Valmieras Ziņas

Mīlestības vēstules no 70 gadus un vēl senākas pagātnes

Lasīšanas laiks: 7 min

Valmieras muzeja arhīvā esošās mīlestības vēstules lielākoties pie sirdsdāmām ceļojušas, mīļotajam cilvēkam esot karā. Kādus mīlestības apliecinājumus glabā 70 gadus un vēl senākas vēstules, portālam “Valmieras Ziņas” stāsta un rāda Liene Rokpelne, Valmieras muzeja pētniece.

Liene stāsta, ka šādas vēstules nav tikai mīlestības apliecinājumi, tajās aprakstītas arī sadzīviskas situācijas, lai pavēstītu mājās palicējiem, kas notiek kara zonā. Piemēram, Pēteris Koķis sievai 1941.gada 5.augustā divu lapu garā vēstulē (muzeja arhīvā vēstules nr.7432) no Igaunijas raksta:

“Mans mīļais neaizmirstamais, vienīgais draugs! Un Tu – mans mazais, nerātnais incīt! Izmantoju pirmo izdevību, lai būtu pie jums, lai paziņotu, ka jūsu papucis sveiks un vesels. Zinu, ka jūs domājat par mani, mocāties neziņā.

Tāpēc esmu laimīgs, ka varu jūsu bažas izgaisināt – Sunīti mīļais, esmu sarkanā armijā, latviešu pulkā. Te ir visi valmierieši. Un ne tikai viņi vien. Te ir rīdzinieki, cēsnieki, kurzemnieki [..] Strādājam pārsienamā punktā. Caur mūsu rokām iet visi IV bataljona ievainotie. No valmieriešiem ievainoti smagi ir Minnas Jānis. Viņam norauts apakšējais žoklis līdz ar zobiem. Tāpat vairāki ievainojumi galvā un kājās. Dzīvs tomēr paliks. Gredzens ievainots abās rokās, pie kam kreisajā smagi, pirksti paliks stīvi, roka laikam nebūs jānoņem [..]

Mīļais, labais, kādas ilgas pēc jums! Man kreisajā krūšu kabatā Tava un incīša ģīmetnes. Tas ir mans talismans, viņas mani sargās. Es vienmēr domāju par jums, paskatos jūsos un rodas jauns cīņas spars. Par jums mēs cīnāmies, par savu dzimteni, par strādnieku lietu. Un zini, draugs, mēs uzvarēsim! [..]

Vai jums kas netrūkst? Man ir 1500rbļ. naudas. Man viņa nav vajadzīga. Pie pirmās izdevības nosūtīšu jums. Varbūt drīz iesim atpūsties aizmugurē. Mēģināšu tad dabūt atvaļinājumu un aizbraukšu pie jums. Daudz būs jums ko stāstīt. Šai vēstulē varu ietvert tikai niecīgu daļu no saviem piedzīvojumiem un sajūtām. Mans pirmais uzdevums bija darīt Tev zināmu, ka esmu sveiks un vesels [..] Manī ir bezgala uzticība Tev. Es lepojos ar tevi – un mīlu, bezgalīgi mīlu Tevi – Tevi vienīgo. Piedod, ka šoreiz beigšu. Nupat mums paziņoja pārgājienu. Uz priekšu. Vācietis kaut kur pazudis. Mēs vienmēr sekojam bataljona aizmugurē apmēram 2 kl no frontes līnijas. Pēdējās dienās ievainoti nav.

Kur lai rodu vārdus, kas netiktu vēl teikts, kas skanētu skaistāk par mūziku un mīlu. Es zinu vairs tikai to pašu mūsu mazo veco vārdiņu – viņš lai iet atkal uz tevi tūkstoškārt. Glāstu tevi un mūsu mazo pecīti. Uz redzēšanos mans mīļais, neaizmirstamais, vienīgais draugs. Un tu mans mazais, nerātnais inci!”

Liene stāsta, ka tolaik nebija nekas neparasts sievu uzrunāt vīriešu dzimtē, arī pieminētā bērna dzimums nav zināms. Tomēr šī vēstule ir pavediens – tur pieminētais Minnas Jānis ir Jānis Antons, kurš vēlāk kļūst par Valmieras pilsētas izpildkomitejas vadītāju. Savukārt Gredzens ir Rihards Gredzens, kurš vēlāk ir Valmieras apriņķa izpildkomitejas vadītājs. Par Minnas Jāni vīrietis saukts, jo viņa mamma ir Minna, savukārt Jāņa sieva Alīda Antone bija muzeja direktore. “Pēc pieminētās žokļa traumas sazīmēju, kas tas ir par Jāni. Jāņi tolaik Valmierā nav tik daudz, kā arī zināju, ka Jānis Antons no kara pārnāca smagi ievainots – bija zināms, ka kaut kas ir traumēts sejā, bildēs žokļa rajonā ir apsējs,” stāsta Liene.

Interesanti, ka aploksnes tolaik bija krietni mazākas, salīdzinot ar tagadējām. Turklāt uz vienas no arhīva glabātajām aploksnēm adreses vietā norādīts “Elzai Puķītei pārtikas veikalā, Valmierā”. Šajā vēstulē (muzeja arhīvā nr. 13451) puisis raksta:

“Lai svētdienas rīts Tevi sveic! Pie mums tik skaisti – ābeles vienos ziedos un ceriņi smaržo. Es zinu, Tava mājiņa zilā cervijoļu mākonī. Nekur Valmierā man nebija tik patīkami, jauki, kā pie Tevis. Tava māja šķita tāds brīnišķīgs, maigs puķu stūrītis, kuru mīļais Dieviņš no debesīm nometis Tev, tamdēļ, ka Tu esi tik laba. Ko dara Gauja? Ko labais ozols Abulas krastmalā? Tie mani senie draugi. Citādi jau es justos puslīdz labi, bet nav manā dzīvē vairs tās saules, tā skaistuma, kas Valmierā, nav ugunskura un dziesmas.”

“Acīmredzot rakstītājs ar meiteni pastaigājies gar Gaujmalu. Vēlāk vēstulē no frontes viņš atzīst, ka nav tā, kā bija iedomājies, jo jādzīvo starp zaldātiem, nevis kareivjiem. Viņi dzied zaldātu dziesmas un nav tik cēli domāšanā kā kareivji.”

Savukārt nākamā mīlestības vēstule, kas datēta 1916.gada 30.septembrī (muzeja arhīvā nr. 22320), tātad Pirmā pasaules kara laikā, interesanta ar to, ka kāds pavisam jauns puisis, tikko ticis pie rakstīšanas, ar vēstuli sveicina mājās palikušo meiteni:

“Esi sveicināta, latvju meiča! Pēc ilgiem laikiem šodien steidzos pie rakstīšanas. Gribu aprakstīt savu dzīvi, kā man iet uz kara lauka, un tāpat arī gribu zināt, kā Tev iet pa Vidzemes kalniem un lejām ar maniem tautas brāļiem – baltbiļetniekiem [..] Mēs te visi 16, 17 gadus veci [..] Spiežu roku, Teodors.”

Par baltbiļetniekiem saukti tie, kuri izvairījās iet armijā, kaut ko sev nodarot, vai arī tika atzīti par karošanai nederīgiem.

Ir atrasta arī pastkarte, rakstīta 1916.gadā (muzeja arhīvā nr. 35715), kurā kavalieris pauž nosodījumu un aizvainojumu:

“Ei, Vārpiņ, vai ta nu godīgi cilvēki tā dara! Divas nedēļas jau pagājušas, kaut vai rindiņu būtu atsūtījuse. Es gaidu, gaidu, bet kur tev! Laikam būsi šausmīga egoiste palikusi vai atzinuse manu skolmeistara augstību par savas ievērības necienīgu.”

Liene stāsta, ka, pārskatot šīs laika liecības, uzrunājis tas, ka mīlestības apliecinājums nav izteikts vienā teikumā, bet tas caurvijas visā vēstulē, uztraucoties par sadzīviskām lietām un to, kā veicas mājās palicējiem. Piemēram, Artūra Ozola vēstule, esot izsūtījumā 1953.gadā, dzīvesbiedrei Emmai Krūmiņai (muzeja arhīvā nr. 41385-33):

“Mīļi sveicu! Pateicos par mīļo vēstuli! Tu paliec arvien man mīļāka, jo mīļāki man raksti aizvien. Bet nu aizvien man ļoti neērti, ka neesmu Tev solījumu pildījis ar tiem pašiem vaļiņkiem.”

1950.gada 16.martā Artūrs sievai rakstījis: “Paturēsim vien tās jaukās cerības, ka viss būs atkal labi. Nāks pavasaris un atkal tiksimies. Neesi jau viena vien tā cietēja. Tāpat kā raksti, ka tev ir labi cilvēki, ar kuriem vari domas izmainīt. [Vēstulē ierakstīts arī Raiņa dzejolis “Kad nakts”.] Novēlu Tev daudz veselības, izturēt un uzvarēt! Vēlreiz mīļi sveicot, ar skūpstu Artūrs. Līdz citai reizei!”

Muzejā esošās vēstules lielākoties ir vīriešu rakstītas. Iespējams, sievietes sev sūtītos mīlestības apliecinājumus pratušas labāk saglabāt, varbūt vīrieši sev adresētās veiksmīgāk noglabājuši, nost no svešām acīm, skaidro Liene. Iemesls varētu būt arī tas, ka meitenes nevarēja tik atklāti paust jūtas. “Kādā dienasgrāmatā lasīju, ka “kāpēc tāda netaisnība – puiši drīkst ievu ziedos un Gaujmalā sēdēt visu nakti un priecāties par lakstīgalu pogošanu, bet mums, meitenēm, tas viss ir liegts, jo mātes un tēvi jau pirms saulrieta aizdzen mājās”. Protams, meitenes puišiem arī atbildēja, ja tā nebija anonīma vēstule.”

Ir arī vēstules, ko autors rakstījis sev – dienasgrāmatas, dzeja. Piemēram, Jāņa Māliņa apkopoto dzejoļu kladē iemūžināts sacerējums “Atzīšanās”, ko rakstījusi kāda meitene: “Tu mani redzēji, kad nepazini. Cik skūpsts ir tavās lūpās grēkā svēts! Bet tagad, dārgais draugs, es vienu zinu, mums ceļš ir īss, ir naktī pazaudēts.”

“16., 18.gadsimtā bija vēstuļu rakstīšanas uzplaukums. Vēstules bija kā savas kultūras atspoguļojuma veids, jo tā ir saziņa, kaligrāfija, atklāsme. Ar vēstuļu, ko cilvēks rakstījis sev, pētniecību, jābūt ļoti uzmanīgam. Jāizvērtē, vai cilvēks tās rakstījis tikai sev vai tomēr cerējis, ka tās pēc gadiem kāds izlasīs.”

Pirms tam pavērsiens mīlestības vēstuļu rakstīšanā bija 11.-13.gadsimts – bruņinieku rakstītie veltījumi. “Viduslaikos sievietei nekas nevarēja būt brīnišķīgāks par dzejoļu krājums, kas bija kā mīlestības vēstule, no bruņinieka. Rietumeiropā ir saglabājušās daudzas šādas bruņinieku rakstītas grāmatiņas – tās bija tik lielas, lai varētu nēsāt pie sirds, ar vairākām lapām, dzejoļiem, ilustrācijām, jo tie varēja būt mēneši, pat gadi, kad atkal satiec savu sirdsdāmu. Bruņinieku likums saka, ka īsta mīlestība nav publiska.”

Liene uzsver: “Mīlestības vēstules vienmēr ir bijušas, jautājums – kādā formā.”

Kokapstrādes uzņēmums SIA Silviko aicina darbā traktortehnikas vadītāju zāģbaļķu šķirošanas līnijā. Darba pienākumi: darbs uz frontālā iekrāvēja- zāģbaļķu padošana uz šķirošanas līniju; z/b izkraušana un pārkraušana; z/b blakusproduktu uzkraušana; uzturēt traktortehniku un savu darba vietu darba kārtībā. Prasības kandidātiem: atbilstošas kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecība; iepriekšēja pieredze kokapstrādes uzņēmumā tiks uzskatīta par priekšrocību; vēlama pieredze darbā uz frontālā iekrāvēja; prasme strādāt komandā un spēja pielāgoties nestandarta situācijām; Piedāvājam: atbildīgu darbu stabilā ražošanas uzņēmumā; standarta darba laiku; sociālās garantijas; konkurētspējīgu atalgojumu; Izglītības līmenis: vidējā speciālā Stundas likme: 9.50 EUR (atalgojums ir atkarīgs no prasmēm un pieredzes) Darba vietas adrese: “ Briede”, Zilākalna pagasts, Valmieras novads Darba laika veids: Normāls darba laiks Slodze: viena vesela slodze CV iesniegt pa e-pastu: silvikozagetava@inbox.lv Profesija: TRAKTORTEHNIKAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Briede, Zilākalna pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-10 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Vidzemes Augstskola izsludina konkursu uz vakanto amatu Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūtā: - vadošais pētnieks - 1 vieta; zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība, apakšnozare Tirgzinība Uz vadošā pētnieka amatu var pretendēt persona, kurai ir doktora zinātniskais grāds, pētījumu profilam atbilstošas zinātniskās publikācijas un/vai patenti, kura spēj patstāvīgi veikt zinātniskos pētījumus, veidot zinātnisko projektu pieteikumus un vadīt citu zinātnieku pētniecisko darbu un kurai zinātniskā un akadēmiskā darba stāžs kopumā nav mazāks par pieciem gadiem (saskaņā ar “Nolikums par vēlēšanām akadēmiskajos amatos Vidzemes Augstskolā”, www.va.lv/dokumenti). Pretendentiem uz vakanto amatu viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas datuma oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis” jāiesniedz institūta direktoram adresēta motivācijas vēstule, izglītību un zinātnisko grādu apliecinošu dokumentu kopijas, publicēto zinātnisko darbu saraksts, CV ar iekļautu informāciju par dalību/vadību pētnieciskos projektos un angļu valodas zināšanu līmeni. Pieteikumu sūtīt augstskolas juristei-personāla speciālistei: kabinets Nr.222, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4202 vai pa e-pastu agrita.somase@va.lv ar norādi „Konkurss uz zinātnisko amatu”; tālr.: 26442256. Samaksa: vadošajam pētniekam 8,77-52,62 EUR/h atbilstoši konkrētajam veiktajam darbam. Profesija: PĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-09 Kontaktpersona: CV,mot.vēst.,lūdzam sūtīt uz e-pastu: agrita.somase@va.lv

Valmieras tehnikums aicina darbā  Metodiskā centra vadītāju (profesiju klasifikatora kods 2351 01)  (uz nenoteiktu laiku) Mēs piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā (klātienes darbs) Stabilu atalgojumu (no 1843,00 EUR mēnesī, pirms nodokļu nomaksas) Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise pēc pārbaudes termiņa) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Atbalstu no kompetentiem kolēģiem Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Tavā pārziņā būs: Plānot, vadīt un organizēt Valmieras tehnikuma Metodiskā centra darbu Vadīt un organizēt izglītības metodiķu, metodisko jomu un profesionālās izglītības programmu koordinatoru, mūžizglītības moduļu un profesionālo izglītības pedagogu metodisko darbu un sadarbību komisijās, darba grupās Veikt metodisko darbu metodiskās virsvadības jomā "Mehatronika" un citās STEM jomas profesionālās izglītības programmās Tev nepieciešams : Augstākā izglītība pedagoģijā; vadības zinībās vai inženiertehniskajās un līdzīgās nozarēs (vēlams pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas sertifikāts 72h apjomā) Pieredze vadošā administratīvajā darbā izglītības institūcijā /iestādē Valsts valodas prasme augstākajā līmenī Angļu valodas zināšanas ne zemāk kā B1 līmenī Prasmes darbā ar datoru (MS Office programmas) Kompetences: augsta atbildības sajūta, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus, pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu, psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra B kategorijas autovadītāja apliecība Tālrunis informācijai: direktores vietniece Inga Zariņa-Bojāre 29191344 CV, motivācijas vēstuli un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv Pieteikumu sūtīt uz e-pastu ar norādi “Metodiskā centra vadītājs” līdz 2024.gada 24.maijam. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: IZGLĪTĪBAS METODIĶIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-24 Kontaktpersona: Inga Zariņa-Bojāre Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri