Valmieras Ziņas

Royal Canin: Caureja jauniem suņiem – kompleksa problēma

Lasīšanas laiks: 4 min

“Royal Canin” ir etalons zinātniskajam darbam kucēnu gremošanas sistēmas veselības jomā. “Royal Canin” Pētījumu centrs ne tikai piedāvā kucēniem visvairāk piemēroto barību, bet arī turpina pētījumus saistībā ar kucēnu gremošanas sistēmas veselību, padziļinot vispārējās zināšanas šajā jomā.

IZKĀRNĪJUMU KVALITĀTI IETEKMĒ DAŽĀDI FAKTORI

Barība  

Infekcijas slimības

Neinfekciozas slimības

Vides faktori

Barošanas metodes

Fizioloģiskie faktori

Kā rīkoties, ja PAMANĀT, ka kucēnam ir caureja

Vispirms kopumā ir jānovērtē dzīvnieka uzvedība. Lai gan kucēni daudz guļ, nomoda laikā tie parasti ir ļoti aktīvi un rotaļīgi. Ja ievērojat, ka kucēns ir kļuvis neparasti gurdens, ja šķiet, ka viņš ir zaudējis interesi par barību, cenšas paslēpties vai neparasti uzvedas, tad kaut kas nav kārtībā un jums ir nekavējoties jāmeklē iemesls. Piezvaniet savam veterinārārstam, lai lūgtu padomu.

Ja kucēnam ir caureja, bet dzīvnieka uzvedība ir normāla, vispirms jāpārbauda, ko viņš ir apēdis. Kucēni ir ļoti zinātkāri, un tiem ir nosliece ēst neēdamas lietas. Pārliecinieties arī par to, vai neviens kucēnam nav devis aizliegtus našķus, piemēram, pienu, ēdiena atliekas, gardumus vai vienkārši pārāk daudz parastās barības. Jauna suņa gremošanas sistēmas līdzsvars ir trausls, un dzīvnieka zarnas viegli ir iespējams pārslogot. Neaizmirstiet, ka gremošanas mikrofloras attīstībai un gremošanas procesam ir nepieciešams laiks.

Viens no veidiem, kā nepieļaut caureju, ir dot tikai ieteikto barību, precīzi nosvērt atļauto dienas devu un barot suni katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Turklāt pastāvīga rutīna noteikti palīdzēs suni radināt pie tīrības, jo suņi pēc ēšanas mēdz kārtot dabiskās vajadzības.

Tā kā kucēna gremošanas mikroflora vēl nefunkcionē pilnībā, ir svarīgi izvairīties no pēkšņas barības maiņas, kā arī nedot našķus, ēdiena atliekas vai pārāk daudz jebkuras barības. Jaunam sunim, kad tas izzina pasauli, ir tieksme “nogaršot” pilnīgi visu, arī neēdamas lietas vai atkritumus. No tā vislabāk var izvairīties, pārbaudot, vai suņa dzīves vide ir droša un sabiedriskās vietās viņu visu laiku paturēt acīs. Jūs drīz vien atklāsiet, cik neatvairāmi pievilcīga ir uz ietves atstāta veca bojāta sviestmaize, nemaz nerunājot par atkritumu tvertni! Viss, ko apēd kucēns, var radīt sekas…

Caureju var izraisīt ne tikai barība vien. Tā kā jau tikko piedzimušiem kucēniem zarnu traktā bieži mēdz būt tārpi, dzīvnieks ir regulāri jāattārpo: pirmajos 6–12 dzīves mēnešos reizi mēnesī un vēlāk – ik pēc trim mēnešiem. Tas ir vispārīgs ieteikums, bet jūsu veterinārārsts atkarībā no vietējās situācijas var izmantot atšķirīgu protokolu. Zarnu parazīti suņa organismā nonāk dažādos veidos. Dažu tārpu sugu invāzija ir iespējama pēc saskares ar izkārnījumiem vai tad, ja suns ir norijis citus radījumus, piemēram, blusas vai gliemežus un gliemjus. Citi parazīti organismā iekļūst caur ādu, bet ir arī tādi parazīti, kas paslēpjas suņa muskuļos un periodiski aktivizējas. Kucēns, kam zarnās ir parazīti, lēnāk aug un var pat zaudēt svaru. Dažiem kucēniem var būt uzpūsts vēders, netīrs kažoks vai caureja. Tārpi var izraisīt pat zarnu aizsprostošanos. Tā kā daudzi šie parazīti var būt bīstami cilvēkiem, īpaši bērniem, ir jāievēro veterinārārsta ieteiktā suņa attārpošanas programma. Caureju bieži izraisa sīki parazīti, kas tiek saukti par protozojiem. Šie mikroorganismi dzīvnieku audzētavās bieži ir endēmiski, un veterinārārsts varētu pārbaudīt jūsu kucēna izkārnījumus attiecībā uz šo parazītu klātbūtni.

Bakteriālai caurejai var būt nopietnas sekas. Jūs nekādā gadījumā nedrīkstat dot kucēnam termiski neapstrādātu gaļu, jo pētījumos ir novērots, ka jēla barība bieži ir piesārņota ar Salmonella, Campylobacter vai E coli. Tāpat raugieties, lai kucēns dzertu tikai tīru svaigu ūdeni, kaut arī viņam parasti patīk dubļainas peļķes ūdens garša. Barojot kucēnu ar pilnvērtīgu un sabalansētu cienījama uzņēmuma ražotu barību, jūs varat būt droši, ka viņš saņem veselīgu optimālo uzturu bez kaitīgiem piejaukumiem.

Vīrusu enterīts parasti izraisa akūtu caureju, kas bieži ir asiņaina. Parvovīruss ir īsts slepkava, kas joprojām nogalina desmito daļu kucēnu. Suņu mēris, kas pārāk bieži ir letāls, izraisa vemšanu un caureju, parasti pēc simptomiem elpceļos. Tā kā abas šīs slimības ir iespējams novērst ar vakcinēšanu, jūsu kucēnam noteikti ir jāsaņem nepieciešamās potes! Ir atklāti arī citi vīrusi, kas izraisa caureju, bet, tā kā pret tiem nav vakcīnu, vislabāko aizsardzību joprojām nodrošina kucēna paša imūnsistēma. Pilnvērtīga sabalansēta un kvalitatīva barība, tīra vide un veselīgs dzīvesveids, ņemot vērā augoša suņa vajadzības, ir vislabākais veids veselīgas imūnsistēmas stiprināšanai.

* Šīs vadlīnijas ir pieejamas Pasaules Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas (WSAVA) tīmekļa vietnē http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GRĀMATVEDI (profesiju klasifikatora koda Nr. 3313 01) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: · 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā · Stabilu atalgojumu (no 1071 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas, ar iespēju papildus iesaistīties projektos) · Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise, papildatvaļinājums) · Apmaksātu profesionālo pilnveidi · Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā · Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: · Atlīdzības, avansa norēķinu, stipendiju, bezskaidras naudas darījumu un krājumu grāmatvedības uzskaite, aprēķināšana un pārskaitīšana · Grāmatvedības uzskaite finanšu vadības resursu sistēmā Horizon · Ceļazīmju pārbaude un kontrole · Pilnīgu un daļēju inventarizāciju veikšana · Pārskatu sagatavošana un iesniegšana EDS un Centrālās statistikas pārvaldē · Dalība mēneša, ceturkšņa un gada pārskata sastādīšanā Prasības pretendentam: · Izglītība ekonomikā vai grāmatvedībā · Praktiskā darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 2 gadi · Iemaņas darbā ar finanšu vadības resursu sistēmu Horizon · Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar dokumentu vadības sistēmu “Namejs” · Labas zināšanas darbā ar datoru (Ms Office) un biroja tehniku · Spēja operatīvi apstrādāt liela apjoma informāciju · Labas komunikācijas prasmes Tālrunis informācijai: Galvenā grāmatvede Madara Vilne T:28678088 CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Grāmatveža vakancei” līdz 2023.gada 12.jūnijam plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē.

Mūsu partneri