Valmieras Ziņas

Latvijas čempione daudzcīņās – Jolanta Kaupe (1)

Lasīšanas laiks: 5 min

Jolanta ir mūsu novadniece un viņas aicinājums ir VIEGLATLĒTIKA. Dzimusi Valkā, augusi Trikātā, mācījusies un trenējusies Valmierā, nupat izcīnījusi Latvijas čempiones titulu daudzcīņās. Par to, kā viņa pievērsās šim sporta veidam, Jolanta padalījās nelielā intervijā.

Kā nonāci pie vieglatlētikas?

Mācības uzsāku Trikātas pamatskolā. Skolas gaitas turpināju Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā, kuru absolvēju 2014.gadā. Pašlaik esmu Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas pilna laika klātienes otrā kursa studente, kur studēju sporta zinātni. Vieglatlētikas sākums meklējams jau pamatskolā, kur kopā ar citiem klases un skolas biedriem piedalījāmies starpskolu sacensībās vieglatlētikā. Kādās vieglatlētikas sacensībās Valkā, mani uzrunāja Valkas bērnu un jaunatnes sporta skolas trenere Nadežda Blūma, piedāvājot trenēties, tad nu es šim piedāvājumam piekritu un 3 reizes nedēļā vecāki mani veda uz treniņiem. Startēju Latvijas čempionātā jau, apmēram, mēnesi pēc tam, kad biju uzsākusi treniņus un rezultāti bija labi, kas bija motivācija turpināt nodarboties ar vieglatlētiku.

Kur apguvi vieglatlētiku un kādās disciplīnās startē?

Vieglatlētiku esmu apguvusi pie vairākiem treneriem. Valmieras Bērnu sporta skolas treneris Raitis Ravinskis bija mans otrais treneris, kurš mani ievirzīja daudzcīņā, pie viņa apguvu katras disciplīnas tehnikas pamatus, paralēli nostiprinot fizisko sagatavotību. Kopš esmu uzsākusi studijas Rīgā, trenējos pie Jūrmalas sporta skolas trenera Anda Austrupa, kurš palīdz pilnveidot un uzlabot apgūto tehniku, kā arī nostiprināt vispārējo fizisko sagatavotību. Sacensībās startēju pieccīņā ziemas sezonā un septiņcīņā vasaras sezonā, startēju arī individuāli pa disciplīnām, bet lielākais uzsvars tiek likts tieši uz daudzcīņām.

Kāds ir Tavs ikdienas ritms, treniņi, sporta nometnes?

Ikdienā ceļos 6:30, dodos uz akadēmiju, kur studijas notiek no 8:30 – 15:00. Pēc mācībām dodos uz treniņu, kur trenējos 2 līdz 2,5 stundas, kad treniņš beidzies dodos mājās, kur pārējo laiku nododos mācībām vai atpūtai. Trenēties cenšos 4-5 reizes nedēļā. Patstāvīgs treniņu process pārsvarā ir brīvdienās, vai laikā, kad trenerim nav iespējas ierasties uz treniņu. Lielākoties treniņi notiek trenera uzraudzībā. Katru pavasari dodos uz nometni siltajās zemēs, lai sagatavotos vasaras sezonai, nometne parasti ilgst 3 nedēļas. Valsti uz kuru dosimies izlemj treneris, atkarībā no labāk piedāvātajām treniņu un dzīvošanas iespējām. Pamatā tā ir Spānija vai Portugāle.

Kā Tu gatavojies sacensībām?

Gatavošanās periods sacensībām ir, apmēram, 2 mēnešus pirms sacensībām, intensīvi tiek atkārtota un pilnveidota tehnika. Vienu līdz trīs dienas pirms sacensībām atpūšos, dienu skaits atkarīgs no pašsajūtas. Konkurence ir sīvāka kā citus gadus, labus rezultātus uzrāda tieši jaunās sportistes.

Kādi ir Tavi galvenie ikdienas uzdevumi treniņu laikā?

Pats galvenais uzdevums noteikti ir izpildīt trenera uzdoto plānu. Uzlabot un nostiprināt savas prasmes un iemaņas.

Kādi ir Tavi tālejošie plāni, Olimpiskās spēles?

Trenēties un turpināt startēt, vēl ir nepieciešams ieguldīt lielu darbu un laiku. Pašlaik lielākās sacensības, kurām gatavojos ir U-23 Eiropas čempionāts, kurš notiks 2017.gada vasarā.

Kāda ir Tava ikdienas vide, kur norit trenēšanās – telpās vai ārā, vai ir kādi veselībai kaitīgi faktori, ar ko nākas saskarties?

Ziemas sezonā treniņi notiek Rīgas Nacionālajā sporta manēžā, vasaras sezonā stadionā “Daugava” un Valmierā, Jāņa Daliņa stadionā. Treniņu apstākļi ziemas sezonā ir nepilnvērtīgi, jo trūkst vietas un labi aprīkotas manēžas gan Valmierā, gan Rīgā.

Kādus instrumentus, tehniku vai iekārtas Tu izmanto?

Sagatavošanās periodā treniņu procesā izmantojam pildbumbas, līdzsvara un vingrošanas bumbas, espanderu gumijas, dažāda izmēra barjeras un citas iekārtas. Skriešanā tiek izmantota bezvadu, automatizēta laika sistēma, kas precīzi spēj noteikt noskrietās distances laiku. Tiek izpildīti daudz pliometrijas vingrinājumi, lai attīstītu eksplozīvo spēku. Treniņu procesā maz tiek izmantoti vingrinājumi ar svariem, pārsvarā vingrinājumi tiek izpildīti ar personīgo svaru.

Kāda ir Tava sadarbība ar citiem dalībniekiem?

Vieglatlētikas daudzcīņa ir individuāls sporta veids, katra izpildītā disciplīna ir atkarīga no paša spējām. Ikdienā trenējos kopā ar vairākiem sportistiem, sniedzam viens otram padomus un atbalstu.

Kādas prasmes un zināšanas ir nepieciešamas, lai labi veiktu kādu no tehnikām? Kādas mācību iestādēs apgūstamās zināšanas nepieciešamas? Vai nepieciešamas kādas no prasmēm, kuras var attīstīt ikdienā?

Nav nepieciešamas iepriekšējas zināšanas, lai apgūtu kādu no vieglatlētikas disciplīnām, ir nepieciešama pacietība, laiks un gribasspēks, kurus pielietojot treniņu procesā var apgūt tehniku, ja ir labs treneris, kas prot iemācīt.

Kādām rakstura īpašībām jāpiemīt, lai labi veiktu izpildījumu vai normatīvus? Kas var traucēt?

Daudzcīņā ir jāspēj koncentrēties katrai disciplīnai individuāli un, ja kāda disciplīna nav tik veiksmīgi padevusies kā bija iecerēts, tad jāprot mobilizēties nākamai disciplīnai, pārvarēt stresu. Jāprot adekvāti izvērtēt savas spējas. Svarīgas rakstura īpašības sportā ir neatlaidība, mērķtiecība, precizitāte, jā – raugās pozitīvi uz sevis paveikto. Traucējošs faktors ir stress.

Kādi ir vislielākie izaicinājumi un “ēnas puses” šajā sporta veidā?

Vislielākais izaicinājums ir būt daudzpusīgai, jo jāprot vairākas disciplīnas izpildīt rezultatīvi. “Ēnas puses” ir iespēja gūt traumas, kā arī jau iegūtās traumas, kas būtiski ietekmē treniņu procesu un sacensību rezultātus.

Kas Tev sagādā gandarījumu?

Sasniegtie rezultāti. Lielu gandarījumu sniedz iespēja redzēt ģimeni un treneri lepojamies. Gandarījums par to, ko esmu sasniegusi un neesmu savus resursus, iespējas un talantu izmantojusi nelietderīgi.

Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri gribētu apgūt kādu no sporta veidiem? Varbūt profesionālo iemaņu attīstībai iespējams apgūt kādas zināšanas un prasmes jau skolas laikā. Kādā veidā ir iespējams tuvāk iepazīt šo sporta veidu?

Ja ir vēlēšanās, tad vienkārši sākt un ar savu neatlaidību virzīties uz priekšu. Zināšanas un prasmes var apgūt treniņu laikā. Galvenais ir nepadoties pie pirmajām neveiksmēm.

    Novadniece - 14.02.2016

    Apsveicu ar panākumiem! Lai pietiek spēks, izturība un neatlaidība!

Rimi veikals Valmierā, Fabrikas ielā 2, aicina darbā pārdevēju-kasieri: Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievad apmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāts transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Vēlme strādāt un iegūt jaunas prasmes un zināšanas Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un spēja strādāt komandā Iepriekšēja pieredze mazumtirdzniecībā vai klientu apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Mēs Tev uzticēsim: Nodrošināt laipnu un profesionālu klientu apkalpošanu, konfliktsituāciju novēršanu Nodrošināt vizuāli labu preču izkārtojumu tirdzniecības zālē Pārbaudīt preču aprakstu un derīguma termiņu atbilstību uz precēm Veikt skaidras un bezskaidras naudas norēķinus Nodrošināt dienas sortimentam atbilstošu maizes, salātu, suši un citas produkcijas sagatavošanu Atalgojums: 4.35 EUR/h – 5.00 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 8.70 EUR/h – 10.00 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu līdz 80 EUR Piesakies, sūtot savu CV uz e-pastu personals@rimibaltic.com (norādot vakanci) vai zvanot uz 20007676 Informējam, ka iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat, ka Jūsu un/vai Jūsu likumiski aizbilstamā personas dati tiks apstrādāti, lai izvērtētu pieteikumu Rimi Latvia atlases procesa gaitā, saskaņā ar Rimi Latvia Informāciju par personas datu apstrādi atlases procesu ietvaros, ar kuras pilnu versiju varat iepazīties Rimi mājas lapā sadaļā Privātuma noteikumi. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Fabrikas iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-12-14 Kontaktpersona: personals@rimibaltic.com Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri