Valmieras Ziņas

Kā cīnīties ar nagu sēnīti

Visu vēso sezonu mūsu pēdas ir pavadījušas slēgtajos apavos, kuros ir pateicīga vide sēnīšu attīstībai. Tagad, nomainot apavus uz vasarīgākiem, mēdzam aci pret aci sastapties ar problēmu, ko vasarā grūtāk noslēpt, – nagu sēnīti. Kā ar to cīnīties un kādēļ tā rodas, skaidro BENU Aptiekas farmaceite Gundega Luka-Indāne.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem ar sēnīšu infekcijām slimo aptuveni 20% pasaules iedzīvotāju, daudzi no tiem tieši ar nagu sēnīti. Turklāt šim skaitam ir tendence palielināties. Diemžēl mūsu klimatiskajos apstākļos, kad siltais laiks ir tik īsu brīdi, cilvēki ilgstoši nēsā slēgtos apavus, neiedomājoties, ka siltumnīcas apstākļi, kuros atrodas kājas, rada labvēlīgu vidi sēnītēm. Daļa cilvēku turklāt lieto nepiemērotus apavus, kas gatavoti no sintētiskiem, neelpojošiem materiāliem. Skolēni un studenti lielākoties nepārvelk apavus un visu dienu vienos zābakos vai botēs moka savas kājas arī siltā laikā.

Kas ir nagu sēnīte jeb onihomikoze?

Tā ir hroniska, lipīga roku vai kāju nagu infekcijas slimība. Sēnīti iespējams iegūt no jau inficēta cilvēka ar mikroskopiskām ādas plēvītēm vai nagu drupatām, jo sēnīte izplatās ar sporu palīdzību. Tā iegūstama, valkājot svešus apavus, uzturoties basām kājām pludmalē, baseinos, sporta zālēs, kopīgās dušās vai slaukoties ar vienu dvieli. Kur sēnīte jūtas vislabāk? Visur, kur ir mitrs un silts.

Kas veicina nagu sēnītes attīstību?

Sēnīte biežāk pielavās, pieaugot cilvēka vecumam, arī cilvēkiem ar vielmaiņas traucējumiem, cukura diabētu, reimatiskām slimībām, novājinātu imunitāti. To var novājināt arī, lietojot imūndepresīvos medikamentus un saņemot starojumu. Sēnītes rašanos veicina nepiemērotu apavu valkāšana, nepietiekama pēdu higiēna, smēķēšana, dažādi iekaisumu procesi, vēnu problēmas, paaugstināts holesterīna līmenis, mehāniski traumēti nagi, kas nereti rodas, veicot dažādus fiziskus darbus. Arī apzināti traumējot savus nagus, tos knibinot un apgraužot, var iedzīvoties nagu sēnītē. Nagu sēnītes pielipšanu veicina daži sporta veidi, no kuriem raksturīgākais ir futbols, kas traumē nagus. Šajos gadījumos organismam var nebūt spēka cīnīties ar sēnīti, kura iekļuvusi organismā.

Kā to atpazīt?

Sēnītes bojājums parasti skar vai nu vienu, vai vairākus nagus. Visbiežāk no nagu sēnītes cieš pirmais un piektais nags. Vispirms izmainās to izskats, pie naga brīvās malas parādās bāli dzeltenīgi plankumi vai svītras, kas pakāpeniski izplatās pa visu nagu. Nags sabiezē, drūp, zvīņojas. Zem tā uzkrājas hiperkeratotiska masa, kas ir pastiprināta nagu gultnes pārragošanās, kurā atrodas sēnīte un baktērijas ar nelielu smaku. Naga virsma kļūst grumbuļaina, nelīdzena, blāva, reizēm dzelteni pelēka. Naga augšana palēninās, tas var atdalīties. Ja neko lietas labā nedara, bojājums ar laiku var skart blakus esošos nagus. Kādreiz mēdz būt arī sāpes un diskomforts, sevišķi to jūt cilvēki gados, kuriem sēnītes skartie nagi kļuvuši biezi un viņi nevar pat uzvilkt kurpes, jo jūt sāpes.

Nagu sēnīte pasliktina dzīves kvalitāti, jo ir arī kosmētiska problēma – vasarā kauns vilkt brīvus apavus, ja ir slimi nagi. Bet svarīgi zināt, ka nagu sēnīte ne vien padara kājas vizuāli nepievilcīgas, bet arī novājina organismu, ietekmē citu hronisku slimību gaitu un vispārēju organisma jutību, veicinot bronhiālo astmu un citas alerģiskas reakcijas. Cukura diabēta pacientiem nagu sēnītes ietekmē pat saasinās slimība.

Kā rīkoties?

Tiklīdz radušās aizdomas, ka varētu būt nagu sēnīte, jāvēršas pie dermatologa, lai novērtētu nagu bojājumu un izvēlētos nepieciešamo terapiju. Jo ātrāk sāk lietot pretsēnīšu preparātus, jo efektīvāk tas būs, un, iespējams, varēs izvairīties no iekšķīgas medikamentu lietošanas.

Svarīgi atcerēties – nagu sēnīte nepāriet ar laiku vai pati no sevis, tādēļ pēc ārsta noteiktas shēmas jāveic pretsēnīšu ārstēšanas kurss, kas ir ilgstošs. Gadās, ka pēc mēneša kļūst labāk un cilvēks pārtrauc lietot pretsēnīšu preparātus, bet tad slimība atkal atkārtojas.

Ārstēšanas process parasti sastāv no vairākiem posmiem, kuros izmanto ārīgi lietojamos, iekšķīgi lietojamos medikamentus un ārstniecisko pedikīru. Tomēr tabletēm bieži vien ir blaknes, un tās ietekmē aknu darbību, kā arī tās nedrīkst lietot vienlaikus ar vairākiem citiem medikamentiem. Tāpēc smagākajos gadījumos, kad nagu sēnīte ir ielaista, jākonsultējas ar ārstu un jāatceras, ka cilvēks apdraud arī citus, jo slimība ir lipīga. Lai sēnīte neatkārtotos, jāpievērš uzmanība saviem apaviem, kuri vai nu jāmet ārā, ja nagu sēnīte izārstēta, vai arī jādezinficē.

Kā izvēlēties līdzekļus?

Kad nagu sēnīte radījusi nopietnu postu nagiem, tad zāles izvēlas ārsts, nevis pats pacients. Mūsdienu modernās sistēmas paredz tādu zāļu izmantošanu terapijā, kas spēj ilgstoši saglabāties uz nagu virsmas, izdalot ārstnieciskās vielas dziļi naga struktūrā. Zāles satur augstas koncentrācijas darbīgās vielas, kas ir aktīvas pret onihomikozes ierosinātājiem. Tas ne tikai uzlabo situāciju, bet arī atvieglo ārstēšanas procesu. Šāda veida zāles ir nagu laka ar amorolfīnu, un tās var iegādāties tikai ar receptēm.

Daudzi pretsēnīšu līdzekļi aptiekās ir brīvi pieejami jebkuram. Lielākoties nopērkami šķidrumi, ko uzklāj ar otiņu vai aplikatoru uz tīra naga. Šie līdzekļi dezinficē, reģenerē un aizsargā nagu, stiprina naga struktūru un ir lietojami regulāri vienu vai divas reizes dienā. Šķidrumi pret nagu sēnīti palīdz, kad nagu sēnīte tikko parādījusies, jo šiem šķidrumiem tomēr augstākā darbīgās vielas koncentrācija ir tikai nagu plāksnītes virspusē. Parasti šos līdzekļus roku nagiem lieto 6 mēnešus, bet kājām 9–12 mēnešus, kamēr nags pilnībā ataug.

Kā izvairīties no nagu sēnītes?

Farmaceite iesaka ievērot šos pamatnoteikumus, lai izvairītos no nepatīkamās nagu sēnītes parādīšanās:

  • Jāvalkā apavi, kas gatavoti no dabiskiem materiāliem, lai tie būtu ar labu gaisa cirkulāciju un ērti.
  • Pēc mazgāšanas kājas obligāti jānoslauka sausas – sēnītei patīk mitrums.
  • Jāmaina apavi telpās, baseinā, viesojoties citās mājās, izmantojot tikai savus apavus, ko nevelk neviens cits.
  • Ieteicams biežāk veikt profesionālu pedikīru, mazgāt kājas nevis ar ziepēm, bet ar dušas želeju, lai nesausina ādu, ieziest pēdas ar krēmu.
  • Pastiprinātas svīšanas gadījumā jālieto pretsviedru līdzekļi kājām.
  • Jāstiprina imunitāte, lietojot dabiskos vitamīnus, vingrojot, norūdoties, pozitīvi domājot, samazinot stresu.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā vajag uzstādīt fotoradarus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Ēdiens.lv" STEIDZAMI aicina darbā VECĀKO PAVĀRU pirmsskolas iestādes „Burtiņš“ ēdnīcā Ozolu ielā 2A, Valmiermuižā, Valmieras pagastā, Burtnieku novadā. Darba pienākumi: Ēdiena gatavošana atbilstoši uzņēmuma standartiem; Sagatavot pamatprodukciju, kura iekļauta ēdienkartē; Ēdienu kvalitātes sistemātiska kontrole; Ievērot tehnoloģisko procesu atbilstoši noteiktajām receptēm; Ēdiena pasniegšana skolēniem. No Jums sagaidām: Atbilstošu izglītību (pārtikas jomā); Darba pieredzi sabiedriskās ēdināšanas jomā. Vēlama pieredze ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanā līdzīgā iestādē (piemēram, izglītības iestāde, medicīnas iestāde, sociālās aprūpes centrs); Spēja organizēt savu darbu; Augsta atbildības sajūta; Higiēnas un paškontroles normu ievērošana; Latviešu valodas zināšanas. Mēs piedāvājam: Bezmaksas pusdienas; Stabilu atalgojumu; Draudzīgu kolektīvu; Sociālās garantijas. Darba laika veids un režīms: normālais darba laiks, darba dienās no plkst. 7:00 līdz 15:00, sestdienas, svētdienas un svētku dienas brīvas. Alga (BRUTO): stundas tarifa likme 2.80 EUR/stundā. Pieteikties, sūtot CV ar norādi „Vecākais pavārs Valmieras pagastā“ uz e-pastu info.riga@ediene.lv vai zvanot uz tālruni 26406262. Profesija: VECĀKAIS PAVĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Ozolu iela 2A, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-18 Kontaktpersona: CV ar norādi „Vecākais pavārs Valmieras pag.“ sūtīt uz info.riga@ediene.lv vai zvanīt 26406262.

Vidzemes slimnīca aicina savā komandā INTERNISTU Terapijas nodaļā Galvenie amata pienākumi: veikt internā profila pacienta saslimšanu diagnostiku, ārstēšanu saskaņā ar profesionālo asociāciju vadlīnijām, Slimnīcas iekšējiem standartiem, instrukcijām; analizēt ārstnieciskā procesa dinamiku un pēctecību, ieviest jauninājumus ārstniecības uzlabošanai; sniegt pacientiem un to tuviniekiem saprotamā veidā informāciju par slimības diagnozi, izmeklēšanas un ārstēšanas plānu; aizpildīt medicīnisko dokumentāciju atbilstoši Slimnīcas iekšējiem un ārējiem normatīviem aktiem un lietvedības prasībām. Prasības kandidātiem: augstākā medicīniskā izglītība (internista sertifikāts); reģistrācija ārstniecības personu reģistrā; spēja strādāt patstāvīgi un komandā; spēja ātri reaģēt un rīkoties neatliekamās situācijās; precizitāte un atbildība; zināšanas darbā ar datoru; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; veselīgas profesionālās ambīcijas. Jaunā kolēģa ieguvumi: darba līgums uz nenoteiktu laiku; summētais darba laiks; atbildīgs, dinamisks un interesants darbs profesionāļu komandā; stabils atalgojums vienmēr laikā un sociālās garantijas (no 1500 EUR); papildus piemaksas un kompensācijas; darba devēja apmaksātas profesionālās izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanas polise (pēc viena nostrādāta gada); iespēja pretendēt uz kompensāciju atbilstoši Veselības Ministrijas Eiropas Savienības fonda projektam; stabila, droša un sakārtota darba vide; iespēja īrēt dzīvesvietu Valmieras pašvaldības īres namos; Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV un motivācijas vēstuli ar norādi "Internists" uz e-pastu darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie ārstnieciskās direktores I.Ozoliņas pa tālr.29337763. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.pantu, SIA“Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi; 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA“Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 29443898. Sīkāka informācija: https://vidzemesslimnica.lv/par-slimnicu/privatuma-politika/informacija-par-personala-atlases-funkcijas-nodrosinasanu/ Profesija: INTERNISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jumaras iela 195, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-18 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz uz darbs@vidzemesslimnica.lv, t. 29337763.

Mūsu partneri