Valmieras Ziņas

Iedzīvotāji iebilst pret krematorijas būvniecību Somu ielā (1)

Trešdien, 5.augustā, Valmieras Kultūras centrā notika prezentācija būvniecības iecerei “Apbedīšanas pakalpojumu kompleksa un krematorijas Somu ielā 1, Valmierā, būvniecība”. Prezentācijas laikā būvniecības ieceres ierosinātāja SIA “Vidzemes krematorija” un būvprojekta izstrādāju SIA “Insp.Arch” pārstāvji iepazīstināja ar būvniecības plāniem un atbildēs uz interesējošiem jautājumiem.

Pasākuma ievadā SIA “Insp.Arch” pārstāvis Jānis Zirnis iepazīstināja ar ēkas projektu un apkārtnes labiekārtošanas ieceri. Jau no tikšanās sākuma zālē bija jūtama nokaitēta gaisotne. Izraisījās asa vārdu apmaiņa starp vairākiem sanāksmes dalībniekiem. Tam liecinieki bija arī vairāku mediju pārstāvji. Pasākumā piedalījās ReTV un TV24 filmēšanas grupas, kā arī “Valmieras Ziņu” un laikraksta “Liesma” žurnālisti.

Vismaz puse no aptuveni 40 sanāksmes dalībniekiem bija tuvējo māju iedzīvotāji, kur pauda neapmierinātību ar krematorijas būvniecību. Jau projekta prezentācijas laikā klātesošo sašutumu izraisīja tas, ka SIA “Insp.Arch” pārstāvis slikti pārzina situāciju, apgalvojot, ka krematorija atradīsies starp Somu un Eizenšteina ielu (Valmierā nav tādas ielas!). Vēlāk, uzdodot jautājumus, viens no klātesošajiem arī norādīja par citām faktu kļūdām. Lai gan ieceres skaidrojošā aprakstā apgalvots, ka tuvākās dzīvojamās mājas (Jumaras ielas daudzdzīvokļu mājas) atrodas aptuveni 400 m attālumā no krematorijas, bija aizmirst pieminēt vairākas mājas, kas atrodas 100 līdz 300 metru attālumā. Tuvējo māju iedzīvotāji norādīja, ka šāds objekts tiešas redzamības attālumā degradēs vidi, radīs psiholoģiski nepatīkamu gaisotni, kā arī samazinās īpašuma vērtību. Tāpat vairāki sanāksmes dalībnieki pauda bažas arī par gaisa kvalitātes pasliktināšanos, krematorijai sākot darbību. Starp citām problēmām tika pieminēts arī tas, ka krematorija atradīsies maģistrālās ielas malā, apgrūtinot satiksmes plūsmu. Vairāki klātesošie pieminēja faktu, ka no ētikas viedokļa krematorijas atrašanās blakus slimnīcai nav pieņemama. Jaunajām māmiņām, dodoties uz dzemdībām, un slimniekiem, dodoties ārstēties, turpmāk nāksies braukt garām objektam, kas nerada pozitīvas emocijas.

Vairāki iedzīvotāji pauda neizpratni, kādēļ plānots būvēt otru krematoriju tieši Valmierā, lai gan esošā ir tikai daļēji noslogota. Viens no sanāksmes dalībniekiem, kurš bija īpaši gatavojies pasākumam un uzstājās ar garu un emocionālu runu, atklāja kādu faktu, kas varētu sniegt atbildi uz šo jautājumu. Viņš informēja par SIA “Vidzemes krematorija” īpašnieka Jāņa Leča 2019.gada 24.oktobrī noslēgto līgumu ar Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu par Rīgas pilsētas bezpiederīgo mirušo kremēšanu. Līguma tehniskajā specifikācijā norādīts, ka prognozējamais apjoms 2020.gadā – 100 bezpiederīgās mirušās personas.

Bažas par iecerētā projekta dzīvotspēju pauda arī laikraksta “Liesma” žurnālists Guntis Vīksna. Viņš norādīja Edmunds Litiņš, kurš projekta prezentācijas pasākumā pārstāvēja SIA “Vidzemes krematorija”, jau pirms desmit gadiem ir bijis iesaistīts krematorijas būvniecības iecerē, taču šis projekts tā arī netika īstenots. Žurnālists pauda šaubas, vai arī šis projekts būs dzīvotspējīgs, ņemot vērā tirgus situāciju. Tāpat Šīs bažas apstiprināja arī kāda sanāksmes dalībniece, kura informēja par Edmunda Litiņa parādsaistībām vairāk nekā viena miljona eiro apmērā.

Pats Edmunds Litiņš nekomentēja šo informāciju, norādot to, ka šī ir privāta lieta, kas neattiecas uz krematorijas būvniecības ieceri. Viņš arī neatklāja, no kādiem avotiem plānots finansēt būvniecību, taču pastāstīja, ka celtniecības izmaksas varētu būt ap 300 tūkstošiem eiro.

SIA “Vidzemes krematorija” pārstāvis uzskata, ka apkārtējo iedzīvotāju reakcija ir emocijās balstīta: “Tas, ka, braucot uz slimnīcu, ir jābrauc garām Kocēnu kapiem vai pasākumu vērošana estrādē, stāvot kapos, lai nebūtu jāpērk ieejas biļete, nevienu nemulsina. Taču šis objekts pilsētas pievārtē izraisa tādas emocijas.”

Viņš norādīja, ka krematorijas būvniecības vieta izvēlēta pietiekami nomaļā vietā pilsētas pievārtē, lai nodrošinātu ērtu piebraukšanu klientiem ne tikai no Valmieras, bet visas Vidzemes. Būtisks faktors vietas izvēlē ir bijis arī komunikāciju pieejamība. Ēku no vienas puses ieskaus mežs. Arī no citām pusēm ēka būs noslēpta, veidojot apstādījumus.

Edmunds Litiņš arī atspēkoja argumentu par satiksmes sarežģījumiem pēc krematorijas būvniecības. Tā kā plānotas ne vairāk kā 10 bēru ceremonijas nedēļā, tas nevarētu radīt būtiskus satiksmes traucējumus, ņemot vērā pašreizējo transporta plūsmu. Viņš ir arī pārliecināts, ka krematorijas darbība neradīs gaisa piesārņojumu, kas pārsniedz normatīvos noteiktās prasības. To pierādot arī esošās krematorijas darbība.

Kā būtisku argumentu par labu vēl vienas krematorijas būvniecībai Litiņš minēja arī konkurences palielināšanos, tādējādi samazinot cenas, kas padarīs pakalpojumu pieejamāku. Viņš norādīja, ka esošā krematorija Covid-19 pandēmijas laikā pacēla pakalpojuma cenu 2,5 reizes, kad slēgto robežu dēļ nebija iespējams aizgājējus vest kremēt uz Igauniju. Tāpat SIA “Vidzemes krematorija” pārstāvis uzsvēra, ka kremēšana ir videi draudzīgāks apbedīšanas veids, jo, apglabājot mirušos zemē, tiek piesārņoti gruntsūdeņi. Ne mazāk svarīgs faktors ir tas, ka jau pašlaik Valmieras kapsētās trūkst vietas un nākas aizgājējus apglabāt kaimiņu novadu kapsētās. Tieši tādēļ kremēšana kļūst arvien pieprasītāks apbedīšanas veids.

Viens no sanāksmes dalībniekiem pauda šaubas par šīs sanāksmes jēgu, jo tajā piedalījās daži desmiti iedzīvotāju, kuru viedokli pašvaldība diez vai ņemšot vērā, lemjot par atļauju būvēt krematoriju. Valmieras pilsētas Būvvaldes vadītāja Jolanta Brūniņa norādīja, ka šī sanāksme ir tikai daļa no publiskās apspriešanas, kas turpināsies līdz 21.augustam, aicinot iesniegt rakstiskas atsauksmes ikvienu pilsētas iedzīvotāju, kuram ir argumentēts viedoklis.

Guntis Vīksna aicināja Valmieras pilsētas pašvaldības domes deputātus pieņemt atbildīgu lēmumu, noraidot vēl vienas krematorijas būvniecību. Sanāksmē klātesošais domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums atzina, ka “pašvaldība nebūt nav sajūsmā par projektu. Arī mūs mulsina sanāksmē minētie ētiskie apsvērumi un objekta atrašanās vieta. Vērtējot tikai “sausi” no juridiskā viedokļa, likumīgu šķēršļu aizliegt [būvniecību] mums nebūs. Taču mēs noteikti ņemsim vērā arī sabiedriskās apspriešanas rezultātus un, vadoties no tiem, mēs balsosim.” Kā risinājumu R.Gailums piedāvāja otru krematoriju būvēt nevis pie slimnīcas, bet Kocēnu kapiem, kur ir daudz brīvas zemes. “Kapi un krematorija – tas ir normāli, bet slimnīca un krematorija – nav loģikas!” piebilda domes priekšsēdētāja vietnieks.

Krematorijas būvniecības ieceres publiskā apspriešana turpinās līdz 21.augustam Valmieras pilsētas Būvvalde aicina iesniegt rakstiskas atsauksmes. Tās iesniedzamas,

  • nosūtot pa pastu Valmieras pilsētas pašvaldībai Lāčplēša ielā 2 Valmierā LV-4201;
  • nosūtot elektroniski parakstītu iesniegumu, adresējot pasts@valmiera.lv;
  • iesniedzot personīgi Valmieras pilsētas pašvaldības Apmeklētāju pieņemšanas centrā tā darba laikā: pirmdienās, otrdienās, ceturtdienās no plkst. 8.00 līdz 17.00, trešdienās no plkst. 8.00 līdz 18.00, piektdienās no plkst. 8.00 līdz 16.00. Apmeklētāju pieņemšanas centrs strādā bez pusdienu pārtraukuma;
  • ievietojot Valmieras pilsētas pašvaldības pasta kastītē, kas atrodas labajā pusē pie pašvaldības ieejas durvīm Lāčplēša ielā 2 Valmierā.

Ar būvniecības ieceri un tās metu iespējams iepazīties

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    eventijs - 06.08.2020 Atbildēt

    Valmiera paliek par miroņu pilsētu, 3 LV un 2 no tām Valmierā, ārprāts. ĒKA monstrs, noteikti Blakus gateris uzreiz zārkiem dēļus zāģēs, podniek darbnīca, kas māla urnas taisīs, humpal bode, vecos ancukus kas tirgos

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VALSTS SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRS "ZEMGALE"   (reģ. nr. 40900035103) aicina darbā virtuves darbinieku filiālē "Rūja" (1.0 slodze) uz noteiktu laiku Prasības pretendentam: - vēlama vispārējā vidējā vai vidējā profesionālā izglītība; vēlama pieredze darbam virtuvē; - Valsts valodas prasme - A līmenis 1.pakāpe (izņemot personas, kuras ieguvušas pamata, vidējo vai augstāko izglītību akreditētās programmās latviešu valodā). Galvenie pienākumi: - Veikt sakņu un dārzeņu pirmapstrādi (kalibrēšanu, mazgāšanu un mizošanu ar mašīnu vai rokām). - Saņemt gatavo ēdienu porcijas no pavāra un pasniegt klientiem atbilstoši nozīmētajām diētas formām klientiem. - Nokopt galdus. Novākt ēdienu paliekas, nogādāt netīros traukus uz mazgāšanas vietu apstrādei.  - Uzkopt mitrā veidā pārtikas bloka telpu un ēdamzāļu inventāru (galdus, krēslus u.c.) un grīdu. - Veikt netīro trauku, iekārtu un mašīnu attīrīšanu no ēdiena atliekām, mazgāšanu, dezinfekciju. Mēs piedāvājam: - amata algu no 500.00 līdz 530.00 EUR bruto, (atkarībā no profesionālās darba pieredzes); - profesionālus kolēģus, izaugsmes un apmācības iespējas; - sociālās garantijas; - veselības apdrošināšanu pēc 6 nostrādātiem mēnešiem. Darba vietas adrese: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Pansionāts "Rūja", Jeru pagasts, Rūjienas novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi "Virtuves darbinieks" sūtīt uz e-pastu: Nadezda.Graudina@vsaczemgale.gov.lv. līdz 22.06.2021 plkst.12.00 Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/privatuma-politika Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. Profesija: VIRTUVES DARBINIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Pansionāts Rūja, Jeri, Jeru pag., Rūjienas nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-06-22 Kontaktpersona: Nadežda Graudiņa Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri