Valmieras Ziņas

Orientēšanās sporta un dabas vērtību līdzsvars: projekta CIBioGo iesastīto pušu tikšanās Līgatnē

Lasīšanas laiks: 4 min

28. februārī Līgatnē, radošajā kvartālā Zeit, Vidzemes plānošanas reģions (VPR) organizēja projekta “Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā (CIBioGo)” iesaistīto pušu tikšanos, lai veicinātu diskusiju par orientēšanās sporta sacensību ietekmes uz vidi mazināšanu un vienotu pieeju pasākumu organizēšanai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Tikšanās pulcēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ekspertus, Latvijas Orientēšanās federāciju (LOF), kā arī orientēšanās klubu pārstāvjus, kuri kopīgi iesaistījās vadlīniju pārskatīšanā orientēšanās sporta sacensību organizēšanai dabā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Laima Spalva.

Lai arī DAP kopā ar LOF iepriekš izstrādājusi vadlīnijas orientēšanās sporta pasākumu ietekmes uz vidi mazināšanai, tām nepieciešami atjauninājumi, kā arī būtiski rast vienotu izpratni par ietekmi uz dabas vērtībām, pasākumu saskaņošanas procesa vienkāršošanu un birokrātisko šķēršļu mazināšanu. Būtiski, ka vadlīniju pārskatīšana notiek ar abu pušu iesaisti – orientēšanās sporta kopienu un dabas aizsardzības institūcijām –  jo, atvērta dialoga process palīdz labāk izprast dažādās intereses un ļauj rast līdzsvarotus risinājumus, kas ņem vērā iesaistīto pušu vajadzības.

Orientēšanās sportam ir liela nozīme, gan izpratnes veidošanā par dabu, gan sabiedrības veselības kontekstā. Tas ir viens no amatieru sporta veidiem ar vislielāko kopienu Latvijā. LOF dati liecina, ka ar to nodarbojas aptuveni 18 tūkstoši dažādu paaudžu sportistu. Lielākā daļa orientieristu ir apvienojušies klubos, kas darbojas uz brīvprātības principa, veicinot sporta pieejamību un attīstību. Sacensības bieži tiek organizētas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, jo tieši tur saglabājušies kvalitatīvākie meži un atbilstošākā vide šim sporta veidam. Īpaši augsta orientēšanās sacensību koncentrācija ir Vidzemē – Cēsīs, Siguldā un Valmierā.

Sanāksme sākās ar sertificētas biotopu ekspertes Maijas Mednes prezentāciju par atzinumu “Orientēšanās sacensību “Siguldas kauss 2025” iespējamo ietekmi uz aizsargājamām sugām un biotopiem”. Eksperte norādīja, ka pirmo reizi ir veikts tiks plašs orientēšanās sporta ietekmes izvērtējums Gaujas ielejā. Tajā tika izcelti būtiskākie izaicinājumi, piemēram, kontrolpunktu izvietošanu ekoloģiski jūtīgās teritorijās, kas var negatīvi tās ietekmēt. Tomēr secinājumi liecina, ka 2025. gadā plānotajam pasākumam Siguldā potenciālā negatīvā ietekme uz īpaši aizsargājamām sugām un īpaši aizsargājamiem biotopiem būs nebūtiska. 

LOF prezidents Dagnis Dubrovskis analizēja līdzšinējo federācijas sadarbību ar DAP, pievēršoties vairākiem būtiskiem jautājumiem, tostarp orientēšanās sacensību ietekmes uz vidi mazināšanai, sacensību rīkošanas vadlīniju pilnveidei, orientēšanās pasākumu rīkošanai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, pasākumu saskaņošanas procesam un atbildībām, kā arī  sabiedrības rekreācijas un izglītošanas orientēšanās poligonu veidošanai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Tāpat LOF prezidents pastāstīja par līdz šim īstenotajām labajām praksēm, veiktajiem pētījumiem, kā arī citās valstīs lietotajām vadlīnijām, uzsverot, ka orientieristu kopiena augstu vērtē dabas vērtības un respektē ar to saistītajos tiesību aktos noteikto. 

Turpmākā diskusijas daļa tika veltīta jautājumiem par orientēšanās sporta kopienas un DAP sadarbības pilnveidošanu, kopīgi turpinot darbu pie vadlīniju pārstrādes, lai orientēšanās pasākumu organizatori nesastaptos ar nesamērīgām papildus prasībām no publiskās pārvaldes  puses, vienlaicīgi nodrošinot, ka netiek nodarīts būtisks kaitējums dabas vērtībām. 

Diskusijas moderators Andris Klepers lūdza iesaistītajiem vērtēt dažādus ar tēmu saistītus jautājumus, kā piemēram, nosakot – kādas ir orientēšanās sporta izteiktākās ietekmes uz vidi, kā dalībnieki redz jauno vadlīniju mērķi un izstrādes procesu un citus. Visi klātesošie tika aicināti dalīties pieredzē, izteikt priekšlikumus un analizēt līdzšinējās problēmsituācijas, lai rastu optimālākos risinājumus.

Balstoties uz projekta “CIBioGo” pieredzes apmaiņas vizītē Slovēnijā gūtajām atziņām, šī tikšanās tika organizēta ar mērķi veicināt atklātu dialogu starp iesaistītajām pusēm – orientēšanās sporta kopienu un dabas aizsardzības ekspertiem. Agrīnā posmā iesaistot visas ieinteresētās puses, tiek panākta vienota izpratne un sadarbība, novēršot potenciālos konfliktus, kas palīdzēs izstrādāt efektīvas un ilgtspējīgas vadlīnijas sporta sacensību organizēšanai dabā.

Diskusijas rezultātā tika izvirzīti vairāki būtiski priekšlikumi, piemēram, birokrātiskā sloga mazināšana, saskaņojot orientēšanās sezonālo treniņsacensību norisi, kas regulāri notiek darbdienu vakaros no marta līdz pat oktobrim. Dalībnieki vienojās arī par konkrētiem darāmajiem darbiem un termiņiem. Uzsvērts, ka jaunajām vadlīnijām jābūt praktiskām un pielāgojamām reālajām situācijām, turklāt tās jāizstrādā iespējami drīz, lai  jaunajā orientēšanās sezonā tās varētu ieviest un pielietot. 

Projekts “Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā (CIBioGo) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir paplašināt zināšanas par līdzdalīgas pārvaldības metodēm bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un  veicināt efektīvu aizsargājamo teritoriju pārvaldību. Vairāk par projektu: https://ej.uz/bd2d. 

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus. 

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gads Jums būs veiksmīgāks par 2025. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā kolēģi NAMU PĀRVALDĪŠANAS SPECIĀLISTS Galvenie amata pienākumi: pārzināt un prast piemērot Latvijas Republikas normatīvos aktus namu pārvaldīšanas jomā organizēt dzīvojamo māju pārvaldīšanu, t.sk.: nodrošināt sadarbību ar pārvaldīšanā nodoto dzīvojamo māju padomēm organizēt un vadīt dzīvokļu īpašnieku kopsapulces vest ar dzīvojamo māju pārvaldīšanu saistīto lietvedību organizēt dzīvokļu īpašnieku pieņemto lēmumu izpildi veikt klientu apkalpošanu klientu informācijas centrā klātienē, telefoniski un e-vidē. Prasības kandidātiem: nekustamā īpašuma pārvaldīšanas, tiesību, būvniecības vai citā līdzīgā jomā darba pieredze dzīvojamo māju pārvaldīšanā tiks uzskatīta par priekšrocību 5. kvalifikācijas līmenis namu pārvaldīšanā tiks uzskatīts par priekšrocību valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī labas MS Office lietošanas prasmes un zināšanas lietvedībā labas komunikācijas un saskarsmes prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība vēlme mācīties un profesionāli pilnveidoties. Piedāvājam: dinamisku darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē. stabilu atalgojumu no EUR 1350 (bruto) mēnesī atkarībā no pieredzes un prasmēm. veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem. nelaimes gadījumu apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem. labumu grozu atbilstoši koplīgumam. līdzmaksājumu sporta aktivitātēm. Pieteikties līdz 2026.gada 20.februārim, sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski uz personals@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā, Valmieras novadā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām. Tālrunis papildus informācijai: 28329013 Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: Namu PĀRVALDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-02-20 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

  SIA “ZAAO” VRN 44103015509 SIA "ZAAO" ir viens no vadošajiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem Latvijā, kas nodrošina kvalitatīvu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu, izmantojot modernas un mūsdienīgas tehnoloģijas, un ir atvērts jaunu tehnoloģiju ieviešanai procesu optimizācijai. Aicinām pievienoties komandai Sabiedrisko attiecību vadītāju (darbs uz noteiktu laiku) Pienākumi: Uzņēmuma sabiedrisko attiecību un komunikācijas stratēģijas īstenošana; Sadarbība ar medijiem, preses relīžu sagatavošana un izplatīšana; Publiskās komunikācijas koordinēšana (sociālie mediji, mājaslapa, u.c.); Interviju, publikāciju un reprezentatīvo materiālu sagatavošana; Pakalpojumu aprakstu izstrāde un aktualizēšana (mājaslapai, prezentācijām, piedāvājumiem u.c.); Uzņēmuma tēla veidošana un reputācijas vadība; Pasākumu un sabiedrisko attiecību kampaņu plānošana un organizēšana; Uzņēmuma iekšējās komunikācijas veidošana; Piedalīšanās uzņēmuma iekšējo pasākumu plānošanā un īstenošanā; Tekstu rediģēšana un satura izstrāde dažādiem komunikācijas kanāliem; Sadarbība ar uzņēmuma vadības komandām, struktūrvienībām, īpašnieku pārstāvjiem; Administrēt, papildināt tīmekļa vietnes www.zaao.lv , www.urda.lv; Sekot līdzi informācijai par uzņēmumu publiskajā telpā un masu medijos; Pārzināt nozares tendences; Apkopot iknedēļas ziņu monitoringu. Mēs piedāvājam: Stabilu darbu dinamiskā un uz attīstību vērstā uzņēmumā; Draudzīgu un atbalstošu komandu; Pilnu darba slodzi ar normālu darba laiku, uz noteiktu laiku līdz 01.07.2027.; Darba vietu Dzelzceļa ielā 5, Valmierā; Mēnešalgu 1700 EUR pirms nodokļu nomaksas; Apmācības un profesionālās izaugsmes iespējas; Sociālās garantijas; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Nelaimes gadījumu apdrošināšanu no 1. darba dienas; Aizraujošus komandas saliedēšanās pasākumus; Ģimenei draudzīgu darba vietu. Mēs sagaidām: Augstākā izglītība komunikācijas, mārketinga, uzņēmējdarbības vai līdzvērtīgā jomā; Pieredze darbā ar tīmekļa vietņu administrēšanu; Pieredze sabiedrisko attiecību vadītāja/as vai līdzīgā amatā (vēlama vismaz 2 gadi); Teicamas valsts valodas zināšanas, bagāta, raita un korekta gramatikas rakstu valoda; Darba pienākumos projektu ietvaros ietilpst sadarbība ar ārvalstīm, tāpēc nepieciešamas angļu valodas zināšanas; Pārzināt tiešsaistes, mārketinga un sociālo mediju tendences, kā arī grafiskā dizaina un multimediju rīkus (Adobe Photoshop; Adobe Illustrator, Canva, u.c.); Prasme strādāt ar MS365; Teicamas komunikācijas un sadarbības prasmes; Spēja patstāvīgi plānot darbu, noteikt prioritātes un ievērot termiņus, strādājot dinamiskā vidē; Iniciatīva, radošums un augsta atbildības sajūta; Apzinīga un godprātīga attieksme pret darba pienākumiem; B kategorijas autovadītāja apliecība. Pieteikšanās, nosūtot CV (dzīves aprakstu), motivācijas vēstuli un atsauksmes vai rekomendācijas uz e-pastu: darbs@zaao.lv ar norādi “SA vadītājs”, līdz 2026. gada 24.februārim. Tālrunis informācijai: 26207402. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “ZAAO”, Rīgas iela 32, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU VADĪTĀJS (MENEDŽERIS) Darba vietas adrese: LATVIJA, Dzelzceļa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-02-24 Kontaktpersona: Personāla daļa

Aicinām pievienoties VESELĪBAS MĀJAS DZĪVNIEKIEM “4 MĪĻAS ĶEPAS” kolektīvam  VETERINĀRĀRSTU/-I Meklējam entuziastiskus un zinātkārus VETERINĀRĀRSTUS, kuri vēlas sniegt kvalitatīvu aprūpi Valmierā-Vidzemes ķepaiņiem un vēlas papildināt Mūsu komandu ar savām idejām un prasmēm. Piedāvājam darbu VETERINĀRĀRSTIEM uz pilnu slodzi draudzīgā un atbalstošā kolektīvā. Mēs piedāvājam: Konkurētspējīgu atalgojumu (Samaksa no 1200 - 1700 Eur pilnas slodzes ārstiem un papildus piemaksas par sasniegtajiem rezultātiem) Nodrošinām ar civiltiesisko apdrošināšanu, nelaimes gadījumu apdrošināšanu, un pēc 6 mēn. nostrādāšanas ar veselības apdrošināšanas polisi, Elastīgu un "ģimenei draudzīgu" darba grafiku; Nepieciešamo aprīkojumu, komfortablu un mājīgu darba vidi; Iespējas profesionālai attīstībai un kvalifikācijas celšanai; Atbalstu no pieredzējušiem kolēģiem; Pilnas slodzes ārstiem (pēc 1 gada nostrādāšanas) veicam iemaksas 3.pensiju līmenī; Prasības kandidātam: Augstākā izglītība veterinārmedicīnā (t.sk.derīgs sertifikāts); Pieredze darbā ar maziem dzīvniekiem tiks uzskatīta par priekšrocību; Augsta atbildības sajūta un spēja pieņemt patstāvīgus lēmumus; Izcila komunikācija ar dzīvnieku saimniekiem un kolēģiem; Spēja strādāt komandā un vēlme mācīties. Pienākumi kandidātam: Veikt mazo dzīvnieku pieņemšanu klīnikā, veicot gan profilaktiskās apstrādes, gan dzīvnieku izmeklēšanu, slimību diagnostiku, ārstēšanu; Veikt medikamentu, profilakses līdzekļu un barību pieņemšanu un pārdošanu klīnikas veikalā; Veikt ar darbu saistīto dokumentu sakārtošanu; Ja Tevi aizrauj darbs ar dzīvniekiem un vēlies strādāt vidē, kur tiek novērtēts katrs darbinieks un katrs pacients, Mēs būsim priecīgi Tevi uzņemt mūsu komandā! Par darba noteikumiem vienosimies! Brauc ciemos (Valmierā, Loku iela 21, LV-4201) vai sūti savu CV un motivācijas vēstuli uz e-pastu: info@4milaskepas.lv (http://www.info@4milaskepas.lv). Papildus informācija, zvanot uz tālruni: 29444387 vai 28383105. Pievienojies "4 MĪĻAS ĶEPAS" komandai un palīdzi Mums rūpēties par Valmieras un Vidzemes ķepaiņu veselību! Tiekamies! Profesija: VETERINĀRĀRSTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Loku iela 21, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-03-12 Kontaktpersona: Sūti savu CV un motivācijas vēstuli uz e-pastu: info@4milaskepas.lv

Mūsu partneri