Valmieras Ziņas

Mazsalaca – pilsēta Salacas krastos

Pilsētas izaugsmei un attīstībai liela nozīme bijusi tiltiem. Tilts ne vien veic konkrētu funkciju pilsētas vidē, tas ir arī simbols, kas savieno, kas veicina satikšanos, viesmīlību un atvērtību.

Mazsalacai pieder divi lielākie tilti pār Salacu. Ar 1868.gadu datējams kāda posma noslēgums – beidzas prāmja pārceltuves laiks, jo pār Salacu tiek celts pirmais tilts. Tā galā miesta pusē ierīko “zastavu” – tilta sarga un muitnieka mājiņu. 1987.gada 17.jūnija laikrakstā “Liesma” vēsturnieks L.Liepnieks rakstījis, ka viens no vecajiem mazsalaciešiem Artūrs Upe atceras, ka viņa bērnībā tilta sargs vis katram braucējam nav cēlis “šlagbomi”, bet nogaidījis, lai Sniedzēna kalna pakājē sabrauc vairāki un tikai tad gājis tilta naudu iekasēt. Tiem, kuri no miesta izbraukuši, tilta nauda – 2 kapeikas – nav bijusi jāmaksā.

1919.gada 1.februārī Reinis Cukurs “Mazsalacas pagasta hronikā” rakstīja: “Igauņiem izdodas lieliniekus padzīt arī no Mazsalacas pagasta un pilsētas. Sargādami aizmuguri, saspridzina un nodedzina pilsētiņā tiltu pār Salacu.” 11 gadus pār Salacu ved pagaidu tilts. 1930.gadā Latvijas valdība piešķir līdzekļus jauna tilta celtniecībai. 1930.gada 5.oktobrī laikraksta “Pēdējā brīdī” 226.numurā rakstīts, ka pār Salacu atklāj jauno tiltu.

1930.gada 19.martā Heraldikas komitejas otrajā sēdē, izskatot iesūtītos pilsētu ģerboņus, ar lielākiem vai mazākiem grozījumiem atzina par pieņemamu Mazsalacas pilsētas projektu – stilizētu tiltu pāri upei, ģerboņa krāsas – melns un sudrabs. “iesūtot šādu projektu, Mazsalaca vēlējusies saistīt iedzīvotāju atmiņas pie sena Salacas tilta, un, tā kā šis projekts bija vienīgais, kas atbilda visām heraldikas prasībām, tad to pieņēma gandrīz bez grozījumiem” (Iekšlietu Ministrijas Vēstnesis, Nr.381, 21.03.1930.).

Laika gaitā tilts remontēts un pārbūvēts, bet vēl aizvien tas ir nozīmīgākais tilts pilsētā.

1944. g. septembrī Mazsalacā tilta atjaunošana, foto no Mazsalacas novada muzeja arhīva

Otrs lielākais tilts pār Salacu ir dzelzceļa tilts. 1936.gada martā inženiera L.Neiburga firma uzsāka dzelzceļa tilta būvi pār Salacu, kuru atklāja 1937.gada 9.oktobrī līdz ar dzelzceļa satiksmi starp Rīgu – Aloju – Mazsalacu. Tilts pacēlās 16 m virs Salacas, tā platums bija 6,6 m, garums 50 m. Celtniecībā izmantoja tikai Latvijas valstī ražotus materiālus, būve demonstrēja tā laika celtniecības tehniku un inženieru meistarību. Svinīgajā dzelzceļa satiksmes atklāšanā pilsētas galva N.Daugulis uzsvēris, ka piepildījies mazsalaciešu un apkārtnes iedzīvotāju sengaidītais sapnis – ērtāka un ātrāka satiksme ar galvaspilsētu Rīgu. Skaistais Ziemeļlatvijas apvidus iegūs jaunu ierosmi un iespēju pacelt savu materiālo un garīgo kultūru.

1944.gadā vācu karaspēks atkāpjoties dzelzceļa tiltu uzspridzināja. 31 gadu Salacā gulēja milzīgi betona bluķi. 1975.gadā sākās jauna dzelzceļa tilta būvniecība. Mazsalacas ilggadējā Izpildu komitejas priekšsēdētāja Ruta Lūse savās atmiņās 2012.gadā par 1977.gada 22.maiju rakstījusi: “Saulaina, pavasarīga svētdienas pēcpusdiena. Ļaudis dodas pāri tirgus laukumam, nāk pa ceļu no vidusskolas puses. Brauc vieglās automašīnas. Tūlīt pienāks vilciens no Rīgas. Beidzot dzelzceļa līnija Rīga – Rūjiena atjaunota! Pie stacijas sapulcējušies krietns pūlis ļaužu. Varbūt ne mazāk kā 1937.gada 9.oktobrī, kad dzelzceļa līniju atklāja pirmo reizi. 1981.gada 18.jūlijā vilciens brauc līdz Igaunijas PSR pilsētai Meizakilai, vēlāk līdz Pērnavai un Tallinai.”

