Valmieras Ziņas

ReTV: Nojaucot ēku, Strenčos atrod senas burtnīcas

Strenču mazpilsētas centrā pērnā gada februārī slējās varena trīsstāvu ēka. Tā agrāk bija skola – vēl pirms tam tur atradies pasts, kā arī augšējos stāvos bijuši dzīvokļi skolotāju ģimenēm. Senais nams bija kritiskā stāvoklī – pērnā gada nogalē sākās tā demontāža. Palikusi vairs tikai gruvešu kaudze.

Būvnieki, sākot ēkas nojaukšanu, nama bēniņos atrada nelielu kaudzīti ar burtnīcām. Starp tām bija arī kāda ar strencēniešiem labi zināmu uzvārdu.

Atrastā burtnīcu kaudzīte nonāca pie Strenču bērnu dārza vadītājas Sandras Muižnieces. Aplūkojot rēķināšanas burtnīcu tuvāk un noņemot tās vāciņu, atklājās, ka tā ir daudz senāka.

Sandra Muižniece: “Tantes burtnīca, kura dzimusi 1925. gadā, un vēl maza zīmīte, kurā rakstīts, ka iestājusies guntiņās izpalīdzības grupā. Tā ir kā oktobrēni – pēc guntiņām nāca gaidas.”

Kaudzītē bijusi vēl viena viņas tantes burtnīca – glītrakstīšanas, kurā viņa 9 gadu vecumā ar spalvu un tinti rūpīgi apguvusi dažādu burtu pareizu rakstību. Pati tante vairākus gadus jau devusies mūžībā, taču ziņa par atradumu esot ļoti saviļņojoša. Sandra Muižniece pauž, ka tā esot milzīga vērtība: “Šobrīd bērniem rokraksti ir briesmīgi, viņiem glītrakstīšana skolā vairs nav.”

Glabāt burtnīcas apņēmusies Sandra Muižniece. Noslēdzoties ārkārtējai situācijai valstī, nodot tās Strenčos vēl dzīvojošajiem pēctečiem. Tikmēr Strenču novada domes priekšsēdētājs ReTV skaidro – veicot senā nama ekspertīzi, secināts, ka tā nolietojums ir vairāk nekā 60%. Ēkas jumts esot bijis kritiskā stāvoklī. Lai šo īpašumu mēģinātu atkal sakārtot, pašvaldībai būtu jāiegulda teju puse gada budžeta. Tāpēc, lai nenotiktu nelaime, pieņemts lēmums ēku nojaukt.

Atlikušos gruvešus varētu novākt aptuveni mēneša laikā. Pēc tam teritoriju plānots labiekārtot. Jaunas celtnes, visticamāk, tur netiks būvētas.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri