Valmieras Ziņas

Autore skolai dāvina savu pirmo romānu

Lasīšanas laiks: 6 min

Jau šonedēļ – 28.janvārī, ir Kārļu diena. Daudziem tā saistās arī ar Kārļa Ulmaņa 1935.gadā izteikto Draudzīgo aicinājumu. Daudzās skolās šī akcija ir aizmirsta un noplakusi, citās – joprojām tā ir laba tradīcija un iespēja tikt pie vērtīgām grāmatām. Vēl jo patīkamāk, ja savu grāmatu skolai dāvina pats rakstnieks, šajā gadījumā – grāmatas autore Kristīne Lubāniņa, kurai pagājušā gada nogalē apgādā „Zvaigzne ABC” tika izdots kriminālromāns „Karma atlikumu neizdod”. Janvārī Kristīne tikās ar Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas 11.b klases jauniešiem un pastāstīja par savu dzīves ceļu no skolas sola līdz grāmatai.

Neticami, bet ir pagājuši jau 11 gadi, kopš absolvēji ģimnāziju. Vai atceries, kādi bija tavi skolas gadi, kā tu saslimi ar literatūru?

Pārgaujas ģimnāzijā man bija divi ļoti labi latviešu valodas un literatūras skolotāji. Pamatskolā cieņu pret literatūru un grāmatām ielika Māris Bušmanis. Viņš mācīja lasīt starp rindiņām, iztēloties varoņus un situācijas vairāk nekā uzrakstīts grāmatā, mēģināt izdomāt, kas notika pirms konkrētās situācijas un kas varētu notikt pēc tam. Pamatskolā man bija lielāka iespēja paspīdēt stundās un olimpiādēs. Vidusskolā mana latviešu valodas un literatūras skolotāja bija Gita Apsīte un man bija ļoti daudz gudru un talantīgu klasesbiedru. Joprojām brīnos, ka ar savu grāmatu esmu apsteigusi Ingu Priedi (tagad – Inga Šļakota), manuprāt, viņai jau sen vajadzēja izdot grāmatu.

Skolas gados daudziem radošā rakstīšana sākas ar dzeju. Tev uzreiz bija proza vai bija arī liriskie mēģinājumi?

Dzeju nekad neesmu mēģinājusi rakstīt, diez vai man tā sanāktu. Bet kas zina, varbūt jāpamēģina?

Pēc ģimnāzijas beigšanas iestājies žurnālistos Vidzemes Augstskolā. Kāda saikne ar literatūru bija studiju gados?

Man nepatīk Rīga, tāpēc izvēlējos dzimto pilsētu. Kāpēc žurnālistika? Gribēju iziet ārpus savas komforta zonas, domāju, ka katru dienu būs kaut kas jauns, satikšos ar interesantiem cilvēkiem un situācijām. Tad žurnālistikas programma bija jauna, varbūt ne viss notika, kā gribētos, bet mācībspēki bija ļoti zinoši, lekcijas pasniedza arī vieslektori, piemēram, Gunta Matisone no televīzijas. Studiju laiks bija ļoti saspringts – nebija laika neko lasīt savam priekam, kur nu vēl rakstīt pašai! Bija tikai obligātā literatūra, kas nepieciešama studijām, un prakses laiks „Liesmā”.

Trīs gadus (2014-2017) strādāji kā žurnāliste Valmieras ziņās. Kā atceries šo laiku? Vai tas arī palīdzēja nostiprināt rakstīšanas stilu, valodu?

Lai arī žurnālistam ir jābūt radošam, lai izveidotu interesantu sižetu vai rakstu, tomēr žurnālistikā ir savi noteikumi un rāmji, arī nerakstītie likumi, kas jāievēro. Darbs žurnālistikā man palīdzēja izprast, kā strādā operatīvie dienesti, bija iespēja viesoties gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, gan braukt līdzi reidā ceļu policijai. Tas viss man noderēja, rakstot grāmatu.

Kad un kā radās doma par savu grāmatu, sižetu, žanru, varoņiem?

2018.gada vasara bija ļoti karsta, tobrīd biju stāvoklī, nebija droši tādā karstumā iet tālu no mājas. Biju spiesta sēdēt četrās sienās. Kādā dienā vienkārši redzēju vienu ainu no grāmatas, pierakstīju kladē. Pēc tam arī rakstīju un nezināju, kā tas izvērsīsies, kā beigsies, man nebija izstrādāta konkrēta struktūra. Bija dienas, kad nerakstījās, bija dilemma, ko darīt grāmatas varoņiem… Esmu iejutusies izmeklētāju lomās, analizējusi pašu vainīgo, kāpēc viņš tā rīkojies. 2019.gadā apgāds „Zvaigzne ABC” izsludināja romantisko un detektīvromānu konkursu, tas man lika sasparoties un pabeigt iesākto.

Tas nozīmē, ka tu neesi mācījusies īpašos rakstīšanas kursos, literārajā akadēmijā?

Nē, neko iepriekš nebiju mācījusies, bet abas ar mammu esam lielas krimiķu fanes, biju ļoti daudz lasījusi un zināju, ko un kā gribētu uzrakstīt es pati. Literārajā akadēmijā iestājos pēc grāmatas uzrakstīšanas, jo sapratu, ka tomēr pietrūkst teorētiskās bāzes. Vienu gadu divas reizes mēnesī mācījos teoriju pie Ronalda Brieža, praktiskajos jautājumos ļoti laba padomdevēja bija Ieva Melgalve. Būtībā liela cīņa notika pašai ar sevi. Grāmatu gribējās vēl asiņaināku, bet tajā pašā laikā domāju, ko citi par mani padomās…

Grāmatā attēloto vidi un varoņus pilnībā izdomāji vai ir kaut kas no Valmieras, varoņu prototipi?

Četrus mēnešus gāju uz Valmieras Integrēto bibliotēku, vēroju skatu uz Gauju, domāju, rakstīju. Uzņēmums, kurā savulaik strādāja mani vecāki, īrēja kādreizējā “Sviesta-siera eksports” telpas Cempu ielā. Abi ar brāli tur bieži bijām, izstaigājām visu ēku. Savukārt abi izmeklētāji – Jēkabs un Kārlis – kombinēti no draugu dzīvēm un piedzīvotā.

Vari atklāt, kāda ir tava peļņa no grāmatas, kā izmantoji konkursa prēmiju?

Es, protams, vēlētos pietiekami nopelnīt tikai ar rakstīšanu, taču pagaidām no tā izdzīvot nevar. Konkursa prēmiju ieguldīju autovadītāja kursos, ieguvu tiesības. Biju nelielā ceļojumā un aizvedu vecākus uz kafejnīcu. Autors saņem nelielus procentus no pārdošanas apjoma un grāmatas apgrozījuma bibliotēkās.

Tev ir savi rakstnieki, kuri ir kā paraugs, no kuriem mācīties, iedvesmoties?

No bērnības tuva ir Agata Kristi, tagad Jū Nesbē, Roberts Galbraits, Nele Noihausa.

Konkursam tika iesniegti 34 darbi, apbalvoti un naudas prēmijas saņēma seši. Diezgan liela konkurence! Vai atceries, kādas bija sajūtas uzzinot, ka tavs romāns iekļuvis pirmajā sešniekā?

Sajūta bija ļoti laba! To uzzināju tieši sava dēliņa dzimšanas dienā! Piezagās arī bailes, jo nezināju, kā cilvēki reaģēs uz to, ko esmu uzrakstījusi. Cilvēka prāts jau parasti iedomājas to sliktāko scenāriju… Īstenībā no lasītājiem esmu saņēmusi daudz atsauksmju un atzinīgu vārdu.

Grāmatas nosaukums atnāca viegli vai bija arī citi varianti?

Citu variantu man nebija. Nosaukums atnāca pilnīgi negaidīti, bet tajā brīdī es nešaubījos, ka grāmatas nosaukums būs tieši šāds.

Kā notiek sadarbība ar grāmatas vāka māksliniekiem? Tu pati meklēji, izdevniecība vai paši mākslinieki piesakās?

Māksliniecisko noformējumu nodrošina apgāds. Man nebija nekādu ideju, kādu es vēlētos redzēt grāmatas vāku, ļāvu māksliniecei izpausties pilnībā.

Pēdējā laikā ir populāri, ka darba autors grāmatu velta kādam konkrētam cilvēkam. Tev tas ir vectēvs. Viņam tavā dzīvē ir īpaša loma? Varbūt viņš ir prototips Kārļa vectēvam vai Viktoram?

Grāmatas saistību ar savu vectēvu atklāju tikai pēc viņa nāves, kad bija nepieciešami pēdējie labojumi, lai nodotu darbu tipogrāfijai. Darbu vēlreiz pārlasīju un visur saskatīju vectēvu, arī Kārļa vectēvā un Viktorā. Katra lappuse atgādināja par viņu. Ļoti žēl, ka viņš tā arī nepiedzīvoja manu pirmo romānu, tāpēc to veltīju viņa piemiņai.

Tu pati esi beigusi žurnālistus, taču grāmatā viņi raksturoti kā „sīkās sūdu mušas”. Īpaši negatīvs ir Roberta Jurēvica tēls – „sīks parazīts”, „sūda gabals”. Vai tādiem jābūt žurnālistiem?

Tieši otrādi – es uzskatu, ka tādi žurnālisti ir apkaunojums savai profesijai. Bet tā jau dzīvē notiek – katrā profesijā ir savas melnās avis – ir pavirši ārsti, neieinteresēti skolotāji, korumpēti policisti… arī neētiski žurnālisti. Robertu gribēju parādīt kā sliktāko, kas iespējams šajā profesijā.

Vai pašreizējais darbs „Delve 2” nav pārāk sauss un tehnisks? Varbūt arī veikala apmeklētāji kļūst par prototipiem un ienāk romānā? Tev negribas kaut ko radošu vai pietiek ar rakstīšanu brīvajā laikā?

Pašreizējais darbs ir tikpat interesants un radošs kā žurnālistika – es nekad nezinu, kāds cilvēks ienāks veikalā un kāda būs viņa vajadzība. Tomēr neviens no viņiem vēl nav kļuvis par romāna prototipu. Pagaidām man patīk rakstīt tikai brīvajā laikā. Ja atkal mestos iekšā kādā radošajā profesijā un tas būtu jādara katru dienu, baidos, ka man tas apniktu.

Minēji, ka vienmēr esi daudz lasījusi un uzaugusi ar grāmatām. Vai savam trīsgadīgajam Viesturam arī lasi priekšā grāmatas? Droši vien ne kriminālromānus?…

Jā, esmu lasījusi bērnam priekšā dažādas pasaku grāmatas, taču pēdējā laikā viņam patīk tās pāršķirstīt pašam un stāstīt, ko viņš redz ilustrācijās.

Tev šobrīd izdota pirmā grāmata un raksti otru. Vai jau jūties kā rakstniece vai līdz tam vēl ir jāizaug?

Noteikti vēl nejūtos kā rakstniece. Godīgi sakot, nezinu, kurā brīdī notiek šī transformācija. Varbūt tad, kad kāda no manām grāmatām kļūtu par bestselleru?…

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat jauno "Valmiera 2027" vides objektu pilsētas centrā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “ZAAO”, VRN 44103015509, ir vadošais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Vidzemē, kas nodrošina kvalitatīvu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu izmantojot modernas un mūsdienīgas tehnoloģijas, un ir atvērts jaunu tehnoloģiju ieviešanai procesu optimizācijai. AICINĀM DARBĀ: Atkritumvedēja vadītāju (8332 01) MĒS PIEDĀVĀJAM: Pilnu darba slodzi, normālo darba laiku ar summētā darba laika organizāciju četru mēnešu pārskata periodā; Labus darba apstākļus; Bruto atalgojumu no1200.00 mēnesī; Sociālās garantijas; Kvalifikācijas celšanas iespējas; Nelaimes gadījumu apdrošināšana uzsākot darbu; Veselības apdrošināšana pēc pārbaudes laika beigām. DARBA PIENĀKUMI: Sadzīves atkritumu , lielgabarīta atkritumu un šķiroto atkritumu savākšana; Pārvietojot konteinerus (smags fizisks darbs) un strādājot ar hidrauliskajiem manipulatoriem ievērot darba drošības noteikumus; Uzturēt automašīnu tehniski labā stāvoklī un savlaicīgi ziņot par tehniskajiem bojājumiem.  PRASĪBAS: Vidējā vai vidējā speciālā izglītība ; C kategorijas autovadītāja apliecība; 95 kods; Vismaz trīs gadu pieredze automašīnas vadīšanā; Vēlama pieredze darbā ar hidrauliskajiem manipulatoriem; Labas tehniskās zināšanas; Prasme rīkoties ārkārtas situācijās; Komunikācijas prasmes, kas orientētas uz klientu apkalpošanu; Prasme pielietot darbā tehnisko inventāru; Organizatoriskās prasmes. PIETEIKTIES: CV (dzīves apraksts), motivācijas vēstuli un atsauksmes vai rekomendācijas lūdzam sūtīt e-pastā darbs@zaao.lv līdz 2022.gada 31.maijam Tālrunis: 26207402. Pateicamies par atsaucību! Informējam, ka Jūsu pieteikumu dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “ZAAO”, Rīgas iela 32, Valmiera, LV-4201 Profesija: ATKRITUMVEDĒJA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 32, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-31 Kontaktpersona: Personāla Speciālists

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā nekustamā īpašuma pārvaldnieku/-ci (uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • plānot, organizēt un kontrolēt Pašvaldībai piederošo dzīvojamo māju, nedzīvojamo ēku Valmierā un tām piesaistīto zemes gabalu apsaimniekošanas procesu; • kārtot un aktualizēt māju lietas; • plānot un veikt dzīvojamo māju un nedzīvojamo ēku vizuālo apsekošanu, pārraudzīt tehniskās apkopes un remontdarbu izpildi: • apsekot īres dzīvokļus, kontrolēt īres līgumu nosacījumu izpildi attiecībā uz dzīvokļu uzturēšanu • sagatavot dokumentus, kas saistīti ar namu pārvaldnieka darbību; • veidot un nodrošināt komunikāciju ar nekustamā īpašuma nomniekiem un/vai īrniekiem ar īpašumu uzturēšanu saistītos jautājumos; un ja Tev ir: • augstākā izglītība inženierzinātnēs un/vai nekustamā īpašuma pārvaldīšanas un uzturēšanas jomā un /vai būvniecībā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze līdzīgu pienākumu izpildē, kā arī jaunāko jomas tendenču pārzināšana; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: teicamas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas, komunikācijas un publiskās uzstāšanās prasmes, analītiskā domāšana, precizitāte, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus, prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, atbildības sajūta, spēja iekļauties kolektīvā, vēlme sasniegt mērķus; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office) un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 11.mēnešalgu grupai no 1065 EUR līdz 1230 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi “Nekustamā īpašuma pārvaldnieka/-es amatam” līdz 2022. gada 27.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Nekustamā īpašuma PĀRVALDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-27

Mūsu partneri