Valmieras Ziņas

Ansis Bērziņš: Diemžēl Latvijā izveidojusies grūtdieņu paaudze (1)

Lasīšanas laiks: 9 min

Intervijas ar Valmieras Novada fonda (VNF) valdes priekšsēdētāju Ansi Bērziņu turpinājums. Šajā daļā par to, kādi ziedotāji ir latvieši un kādi ir ievērojamākie labdarības pasākumi Latvijā.

Vai ir bijuši tādi gadījumi, ka cilvēki, kuriem ir palīdzēts, pēc kāda laika atgriežas pie fonda, bet jau kā ziedotāji?

Tieši tādā veidā to nevarētu teikt. Ir ļoti būtiski definēt, kas ir labdarība. Latvijā bieži vien ar to saprot palīdzību cilvēkiem. Mēs gribam parādīt, ka labdarība var nozīmēt ne tikai maizes došanu cilvēkiem. Labdarība var nozīmēt arī dažāda veida “makšķeru” un “instrumentu” iedošanu cilvēkiem.  Mēs ar savu ziedotāju naudu primāri cenšamies cilvēkus rosināt uz darbošanos – kaut ko darīt, īstenot, pulcēties un strādāt.

Ir projektu īstenotāji, kas no fonda saņēmuši naudu. Viņi kā ziedotāji fondā atgriežas kaut kādā apjomā. Cilvēki sāk apzināties to, ko mēs ar fonda dibināšanu zināmā mērā gribējām pierādīt – ikviens iedzīvotājs Valmieras apkārtnē var būt ziedotājs. Ar vārdu ziedotājs nav  jāsaprot, ka jādod simti vai tūkstoši. Viens ziedo vienu eiro, viens ziedo desmit eiro, cits simts eiro, un cits ziedo piecus tūkstošus eiro. Savukārt fonda uzdevums ir salikt šo naudu kopā.

Ja katrs iedzīvotājs Valmieras apkārtnē, ziedotu tikai vienu eiro, mēs savāktu 55 000 eiro, un tā ir ļoti liela nauda. Tātad nav nepieciešams katram ziedot milzum daudz, lai kopā kaut kas sanāktu.

VNF mājaslapā ir informācija par programmu “100 draugi”. Kāpēc šobrīd tur ir 67 cilvēku?

Grūti teikt. Mēs arī pēdējos gadus neesam mērķtiecīgi strādājuši. Tas ir viens no mūsu ziedojumu piesaistes paņēmieniem. 2008.gadā mēs to uzsākām, un toreiz tas bija skaists veids kā uzrunāt jaunus ziedotājus, esošiem piedāvāt kaut ko citu. Mēs arī neslēpjam, ka darbs ar ziedotājiem vienmēr ir kā spēle.

Svarīgi, lai ziedotājiem kopā ar mums ir interesanti. Mēs pie viņa ejam nevis “bičot” un ubagot, bet drīzāk mēģinām ziedotāju caur rotaļu iesaistīt.

Apzināmies, ka bieži vien stāsti par vietējiem projektiem un to, ko fonds dara, šķiet nesaprotami, jo ne vienmēr varam parādīt, ka vācam naudu kādam Pēterītim operācijai vai pārtikai mazturīgajiem. Reizēm vietējie projekti šķiet kaut kas abstrakts. Tad tie “100 draugi” ir veids kā tu, dodot vien 30 eiro, iegūsti statusu – Valmieras novada fonda draugs. Summa patiešām nav liela, taču tajā pašā laikā mēs šajā programmā neakcentējam, kas ir šis naudas piesaistes mērķis, jo tas šeit nav galvenais. Šeit primārais ir tas, ka cilvēks grib atbalstīt to, ko dara fonds.

Ieminējāties par latviešu dabu – labāk ziedo kādam slimam Pēterītim, nevis projektam, kas kaut ko attīsta.  Vai ir vēl kādi novērojumi par latviešiem kā ziedotājiem?

Lai neveidotos nepareizi stereotipi, es gribētu teikt, ka tā nav latvieša daba. Tas drīzāk ir izaugsmes posms sabiedrībai Austrumeiropā. Tas noteikti nav tikai Latvijā. Tieši to pašu teiktu jebkura organizācija Lietuvā, Polijā un Slovākijā. Varbūt vienīgi viņi ir kādu soli priekšā tīri tāpēc, ka ir tuvāk Rietumiem. Austrumeiropā kopumā esam ļoti līdzīgā stāvoklī tāpēc, ka 1991.gadā, kad mainījās sabiedrība, mēs visi iznācām laukumā ar pieredzi, ka visas lietas dara valsts. Mums joprojām arī pēc 25 gadiem ir ļoti grūti apgūt to, ka lietas var kļūt labākas tikai tad, ja mēs paši gribēsim tās padarīt labākas.

Šis ir izaugsmes posms mūsu sabiedrībai. Mēs kopš deviņdesmito gadu vidus esam izauguši līdz tam, ka mēs vispār saprotam, ko nozīmē ziedot un ko nozīmē labdarība. Sākotnēji tas bija kaut kas pilnīgi svešs. Mēs esam izauguši vismaz līdz tam, ka esam gatavi ziedot redzot konkrētu seju un rezultātu. Tas ir ļoti labi.

Diemžēl paralēli visam Latvijā ir izaugusi tāda grūtdieņu paaudze, kas grib būt grūtdieņi. Cilvēki, kas ir pieraduši saņemt pabalstus un negrib dzīvot labāk. Manā skatījumā, tas nav normāli. Cita lieta, ka daudz cilvēki ir spiesti nonākt tādos apstākļos, bet ir ļoti daudz cilvēki, kuri negrib no tiem apstākļiem aiziet. Arvien vairāk mums ir ziedotāju, kuri pasaka – es tiem grūtdieņiem, kas grib būt grūtdieņi, negribu dot ne centu.

Tieši tāpēc kļūst vieglāk piesaistīt naudu projektiem, jo cilvēki saprot, ka viņi labprātāk iedod tam naudu, lai tie cilvēki kaut ko dara, nevis mēs viņiem iedosim kārtējo pārtikas paku. Viņš to apēdīs nedēļas laikā un nekas viņam dzīvē no tā nemainīsies. Mums drīzāk jāmeklē veidi, kā panākt, lai cilvēks iemācās un atrod veidus, kā pats savai pārtikas pakai var nopelnīt. Ļoti bieži jautājums ir nevis par to, kā radīt iespējas, bet radīt cilvēkam ticību, ka viņš var pats kaut ko paveikt.

VNF strādā ar cilvēkiem. Ko esat par tiem iemācījies?

No vienas puses ir šī pabalstu paaudze – grūtdieņi, kas grib būt grūtdieņi, un tur varbūt neko nevar darīt. Es ceru, ka šo ģimeņu bērniem nebūtu diagnoze “grūtdienis”.

Es esmu noteikti iemācījies, ka pa šiem gadiem Latvijā paaudžu maiņa notiek. Tam ne vienmēr ir saistība ar vecumu, bet tāda zināma tendence tomēr ir. Cilvēki, kuri ir 30 – 35 un jaunāki, tā ir paaudze, kas ir augusi Latvijas laikā. Man pašam ir 30 gadi. Pirmo klasi sāku padomju skolā, beidzu pirmo klasi Latvijas skolā. Tātad savu apzinīgo mūžu esmu nodzīvojusi Latvijas laikā.

Visi, kas ir ap 30 gadiem, ir dzīvojuši lielāko daļu savas dzīves Latvijas laikā. Viņiem šī dzīves pieredze ir veidojusies no tā, ka ir demokrātija, tas, ko mēs darām, ietekmē mūsu apkārtējo vidi. Cilvēkiem, kuriem ir piecdesmit, sešdesmit gadu, joprojām ir ārkārtīgi iesakņojies tas, ka saki, ko gribi, valdība tāpat izdarīs, ko gribēs.

Divdesmitgadīgs jaunietis ir ar ļoti pozitīvu domāšanu, bet dzīve atkarīga no vecāku naudas, ne savējās. Trīsdesmitgadnieki ir tie, kuri ir izauguši un kuriem ir sava uzņēmējdarbība, dzīve un sava nauda. Lielākoties viņi ir atvērtāki kā ziedotāji, jo saprot to, kāpēc tas ir svarīgi – mēs paši veidojam savu sabiedrību.

Cilvēki kopumā ir pozitīvi un atvērti, ja vien atrod pareizo brīdi un pieeju, kā ar cilvēku runāt. Šeit gan ir latviešu, baltiešu, ziemeļnieku mentalitāte, ka, ja man kāds piezvana vai uz ielas uzrunā, pirmā reakcija ir – nē, es pat negribu klausīties, ko tu teiksi, man ir bail, ko tu man piedāvāsi. Cilvēkam ir kauns pateikt “nē”, tāpēc viņi labāk nedzird, ko piedāvā, jo pretējā gadījumā būs šī neērtā situācija – es negribēšu, bet man būs neērti teikt “nē”. Mums jāmācās, ka uz jautājumu “Vai jūs vēlaties ziedot?” ir divas atbildes – jā un nē. Abas ir pareizas. Es vēlos no tevis saņemt atbildi “jā”, bet tikpat pareiza ir atbilde “nē”. Cilvēkam no tā nebūtu jābaidās.

Ja cilvēki pārkāpj pāri tam pirmajam “nē”, viņi ir atvērti un pozitīvi, un mēs nonākam pie tā, ka mums ir daudz kas kopējs. Vienkārši mums ir uzlikta šī atturības maska. Iespējams, cilvēki pietiekami daudz “apčakarēti”, tāpēc viņiem ir bail iesaistīties.

Kuri, jūsuprāt, ir veiksmīgākie labdarības projekti nacionālā mērogā?

Katra lieta, kas notiek labdarības jomā, ir ļoti laba no tā viedokļa vien, ka vairo izpratni un cilvēku domāšanu par labdarību kā tādu.

Man ir dalītas jūtas par “Labestības dienu” un “Eņģeļi pār Latviju”.

Labi, ka tie ir masveidīgi pasākumi ar ļoti lielu publikas uzmanību, kas liek aizdomāties par labdarību un ziedošanu cilvēkiem, kuri par to iepriekš nedomāja. Varbūt viņi sāk ziedot kaut kādas summas vismaz bērnu ārstēšanai. Ir viena daļa cilvēku, kas apzināti vēlas šim mērķim ziedot. Tas viss ir kārtībā.

Bet vienai daļai sabiedrības tas bez maz bija iegājies kā tāds vienīgais labdarības veids. Tas ir negatīvi tāpēc, ka mēs sabiedrībai nemācam, ka ziedot var dažādiem mērķiem. Mēs tikai vienu veidu parādām – bērnu ārstēšana un ziedošanas telefons.

Visiem kopienu fondiem kopš 2006.gada bija kopīga labdarības akcija “Skolas soma”, kas mums pašiem likās ļoti simpātiska un saprotama ziedotājiem. Ir mazais cilvēciņš, kuram jāiet uz skolu. Ģimenes apstākļi ir skumīgi, neatkarīgi no tā, vai viņi grib vai negrib būt grūtdieņi. Ir vai nav, es atvainojos, pļēguri tajā ģimenē vai kādi citi apstākļi, kāpēc skolēnam nav īsti labas iespējas sagatavoties skolai. Mēs to iespēju gribējām dot.

Katrs fonds strādāja uz vietas ar saviem ziedotājiem. Ziedot.lv strādāja nacionālā līmenī. Tas viss pozitīvi “aizgāja”, lielu uzticību no ziedotājiem ieguva un notika daudzus gadus. Šobrīd situācija ir mazliet mainījusies, kopš no skolām un pašvaldībām ir lielāks atbalsts skolas uzsākšanai, mēs mazāk iesaistāmies, bet tas bija aizsākums kaut kam labam.

Tad tik ieviestas ziedojumu kastītes veikalos. Tika panākta vienošanās, ka divus mēnešus visos “Rimi” veikalos tiks uzliktas ziedojumu kastītes “Skolas somai”. Tas bija kaut kas milzīgs, jo mēs sapratām, cik daudz ir veikalu kases visā Latvijā. Pirmo reizi dzīvē tika panākta vienošanās ar tādu milzīgu uzņēmumu, ka tas notiek vienoti un visur. Tā nauda summa toreiz arī likās milzīga, jo pirmo reizi bija kaut kas tāds. Tagad tas liekas pašsaprotami. Ar šo vienu akciju aizsākās tas, ka kastītes tur stāv pastāvīgi visu laiku, vienkārši katru mēnesi vai divus mainās mērķi, kam vāc naudu.

Gribu arī uzteikt naudas vākšanu Likteņdārzam par to, ka viņi uzdrošinājās un pietiekami veiksmīgi vāca naudu. Un ne tikai naudu, bet arī akmeņus. Tam nav pilnīgi nekāda sakara ar  nabadzīgām un slimām ģimenēm. Tas ir stāsts par patriotismu, vides sakārtošanu un mūsu kā tautas lepnumu. Ļoti labi, ka viņi uzdrošinājās un prata piesaistīt naudu arī šādam mērķim.

Mēs paši šobrīd lepojamies ar savu bērnu un jauniešu izcilības programmu, bet tā nebija ziedojumu piesaistes kampaņa. Ir viens ziedotājs, kas ir gatavs atbalstīt izcilus bērnus un jauniešus, kuri grib sasniegt vairāk.

Tas ir tikai normāli, ka tu kā ziedotājs drīksti pateikt, ka tu negribi atbalstīt grūtdieņus, bet gan tos, kas negrib būt grūtdieņi, tos, kuri grib būt kaut kas vairāk, tos, kuri grib būt izcili.

Domājot par sabiedrības labklājības līmeni, daudz kas ir galvās. Ja mēs kā sabiedrība gribēsim dzīvot labāk, tad tie izcilnieki ir būtisks elements, kas ļauj paskatīties, ka var dzīvot labāk. Tas ir veids kā augt un attīstīties sabiedrībai kopumā, jo izcilnieki ir tie, kas velk līdzi pārējos. Es tam ticu. Tāpēc man tā saruna ar to ziedotāju likās ļoti svētīga. Ziedotājs ļoti skaidri to spēja pateikt. Tas ir normāli, ka ir programmas, kurās atbalstām nabadzīgos cilvēkus, un ir programmas, kurās atbalstām izcilos cilvēkus neatkarīgi no tā, vai esi nabags vai bagāts. 

    inese - 28.08.2015

    Man prieks par Ansi un par šo rakstu. Lai izdodas labie darbi!Tā tik turpināt!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Kokapstrādes uzņēmums SIA Silviko aicina darbā traktortehnikas vadītāju zāģbaļķu šķirošanas līnijā. Darba pienākumi: darbs uz frontālā iekrāvēja- zāģbaļķu padošana uz šķirošanas līniju; z/b izkraušana un pārkraušana; z/b blakusproduktu uzkraušana; uzturēt traktortehniku un savu darba vietu darba kārtībā. Prasības kandidātiem: atbilstošas kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecība; iepriekšēja pieredze kokapstrādes uzņēmumā tiks uzskatīta par priekšrocību; vēlama pieredze darbā uz frontālā iekrāvēja; prasme strādāt komandā un spēja pielāgoties nestandarta situācijām; Piedāvājam: atbildīgu darbu stabilā ražošanas uzņēmumā; standarta darba laiku; sociālās garantijas; konkurētspējīgu atalgojumu; Izglītības līmenis: vidējā speciālā Stundas likme: 9.50 EUR (atalgojums ir atkarīgs no prasmēm un pieredzes) Darba vietas adrese: “ Briede”, Zilākalna pagasts, Valmieras novads Darba laika veids: Normāls darba laiks Slodze: viena vesela slodze CV iesniegt pa e-pastu: silvikozagetava@inbox.lv Profesija: TRAKTORTEHNIKAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Briede, Zilākalna pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-10 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Vidzemes Augstskola izsludina konkursu uz vakanto amatu Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūtā: - vadošais pētnieks - 1 vieta; zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība, apakšnozare Tirgzinība Uz vadošā pētnieka amatu var pretendēt persona, kurai ir doktora zinātniskais grāds, pētījumu profilam atbilstošas zinātniskās publikācijas un/vai patenti, kura spēj patstāvīgi veikt zinātniskos pētījumus, veidot zinātnisko projektu pieteikumus un vadīt citu zinātnieku pētniecisko darbu un kurai zinātniskā un akadēmiskā darba stāžs kopumā nav mazāks par pieciem gadiem (saskaņā ar “Nolikums par vēlēšanām akadēmiskajos amatos Vidzemes Augstskolā”, www.va.lv/dokumenti). Pretendentiem uz vakanto amatu viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas datuma oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis” jāiesniedz institūta direktoram adresēta motivācijas vēstule, izglītību un zinātnisko grādu apliecinošu dokumentu kopijas, publicēto zinātnisko darbu saraksts, CV ar iekļautu informāciju par dalību/vadību pētnieciskos projektos un angļu valodas zināšanu līmeni. Pieteikumu sūtīt augstskolas juristei-personāla speciālistei: kabinets Nr.222, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4202 vai pa e-pastu agrita.somase@va.lv ar norādi „Konkurss uz zinātnisko amatu”; tālr.: 26442256. Samaksa: vadošajam pētniekam 8,77-52,62 EUR/h atbilstoši konkrētajam veiktajam darbam. Profesija: PĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-09 Kontaktpersona: CV,mot.vēst.,lūdzam sūtīt uz e-pastu: agrita.somase@va.lv

Valmieras tehnikums aicina darbā  Metodiskā centra vadītāju (profesiju klasifikatora kods 2351 01)  (uz nenoteiktu laiku) Mēs piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā (klātienes darbs) Stabilu atalgojumu (no 1843,00 EUR mēnesī, pirms nodokļu nomaksas) Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise pēc pārbaudes termiņa) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Atbalstu no kompetentiem kolēģiem Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Tavā pārziņā būs: Plānot, vadīt un organizēt Valmieras tehnikuma Metodiskā centra darbu Vadīt un organizēt izglītības metodiķu, metodisko jomu un profesionālās izglītības programmu koordinatoru, mūžizglītības moduļu un profesionālo izglītības pedagogu metodisko darbu un sadarbību komisijās, darba grupās Veikt metodisko darbu metodiskās virsvadības jomā "Mehatronika" un citās STEM jomas profesionālās izglītības programmās Tev nepieciešams : Augstākā izglītība pedagoģijā; vadības zinībās vai inženiertehniskajās un līdzīgās nozarēs (vēlams pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas sertifikāts 72h apjomā) Pieredze vadošā administratīvajā darbā izglītības institūcijā /iestādē Valsts valodas prasme augstākajā līmenī Angļu valodas zināšanas ne zemāk kā B1 līmenī Prasmes darbā ar datoru (MS Office programmas) Kompetences: augsta atbildības sajūta, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus, pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu, psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra B kategorijas autovadītāja apliecība Tālrunis informācijai: direktores vietniece Inga Zariņa-Bojāre 29191344 CV, motivācijas vēstuli un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv Pieteikumu sūtīt uz e-pastu ar norādi “Metodiskā centra vadītājs” līdz 2024.gada 24.maijam. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: IZGLĪTĪBAS METODIĶIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-24 Kontaktpersona: Inga Zariņa-Bojāre Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri