Valmieras Ziņas

Zinātnieku nakts Vidzemes Augstskolā

Lasīšanas laiks: 3 min

Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) piektdien, 29.septembrī, notika Zinātnieku nakts pasākumi. Tie norisinājās abās ViA ēkās, gan Tērbatas ielā 10, gan Cēsu ielā 4. Tērbatas ielas ēkas pagalmā bija ierīkots inovācijas labirints, kurā varēja piedalīties ģimenes ar bērniem, sākot no 3 gadu vecuma.

Cēsu ielas ēkā  norisinājās gan diskusija par mediju lietotprasmi, gan Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa sadarbībā ar VIBJO Sudraba Zirgs (jauniešu domubiedru grupu) piedāvāja iepazīt slavenu zinātnieku sasniegumus un to attīstību gadsimtu gaitā. Varēja redzēt, ka bērni ar vecākiem izbauda pasākumu. Gan ar interesi vēroja Cēsu ielā notiekošos eksperimentus, gan ar prieku piedalījās erudīcijas spēlē, gan ar azartu piedalījās Tērbatas ielas izveidotajā labirintā.

Lolita Dreimane, Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas galvenā bibliotekāre, kas vakar iejutās laborantes lomā, pirms pasākuma komentē: “Zinātnieku nakts šeit, Bērnu nodaļā, notiek jau sesto gadu. Tieši Cēsu ielā mēs necenšamies pieiet ļoti zinātniski, bet, katrā ziņā, pielāgojamies tēmai un šī gada tēma ir “Iepazīsti inovāciju”. Te mums darbojās Ņūtons, Arhimēds un varēja noskatīties Dullo Didzi videoierakstos, un, protams, atklāt sevī ģēniju, iepazīstoties ar kādu grāmatu, eksperimentu vai zinātnieku. Pašā noslēgumā, protams, visi dalībnieki varēja atrast un nosaukt, kādi zinātniskie izgudrojumi mums paslēpti bibliotēkā. Kas vispār ir zinātniskie izgudrojumi? Tas ir interneta pieslēgums, dators un daudzi citi. Mēs, patiesībā, ikdienā izmantojam visu laiku zinātnes izgudrojumus.”

Vidzemes Augstskolas studentes Anna un Diāna dalās pieredzē šāda pasākuma organizēšanā, ko darījušas pirmo reizi: “Šodien organizējām viktorīnu ar dažādiem jautājumiem par zinātni, kā demonstrējām dažādus video, kas ar tiem ir saistīti, piemēram, kā nokrāsot rozi vai kā uztaisīt apsveikuma kartiņu, kurā ir šifrēts teksts. Šim pasākumam gatavojāmies vairākas dienas – lasījām grāmatas, veidojām viktorīnas un meklējam pietiekoši vienkāršus video, lai tos arī bērni saprastu. Pašas arī esam izmēģinājušas viktorīnu. Bija arī balviņas – konfektes un Zinātnieku nakts magnētiņi.”

Gerdas mamma atzīst: “Forši, ka te ir pasākums, kas ir vairāk bērniem domāts. Tam, ko vecāki vēlas, īsti nav nozīmes, galvenais, ka bērniem ir labi un jautri. Gerda ikdienā skrien orientēšanās sacensībās, līdz ar to patīk arī šis pasākums. Kaut kas pazīstams, bet tomēr mazliet citādāks. Manuprāt, tieši Tērbatas ielā vajadzēja ne tikai ārā pasākumu, bet arī parādīt iekštelpas – augstskolā ir dažādas lietas, kas varētu būt interesantas gan maziem, gan lieliem. Ja reiz augstskola ir divās ēkām, tad varētu arī parādīt kādu IT brīnumus, piemēram, pagājušogad uz ViA 20 gadu jubileju redzējām projekcijas uz sienām. Varbūt varētu nākamgad kādas mazas projekcijas izveidot tieši šim pasākumam vai arī lāzeršovu – gaismiņas būtu, bet bez salūta skaņas, no kā vairums bērnu bīstas.”

Santa Ādamsone, viena no Tērbatas ielas labirinta veidotājām: “Es darbojos kā brīvprātīgs palīgs šajā pasākumā, vajadzēja patrenēt savas spējas organizēt kursa ietvaros. Šeit nebija nekas ļoti sarežģīts, bet mums izsniedza kartes, uz kurām ir uzzīmēts šis labirints, kas būs jāiet un pats grūtākais bija to, kas uzzīmēts uz kartes pārnest reālajā dzīvē. Tomēr, pārsteidzoši, mēs ar kolēģiem diezgan ātri tikām galā ar šo uzdevumu. Laiku, protams, paņēma tas, kamēr sapratām, kur jānoslēdz labirints, kur jāatstāj vaļā kaut kāda eja, kur likt tos kontrolpunktus. Tas bija tāds plānošanas un loģiskās domāšanas uzdevums.”

Mūsu partneri