Valmieras Ziņas
makonis
12°C
Vējš: 4 m/s

Kas nosaka cilvēka finanšu paradumus?

Vai jūs kādreiz esat domājis par to, kā veidojas cilvēka prasme rīkoties ar naudu? Nereti cilvēkiem, kas nāk no līdzīgām vidēm un kuriem ir teju vienādi ienākumi, ir ļoti atšķirīgas finansiālās situācijas. Vieni dzīvo pārtikuši un vēl ir spējīgi veidot uzkrājumus un investēt, kamēr otriem nav nekā un ik mēnesi ir jāņem ātrie kredīti jeb imprumut rapid, lai izdzīvotu. Patiesība ir tāda, ka cilvēka finanšu paradumus un attieksmi pret naudu veido ļoti dažādu iekšēju un ārēju apstākļu kopums. Kādi ir šie apstākļi un vai savus naudas tērēšanas paradumus ir iespējams mainīt?

Pašus finanšu pamatus, protams, mēs mācāmies no saviem vecākiem, līdz ar to varētu teikt, ka tas, kā mēs rīkojamies ar naudu, ir lielā mērā atkarīgs no tā, kā ar naudu rīkojās mūsu vecāki. Tomēr, tas nenozīmē, ka bērni ar naudu rīkojas tieši tāpat kā viņu vecāki. Ietekmes var būt dažādas. Piemēram, ja vecāki dzīvoja ļoti izšķērdīgi un pēc tam pietrūka naudas pārtikai un citām svarīgām lietām, ļoti iespējams, ka bērns vecāku kļūdas nevis atkārtos, bet no tām mācīsies, jo ļoti labi sapratīs, kā tas ir, kad nav naudas. Tajā pašā laikā, protams, var būt arī tā, ka bērni seko savu vecāku piemēram un savas finanses izvēlas pārvaldīt tāpat. Daudz ko ietekmē arī tas, kā vecāki saviem bērniem skaidro naudas nozīmi un cik aktīvi bērnam ļauj iesaistīties ģimenes finanšu plānošanā.

Vēl finanšu paradumus ļoti spēcīgi ietekmē cilvēka rakstura īpašības. Arī to savā veidā var uzskatīt par kaut ko, kas mantots no vecākiem, jo raksturi vienas ģimenes locekļiem parasti ir līdzīgi, tomēr tas ir citādi. Raksturu nevar iemācīt, tas vienkārši ir tāds, kāds tas ir. Ir ļoti daudz rakstura īpašību, kas tiešā veidā ietekmē to, kādus finanšu lēmumus cilvēks pieņem. Viena no vistipiskākajām īpašībām ir gribasspēks. Pat tad, ja cilvēks ir mācīts taupīt un ierobežot sevi, viņam to panāk būs ļoti grūti, ja pietrūks gribasspēka. Citiem tikmēr vēlme taupīt ir pilnīgi dabiska un viņiem drīzāk grūtības sagādās sūri grūti pelnītās naudas atdošana, lai kaut ko iegādātos.

Ļoti lielu lomu finanšu paradumos noteikti spēlē arī personīgā pieredze. Tas savā ziņā ir sasaistāmas arī ar mācībām, kas gūtas ģimenē, taču personīgā pieredze vairāk ir mācīšanās no savām, nevis citu kļūdām. Parasti sava pieredze ir daudz vērtīgāka un tās ietekme ir spēcīgāka. Tipisks piemērs ir iziešana cauri nopietnām finansiālām grūtībām. Piemēram, ja cilvēks nokļuvis ātro kredītu jūgā un izbaudījis uz savas ādas šo rūgto pieredzi, pēc tam viņš diez vai vairs gribēs ņemt kredītus un pret naudu attieksies daudz atbildīgāk.

Vēl, protams, arī izglītībai ir ļoti būtiska nozīme. Ja cilvēks jebkādā veidā izglīto sevi par finansēm, viņš saprot, kas ir pareizi un kas nav, un kā ir iespējams vairot savu naudu, nevis to pazaudēt. Cilvēks bez jebkādas finanšu izglītības naudu vairāk tērēs pēc instinktiem, proti, ja nauda ir, to var tērēt, ja tās nav, tad tērēt nevar. Finansiālajā jomā izglītots cilvēks domās arī par to, kur naudu tērēt un kā panākt, ka nauda veido jaunu naudu. Tomēr izglītība un zināšanas vēl automātiski nenozīmē, ka cilvēks pratīs rīkoties ar naudu. Kā jau iepriekš tika minēts, tas vien, ka cilvēks zina, ko vajadzētu darīt ar naudu, vēl nenozīmē, ka viņš būs spējīgs to paveikt.

Šie vēl nebūt nav vienīgie faktori, kas ietekmē cilvēka finanšu paradumus. Varētu pat teikt, ka ikkatra dzīves epizode mums kaut ko iemāca un ietekmē mūsu rīcību nākotnē, tieši tāpēc ir ļoti grūti finanšu paradumus mainīt. Tas ir gadiem ilgi veidots zināšanu, spēju, pieredzes un rakstura īpašību kopums, ko nevar tā vienkārši ignorēt. Vienīgais veids, kā mainīt savus finanšu paradumus, ir mēģinot iedziļināties katrā konkrētajā problēmā. Piemēram, ja cilvēkam ir problēmas ar aizdevumu atmaksu un viņam ir vairāki neatmaksāti ātrie kredīti vai patēriņa kredīti jeb credit nevoi personale, ir jāsaprot, kāpēc kredīti tika paņemti, jāizanalizē savas domas un emocijas, un tikai tad būs iespējams tikt vaļā no šī tik sliktā finanšu paraduma ņemt kredītus. Tikai analizējot savu rīcību, ir iespējams saprast, no kurienes rodas konkrētie finanšu paradumi.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai lietojat mobilo lietotni Mana Valmiera?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „VTU Valmiera” aicina darbā AUTOBUSA VADĪTĀJU Smiltenes autoostā Reģ. Nr. 40003004220 DARBA PIENĀKUMI: • pasažieru pārvadāšana ar autobusu saskaņā ar grafiku • darbs ar kases aparātu • biļešu pārdošana pasažieriem • pasažieru apkalpošana PRASĪBAS PRETENDENTIEM: • vidējā izglītība • D kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība ar ierakstu par profesionālajām zināšanām (95. kods) • labas saskarsmes un komunikācijas prasmes • latviešu valodas un vēlamas svešvalodas zināšanas atbilstoši darba raksturam • vēlams D kategorijas transportlīdzekļa vadītāja stāžs vismaz divi gadi UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: • darbu stabilā uzņēmumā • sociālās garantijas • profesionālu apmācību un karjeras izaugsmes iespējas CV un pieteikuma vēstuli ar norādi vakancei „Autobusa vadītājs Smiltenes autoostā” līdz 2017. gada 11. augustam iesniegt: • sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv • sūtot pa pastu uz adresi „Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads, LV-4220 (ja dokumentus nosūta pa pastu, uzņēmumam tie ir jāsaņem norādītajā adresē līdz noteiktā dokumentu iesniegšanas termiņa beigām) • personīgi Smiltenes autoostas kasē Pils ielā 1 Smiltenē vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļos, Kocēnu pagastā, Kocēnu novadā, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00. Sazināsimies ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai. Informācija 29437762

Mūsu partneri