Valmieras Ziņas

Uz Ķoņu dzirnavām un saldējuma galvaspilsētu!

Lasīšanas laiks: 5 min

Svētdien, 5.maijā, apmēram trīs desmiti cilvēku devās mazliet tālāk uz ziemeļiem, lai iepazītu Ķoņu dzirnavas, izgaršotu gan Rūjienas saldējumu, gan Līgas Siliņas stāstus. Tā bija pirmā ekskursija no cikla pa Valmieras novadu. Šajā braucienā bija astoņi bērni, no kuram jaunākajam vien četri gadiņi, savukārt vecākajai ceļotājai – 82 gadi, taču neatkarīgi no vecuma un dzimuma, šķiet, apmierināti bija visi.

Par maršruta organizatorisko norisi gādāja Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītāja vietniece Anita Tīlena, bet autobusā ar informāciju gan par Rūjienu, gan gaidāmajiem pasākumiem visā Valmieras novadā braucējus izglītoja gids Ričards Edijs Štibe, vispirms izstāstot, ka Rūjiena ir mazpilsēta, kas atrodas vistālāk Latvijas ziemeļos, un ka tā ir latviešu, lībiešu un igauņu sakrustojums. Gids visus pamazām sagatavoja arī rūveniešu izloksnei, skaidrojot, kas ir suteklis, bāžiņa, cerūzis, denčis un citi nedzirdēti vārdi. Tāpat Ričards informēja, ka Rūjienai piešķirts Baltijas jūras reģiona kultūras pērles tituls 2024.gadam. Šķiet, kāds gan sakars Rūjienai ar jūru, toties ar kultūru gan pilsēta ir ļoti cieši saistīta! Jau 11.maijā māksliniece Agnese Vaļiniece ziedēšanas laikā aicina uz klientu dienām Naukšēnu pagastā “Ābelītēs”, kur būs gan kleitas, gan zīda šalles un kaklasaites. Rūjienā jau pavisam drīz – 25.maijā – notiks Saldējuma svētki un Rūjienas vārda dienas svinības, 2.-3.augustā norisināsies Rūjienas pilsētas svētki un tūlīt pēc tam Valmieras novada “Mājas kafejnīcu dienas”, bet 17.augustā pilsētu ierībinās rokfestivāls “Vērte”.

Pirmais autobusa pieturas punkts ir Ķoņu dzirnavas. Ceļā pa autobusa logu joprojām varēja vērot lidojam gājputnu kāšus, bet Ķoņu metāla dzērves stāv uz vietas, nekur nebēg arī metāla aitiņa. Savukārt īstās blējējas droši vien ir ganībās, bet Ķoņu dzirnavās palikusi vien aitiņu vilna. Par tās pārstrādes procesu, iekārtām, jēldziju, spolītēm un citām lietām smalki zina stāstīt Mārīte Čākure. Viņa arī izrāda grūbu un putraimu gaņģus, atļauj ielūkoties viesiem atvēlētajās istabiņās, piedāvā iegādāties segas un spilvenus, iesmej par viņu īpašajām “picām”, kas būtībā ir smalki veidoti sienas dekori no audumu gabaliņiem.  Viss šajā namā ir dabīgs: koks, vilna, lins.

Ķoņu dzirnavās braucēji tiek arī bagātīgi paēdināti. Piesaista ne tikai servētais galds, bet arī smagie metāla krēsli, savukārt, paceļot skatu uz augšu, acis priecē lustru dažādība un tamborēto sedziņu griesti. Daudziem iegaršojusies Ķoņu saimnieču ceptā maizīte, tāpēc silti kukulīši tiek nopirkti arī mājās palicējiem. Vilnas segas laikam dažiem jau ir uz gultas vai arī noskatītas citai reizei, jo šoreiz tās netika iegādātas.

Droši vien ceļojuma organizētāji Ķoņos pusdienām apzināti nepasūtīja saldo ēdienu, jo tas visus sagaidīja Rūjienā. Kā nekā ekskursijas nosaukums taču ir “Uz saldējuma galvaspilsētu!”.

Ar plašu durvju vērienu un tikpat plašu smaidu “Rūjienas saldējumā” ciemiņus  sagaida Ieva Dreimane. Gluži kā Mini Melts bumbiņām virmo šķidrais slāpeklis, tāpat no Ievas  mutuļo prieks par ražotnes darbu, prieks dot prieku citiem. Viņas žesti, mīmika, pārliecība, ieinteresētība un azarts liecina, ka Ievai tas nav tikai darbs, par kuru saņemt algu, tas ir viņas sirdsdarbs. Rādot videofilmiņu, Ieva stāsta par ražotnes tehniku un roku darbu, saldējuma vēsturi, garšu un saražoto saldējumu daudzumu. Ik pa laikam klātesošajiem tiek uzdoti jautājumi, uz kuriem pareizu atbildi atliek vien minēt. Un iegūtā informācija pārsteidz! Kaut vai neliels ieskats: “Rūjienas saldējums” tiek eksportēts uz 30 valstīm, vistālākā ir Dienvidāfrika; saldējumam ir 55 garšu un 157 iepakojumu veidi (!); ražotnē strādā 90 darbinieki; 50% ir roku darbs; saldējuma torte pa kārtām tiek gatavota 3 dienas; “Rūjienas saldējuma” simbols ir motocikls utt. Uzņēmumu un vietu precīzi raksturo uzraksts uz vecā kioska: “Sapņu saldējums sapņu pilsētā!” Mini Melts bumbiņas ātri pazūd kārumnieku mutēs, bet degustācijai paredzētās bļodas ar saldējumu nemaz nav tik viegli iztukšot.

Trešais pieturas punkts ir Rūjienas Izstāžu zāle un gide Līga Siliņa. Kas kaut reizi ir dzirdējuši Līgu runājam, ir gatavi viņu klausīties vēl un vēl. Līgai ir fantastisks stāstnieces talants! Un izrādās, viņa arī lieliski dzied un spēlē ģitāru. Ja Ričards stāstīja, ka Rūjienā savijas latviešu, lībiešu un igauņu saknes, tad Līga nosauc mazliet citādu pilsētas trīsvienību. Tā ir igauniskākā, japāniskākā un mākslinieciskākā pilsēta. Par to, ka Rūjienai piedēvē latviskākās pilsētas nosaukumu, Līga smej:

Latviešu valodā taču ir locījumi: es esmu, tu esi, viņš ir, mēs esam… Bet rūvenieši saka: es i, tu i, viš i – visi locījumi vienādi! No Sedas upes sākas igauņu zeme, un Seda (säde) latviski nozīmē “dzirkstele”.

Par to, ka Rūjiena ir ļoti mākslinieciska un arī pašpietiekama pilsēta, ciemiņi pārliecinās gan no Līgas stāstījuma, gan arī vēlāk, caur autobusa logiem mazliet iepazīstot pilsētu. Uz māju sienām un vecajiem logiem ir daudz zīmējumu, un katram ir savs stāsts. Ir Opīšmāja ar sazīmētām pudelēm, ir “BA-BA-BALLĪTE”, “MĀTE”, mācītājs, bet Rīgas ielā 8 uz sienas ir ne tikai skaists minka, bet arī brīdinošs uzraksts: “UP IR TRAK TUV, IEKLĀRĒ TO DENČIM!” (Denčis – jauneklis, zēns.)

Izņemot Valmieru, vairs tikai Rūjienā palikusi vidusskola, šeit ir arī mākslas skola, mūzikas skola, 13 piemiņas akmeņi un skulptūras. Jaunākais piemineklis atklāts 2019.gadā Ēvaldam Siliņam, kas vairākām paaudzēm pazīstams kā skolotājs, diriģents, komponists un mūzikas mācību grāmatu autors. Līga, viņa audžumeita, dziedot atgādina viņa pazīstamākās dziesmas: “Mikimausis”, “Runcis Ūšuks”, “Paliec sveiks, mans mazais draugs!” un citas. Līga uzdzied arī igauņu un japāņu valodā! Šķiet, viņa stundām varētu stāstīt par  Rūjienā dzimušajiem sportistiem, aktieriem, tēlniekiem un citām slavenībām, īpaša vieta viņas stāstos atvēlēta mācītājam un draudzes skolas pārzinim Robertam Slokenbergam, un tikai Rūjienā ir Japānas istaba.  Logā zied plastmasas sakuras zars, jo īstās sakuras diemžēl noziedēja, nesagaidot ciemiņus…

Kad autobuss piestāj pilsētas centrā, Līgai atkal ir ko stāstīt – par ūdens pumpi, par “Sējēju”, par gaumīgo vides objektu “Ligzda”, kur cilvēki var satikties, pasēdēt, nofotografēties, parunāt…

Īstie cilvēki īstajās vietās – tā gribas teikt par šajā ekskursijā satiktajiem cilvēkiem.

Lai tikpat izzinošas, bagātīgas un sirsnīgas ir arī nākamās ekskursijas:

2. jūnijā – “Labs loms Burtniekos”,

18. augustā – “Ar balsi pēc atbalss” (Mazsalaca),

15. septembrī – “Aklais randiņš” (šķiet, ka mazliet atklājās Santas Paegles Miniciems).

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (profesijas klasifikatora kods 2359 01) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 8 stundas (0.271 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Sociālais pedagogs”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā pirmsskolas izglītības mūzikas skolotāju (profesijas klasifikatora kods 2342 03) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • īstenot pirmsskolas izglītības satura apguvi kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā; • plānot pedagoģisko darbu saskaņā ar Iestādes nolikumu un pirmsskolas audzināšanas galvenajiem darba virzieniem; • organizēt mācību darbu bērnu muzikālo, pašizpausmes, intelektuālo spēju attīstīšanai; • izvērtēt un analizēt savu pedagoģisko darbu ar bērniem un sniegt atskaiti par paveikto; un Jums ir: • augstākā izglītība pedagoģijā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”) ar kvalifikāciju – pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs vai students augstākās izglītības studiju programmā – mūzikas skolotājs; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 30 stundas (0,750 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs/-a”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SPORTA SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri