Valmieras Ziņas

Olu dekorēšanas vēsture

Lasīšanas laiks: 3 min

Lieldienu rituālos visā pasaulē savijušās dažādu laiku un tautu tradīcijas. Izplatīts Lieldienu svinību simbols ir ola, kā dabas radīts ideāls un sākums jaunai dzīvībai. Gadsimtu gaitā ola ir simbolizējusi noslēpumu, burvestību, ārstniecisku līdzekli, barību un zīmi. Olu krāso un izrotā, izceļot tās īpašo simbolismu. Bet katrai ģimenei olu krāsošana, ēšana ir lieliska kopā būšana. Ne velti sens latviešu ticējums vēsta, ka pirmā krāsotā ola ir jāapēd visai saimei kopā, tad būs saticīga dzīvošana.

Pirmskristietības laika rituālos uzskatīja, ka olai piemīt īpašas spējas, tā attēloja zemes atdzimšanu, to godināja daudzu tautu ar pavasara atnākšanu saistītos rituālos. Garā, grūtā ziema bija galā, zeme atvērās un atdzima — gluži kā ola atveras, lai dotu ceļu dzīvībai. Tāpēc tās iemūrēja māju pamatos, lai atgaiņātu nelabos spēkus. Romā topošās māmiņas nēsāja līdzi olu, jo tas palīdzēšot noteikt vēl nedzimušā bērna dzimumu.  Pirms ienākšanas jaunajā mājā, franču līgavas samina olu. Romieši, galli, ķīnieši, ēģiptieši un persieši, piemēram, olā saskatīja Visuma simbolu.

Kopš senseniem laikiem olas krāsoja, ar tām mainījās un tām izrādīja godu. Senās poļu leģendās savijušās folkloras un kristīgās leģendas, cieši saistot olu ar Lieldienām. Kāda leģenda vēsta, ka Jaunava Marija pie krusta dalījusi kareivjiem olas, lai viņi neizturētos pret sodītājiem tik nežēlīgi. Viņas asaras ritējušas uz olām, pārklādamas tās ar mirgojošas krāsas laukumiņiem. Cita poļu leģenda stāsta par to, kā Marija Magdalēna devusies uz kapu, lai iesvaidītu Jēzu. Līdzi viņa paņēmusi grozu ar olām. Kad kapā viņa ieskatījusies grozā, baltās čaumalas brīnumainā kārtā zaigojušas visās varavīksnes krāsās.

Jau viduslaikos olas rotāja un krāsoja arī Anglijā. Edvarda I dokumentos norādīts, ka 1290. gadā karalis samaksājis astoņpadsmit pensus par Lieldienu dāvanām paredzēto četrsimt piecdesmit olu krāsošanu un izrotāšanu ar lapu zeltu. Kā dāvanas,  olas simboliski visslavenākās kļuvušas pateicoties zeltkalim un juvelierim Pēterim Karlam Faberžē.

Lieldienu laikā katru pavasari olas krāso un izgrezno miljoniem cilvēku visā pasaulē, izmantojot visdažādākās tehnikas. Izmanto ziedus un lapiņas no apsveikuma kartītēm, dārgakmeņus, audumus, lentītes, treses un citus iedomājamus un neiedomājamus materiālus. Šobrīd daudzās zemēs mākslinieki specializējas ornamentālu olu radīšanā. Olas uzmanīgi pārgriež uz pusēm, abas pusītes savieno ar elegantām eņģītēm un tad salīmē ar epoksīda sveķiem vai citu caurspīdīgu līmi. Kad meistardarbs pabeigts, to pārklāj ar īpašu, spīdīgu laku. Daudzās latviešu ģimenēs joprojām izmanto tradicionālo krāsošanu, lietā liekot pavasara zaļumus, sūnas, sīpolu mizas.

Priecīgas Lieldienas!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Promo Cash & Carry  Ed. Lācera iela 4, Valmierā  aicina savai komandai pievienoties  tirdzniecības zāles darbinieku/-ci "Frozen" (-18 grādi) nodaļā.Darba apraksts:- Izvietot preci saldētavās un tirdzniecības zāles plauktos;- Sekot līdzi preču apritei un derīguma termiņiem;- Uzturēt kārtību ledusskapī un tirdzniecības zālē;- Atbilstoši prasībām, izvietot cenu zīmes un reklāmas materiālus.Prasības:- Spēja veikt fizisku darbu;- Vēlama iepriekšējā pieredze tirdzniecībā;- Augsta precizitāte un atbildības sajūta.Uzņēmums piedāvā:- Atalgojumu 650.00 - 675.00EUR uz rokas;- Apmācības darba vietā;- Bezmaksas tēju un kafiju;- Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika;- Apmaksātu obligāto veselības pārbaudi;- Redzes korekcijas līdzekļu kompensāciju;- Draudzīgas cenas PROMO Cash&Carry produktiem;- Labus piedāvājumus pie sadarbības partneriem (piemēram mobilo sakaru pakalpojumiem).Lūgums sūtīt pieteikumu un sazināsimies ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām. Sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu - darba pārrunām.Jūsu personas dati, kas ietverti CV un citos dokumentos, kas pievienoti klāt darba pieteikumam, tiks apkopoti, apstrādāti un uzglabāti saskaņā ar ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kā arī SIA “Sanitex” Privātuma politiku. Profesija: TIRDZNIECĪBAS ZĀLES DARBINIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Eduarda Lācera iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-04-26 Darba sākšanas datums: 2024-04-19 Kontaktpersona: Tālrunis: 22309306 E-pasts: ieva.sp@sanitex.eu

Mūsu partneri