Valmieras Ziņas

Ingemārs Vekteris: Portrets ir viens no sarežģītākajiem mākslas izteiksmes veidiem

Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka galerijā “Laipa” līdz 3.augustam apskatām fotogrāfa Ingemāra Vektera personālizstāde “Mirklis Latvijas”. Tā ir veltījums viņa opim Vilhelmam Vekterim, kurš bijis ne tikai zināms fotogrāfs, bet arī savas foto darbnīcas īpašnieks Valmierā. Aicinājām uz sarunu Ingemāru Vekteri, lai uzzinātu, kā viņš nolēma iet sava vectēva pēdās.

Vai šī ir pirmā Tava izstāde?

Pirms vairākiem gadiem manas fotogrāfijas bija apskatāmas skaistumkopšanas salonā “Dīva”. Tas bija eksperiments, kad pirmo reizi nācu atklātībā ar saviem darbiem. Jaunā izstāde ir darbu skaita ziņā lielāka un īpaši gatavota šim notikumam, tādēļ var uzskatīt, ka šī ir mana pirmā personālizstāde.

Cik sen nodarbojies ar fotografēšanu?

Sešu gadu vecumā man uzdāvināja pirmo fotokameru “Ļubiteļ”.

Šim Krievijā ražotajam aparātam bija paredzēta 6 cm plata filma, kurā bija tikai 12 kadri. Es cītīgi filmēju un tad devos pie opja. Viņa darbnīcā tapa manas pirmās bildes, kuras kaut kur vēl ir saglabājušās.

Arī skolas laikā es turpināju bildēt, bet bija arī neliels pārtraukums, līdz parādījās iespēja izdrukāt krāsainas bildes, kas padomju laikos nebija tik pieejamas. Es atsāku aktīvi fotografēt, jo ieguvu labāku kameru “Zenit”, kurai bija maināmi objektīvi.  Pēc kāda laika man radās iespēja iegādāties vēl “lepnāku” kameru – “Canon”, kas pašlaik jau ir muzeju eksponāts, bet pēc tā laika standartiem bildēja izcili. Deviņdesmito gadu pirmajā pusē šāda tehnika bija ekskluzīva, tādēļ man lūdza fotografēt dažādus pasākumus skolā, un es to labprāt darīju. Loģistiku izkārtoju tā, ka varēju paveikt tajos laikos šķietami neiespējamo.

Dienā bildēju, pēc tam ar “autostopiem” atbraucu uz Valmieru un uztaisīju bildes, bet nākamajā rītā rūjienieši varēja saņemt svaigas, krāsainas fotogrāfijas.

Parasti šāds process Rūjienā prasīja līdz pat divām nedēļām.  Es šo procesu padarīju nesaprotami ātru, kas manu nodarbošanos pārvērta par nelielu biznesu. Es, kā skolēns, tolaik varēju diezgan labi nopelnīt.

Pabeidzot vidusskolu un sākot pirmās darba gaitas, esmu vienmēr bijis saistīt ar medijiem, reklāmu un mārketingu. Strādājot Valmieras reģiona patērētāju biedrībā par reklāmas un informācijas nodaļas vadītāju, neatņemama darba sastāvdaļa bija fotokamera. Bija jābildē dažādi notikumi un tirgotie produkti. Fotografēšana manā dzīvē uzplaiksnīja ar jaunu zibsni. Interese kļuva dziļāka. Man gribējās uzzināt vairāk nekā ieslēgt kameru un spiest bildēšana pogu. Tika uzmeklēti fotogrāfi Latvijā, Krievijā un citās valstīs, lai gan tas nebija tik vienkārši kā mūsdienu interneta laikmetā.

Konsultācijas, darbu sūtīšanas, kritiskas piezīmes, četri gadi zem dažādiem pseidonīmiem pasaules foto forumos, kuros publicēju bildes un gaidīju, vai mani “noraks” vai pateiks, ka “kaut kas tajā visā ir”.

Kad es pēc šiem gadiem secināju, ka ir vērts turpināt un pat saņēmu no pāris ļoti labiem pasaules fotogrāfiem atzinīgus komentārus, es uzdrošinājos publicēt fotogrāfijas ar savu vārdu. Tas notika apmēram pirms septiņiem gadiem.

Kādu tehniku pašlaik izmanto?

Pārejot uz digitālo fotogrāfiju, pirmā bija nepilna kadra matricas kamera. Pašlaik es bildēju uz pilna kadra kameru.

Uzskatu, ka nav svarīgi, ar ko bildē, bet ir svarīgi, ko un kā bildē.

Savulaik ar “Ļubiteļ” un “Zenit” fotografējot, ir tapušas emocionāli ļoti labas bildes. Mūsdienās tehniku dod jaunas iespējas, kuras agrāk vispār nebija pieejamas. Taču es savu tehniku uzlaboju tikai tad, ja jūtu, ka man tas ir nepieciešams, lai es varētu radīt labākas bildes. Es neesmu no tiem, kurš kolekcionē kameras un objektīvus, un, tiklīdz parādās jaunais modelis, veco met ārā. Savu iepriekšējo “Canon” kameru es lietoju deviņus gadus un iegādājos jaunu tikai tādēļ, ka šajā laikā bija parādījušies daži būtiski tehnoloģiski uzlabojumi, kas paver jaunas iespējas.

Kāda ir Tava attieksme pret fotogrāfiju datorapstrādi?

Fotogrāfijā apstrāde ir bijusi vienmēr. Ir labi, ja skatītājs par to nenojauš. Fotogrāfija ir mākslas veids, kurā autors var ieviest savu redzējumu, taču nav pieņemams, ja iejaukšanās notiek pārmērīgi.

Taču es pieņemu, ka katram māksliniekam ir savs izteiksmes veids, tādēļ man ir ļoti grūti kritizēt citu darbus. Ja fotogrāfs šādu mākslas darbu ir radījis, un viņš ar to grib kaut ko parādīt, bet kāds to nesaprot, tas nenozīmē, ka viņš ir slikts. Ja kāds sevi uzskata par dižu mākslinieku, bet vispār neko nesaprot no fotogrāfijas, tas jau ir cits stāsts.

Man personīgi fotoapstrādē ir bijuši dažādi etapi. Apgūstot “fotošopu” esmu daudz eksperimentējis un izvirzījis arī jaunus izaicinājumus, veidojot bildes HDR tehnikā. Šīs bildes ir citādākas, nekā ierastās. Vai tās man pašam patīk, es varu novērtēt tikai pēc laika. Pirmās emocijas var nesakrist ar to, ko jūtu, skatoties uz darbu pēc kāda laika.

Ja es uz bildi skatos pēc gada vai diviem un noķeru to pašu sajūtu, kāda bija to veidojot, tad es uzskatu, ka darbs ir izdarīts ļoti labi.

Ko Tev patīk bildēt visvairāk?

Izstādē galerijā “Laipa” ir redzamas ainavas, bet man pašam lielāks izaicinājums un emocionāli tuvāks ir portrets. Šad un tad fotografēju arī modes bildes.

Cilvēkus bildēt grūtāk un interesantāk.

Dabas skats ir lielā mērā izrēķināms. Var izplānot gaismu un kompozīciju, lai gan arī šajā fotogrāfijas žanrā ir vieta laimes spēlei, lai noķertu mirkli, kas nav statisks. Taču portretēt cilvēku tas, manuprāt, ir viens no sarežģītākajiem mākslas izteiksmes veidiem. Ļoti gribu nākamo izstādi izveidot ar portretiem. Es tam pamazām gatavojos, taču nevaru apsolīt, ka tas notiks ātri. Vēlos šo izstādi padarīt patiesi vērtīgu, kā notikumu, kā laika liecību, kā vizuālās mākslas izteiksmes veidu.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Pievienojies! Valmieras pilsētas 6.pirmsskolas izglītības iestāde “Kārliena” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU , profesijas kods 5312 01 (darba vietas adrese: Rūpniecības ielā 16A, Valmiera) uz noteiktu laiku 40 stundas nedēļā (viena likme). Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Ja Tev ir vēlme: veicināt un nostiprināt bērniem pašapkalpošanās prasmes un kultūrhigiēniskās iemaņas; veikt bērnu aprūpi ikdienā; nodrošināt telpu uzkopšanu saskaņā ar higiēnas noteikumu prasībām; sadarboties ar grupas pedagogiem un vecākiem; pilnveidot savas prasmes un kompetences . un ja Tev ir: augsta pienākuma apziņa; pozitīvas saskarsmes iemaņas; Vispārējā vidējā vai pamatizglītība; valsts valodas prasmes pamata līmenī. mēs piedāvājam: atalgojumu no 750 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; radošu un interesantu darbu atsaucīgā un draudzīgā kolektīvā; profesionālās pilnveides iespējas un izaugsmes iespējas; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu karliena@valmiera.edu.lv vai personīgi Valmieras pilsētas 6.pirmsskolas izglītības iestādē “Kārliena “Rūpniecības ielā 16A, Valmierā ar norādi „Skolotāja palīgs”, līdz 2019.gada 25.oktobrim plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 29449903. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 16A, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-25

Valsts meža dienests (turpmāk – VMD) izsludina konkursu uz vakanto Ziemeļvidzemes virsmežniecības vecākā inspektora (juridiskajos jautājumos) ierēdņa amata vietu (uz noteiktu laiku). Darba vieta: Rīgas iela 40, Valmierā. Prasības pretendentiem: - atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām (var pretendēt persona, kura sasniegusi likumā noteikto pensijas vecumu), - akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā juridiskā izglītība, - juridiskā darba pieredze ne mazāka par 1 gadu (vēlams valsts pārvaldes iestādē), - vēlama pieredze administratīvo tiesību jomā, - prasme efektīvi plānot un organizēt savu darbu, - B kategorijas autovadītāja tiesības, - prasme strādāt ar MS Office standartprogrammām. Galvenie amata pienākumi: nodrošināt tiesisku un pamatotu administratīvo aktu izstrādi virsmežniecībā, veikt virsmežniecības amatpersonu apmācību par juridiskiem jautājumiem; sagatavot dokumentus (pierādījumus, pieteikumus, pieprasījumus) par konstatētajiem pārkāpumiem iesniegšanai tiesību aizsardzības iestādēs; sagatavot un iesniegt tiesai prasības pieteikumus un pieteikumus, kā arī paskaidrojumus un pārsūdzības krimināllietās, civillietās, administratīvo pārkāpumu un administratīvajās lietās; pārstāvēt VMD tiesās, pamatojoties uz pilnvarojumu. Piedāvājam: mēnešalgu, sākot no 835 līdz 1150 EUR (bruto alga), atbildīgu un stabilu darbu draudzīgā un profesionālā kolektīvā, sociālās garantijas. Motivētu pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības un izglītības aprakstu (CV) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pasta adresi personals@vmd.gov.lv, (tālrunis uzziņām 67211167). Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valsts meža dienests informē, ka pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu konkursa norisi. Pieteikuma dokumentos norādīto personas datu apstrādes pārzinis ir Valsts meža dienests, kontaktinformācija: 13.janvāra iela 15, Rīga, Profesija: VECĀKAIS INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 40, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-28 Kontaktpersona: Līna Viļuma Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija aicina darbā BIBLIOTEKĀRU (profesijas kods 26 2207, 0,5 slodzes, darba vietas adrese: Zvaigžņu iela 4, Valmiera) uz nenoteiktu laiku. Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Ja esi: radošs, aktīvs un atvērts jaunām idejām izglītībā; motivēts organizēt un vadīt aktivitātes skolēniem lasītprasmes veicināšanai un kultūrizglītībā; gatavs atbalstīt skolotājus pilnveidotā mācību satura ieviešanā; un ja Tev ir: · atbilstoša profesionālā kvalifikācija; · valsts valodas prasme augstākajā līmenī; · augsta saskarsmes kultūra un prasme strādāt komandā; · prasme sadarboties ar kolēģiem, skolēnu vecākiem un iestādes viesiem; mēs piedāvājam: nepilnu darba laiku (20 stundas nedēļā); atalgojumu no 450 līdz 454 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; profesionālās kompetences pilnveides iespējas; darbu profesionālā un radošā kolektīvā; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumentu kopijas gaidīsim līdz 2019.gada 30.oktobrim personīgi (adrese: Zvaigžņu iela 4, Valmiera) vai e-pastā vpvg@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 64235793, 29502385. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: IZGLĪTĪBAS IESTĀDES BIBLIOTEKĀRS Darba vietas adrese: LATVIJA, Zvaigžņu iela 4, Valmiera Darba laika veids: Nepilnais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-30

Mūsu partneri