Valmieras Ziņas

Juris Mūrnieks: Jauno valdību gaidot…

Lasīšanas laiks: 3 min

Atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei, jaunā Saeima sanāk uz pirmo sēdi novembra mēneša pirmajā otrdienā – tātad 6. novembrī. Šajā datumā attiecīgi izbeidzas iepriekšējās Saeimas pilnvaras.

Līdz jaunās, 13. Saeimas, darbības sākumam atlikušas divas nedēļas. Tajās visticamāk aptuvenas jaunās valdības aprises izdosies izveidot, bet ar to arī būs jāsamierinās.

Vajadzētu atcerēties, ka Saeima ir galvenā likumdošanas institūcija, bet valdība – Ministru kabinets – galvenā izpildvaras institūcija. Turklāt Ministru kabinetu apstiprina Saeima, tas ir atbildīgs Saeimas priekšā.

Pagaidām nav pat skaidras valdošās koalīcijas aprises, kur nu valdības. Kā ierasts, opozīcijā paliks “Saskaņa”, kaut gan tā droši vien iegūs kādu no Saeimas posteņiem. Tīri matemātiski, koalīcijas varianti ir vairāki. Realitātē strīdi notiek par to, vai koalīcijā būs visas sešas pārējās Saeimā pārstāvētās partijas, vai arī “Saskaņai” pievienosies ZZS. Mazāk ticama ir iespēja, ka ārpus svītras paliek viena no uzvarētājām – JKP.

Runā, ka politika esot kompromisu māksla. JKP ar Jāni Bordānu priekšgalā par galveno priekšvēlēšanu lozungu izvirzīja cīņu ar korupciju. Cilvēciski var saprast viņu vēlmi nesadarboties ar ZZS, kura nav atteikusies no sadarbības ar smagos noziegumos apsūdzēto A. Lemberga vadīto Ventspils partiju. Ja pieņemam, ka vienīgā un galvenā Latvijas problēma ir Lembergs, tad šāda nostāja ir pareiza.

Otra lielākā no iespējamās koalīcijas partijām – KPV.LV par savu mērķi ir izvirzījusi iekļūšanu valdošajā koalīcijā. Viņu līderi pietiekami labi saprot, ka palikšana opozīcijā drīz vien izraisītu šī politiskā spēka sašķelšanos. Tāpēc arī neviens vairs neuzstāj uz sešu ministriju modeli, vienu augstskolu un citām iepriekš solītām lietām.

A. Gobzema un A. Kaimiņa atbalstītāji var priecāties par JKP novilktajām sarkanajām līnijām, jo tās praktiski izslēdz iespēju opozīcijā atstāt KPV.LV.

Visā šajā procesā samērā ērti jūtas Attīstībai/Par, Nacionālā Apvienība un Jaunā Vienotība. Šiem politiskajiem spēkiem kopā ir 34 deputātu mandāti. Bez viņu līdzdalības un ietekmes jauno valdošo koalīciju un valdību izveidot neizdosies.

Valsts prezidents pēc sarunām ar Saeimā iekļuvušajām politiskajām partijām nosaucis trīs iespējamos Ministru Prezidenta posteņa kandidātus – Jāni Bordānu, Aldi Gobzemu un Arti Pabriku.

Lai būtu “jautrāk”, R. Vējonis konkrēta kandidāta izvirzīšanu atstājis politiskajām partijām, nevis to izdarījis pats. Visvājākais šajā trijotnē šķiet A. Gobzems, kuram līdzi nāk šādi tādi “skeletiņi” no viņa advokāta darbības.

Ja valsts bez jaunās valdības var kādu laiku iztikt, tad par Saeimas amatpersonām – priekšsēdētāju un vietniekiem vajadzētu spēt līdz 6. novembrim vienoties. Turklāt Saeimas priekšsēdētāja posteni ieguvušais politiķis automātiski izstājas no cīņas par premjerministra vietu.

Situāciju sarežģī vēlētāju vēlme valsts parlamentā redzēt jaunas sejas. Rezultātā esam dabūjuši dažu labu tautas priekšstāvi, kura zināšanas par Latvijas valsts sistēmu ir aptuveni ne īpaši sekmīga devītās klases skolēna līmenī.

Vismaz intervijas ar jaunievēlētajiem deputātiem to pierāda. Salīdzinot no vienas partijas ievēlētos divus aktierus, Artuss Kaimiņš izskatās pēc zinātņu spīdekļa. Bet par ievēlētajiem deputātiem esam atbildīgi paši. Gan tie, kas balsoja, gan tie, kas neaizgāja uz vēlēšanām.

Ja notiks brīnums un izdosies sakombinēt valdošās koalīcijas aprises, tad valdības deklarācija ar darāmajiem darbiem izpaliks. Politiķi ar pieredzi saka, ka tās sastādīšanai vajadzīgas vismaz trīs nedēļas.

Pagaidām atliek cerēt, ka valsts simtgadi sagaidīsim ar jaunu, darboties spējīgu un kvalitatīvu valdību. Tāpat cerēsim, ka mūsu politiķi necentīsies pārspēt Beļģiju, kur jaunas valdības veidošana ievilkās gandrīz divu gadu garumā.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Pašvaldības administrācijas Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā BIROJA ADMINISTRATORU Strenču apvienības pārvaldē (turpmāk – Apvienība) (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • veikt dokumentu un arhīva pārvaldību Apvienībā, sniegt konsultācijas Apvienības darbiniekiem dokumentu pārvaldības jautājumos; • īstenot biroja administrēšanas funkcijas, nodrošinot Apvienības pārvaldes vadītāja darbu; • konsultēt apmeklētājus sniedzot vispārēju informāciju par Pašvaldības un Apvienības sniegtajiem pakalpojumiem, to saņemšanas kārtību, procedūru un nepieciešamajiem dokumentiem; un ja Tev ir: • augstākā izglītība; • vismaz trīs gadu darba pieredze dokumentu pārvaldības jomā tiks uzskatīta par priekšrocību; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī; • labas datorprasmes, prasme strādāt ar MS Office programmām un biroja tehniku; • kompetences: labas komunikācijas prasmes, spēja strādāt gan individuāli, gan komandā, profesionāla attieksme pret darba pienākumiem; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; Mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 9.mēnešalgu grupai no 890 EUR līdz 955 EUR un darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam • profesionālās pilnveidošanās iespējas. Pieteikuma vēstuli, CV un augstākās izglītības dokumenta kopijas var iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Biroja administrators” līdz 2022.gada 27.janvārim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 16, Strenči, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-27 Kontaktpersona: CV, motivācijas vēst. un izgl.dok.kopiju sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv, t. 64207148. Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

 izsludina konkursu uz vakanto DATORSPECIĀLISTA amatu (0,8 slodze) Prasības pretendentam: augstākā izglītība datorzinībās vai inženierzinātnēs, vai pēdējo kursu students; labas latviešu un angļu valodas zināšanas; augsta atbildības sajūta, precizitāte, labas komunikācijas un sadarbības spējas; prasme patstāvīgi organizēt savu darbu un operatīvi risināt problēmas, augstas darba spējas un radoša pieeja darbam, vēlme apgūt jaunas prasmes un papildināt savas zināšanas; analītiska domāšana, iniciatīva; sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Galvenie pienākumi: nodrošināt IT atbalstu; veikt datortehnikas un aprīkojuma uzturēšanu, tehnisko apkopi un remontu, kā arī programmatūras atjaunināšanu; veikt audio, foto un video tehnikas izsniegšanu, uzturēšanu un apkopi; E-mācību vides sistēmas lietotāju atbalsts (Moodle). Mēs piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu; sociālās garantijas; garantētu atalgojumu par padarīto darbu (768.00 EUR pirms nodokļu nomaksas); papildu atalgojumu projektos vai akadēmiskajā darbā (0,2 slodze) pēc iespējām un intereses. Interesentiem līdz 2022.gada 23.janvārim sūtīt motivācijas vēstuli un CV ViA juristei-personāla speciālistei (adrese: Valmiera, Cēsu iela 4, LV-4201, kabinets Nr.C204 vai e-pasts: agrita.somase@va.lv) ar norādi „Datorspeciālista vakancei”. Profesija: DATORSISTĒMU TEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-23 Kontaktpersona: Sūtīt CV un motivācijas vēstuli ar amata norādi uz agrita.somase@va.lv, t. 26186555. Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri