Valmieras Ziņas

Latvijas Jauno zinātnieku apvienības pārstāvji viesojas Vidzemes Augstkolā

Vidzemes Augstskolā šodien notika vieslekcija par zinātni, zinātnes lomu valstī un izaugsmes iespējām katram līdzdarboties zinātnes attīstībā.

Lekcijas laikā Latvijas Jauno zinātnieku apvienības pārstāvji Dr.sc.ing. Egils Stalidzāns, Dr.sc.ing. Gita Šakale un Dr.art. Daina Lāce sniedza ieskatu zinātnes attīstībā un finansējuma iespējās Latvijā un dažādās iespējās līdzdarboties zinātnē un tās attīstībā.

Kā, uzrunājot klātesošos, atzina E.Stalidzāns, “Latvija ir valsts, kas ar zinātni vēl ir uz “Jūs”,” norādot, ka valstī vēl ir daudz neapzināta zinātnes potenciāla, savukārt citu valstu zinātnieku atklājumu pieredzi pārņemt mūsu praktiķi vēl nav gatavi pieņemt. Viņš arī atzīmēja, ka ir visai pamatīga plaisa starp zinātni un praktisko pasauli, kā rezultātā zinātnes potenciālu praksē ir grūti pielietot.

Sarunas laikā viesi atzina, ka valsts finansējums zinātnei ir niecīgs, taču Eiropas fondi, kamēr tie ir pieejami, paver iespējas vairākiem citādi nerealizējamiem projektiem.

Kā atzina D.Lāce, ar zinātni var nopelnīt, lai arī sociālo un humanitāro zinātņu jomā tas ir sarežģīti. Viņa gan norādīja, ka zinātnieka lielākais ieguvums ir nozīmīgu rezultātu iegūšana un pētījumu veikšana, kas būs noderīgi arī praktiskajā dzīvē. Pēc D.Lāces teiktā, arī Latvijas valstij ir daudz nepieciešamu pētījumu, tostarp sociālajās un humanitārajās zinātnēs, taču cits jautājums esot – vai valsts par tiem ir gatava arī maksāt.

Savukārt G.Šakale klātesošajiem sniedza prezentāciju par nanomateriāliem un gumijas īpašību maiņu, to deformējot mehāniski vai ietekmējot ķīmiski. Pēcāk klātesošie varēja izmēģināt arī vairākas tehnoloģijas, kurās varēja pārliecināties par gumijas spējām reaģēt uz fizisku un ķīmisku ietekmi.

Lekcija notika kā daļa no projekta “Zinātnes popularizēšana reģionos”.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri