Valmieras Ziņas

Māris Lapsiņš: Viestura vidusskola ir skolēnu teātra “Sprīdītis” laimīgā zeme

Lasīšanas laiks: 3 min

Piektdien, 30.janvārī, Valmieras Viestura vidusskolā (VVV) notiks grāmatas “”Sprīdītis” Laimīgajā zemē” atklāšanas svētki. Nozīmīgajā 424 lapaspušu grāmatā apkopota Latvijā šobrīd vienīgā oficiālā skolēnu teātra vēsture.

Portāls “Valmieras Ziņas” sarunājās ar Māri Lapsiņu, vienu no grāmatas autoriem, skolotāju, VVV skolēnu teātra “Sprīdītis” absolventu.

Ideja par grāmatu radās jau kolektīva 50.jubilejas gadā, kad, izdodot bukletu, atklājās, cik daudz interesantu dokumentu un fotogrāfiju par skolēnu teātri plašākai sabiedrībai nav pieejami.

M.Lapsiņš stāsta, ka darbs pie grāmatas, tāpat kā teātris, bijis kolektīvās mākslas izpausme. Tādējādi lasāmi daudzu “Sprīdīša” absolventu atmiņstāsti. Tos papildināja laikraksta “Liesma” publikācijas, kurās analītiskā un izsmeļošā veidā sekots līdzi skolēnu teātra attīstībai. Grāmatā atspoguļotas sarunas arī ar šobrīd sabiedrībā zināmiem VVV teātra klases absolventiem.

“Pērn, kad veicu intervijas, dzīvoju pacilājošā noskaņojumā. Sarunas ar absolventiem deva lielu pozitīvu lādiņu. Nobira pat kāda asara. Turklāt skolas teātra lielo nozīmi personības attīstībā uzsvēra visi intervējamie, tostarp Liepājas teātra aktieris Edgars Pujāts, Dailes teātra aktieris Ģirts Ķesteris, Valmieras teātra aktieris Tālivaldis Lasmanis, Liepājas teātra aktrise Anete Berķe, televīzijas un radio raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare, Leļļu teātra aktieris Jānis Kirmuška un vēl citi.”

Ģirts Ķesteris skolēnu teātri nosaucis par komūnu, kurā visi bija kopā, pat nezinot, kurā klasē katrs mācās. Absolventi ir saglabājuši labas savstarpējās attiecības.

Grāmatas pielikumā hronoloģiski publicēti arī izrāžu nosaukumi un programmiņas, lai katrs, kurš piedalījies skolēnu teātrī, atrastu savu vārdu.

“Sprīdīša” radītājs un ilggadējs režisors bija vēstures skolotājs Zigurds Ķesteris. 1958.gadā direktore Vera Kupče pedagogu ieveda parastā skolas zālē, sakot, ka te var veidot savu teātri. Tā paša gada izskaņā notika jau pirmā izrāde “Pie Sūnu vecīša”.

“Zigurdu Ķesteri visi cienīja. Viņš reizēm bija skarbs, bet vienmēr patiess. Ar savu īpašo dzīves uztveri uz labo pusi palīdzēja mainīties arī skolēniem, jo jāņem vērā, ka Valmierā tolaik sabrauca un bez vecāku uzraudzības kopmītnē uzturējās pusaudži no dažādām Latvijas vietām. Darbs bija nopietns, bet atklāts arī daudz talantu. Viņš bija tēvišķīgi gādīgs, daudz puišiem palīdzēja savākties, lai beigtu skolu,”

par teātra dibinātāju stāsta grāmatas autors M.Lapsiņš.

Arī viņa dzīvi lielā mērā ietekmējis ilggadīgais režisors.

“Pirmo reizi uz Viestura skolas skatuves biju 1967.gadā. Pēc absolvēšanas man piedāvāja skolotāja lomu izrādē “Punktiņa un Antons”. Tad arī dzima ideja, ka nepieciešama absolventu trupa, kas darbojās līdz pat 1983.gadam. Drīz pēc tam patiešām kļuvu par pedagogu, tomēr Zigurdu joprojām uzskatu drīzāk par savu skolotāju, nevis kolēģi.”

Grāmatas nosaukums “”Sprīdītis” Laimīgajā zemē” izvēlēts, jo skolēnu teātris radās un pastāvēja dažādu laimīgu sakritību rezultātā, kā arī par to ir daudz laimīgu atmiņu. Arī tagadējais režisors Roberts Segliņš skolā strādāt sāka laimīgas sagadīšanās rezultātā. Zigurds Ķesteris vēlējies, lai tas ir kāds no absolventiem, stāsta M.Lapsiņš.

Grāmatas autori par atbalstu nozīmīgā darba izdošanā pateicas Valmieras pilsētas pašvaldībai un Taipejas misijai Latvijas Republikā.

Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka 30.janvārī VVV notiks grāmatas atvēršanas svētki.

Valmieras tehnikums aicina darbā  Galveno speciālistu metodiķi uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā Stabilu atalgojumu (no 1248 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas) Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise pēc pārbaudes termiņa, papildatvaļinājums) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: Nodrošināt pieaugušo izglītības (pilnveides, tālākizglītības, neformālās izglītības, meistarklašu, darbnīcu) programmas un to īstenošanu Izstrādāt pieaugušo izglītības mācību priekšmetu, moduļu programmas, tematiskos plānus Sagatavot dokumentāciju pieaugušo izglītības resursu centra sniegto pakalpojumu nodrošināšanai (e-klase, edy365.com, akti, līgumi, rīkojumi, atskaites, sarakstes dokumentācija) Plānot pieaugušo izglītības publicitāti un īstenot reklāmas pasākumus izglītojamo piesaistei Prasības pretendentam: · Pirmā līmeņa profesionālā augstākā vai augstākā izglītība (vēlams uzņēmējdarbībā, ekonomikā, vadības zinātnēs) Vēlama praktiskā darba pieredze pieaugušo izglītības jomā Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze mācību darba satura un mācību priekšmeta didaktikas pārzināšana Labas prasmes lietvedībā Valsts valodas prasme augstākajā līmenī Labas komunikācijas prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība Tālrunis informācijai: Direktores vietniece Inga Zariņa-Bojāre 29191344 CV, motivācijas vēstuli un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Galvenā speciālista metodiķa vakancei” līdz 2024.gada 21.februārim plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: GALVENAIS SPECIĀLISTS METODIĶIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-08 Darba sākšanas datums: 2024-04-09 Kontaktpersona: Inga Zariņa-Bojāre Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri