Valmieras Ziņas

Royal Canin: Caureja jauniem suņiem – kompleksa problēma

Lasīšanas laiks: 4 min

“Royal Canin” ir etalons zinātniskajam darbam kucēnu gremošanas sistēmas veselības jomā. “Royal Canin” Pētījumu centrs ne tikai piedāvā kucēniem visvairāk piemēroto barību, bet arī turpina pētījumus saistībā ar kucēnu gremošanas sistēmas veselību, padziļinot vispārējās zināšanas šajā jomā.

IZKĀRNĪJUMU KVALITĀTI IETEKMĒ DAŽĀDI FAKTORI

Barība  

Infekcijas slimības

Neinfekciozas slimības

Vides faktori

Barošanas metodes

Fizioloģiskie faktori

Kā rīkoties, ja PAMANĀT, ka kucēnam ir caureja

Vispirms kopumā ir jānovērtē dzīvnieka uzvedība. Lai gan kucēni daudz guļ, nomoda laikā tie parasti ir ļoti aktīvi un rotaļīgi. Ja ievērojat, ka kucēns ir kļuvis neparasti gurdens, ja šķiet, ka viņš ir zaudējis interesi par barību, cenšas paslēpties vai neparasti uzvedas, tad kaut kas nav kārtībā un jums ir nekavējoties jāmeklē iemesls. Piezvaniet savam veterinārārstam, lai lūgtu padomu.

Ja kucēnam ir caureja, bet dzīvnieka uzvedība ir normāla, vispirms jāpārbauda, ko viņš ir apēdis. Kucēni ir ļoti zinātkāri, un tiem ir nosliece ēst neēdamas lietas. Pārliecinieties arī par to, vai neviens kucēnam nav devis aizliegtus našķus, piemēram, pienu, ēdiena atliekas, gardumus vai vienkārši pārāk daudz parastās barības. Jauna suņa gremošanas sistēmas līdzsvars ir trausls, un dzīvnieka zarnas viegli ir iespējams pārslogot. Neaizmirstiet, ka gremošanas mikrofloras attīstībai un gremošanas procesam ir nepieciešams laiks.

Viens no veidiem, kā nepieļaut caureju, ir dot tikai ieteikto barību, precīzi nosvērt atļauto dienas devu un barot suni katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Turklāt pastāvīga rutīna noteikti palīdzēs suni radināt pie tīrības, jo suņi pēc ēšanas mēdz kārtot dabiskās vajadzības.

Tā kā kucēna gremošanas mikroflora vēl nefunkcionē pilnībā, ir svarīgi izvairīties no pēkšņas barības maiņas, kā arī nedot našķus, ēdiena atliekas vai pārāk daudz jebkuras barības. Jaunam sunim, kad tas izzina pasauli, ir tieksme “nogaršot” pilnīgi visu, arī neēdamas lietas vai atkritumus. No tā vislabāk var izvairīties, pārbaudot, vai suņa dzīves vide ir droša un sabiedriskās vietās viņu visu laiku paturēt acīs. Jūs drīz vien atklāsiet, cik neatvairāmi pievilcīga ir uz ietves atstāta veca bojāta sviestmaize, nemaz nerunājot par atkritumu tvertni! Viss, ko apēd kucēns, var radīt sekas…

Caureju var izraisīt ne tikai barība vien. Tā kā jau tikko piedzimušiem kucēniem zarnu traktā bieži mēdz būt tārpi, dzīvnieks ir regulāri jāattārpo: pirmajos 6–12 dzīves mēnešos reizi mēnesī un vēlāk – ik pēc trim mēnešiem. Tas ir vispārīgs ieteikums, bet jūsu veterinārārsts atkarībā no vietējās situācijas var izmantot atšķirīgu protokolu. Zarnu parazīti suņa organismā nonāk dažādos veidos. Dažu tārpu sugu invāzija ir iespējama pēc saskares ar izkārnījumiem vai tad, ja suns ir norijis citus radījumus, piemēram, blusas vai gliemežus un gliemjus. Citi parazīti organismā iekļūst caur ādu, bet ir arī tādi parazīti, kas paslēpjas suņa muskuļos un periodiski aktivizējas. Kucēns, kam zarnās ir parazīti, lēnāk aug un var pat zaudēt svaru. Dažiem kucēniem var būt uzpūsts vēders, netīrs kažoks vai caureja. Tārpi var izraisīt pat zarnu aizsprostošanos. Tā kā daudzi šie parazīti var būt bīstami cilvēkiem, īpaši bērniem, ir jāievēro veterinārārsta ieteiktā suņa attārpošanas programma. Caureju bieži izraisa sīki parazīti, kas tiek saukti par protozojiem. Šie mikroorganismi dzīvnieku audzētavās bieži ir endēmiski, un veterinārārsts varētu pārbaudīt jūsu kucēna izkārnījumus attiecībā uz šo parazītu klātbūtni.

Bakteriālai caurejai var būt nopietnas sekas. Jūs nekādā gadījumā nedrīkstat dot kucēnam termiski neapstrādātu gaļu, jo pētījumos ir novērots, ka jēla barība bieži ir piesārņota ar Salmonella, Campylobacter vai E coli. Tāpat raugieties, lai kucēns dzertu tikai tīru svaigu ūdeni, kaut arī viņam parasti patīk dubļainas peļķes ūdens garša. Barojot kucēnu ar pilnvērtīgu un sabalansētu cienījama uzņēmuma ražotu barību, jūs varat būt droši, ka viņš saņem veselīgu optimālo uzturu bez kaitīgiem piejaukumiem.

Vīrusu enterīts parasti izraisa akūtu caureju, kas bieži ir asiņaina. Parvovīruss ir īsts slepkava, kas joprojām nogalina desmito daļu kucēnu. Suņu mēris, kas pārāk bieži ir letāls, izraisa vemšanu un caureju, parasti pēc simptomiem elpceļos. Tā kā abas šīs slimības ir iespējams novērst ar vakcinēšanu, jūsu kucēnam noteikti ir jāsaņem nepieciešamās potes! Ir atklāti arī citi vīrusi, kas izraisa caureju, bet, tā kā pret tiem nav vakcīnu, vislabāko aizsardzību joprojām nodrošina kucēna paša imūnsistēma. Pilnvērtīga sabalansēta un kvalitatīva barība, tīra vide un veselīgs dzīvesveids, ņemot vērā augoša suņa vajadzības, ir vislabākais veids veselīgas imūnsistēmas stiprināšanai.

* Šīs vadlīnijas ir pieejamas Pasaules Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas (WSAVA) tīmekļa vietnē http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandā! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” aicina darbā skolotāja palīgu (40 stundas nedēļā (viena likme)) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Beātes ielā 42, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veicināt un nostiprināt bērniem pašapkalpošanās prasmes un kultūrhigiēniskās iemaņas; • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • nodrošināt telpu uzkopšanu saskaņā ar higiēnas noteikumu prasībām; • sadarboties ar grupas pedagogiem; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu 714 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • radošu un interesantu darbu atsaucīgā un draudzīgā kolektīvā; • profesionālās pilnveides iespējas un izaugsmes iespējas; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu buratino@valmiera.edu.lv, līdz 2024.gada 15.martam. Tālrunis papildu informācijai: 29151878. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-15

Ja Tev rūp vides aizsardzība, Tev ir drosme pārstāvēt valsti darbā par zaļāku un labvēlīgāku vidi un Tevi nebaida darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,  iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078) Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas Valmieras sektora inspektora amatā (divas ierēdņa amata vietas uz noteiktu un nenoteiktu laiku) Piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu valsts pārvaldē; daudzpusīgu darba pieredzi vides aizsardzības jomā un profesionālās attīstības iespējas; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; darbā ievadīšanas apmācību, kā arī kvalifikācijas paaugstināšanas iespējas; mēnešalgu no 932 līdz 1398 euro pirms nodokļu nomaksas; veselības apdrošināšanu, papildatvaļinājumu no astoņām līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu L.Paegles ielā 13, Valmierā. Uzticēsim Tev: kontrolēt vides aizsardzības normatīvo aktu ievērošanu un izskatīt sūdzības par piesārņojumu; kontrolēt A, B un C kategorijas piesārņojošo darbību uzņēmumu darbību atbilstību vides aizsardzības prasībām; veikt pārbaudes par labāko tehnisko paņēmienu piemērošanu; sagatavot dokumentus un administratīvos aktus par vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanu. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, vēlams vides zinātnē, dabas zinībās vai vides inženierzinātnēs, taču izskatīsim arī pieteikumus ar augstāko izglītību citās jomās; profesionālā darba pieredze vides aizsardzības nozarē pēdējo piecu gadu laikā tiks uzskatīta par priekšrocību, novērtēsim iepriekšēju pieredzi dokumentācijas sagatavošanā atbilstoši LR likumdošanai; labas analītiskās, komunikācijas un sadarbības prasmes; prasme un vēlēšanās strādāt komandā; prasme strādāt ar liela apjoma informāciju, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus savas kompetences robežās; augsta atbildības izjūta; labas datora lietošanas prasmes (Microsoft Office); B kategorijas vadīšanas apliecības; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Vidzemes_RVP_PKD_inspektors”) Tālrunis uzziņām: 67084310 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-18 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv

Mūsu partneri