Valmieras Ziņas

Tālāk par Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu cīnīsies Daugavpils, Jūrmala, Liepāja un Valmiera

Lasīšanas laiks: 4 min

Par Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027.gadā nosaukumu konkursā cīņu turpinās Daugavpils, Jūrmala, Liepāja un Valmiera, ceturtdien, 8.jūlijā, medijus informēja Eiropas kultūras galvaspilsētas žūrijas komisijas priekšsēdētāja Suvi Innile no Somijas.

Konkursam pieteikto pilsētu piedāvājumus Latvijā trīs dienas tiešsaistē vērtēja neatkarīgu ekspertu grupa, kuru veidoja Eiropas Parlamenta, Eiropas Savienības Padomes, Eiropas Komisijas (EK) un Eiropas Reģionu komitejas atlasīti eksperti, kā arī divi nacionālie eksperti, kurus izvirzīja Nacionālā kultūras padome un Kultūras ministrija (KM).

Eiropas kultūras galvaspilsētas konkursa Latvijā pirmajā kārtā piedalījās Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera. KM norāda, ka jau pieteikšanās un sākotnējās atlases kritēriju izpilde Eiropas kultūras galvaspilsētas titula pretendentiem ir pozitīvs sasniegums, jo apliecina pilsētu spēju kultūras, ekonomikas un sociālajā jomā, vienlaikus padarot kultūru par savas ilgtermiņa attīstības stratēģijas daļu.

“Kultūra visos laikos ir bijusi cilvēku kopā un līdzās būšanas, iedvesmas un mierinājuma avots. Gan labos, gan ne tik labos laikos tā palīdz mums būt stiprākiem, uzturēt savas tradīcijas, bagātināties vienam no otra un virzīties tālāk savā attīstībā,” komentēja EK pārstāvniecības vadītāja Latvijā Zane Petre.

Viņa uzskata, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas iniciatīva ir brīnišķīgs piemērs, kā var savu kultūru darīt plašāk zināmu, turpinot tradīcijas un radot no jauna, nest Latvijas vārdu Eiropā un pasaulē.

“Ikviena pilsēta, kas pieņēmusi šo izaicinājumu un cīnās par Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu, jau ir savā ziņā uzvarētāja, domājot, plānojot un ieguldot savas pilsētas attīstībā. Novēlu ikvienai pilsētai turpināt izvēlēto ceļu – sapņojot, radot un īstenojot idejas, kas iemieso Eiropas vērtības un ļauj iepazīt Latviju,” aicināja Petre.

Konkursa atlases kritērijos noteikts, ka pilsētām jāsagatavo kultūras programma ar skaidru un nozīmīgu Eiropas dimensiju, kas veicina pilsētas, kā arī tuvējo apkaimju iedzīvotāju līdzdalību un piesaista gan vietējus, gan starptautiskus apmeklētājus. Programmai ir jābūt ar ilgstošu ietekmi un jāveicina pilsētas ilgtermiņa attīstība. Pieteicējiem arī jāpierāda pašvaldību atbalsts un spēja īstenot projektu.

“Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss ļauj pozicionēt Latvijas pilsētu un līdz ar to visu mūsu valsti Eiropas kultūras telpā. Šis statuss var dot gan pozitīvu impulsu pilsētas kultūras stratēģijas restartam, gan nest jaunus augļus uzņēmējdarbībā, tūrismā, ekonomikā un sociālajā dzīvē,” atzina KM valsts sekretāre Dace Vilsone.

Pēc viņas paustā, minēto apliecina arī pieredze 2014.gadā, jo aizvien tiek novērots, kā Rīgas kultūrtelpā turpina dzīvot un attīstīties pirms septiņiem gadiem iesāktas iniciatīvas, un pieredze ir nesusi nozīmīgu pilsētas kultūrpolitikas paradigmas maiņu.

KM valsts sekretāre uzsver, ka ikviena pilsēta un novads, kas piedalījušies konkursā uz 2027.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu, jau ir ieguvēji. Vilsone arī pauda gandarījumu, ka konkursā piedalījās pilsētas no visiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem.

“Ieguvēji, jo apzinājuši savus spēkus, resursus, arī ambīcijas, un rūpīgi strādājuši pie detalizētas kultūras programmas izstrādes. Esmu pārliecināta, ka vismaz daļu no šīm programmām mēs kā Latvijas kultūras dzīves baudītāji pieredzēsim, neskatoties uz konkursa rezultātiem,” uzskata Vilsone.

Tiklīdz ceturtdien paziņotais žūrijas ieteikums tiks oficiāli apstiprināts, šīm pilsētām – Daugavpilij, Jūrmalai, Liepājai un Valmierai – līdz 2022.gada pavasarim savi pieteikumi būs jāizstrādā daudz detalizētāk. Tad žūrija atkal tiksies, lai tos izvērtētu un lemtu, kura no šīm pilsētām kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027.gadā, kad Latvijā otro reizi būs Eiropas kultūras galvaspilsēta. Arī Portugālē 2027.gadā būs vēl viena Eiropas kultūras galvaspilsēta. Portugālē konkurss tika izsludināts 2020.gada novembrī, un priekšatlases sanāksme notiks 2022.gada sākumā.

Eiropas kultūras galvaspilsētu iniciatīva aizsākās 1985.gadā Grieķijā, pateicoties tā laika kultūras ministrei Melinas Merkuri idejai, un tā ir kļuvusi par vienu no vērienīgākajiem kultūras projektiem Eiropā. Iniciatīvas mērķis ir veicināt kultūras daudzveidību Eiropā, uzsvērt dažādu kultūru kopīgās iezīmes un veicināt kultūras lomu pilsētu ilgtermiņa attīstībā.

Jau ziņots, Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukuma piešķiršanas konkursā saņemti deviņu Latvijas pilsētu pieteikumi. Uz šo titulu 2027.gadā pretendēja Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera.

Šīs nedēļas sākumā attālinātā tiešsaistes formātā notika priekšatlases prezentācijas, kurās Latvijas pilsētas starptautisko žūriju iepazīstināja ar savu pieteikumu un programmu.

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gads Jums būs veiksmīgāks par 2025. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “CowCare” aicina savā komandā REKLĀMAS UN TIRGVEDĪBAS PROJEKTU PLĀNOTĀJU SIA “CowCare”, reģistrācijas Nr. 54103043561, ir starptautisks un strauji augošs uzņēmums, kas specializējas liellopu nagu kopšanas aprīkojuma un ar to saistīto preču tirdzniecībā. Lai gan uzņēmuma birojs atrodas Kocēnos, Valmieras novadā, CowCare komandā strādā kolēģi no vairākām Eiropas valstīm. MĒS TEV UZTICĒSIM: Mārketinga un komunikācijas stratēģijas izstrādāšanu un realizēšanu; Dažādu pasākumu, izstāžu, konferenču, semināru un demonstrācijas pasākumu plānošanu un realizēšanu; Stratēģiski pamatotu, mērķauditorijai pielāgotu saturu (tekstuālu un vizuālu) veidošanu dažādām platformām un tirgiem, to pārvaldīšanu; Sociālo tīklu pārvaldību (Facebook, Instagram, TikTok, Youtube u.c.); Mārketinga materiālu izstrādi un uzturēšanu. MĒS NO TEVIS SAGAIDĀM: Izglītību mārketingā/ tirgvedībā/sabiedriskās attiecībās vai citā saistītā jomā; Vismaz divu gadu pieredzi reklāmas, mārketinga un/vai satura veidošanas jomā; Zināšanas grafiskajā dizainā un video apstrādē; Izpratni par sociālo tīklu darbību un satura formātiem; Teicamas latviešu valodas un angļu valodas zināšanas gan mutiski, gan rakstiski (darbā nepieciešama saziņa ar ārvalstu kolēģiem, partneriem, angļu valoda nepieciešama arī materiālu izstrādei u.tml.); Spēju strādāt patstāvīgi daudzpusīgā un dinamiskā vidē; B kategorijas autovadītāja apliecību; Labas komunikācijas un analītiskās prasmes. PAR PRIEKŠROCĪBU TIKS UZSKATĪTA: Pieredze e-komercijā un/vai B2B vidē; Pieredze ar reklāmas kampaņām sociālos tīklos; Pieredze starptautiskā uzņēmumā; Tehniskās zināšanas vai interese par lauksaimniecības produktiem/pakalpojumiem. Portfolio ar iepriekš veidotiem darbiem (sociālo tīklu saturs, video, dizaina materiāli, kampaņas vai citi mārketinga projekti) tiks uzskatīts par būtisku priekšrocību. MĒS PIEDĀVĀJAM: Atalgojums: no EUR 1800-2400 (bruto) atkarībā no pieredzes un sasniegtajiem rezultātiem; Pilnas slodzes darbu no plkst. 8.00-17.00; Mājīgu darba vietu Kocēnos, Valmieras novadā, ar iespēju vienoties par hibrīddarba modeli; Apmācības un izaugsmes iespējas; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika un citus uzņēmuma piedāvātos labumus; Dinamisku darba vidi starptautiskā komandā. Lai saņemtu detalizētāku informāciju par veicamajiem pienākumiem, lūgums sazināties ar Ralfu Rubīnu, tālrunis +371 20010273. Piesakies līdz 2026. gada 27. februārim CV un motivētu pieteikumu nosūtot elektroniski uz e-pastu: hr@cowcare.eu. Sazināsimies ar otrās atlases kārtas kandidātiem. Profesija: REKLĀMAS UN TIRGVEDĪBAS PROJEKTU PLĀNOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Aveņu iela 3 - 18, Kocēni, Kocēnu pag., Valmieras nov. Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-02-27 Kontaktpersona: Danuta Žērbele

Mūsu partneri