Valmieras Ziņas

Iedzīvotāji iebilst pret krematorijas būvniecību Somu ielā (1)

Trešdien, 5.augustā, Valmieras Kultūras centrā notika prezentācija būvniecības iecerei “Apbedīšanas pakalpojumu kompleksa un krematorijas Somu ielā 1, Valmierā, būvniecība”. Prezentācijas laikā būvniecības ieceres ierosinātāja SIA “Vidzemes krematorija” un būvprojekta izstrādāju SIA “Insp.Arch” pārstāvji iepazīstināja ar būvniecības plāniem un atbildēs uz interesējošiem jautājumiem.

Pasākuma ievadā SIA “Insp.Arch” pārstāvis Jānis Zirnis iepazīstināja ar ēkas projektu un apkārtnes labiekārtošanas ieceri. Jau no tikšanās sākuma zālē bija jūtama nokaitēta gaisotne. Izraisījās asa vārdu apmaiņa starp vairākiem sanāksmes dalībniekiem. Tam liecinieki bija arī vairāku mediju pārstāvji. Pasākumā piedalījās ReTV un TV24 filmēšanas grupas, kā arī “Valmieras Ziņu” un laikraksta “Liesma” žurnālisti.

Vismaz puse no aptuveni 40 sanāksmes dalībniekiem bija tuvējo māju iedzīvotāji, kur pauda neapmierinātību ar krematorijas būvniecību. Jau projekta prezentācijas laikā klātesošo sašutumu izraisīja tas, ka SIA “Insp.Arch” pārstāvis slikti pārzina situāciju, apgalvojot, ka krematorija atradīsies starp Somu un Eizenšteina ielu (Valmierā nav tādas ielas!). Vēlāk, uzdodot jautājumus, viens no klātesošajiem arī norādīja par citām faktu kļūdām. Lai gan ieceres skaidrojošā aprakstā apgalvots, ka tuvākās dzīvojamās mājas (Jumaras ielas daudzdzīvokļu mājas) atrodas aptuveni 400 m attālumā no krematorijas, bija aizmirst pieminēt vairākas mājas, kas atrodas 100 līdz 300 metru attālumā. Tuvējo māju iedzīvotāji norādīja, ka šāds objekts tiešas redzamības attālumā degradēs vidi, radīs psiholoģiski nepatīkamu gaisotni, kā arī samazinās īpašuma vērtību. Tāpat vairāki sanāksmes dalībnieki pauda bažas arī par gaisa kvalitātes pasliktināšanos, krematorijai sākot darbību. Starp citām problēmām tika pieminēts arī tas, ka krematorija atradīsies maģistrālās ielas malā, apgrūtinot satiksmes plūsmu. Vairāki klātesošie pieminēja faktu, ka no ētikas viedokļa krematorijas atrašanās blakus slimnīcai nav pieņemama. Jaunajām māmiņām, dodoties uz dzemdībām, un slimniekiem, dodoties ārstēties, turpmāk nāksies braukt garām objektam, kas nerada pozitīvas emocijas.

Vairāki iedzīvotāji pauda neizpratni, kādēļ plānots būvēt otru krematoriju tieši Valmierā, lai gan esošā ir tikai daļēji noslogota. Viens no sanāksmes dalībniekiem, kurš bija īpaši gatavojies pasākumam un uzstājās ar garu un emocionālu runu, atklāja kādu faktu, kas varētu sniegt atbildi uz šo jautājumu. Viņš informēja par SIA “Vidzemes krematorija” īpašnieka Jāņa Leča 2019.gada 24.oktobrī noslēgto līgumu ar Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu par Rīgas pilsētas bezpiederīgo mirušo kremēšanu. Līguma tehniskajā specifikācijā norādīts, ka prognozējamais apjoms 2020.gadā – 100 bezpiederīgās mirušās personas.

Bažas par iecerētā projekta dzīvotspēju pauda arī laikraksta “Liesma” žurnālists Guntis Vīksna. Viņš norādīja Edmunds Litiņš, kurš projekta prezentācijas pasākumā pārstāvēja SIA “Vidzemes krematorija”, jau pirms desmit gadiem ir bijis iesaistīts krematorijas būvniecības iecerē, taču šis projekts tā arī netika īstenots. Žurnālists pauda šaubas, vai arī šis projekts būs dzīvotspējīgs, ņemot vērā tirgus situāciju. Tāpat Šīs bažas apstiprināja arī kāda sanāksmes dalībniece, kura informēja par Edmunda Litiņa parādsaistībām vairāk nekā viena miljona eiro apmērā.

Pats Edmunds Litiņš nekomentēja šo informāciju, norādot to, ka šī ir privāta lieta, kas neattiecas uz krematorijas būvniecības ieceri. Viņš arī neatklāja, no kādiem avotiem plānots finansēt būvniecību, taču pastāstīja, ka celtniecības izmaksas varētu būt ap 300 tūkstošiem eiro.

SIA “Vidzemes krematorija” pārstāvis uzskata, ka apkārtējo iedzīvotāju reakcija ir emocijās balstīta: “Tas, ka, braucot uz slimnīcu, ir jābrauc garām Kocēnu kapiem vai pasākumu vērošana estrādē, stāvot kapos, lai nebūtu jāpērk ieejas biļete, nevienu nemulsina. Taču šis objekts pilsētas pievārtē izraisa tādas emocijas.”

Viņš norādīja, ka krematorijas būvniecības vieta izvēlēta pietiekami nomaļā vietā pilsētas pievārtē, lai nodrošinātu ērtu piebraukšanu klientiem ne tikai no Valmieras, bet visas Vidzemes. Būtisks faktors vietas izvēlē ir bijis arī komunikāciju pieejamība. Ēku no vienas puses ieskaus mežs. Arī no citām pusēm ēka būs noslēpta, veidojot apstādījumus.

Edmunds Litiņš arī atspēkoja argumentu par satiksmes sarežģījumiem pēc krematorijas būvniecības. Tā kā plānotas ne vairāk kā 10 bēru ceremonijas nedēļā, tas nevarētu radīt būtiskus satiksmes traucējumus, ņemot vērā pašreizējo transporta plūsmu. Viņš ir arī pārliecināts, ka krematorijas darbība neradīs gaisa piesārņojumu, kas pārsniedz normatīvos noteiktās prasības. To pierādot arī esošās krematorijas darbība.

Kā būtisku argumentu par labu vēl vienas krematorijas būvniecībai Litiņš minēja arī konkurences palielināšanos, tādējādi samazinot cenas, kas padarīs pakalpojumu pieejamāku. Viņš norādīja, ka esošā krematorija Covid-19 pandēmijas laikā pacēla pakalpojuma cenu 2,5 reizes, kad slēgto robežu dēļ nebija iespējams aizgājējus vest kremēt uz Igauniju. Tāpat SIA “Vidzemes krematorija” pārstāvis uzsvēra, ka kremēšana ir videi draudzīgāks apbedīšanas veids, jo, apglabājot mirušos zemē, tiek piesārņoti gruntsūdeņi. Ne mazāk svarīgs faktors ir tas, ka jau pašlaik Valmieras kapsētās trūkst vietas un nākas aizgājējus apglabāt kaimiņu novadu kapsētās. Tieši tādēļ kremēšana kļūst arvien pieprasītāks apbedīšanas veids.

Viens no sanāksmes dalībniekiem pauda šaubas par šīs sanāksmes jēgu, jo tajā piedalījās daži desmiti iedzīvotāju, kuru viedokli pašvaldība diez vai ņemšot vērā, lemjot par atļauju būvēt krematoriju. Valmieras pilsētas Būvvaldes vadītāja Jolanta Brūniņa norādīja, ka šī sanāksme ir tikai daļa no publiskās apspriešanas, kas turpināsies līdz 21.augustam, aicinot iesniegt rakstiskas atsauksmes ikvienu pilsētas iedzīvotāju, kuram ir argumentēts viedoklis.

Guntis Vīksna aicināja Valmieras pilsētas pašvaldības domes deputātus pieņemt atbildīgu lēmumu, noraidot vēl vienas krematorijas būvniecību. Sanāksmē klātesošais domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums atzina, ka “pašvaldība nebūt nav sajūsmā par projektu. Arī mūs mulsina sanāksmē minētie ētiskie apsvērumi un objekta atrašanās vieta. Vērtējot tikai “sausi” no juridiskā viedokļa, likumīgu šķēršļu aizliegt [būvniecību] mums nebūs. Taču mēs noteikti ņemsim vērā arī sabiedriskās apspriešanas rezultātus un, vadoties no tiem, mēs balsosim.” Kā risinājumu R.Gailums piedāvāja otru krematoriju būvēt nevis pie slimnīcas, bet Kocēnu kapiem, kur ir daudz brīvas zemes. “Kapi un krematorija – tas ir normāli, bet slimnīca un krematorija – nav loģikas!” piebilda domes priekšsēdētāja vietnieks.

Krematorijas būvniecības ieceres publiskā apspriešana turpinās līdz 21.augustam Valmieras pilsētas Būvvalde aicina iesniegt rakstiskas atsauksmes. Tās iesniedzamas,

  • nosūtot pa pastu Valmieras pilsētas pašvaldībai Lāčplēša ielā 2 Valmierā LV-4201;
  • nosūtot elektroniski parakstītu iesniegumu, adresējot pasts@valmiera.lv;
  • iesniedzot personīgi Valmieras pilsētas pašvaldības Apmeklētāju pieņemšanas centrā tā darba laikā: pirmdienās, otrdienās, ceturtdienās no plkst. 8.00 līdz 17.00, trešdienās no plkst. 8.00 līdz 18.00, piektdienās no plkst. 8.00 līdz 16.00. Apmeklētāju pieņemšanas centrs strādā bez pusdienu pārtraukuma;
  • ievietojot Valmieras pilsētas pašvaldības pasta kastītē, kas atrodas labajā pusē pie pašvaldības ieejas durvīm Lāčplēša ielā 2 Valmierā.

Ar būvniecības ieceri un tās metu iespējams iepazīties

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    eventijs - 06.08.2020 Atbildēt

    Valmiera paliek par miroņu pilsētu, 3 LV un 2 no tām Valmierā, ārprāts. ĒKA monstrs, noteikti Blakus gateris uzreiz zārkiem dēļus zāģēs, podniek darbnīca, kas māla urnas taisīs, humpal bode, vecos ancukus kas tirgos

"Valmieras ziņas" jautā

Vai ārkārtējās situācijas ieviešana apturēs Covid-19 izplatīšanos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā godā tur sadarbību, radošumu un erudīciju. Tā ir atvērta un tradīcijām bagāta vērtībskola, kurā mācības vērstas uz katra skolēna daudzpusību, uz skolēnu un skolotāju zināšanu, prasmju un talantu pilnveidi un savstarpēju sadarbību. Skola aktīvajiem, erudītajiem un radošajiem. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija (turpmāk – Iestāde) aicina darbā PEDAGOGA PALĪGU (profesijas kods 2359 05) uz nenoteiktu laiku (uz nepilnu darba likmi (25 stundas nedēļā jeb 0,833 likmes)), darba vietas adrese: Zvaigžņu iela 4, Valmiera. Galvenie amata pienākumi:  sniegt atbalstu skolēniem ar mācīšanās grūtībām vai traucējumiem; sadarbojoties ar mācību priekšmeta skolotāju, veikt pedagoga asistenta pienākumus mācību stundās (latviešu valodā, matemātikā); veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību, izskaidrot nesaprotamo mācību saturu, radīt viņos motivāciju mācīties; veicināt skolēnu patstāvību mācību procesā un attīstīt sadarbības un komunikācijas prasmes; analizēt un vērtēt skolēnu iegūtās zināšanas, prasmes un izaugsmi; sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem, izstrādāt metodiskos materiālus mācību procesa īstenošanai; pretendentam izvirzītās prasības: izglītība atbilstoši Izglītības likumā un Ministru kabineta noteikumos par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un profesionālās pilnveides kārtību noteiktajām prasībām; par priekšrocību tiks uzskatīta darba pieredze izglītības iestādē; izglītības jomu reglamentējošo normatīvo aktu pārzināšana; mācību un audzināšanas darba satura pārzināšana; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; prasmes darbā ar datoru (MS Office programmas, kādu no tīmekļa pārlūkprogrammām – Microsoft Edge, Chrome vai Mozilla Firefox) un izglītības tehnoloģijām; kompetences: augsta atbildības sajūta; spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu 790 euro mēnesī par vienu pedagoģisko likmi pirms nodokļu nomaksas (pedagoga palīga mēneša atalgojumu nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.445); darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; iespēju strādāt dinamiskā vidē Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā; sakārtotu darba vidi renovētā izglītības iestādē. Paredzamais darba tiesisko attiecību uzsākšanas datums 01.02.2021. Profesionālās darbības aprakstu (CV) (Europass formātā), motivācijas vēstuli (ne vairāk kā viena A4 lapa) un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2021.gada 4.janvārim plkst.17.00 iesniedzot personīgi Iestādes lietvedei (tālrunis 64235623) (adrese: Zvaigžņu iela 4, Valmiera) vai e-pastā: vpvg@valmiera.edu.lv. Pieteikums iesniedzams ar norādi “Pedagoga palīga vakance”. Pēc norādītā termiņa iesniegtie/saņemtie dokumenti netiks vērtēti. Tālrunis informācijai: 64235793 (Iestādes direktore). Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: PEDAGOGA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Zvaigžņu iela 4, Valmiera Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-01-04

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā uz noteiktu laiku pirmsskolas izglītības skolotāju, darba vietas adrese: Beātes iela 42, Valmiera, pilna darba likme (40 stundas nedēļā). Ja Tev ir vēlme: plānot un nodrošināt kvalitatīvu, izglītojamo vecumam atbilstošu mācību procesu; veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; sadarbībā ar pirmsskolas izglītības skolotājiem, organizēt svētkus, tematiskos pasākumus, jautros brīžus un citas aktivitātes; rūpēties par materiālo bāzi; plānot savu darbību, sagatavot amata veikšanai nepieciešamo dokumentāciju e vidē; iesaistīties Iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei; un ja Tev ir: izglītība un pedagogu profesionālā pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr.569); valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu 790.00 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2020.gada 14.decembrim  e-pastā: buratino@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 29151878. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-14 Kontaktpersona: CV, motivāc.vēstuli un izgl.dok.kopiju iesniegt sūtot uz buratino@valmiera.edu.lv, t.29151878.

Mūsu partneri