Valmieras Ziņas

Valmieras novada tūrisma uzņēmējdarbības pieredzes stāsts – kalēja darbnīcas “Kalnmesteri” saimnieks Edvīns Šakalis

Lasīšanas laiks: 3 min

Kādā saulainā un siltā pavasara pēcpusdienā dodamies ciemos pie rūjienieša vienpadsmitajā paaudzē Edvīna Šakaļa, kurš ik dienu darbojas savā kalēja darbnīcā “Kalnmesteri”, kur labprāt uzņem viesus, izrāda savu darbnīcu un radītos darbus, kā arī pastāsta par savu plašo pieredzi kalēja arodā. Arī mums tiek izrādīta darbnīca, tiekam iepazīstināti ar “sērkociņu kastītes disko” un pat piedzīvojam nelielu uguņošanu. Pēc tam, kad saimnieks ir lepni izrādījis savu valstību, viņš ir gatavs piesēst un parunāties par to, kā ir sākusies viņa uzņēmējdarbība tūrisma jomā un kā tā ir attīstījusies līdz šodienai.

Edvīns Šakalis ir no kalēju dzimtas, un šo profesiju uzskata par radošu – ir gandarījums, kad citiem var parādīt to, ko pats radījis savām rokām. Īpaši priecājas, kad uz kalēja darbnīcu ekskursijā ierodas bērni – viņiem acis mirdz, un ir atvērti piedzīvojumam. Saimnieks priecājas par katru ciemiņu – skolēnu ekskursiju grupām, darba kolēģu kompānijām, vecpuišu un vecmeitu ballītēm vai jaunlaulāto pāri, vēstniekiem, tuviem un tāliem visiem – jo cilvēki ir tie, kas dod iedvesmu radīt un tapt jaunām idejām. Nereti viesi “Kalnmesteros” ierodas, jo redzējuši stāstu par Edvīnu kādā televīzijas raidījumā – “Province”, “Tā dzīvojam” un pat “Vakariņas ar savējiem”. Arī igauņi ir viesojušies kalēja darbnīcā Rūjienā, lai uzņemtu sižetu raidījumam. 

“Kalnmesteru” smēdē tapušie darbi atrodami vai ikkatrā pasaules nostūrī. Edvīns ir radījis ap 5000 zvanu, un pēdējais no tiem ir aizceļojis uz Indiju. Viņš ir diezgan pārliecināts, ka katrā Rūjienas mājā atrodas kāds viņa radīts metāla priekšmets. Ja klients vienreiz pasūtījis pie viņa kādu darbu, tad noteikti atgriezīsies arī nākamreiz, jo novērtē viņa paveikto darbu. Brīvdienas lielākoties aizrit, pārdodot savus darbus tirdziņos. Ar savu radīto produkciju viņš pabijis dažādos tirgos visā Latvijā, kā arī ārvalstīs, tomēr par vislabāko tirgu atzīst tepat Vidzemē notiekošo Straupes mājražotāju tirgu. Nereti pircēji pie viņa pienāk, lai pastāstītu, kā Edvīna radītajam priekšmetam izdevies iedzīvoties jaunajās mājās. Šādās reizēs satiktie cilvēki un sarunas ar tiem dod iedvesmu jaunām idejām. Arī jaunākās tehnoloģiskās iespējas netiek smādētas, lai iedvesmotos – pēdējā laikā dažādus risinājumus un idejas Edvīns rod populārajā video uzturēšanas aplikācijā “Tik Tok”.

Jautāts, vai darītu ko savādāk, ja uzņēmējdarbību uzsāktu no jauna, Edvīns bilst, ka nemainītu neko un visu darītu tieši tāpat. Viņš lepojas, ka uzņēmējdarbības attīstīšanai nav bijis vajadzības izmantot kredītus un aizņēmumus. Kalējs ir ļoti apmierināts ar to, kā ir ievirzījusies viņa uzņēmējdarbība. Arī ar apkārtējiem tūrisma uzņēmējiem sadzīvo labi un viens otru atbalsta, kā arī ar citām kalēju darbnīcā Latvijā ir laba komunikācija. Edvīns Šakalis norāda, ka ir jāmīl savs darbs, dzīve un cilvēki, tad arī viss iecerētais izdosies. Viņš paslavē savu sievu, kura šobrīd iedvesmo viņu pievērsties veselīgam un pareizam uzturam, lai varētu turpināt dzīvot kvalitatīvu dzīvi. 

Katram radītajam priekšmetam tiek piešķirta atpazīšanās zīme – saulīte. Edvīns apcerīgi saka, ka grūtā brīdī var pielikt roku šai zīmei, padomāt par labām lietām, un uzreiz kļūst vieglāk ap sirdi. Savukārt brīdī, kad lūdzam saimnieku teikt ceļavārdus tiem, kas lasīs šo rakstu, viņš aizdomājas, ietur pauzi un saka: ”Kad sasveicinies, ir jāsaka “Vasals” – tad Tu otram kaut ko novēlē. Savukārt, kad Tu atvadies, tad ir jāsaka “Ar laimi” – novēlējums ar vēlējumu, lai otram veicas”.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GRĀMATVEDI (profesiju klasifikatora koda Nr. 3313 01) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: · 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā · Stabilu atalgojumu (no 1071 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas, ar iespēju papildus iesaistīties projektos) · Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise, papildatvaļinājums) · Apmaksātu profesionālo pilnveidi · Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā · Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: · Atlīdzības, avansa norēķinu, stipendiju, bezskaidras naudas darījumu un krājumu grāmatvedības uzskaite, aprēķināšana un pārskaitīšana · Grāmatvedības uzskaite finanšu vadības resursu sistēmā Horizon · Ceļazīmju pārbaude un kontrole · Pilnīgu un daļēju inventarizāciju veikšana · Pārskatu sagatavošana un iesniegšana EDS un Centrālās statistikas pārvaldē · Dalība mēneša, ceturkšņa un gada pārskata sastādīšanā Prasības pretendentam: · Izglītība ekonomikā vai grāmatvedībā · Praktiskā darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 2 gadi · Iemaņas darbā ar finanšu vadības resursu sistēmu Horizon · Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar dokumentu vadības sistēmu “Namejs” · Labas zināšanas darbā ar datoru (Ms Office) un biroja tehniku · Spēja operatīvi apstrādāt liela apjoma informāciju · Labas komunikācijas prasmes Tālrunis informācijai: Galvenā grāmatvede Madara Vilne T:28678088 CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Grāmatveža vakancei” līdz 2023.gada 12.jūnijam plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē.

Mūsu partneri