Valmieras Ziņas

Ingemārs Vekteris: Portrets ir viens no sarežģītākajiem mākslas izteiksmes veidiem

Lasīšanas laiks: 5 min

Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka galerijā “Laipa” līdz 3.augustam apskatām fotogrāfa Ingemāra Vektera personālizstāde “Mirklis Latvijas”. Tā ir veltījums viņa opim Vilhelmam Vekterim, kurš bijis ne tikai zināms fotogrāfs, bet arī savas foto darbnīcas īpašnieks Valmierā. Aicinājām uz sarunu Ingemāru Vekteri, lai uzzinātu, kā viņš nolēma iet sava vectēva pēdās.

Vai šī ir pirmā Tava izstāde?

Pirms vairākiem gadiem manas fotogrāfijas bija apskatāmas skaistumkopšanas salonā “Dīva”. Tas bija eksperiments, kad pirmo reizi nācu atklātībā ar saviem darbiem. Jaunā izstāde ir darbu skaita ziņā lielāka un īpaši gatavota šim notikumam, tādēļ var uzskatīt, ka šī ir mana pirmā personālizstāde.

Cik sen nodarbojies ar fotografēšanu?

Sešu gadu vecumā man uzdāvināja pirmo fotokameru “Ļubiteļ”.

Šim Krievijā ražotajam aparātam bija paredzēta 6 cm plata filma, kurā bija tikai 12 kadri. Es cītīgi filmēju un tad devos pie opja. Viņa darbnīcā tapa manas pirmās bildes, kuras kaut kur vēl ir saglabājušās.

Arī skolas laikā es turpināju bildēt, bet bija arī neliels pārtraukums, līdz parādījās iespēja izdrukāt krāsainas bildes, kas padomju laikos nebija tik pieejamas. Es atsāku aktīvi fotografēt, jo ieguvu labāku kameru “Zenit”, kurai bija maināmi objektīvi.  Pēc kāda laika man radās iespēja iegādāties vēl “lepnāku” kameru – “Canon”, kas pašlaik jau ir muzeju eksponāts, bet pēc tā laika standartiem bildēja izcili. Deviņdesmito gadu pirmajā pusē šāda tehnika bija ekskluzīva, tādēļ man lūdza fotografēt dažādus pasākumus skolā, un es to labprāt darīju. Loģistiku izkārtoju tā, ka varēju paveikt tajos laikos šķietami neiespējamo.

Dienā bildēju, pēc tam ar “autostopiem” atbraucu uz Valmieru un uztaisīju bildes, bet nākamajā rītā rūjienieši varēja saņemt svaigas, krāsainas fotogrāfijas.

Parasti šāds process Rūjienā prasīja līdz pat divām nedēļām.  Es šo procesu padarīju nesaprotami ātru, kas manu nodarbošanos pārvērta par nelielu biznesu. Es, kā skolēns, tolaik varēju diezgan labi nopelnīt.

Pabeidzot vidusskolu un sākot pirmās darba gaitas, esmu vienmēr bijis saistīt ar medijiem, reklāmu un mārketingu. Strādājot Valmieras reģiona patērētāju biedrībā par reklāmas un informācijas nodaļas vadītāju, neatņemama darba sastāvdaļa bija fotokamera. Bija jābildē dažādi notikumi un tirgotie produkti. Fotografēšana manā dzīvē uzplaiksnīja ar jaunu zibsni. Interese kļuva dziļāka. Man gribējās uzzināt vairāk nekā ieslēgt kameru un spiest bildēšana pogu. Tika uzmeklēti fotogrāfi Latvijā, Krievijā un citās valstīs, lai gan tas nebija tik vienkārši kā mūsdienu interneta laikmetā.

Konsultācijas, darbu sūtīšanas, kritiskas piezīmes, četri gadi zem dažādiem pseidonīmiem pasaules foto forumos, kuros publicēju bildes un gaidīju, vai mani “noraks” vai pateiks, ka “kaut kas tajā visā ir”.

Kad es pēc šiem gadiem secināju, ka ir vērts turpināt un pat saņēmu no pāris ļoti labiem pasaules fotogrāfiem atzinīgus komentārus, es uzdrošinājos publicēt fotogrāfijas ar savu vārdu. Tas notika apmēram pirms septiņiem gadiem.

Kādu tehniku pašlaik izmanto?

Pārejot uz digitālo fotogrāfiju, pirmā bija nepilna kadra matricas kamera. Pašlaik es bildēju uz pilna kadra kameru.

Uzskatu, ka nav svarīgi, ar ko bildē, bet ir svarīgi, ko un kā bildē.

Savulaik ar “Ļubiteļ” un “Zenit” fotografējot, ir tapušas emocionāli ļoti labas bildes. Mūsdienās tehniku dod jaunas iespējas, kuras agrāk vispār nebija pieejamas. Taču es savu tehniku uzlaboju tikai tad, ja jūtu, ka man tas ir nepieciešams, lai es varētu radīt labākas bildes. Es neesmu no tiem, kurš kolekcionē kameras un objektīvus, un, tiklīdz parādās jaunais modelis, veco met ārā. Savu iepriekšējo “Canon” kameru es lietoju deviņus gadus un iegādājos jaunu tikai tādēļ, ka šajā laikā bija parādījušies daži būtiski tehnoloģiski uzlabojumi, kas paver jaunas iespējas.

Kāda ir Tava attieksme pret fotogrāfiju datorapstrādi?

Fotogrāfijā apstrāde ir bijusi vienmēr. Ir labi, ja skatītājs par to nenojauš. Fotogrāfija ir mākslas veids, kurā autors var ieviest savu redzējumu, taču nav pieņemams, ja iejaukšanās notiek pārmērīgi.

Taču es pieņemu, ka katram māksliniekam ir savs izteiksmes veids, tādēļ man ir ļoti grūti kritizēt citu darbus. Ja fotogrāfs šādu mākslas darbu ir radījis, un viņš ar to grib kaut ko parādīt, bet kāds to nesaprot, tas nenozīmē, ka viņš ir slikts. Ja kāds sevi uzskata par dižu mākslinieku, bet vispār neko nesaprot no fotogrāfijas, tas jau ir cits stāsts.

Man personīgi fotoapstrādē ir bijuši dažādi etapi. Apgūstot “fotošopu” esmu daudz eksperimentējis un izvirzījis arī jaunus izaicinājumus, veidojot bildes HDR tehnikā. Šīs bildes ir citādākas, nekā ierastās. Vai tās man pašam patīk, es varu novērtēt tikai pēc laika. Pirmās emocijas var nesakrist ar to, ko jūtu, skatoties uz darbu pēc kāda laika.

Ja es uz bildi skatos pēc gada vai diviem un noķeru to pašu sajūtu, kāda bija to veidojot, tad es uzskatu, ka darbs ir izdarīts ļoti labi.

Ko Tev patīk bildēt visvairāk?

Izstādē galerijā “Laipa” ir redzamas ainavas, bet man pašam lielāks izaicinājums un emocionāli tuvāks ir portrets. Šad un tad fotografēju arī modes bildes.

Cilvēkus bildēt grūtāk un interesantāk.

Dabas skats ir lielā mērā izrēķināms. Var izplānot gaismu un kompozīciju, lai gan arī šajā fotogrāfijas žanrā ir vieta laimes spēlei, lai noķertu mirkli, kas nav statisks. Taču portretēt cilvēku tas, manuprāt, ir viens no sarežģītākajiem mākslas izteiksmes veidiem. Ļoti gribu nākamo izstādi izveidot ar portretiem. Es tam pamazām gatavojos, taču nevaru apsolīt, ka tas notiks ātri. Vēlos šo izstādi padarīt patiesi vērtīgu, kā notikumu, kā laika liecību, kā vizuālās mākslas izteiksmes veidu.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā jūs ietekmējis energoresursu cenu kāpums?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Kafejnīca “Panda Sushi” Valmierā aicina pievienoties komandai kārtīgu, strādīgu un atbildīgu VIRTUVES PALĪGSTRĀDNIEKU - TRAUKU MAZGĀTĀJU Darba vieta: Dārza iela 4, Valmiera, Valmieras novads. Darbs laika veids un režīms: 3-4 dienas nedēļā – piektdienās, sestdienās un svētdienās no plkst.11:30-12:00 līdz plkst. 21:00-22:00 un pēc vajadzības ceturtdienās no plkst. 16:00 līdz plkst. 21:00-22:00. Darba samaksa: stundas tarifa likme 4.00 EUR/h (bruto). PIENĀKUMI: veikt trauku mazgāšanu (darbs ar trauku mazgājamo mašīnu) un savas darba vietas uzkopšanu atbilstoši sanitārajām un higiēnas prasībāM. PRASĪBAS: Sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; Iespēja uzsākt darbu nekavējoties. CV ar norādi “Virtuves palīgstrādnieks Valmierā” sūtīt uz e-pastu vitalijs@pandasushi.lv Kontakttālrunis uzziņām 26070811. Priecāsimies savā komandā redzēt studentus un pirmspensijas un pensijas vecuma cilvēkus. Sazināsimies ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Profesija: VIRTUVES DARBINIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Dārza iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-24 Kontaktpersona: CV ar vakances norādi sūtīt uz e-pastu vitalijs@pandasushi.lv, tālr.uzziņām 26070811.

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs (turpmāk – Iestāde) aicina darbā PSIHOLOGU uz nenoteiktu laiku pilnai darba likmei (30 stundas nedēļā). Ja Tev ir vēlme un Tu spēj: • sniegt psiholoģisku palīdzību izglītojamiem (individuāli un grupā); • veikt izglītojamo psiholoģisko izvērtēšanu un atzinumu sagatavošanu; • aktīvi iesaistīties Iestādes Atbalsta komandas darbā; • konsultēt un izglītot par psiholoģijas jautājumiem Iestādes darbiniekus un izglītojamo vecākus; • kā arī veikt citus pienākumus psihologa amata ietvaros; un ja Tev ir: • tiesības veikt psihologa profesionālo darbību atbilstoši Psihologu likuma 3.pantam; • atbilstība Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72.panta prasībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; spēja analizēt un cieņpilni risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; • prasmes darbā ar datoru; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • atalgojumu 1032,70 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • sociālās garantija, darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli, izglītības dokumenta un citu dokumentu, kas apliecina tiesības veikt psihologa profesionālo darbību, kopijas lūdzam līdz 2022.gada 4.februārim iesniegt e-pastā: vgv@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 28388112. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-04

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs (turpmāk – Iestāde) (adrese: Leona Paegles iela 5, Valmiera, Valmieras novads) aicina darbā ANGĻU VALODAS skolotāju 7.-9.klašu skolēniem uz nenoteiktu laiku 7 stundas nedēļā. Ja Tev ir vēlme: īstenot izglītības programmas apguvi skolēniem ar speciālajām vajadzībām (izglītības programmas kods 21015811) atbilstoši Valsts izglītības standartam; plānot un organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķiem un uzdevumiem; un ja Tev ir: izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: atalgojumu 219 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; profesionālās kompetences pilnveides iespējas. Pretendentiem profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022. gada 4.februārim e-pastā vgv@valmiera.edu.lv. Tālrunis uzziņai: 26564092. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SPECIĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-04

Mūsu partneri