMPLEKTĒTĀJS (IESAIŅOTĀJS) Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 93, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2018-01-24 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri