Valmieras Ziņas

Tapusi galda spēle par Valmieru, Eiropu un profesijām

Lasīšanas laiks: 3 min

“Ir ziņas, ka Valmierā izplatījusies slepena spēle, tā virzās tālāk uz Eiropu, tāpēc šodien esam pulcējušies sanāksmē, lai to atklātu,” izskanēja vēsts Valmieras bibliotēkā.

Klātesot gan pieaugušajiem, gan bērniem, trešdien, 20.maijā, četru Valmieras bibliotekāru veidota galda spēle “Atrodi sevi Eiropā” tika atklāta plašākai sabiedrībai. Tā skolēniem saistošā veidā stāsta par Valmieru, Eiropu un dažādām profesijām, kuru pārstāvji atklāšanas dienā pastāstīja ne tikai par spēles lauciņos uzskaitītajām amata prasmēm, bet dalījās atmiņās par savu sapņu profesiju bērnībā.

“2010.gadā “Europe Direct” informācijas centram un Valmieras bibliotekāriem radās doma, ka bērni un jaunieši jāiepazīstina ar Eiropas Savienību tiem saistošā veidā. Tapa grāmata. Tomēr tajā par Latviju bija tikai viena lapaspuse. Mums ir daudz, ar ko varam lepoties, tāpēc sagatavojām grāmatu “Krāsainā Valmiera”, jo, lai izprastu Eiropu, kuras sastāvdaļa mēs esam, ir jāsāk ar tuvāko – savām mājām. Vēlāk radās ideja par galda spēli,”

stāstīja Valmieras integrētās bibliotēkas bibliotekāres Agita Lapsa, Svetlana Sprūža, Malva Šķēle un Līga Bujane, spēles veidotājas.

Spēle dod ieskatu arī desmit profesijās – amatnieks, skolotājs, šoferis, bibliotekārs, ārsts, uzņēmējs, ugunsdzēsējs, maiznieks, aktieris un frizieris, ar ideju parādīt, ka ikviens sasniegums sakņojas dzimtajā pusē, tālāk pasaulē ved paša uzcītīgs darbs, apņēmība un zinātkāre.

“Katrs spēles dalībnieks izvēlas kādu no desmit profesijām un saņem divus volmarīnus – spēles naudiņu. Virzoties pa laukumu, dalībniekiem jāizpilda dažādi uzdevumi – jāatbild uz jautājumiem par profesiju, Valmieru un Eiropu. Ja atbildes ir pareizas, nonākot konkrētos lauciņos, tiek izmaksāta alga, bet citos ir jāmaksā nodokļi. Dalībniekiem ir iespēja arī ziedot kādam labdarības projektam. Par noteiktu punktu skaitu katrā kategorijā ir iespēja kļūt par pilsētas mēru vai Eiropas komisāru,”

portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja A.Lapsa, piebilstot, ka ir doma spēli paplašināt.

“Mēģinām parādīt, ka viss lielā mērā ir atkarīgs no mums pašiem, no iesaistīšanās. To pierāda arī šodien uzaicinātie viesi. Piemēram, uzņēmējs Gusts Balodis iesaistās labdarības projektos, parādot, ka nav vienaldzīgi līdzcilvēki un apkārt notiekošais,”

stāstīja A.Lapsa.

Atklāšanā piedalījās arī lielākā daļa no spēlē minēto profesiju pārstāvjiem: Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, kurš pastāstīja, ka bērnībā gribējis kļūt par hokejistu; CSDD Valmieras nodaļas priekšnieks Valdis Stiģis, aicinot nekautrēties apmeklēt CSDD un uzdot visus interesējošos jautājumus; Valmieras teātra aktieris Imants Strads, kurš bērnībā, lai atšķirtos no klases puišiem, kuri gribēja kļūt par taksometru vadītājiem, pateica, ka būs skursteņslauķis, lai gan nekad šī profesija viņu nav interesējusi; Valmieras integrētās bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne, kuras sapni par kuģa kapteiņa profesiju pārtrauca žurnāla “Pionieris” atbilde uz Daigas vēstuli, ka sievietes šajā profesijā netiek gaidītas; uzņēmējs Gusts Balodis, kurš gribējis būt milicis, pēc tam dokumentu parakstītājs, bet pašlaik dara sirdij tuvu darbu – ir uzņēmējs un biškopis; amatnieks Andrejs Plešaunieks, kurš koku apstrādāt iemācījies jau bērnībā, gatavojot rotaļlietas; “Liepkalnu maiznīcas” mārketinga vadītāja Ieva Zariņa, kura ceļu no pirmās profesijas – daiļdārznieks, līdz esošajai ieguvusi ar neatlaidīgu darbu; ārsta palīgs Aivita Kalniņa, kurai profesiju izvēlēties palīdzēja ģimene; skolotāja Līga Kliesmete, kura bērnībā, gatavojoties kļūt par jūrnieku, līdzsvaru trenējusi katrā brīvā brīdī; policiste Rita Ozarska, kura darbojusies divās sev tuvās profesijās, pirms šī amata esot medmāsa; VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš, kuram interesi par darbu “Laimas” konfekšu fabrikā mazināja ekskursija uz ražotni, bet ieceri vadīt dzelteno Ikarusu – melnie dūmu mākoņi, kas gadījušies ceļā, toties vairākus gadus J.Skrastiņš bijis siera meistars.

Spēle ir pieejama Valmieras integrētajā bibliotēkā, to būs iespējams, tāpat kā grāmatas, paņemt līdzi uz māju.

Spēli radījis “Europe Direct” informācijas centrs Valmierā sadarbībā ar Valmieras integrēto bibliotēku. Spēle veidota ar mērķi, lai Valmieras skolēni varētu labāk iepazīt tuvāko apkārtni – pilsētu, kurā viņi dzīvo, kā arī gūt priekšstatu par Eiropu. Tāpat spēle sniedz ieskatu desmit dažādās profesijās – zināšanās un iemaņās, ko pārvalda šo arodu meistari.

 

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gada ziema un aukstums tev sagādāja kādas problēmas ar apkuri vai ūdensapgādes pakalpojumiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Aicinām komandā radošu pavāru mūsu ēdnīcā! Vai Tev patīk radīt no vienkāršiem produktiem gardus ēdienus? Vai esi meklējis vietu, kur Tava kulinārā izdoma tiek novērtēta? Tad mums ir ko piedāvāt! Mēs, “GATVE” – mājīga ēdināšanas vieta Kocēnos – meklē radošu un aizrautīgu pavāru. 🧑‍🍳 Tev uzticēsim: • Gatavot siltas pusdienas un citus ēdienus pēc ēdienkartes • Piedāvāt jaunas idejas ēdienkartes uzlabošanai • Nodrošināt ēdiena kvalitāti un estētisku pasniegšanu • Ievērot higiēnas un drošības prasības virtuvē • Darboties komandā un palīdzēt radīt pozitīvu noskaņu darba vietā ✅ Mēs sagaidām: • Pieredzi pavāra darbā (vēlams ēdnīcā vai līdzīgā vietā) • Mīlestību pret ēdienu un radošu pieeju gatavošanai • Spēju strādāt organizēti un atbildīgi • Gatavību eksperimentēt, bet arī sekot plānam 🎁 Piedāvājam: • Darbu radošā un atbalstošā kolektīvā • Iespēju piedalīties ēdienkartes veidošanā • Apmaksātas pusdienas • Darba algu no 7 EUR (bruto) stundā + piemaksas no apgrozījuma 📩 Sūti savu pieteikumu uz e-pasta adresi: viduspartneri@inbox.lv vai zvani uz tel nr. 29168814 Profesija: PAVĀRS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Alejas iela 7, Kocēni, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-05-31 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu viduspartneri@inbox.lv vai zvanīt uz mob.t. 29168814 veikala vadītājai. Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

“Rūjienas saldējums” komanda aicina pievienoties ražošanas iekārtu operatoru Darba pienākumi: Pamatdarbs pie ražošanas iekārtām, līnijām - produkta palaišana, uzraudzība, līniju regulācija un citi pienākumi; Uzraudzīt ražošanas iekārtu darbību; Veikt ražošanas iekārtu un līniju plānveida un neplānotos remontdarbus un citus darba pienākumus. No Tevis sagaidām: Pieredze, iemaņas un zināšanas darbā ar tehniskām iekārtām; Precizitāti, spēju pieņemt lēmumus, uzņemties atbildību; Iniciatīvu un labas komunikācijas prasmes; Spēju organizēt un plānot savu darbu; Spēju strādāt fizisku darbu, intensīvos darba apstākļos; Vēlmi mācīties, apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u. Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 1700 EUR pirms nodokļu nomaksas; Maiņu darbu – dienas un nakts maiņas; Sociālās garantijas; Veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātajiem mēnešiem; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Bezmaksas kafiju un saldējumu; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv  Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: PIENA PRODUKTU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-06-30 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

Mūsu partneri