1996.gada rudenī vilciena kustība tika likvidēta, bet tilts paliek un ir Mazsalacas pilsētas vides sastāvdaļa.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā uz nenoteiktu laiku Valmieras novada Izglītības pārvaldes METODISKĀ DIENESTA VADĪTĀJU! Ja Tev ir vēlme:   nodrošināt Metodiskā dienesta darbu: konsultēt, informēt un sniegt metodisko atbalstu Valmieras novada izglītības iestāžu pedagogiem, skolu vadības komandām, jomu koordinatoriem, mācīšanās konsultantiem; plānot un organizēt pētījumus, datu ievākšanu un analīzi par mācīšanas darba kvalitāti un tās uzlabošanas iespējām Pašvaldības izglītības iestādēs; · apkopot un publiskot metodiskos materiālus un labās prakses piemērus izglītības procesa kvalitātes pilnveidei, veicināt zināšanu pārnesi; · rosināt metodisko materiālu izstrādi un savstarpējo mācīšanos; · piedalīties ar izglītību saistītu inovāciju un investīciju projektu izstrādāšanā un ieviešanā; · veidot aptaujas par izglītības jautājumiem, analizēt aptauju rezultātus un sniegt priekšlikumus izglītības kvalitātes celšanai;  un ja Tev ir: · otrā līmeņa augstākā izglītība pedagoģijā vai izglītības vadībā; · darba pieredze pedagoģijā, metodiskajā darbā vai izglītības vadībā ne mazāk kā 3 gadi; · valsts valodas prasme augstākajā līmenī un vismaz vienas Eiropas Savienības oficiālās valodas prasmes profesionālajai darbībai nepieciešamajā apjomā; · zināšanas jomu reglamentējošo normatīvo aktu normu piemērošanā; · labas prasmes darbā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām; · kompetences: labas komunikācijas, prezentācijas un saskarsmes prasmes; prasme analizēt situācijas, atrast piemērotākos risinājumus; spēja analizēt liela apjoma datus; precizitāte un augsta atbildības sajūta; vēlme strādāt komandā; izvirzīt un sasniegt mērķus; mēs piedāvājam: labus darba apstākļus sakārtotā darba vidē; stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1195 EUR līdz 1400 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); profesionālās pilnveidošanās iespējas; sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Motivācijas vēstuli, CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, kā arī redzējumu par Metodiskā dienesta darbības principiem un attīstības vīziju līdz divām A4 lapām datorrakstā, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads ar norādi „Metodiskā centra vadītāja/-as amatam”, līdz 2021.gada 4.oktobrim plkst.12:00. Tālrunis papildu informācijai: 64207148, 26121155. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: GALVENAIS SPECIĀLISTS METODIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-10-04

Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni” (reģ.nr.4418000073), sākot ar 2021./2022. mācību gadu piedāvā darbu IZGLĪTĪBAS PSIHOLOGAM Darba slodze: 15 stundas nedēļā. Mēnešalga 540,00 EUR. Pretendentiem izvirzītās prasības: Izglītības atbilstība MK noteikumiem Nr.569 ,,Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” Galvenie amata pienākumi: Veikt psiholoģisko izpēti un sniegt atbalstu izglītojamajiem Veikt izglītojamo audzināšanas apstākļu izpēti un piedalīties konfliktsituāciju risināšanā Analizēt ar izglītojamo izglītošanu, attīstību saistītās problēmas, piedāvāt risinājumus Darba vietas adrese: Sociālās korekcijas izglītības iestādē „Naukšēni”, „Naukšēnu muiža”, Naukšēnu pagasts, Valmieras novads. Pieteikumu un CV uz sūtīt uz e-pastu info@skiinaukseni.lv vai pieteikties personīgi pie direktora (tālrunis 29293630) līdz 2021.gada 15.oktobrim Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Naukšēnu muiža, Naukšēni, Naukšēnu pag., Valmieras nov. Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-10-15 Kontaktpersona: Pieteikumu un CV sūtīt uz info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi, t. 29293630 (direktors). Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri