Valmieras Ziņas

Epidemiologs: Visticamāk, ar Covid-19 būs jāsadzīvo ilgu laiku

Lasīšanas laiks: 3 min

Ar iepriekš zināmajiem koronavīrusiem pasaule sadzīvo jau desmitiem un simtiem gadu, un arī ar jauno Covid-19 vīrusu nāksies sadzīvot ilgu laiku, jo tas ir pierādījis spējas izdzīvot cilvēku populācijā, piektdien preses konferencē atzina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Perevoščikova vērtējumā, labā ziņa ir tā, ka vairumam sasirgušo slimība norit vieglā formā – 80% līdz 90% inficēto slimība norit bez simptomiem, bet viņi joprojām izplata šo vīrusu, paši par to nezinot.

“Galvenais, kas ir nepieciešams, lai būtu laiks sagaidīt vakcīnu,” nākotnes perspektīvas iezīmēja SPKC eksperts. Situāciju palīdzētu uzlabot arī zāles, kuras specifiski domātas šim vīrusam un kas varētu parādīties pirms vakcīnas, piebilda Perevoščikovs. “Ja tagad būtu zāles, kas palīdzētu, (..) varētu izārstēt sasirgušos ar smagiem simptomiem, kamēr tie, kuriem simptomi ir viegli, varētu atveseļoties paši,” klāstīja epidemiologs.

Pašlaik gan šādu medikamentu nav, tāpēc ir jāievēro sociālās distancēšanās pasākumi. Ja infekcija neizplatīsies strauji, veselības aprūpes sistēma nebūs pārslogota un pacientiem varēs sniegt adekvātu aprūpi, skaidroja Perevoščikovs.

Raugoties uz dažādu valstu pieejām infekcijas apkarošanā, infekotologs izdalīja divas stratēģijas. Pirmais scenārijs, kam sekoja Ķīna un Itālija, kā arī citas Eiropas valstis, ir ierobežošana. Šīs pieejas pamatā ir inficēto atklāšana un izolēšana, kontaktpersonu noteikšana, kā arī citi pasākumi, kas ir attiecināmi uz individuāliem cilvēkiem un kas neļauj slimībai izplatīties. Šāda stratēģija tiek piekopta ar mērķi maksimāli ierobežot slimības izplatību un sagaidīt vakcīnu vai efektīvus medikamentus.

Savukārt otrā stratēģija tiek dēvēta par mīkstināšanu, un tā balstās uz principu, ka populācijai vajadzētu ļaut izslimot ar šo vīrusu, lai tādējādi veidotos imunitāte, kamēr smagiem gadījumiem tiktu nodrošināta adekvāta veselības aprūpe.

Pēc infekotologa paustā, abu stratēģiju gadījumā parādās būtisks jautājums, kā pasargāt veselības aprūpes sistēmu no liela pacientu pieplūduma, lai novērstu krīzi veselības aprūpes sistēmā, nepieļaujot ārstu inficēšanos un izvairoties no pieejamā gulta skaita izsīkumu, kā tas ir novērojams Itālijā un Spānijā.

Tāpēc abu stratēģiju piekritēji īsteno sociālās distancēšanās pasākumus – atšķirība ir tajā, kā tie tiek īstenoti. Abos gadījumos, lai nepieļautu veselības aprūpes sistēmas pārslogotību, tiek ieviesti karantīnas pasākumi, kas svārstās no viegliem līdz smagiem ierobežojumiem, skaidroja SPKC eksperts.

Pastāv arī gadījumi, kad šīs pieejas tiek mainītas. “Mēs redzējām, ka Lielbritānija sākumā nevēlējās neko ierobežot, bet, parādoties lielam pacientu pieplūdumam, tika ieviesti stingri karantīnas pasākumi,” sacīja Perevoščikovs.

Latvijā “nav indikāciju par to, ka veselības aprūpes sistēma nevar tikt galā” ar esošo slimnieku pieplūdumu, vērtēja eksperts. 

“Jautājums ir par to, kad vajag ieviest ierobežojumus. Visi ierobežojošie pasākumi var likt ieilgt slimībai, tostarp jāņem vērā sociālā un ekonomiskā ietekme,” dilemmas stratēģiju izvēlē skaidroja SPKC eksperts.

Infektologs prognozēja, ka Latvijā, ņemot vērā izvēlēto cīņas taktiku, viss liecina par to, ka slimība izplatās mēreni. Tāpat būtiski ir tas, ka Latvijā izmeklējumu skaits ir liels.

Tomēr Latvijā iezīmējas jaunas tendences. “Ja epidēmijas sākumā runājām par ievestiem gadījumiem vai inficēšanos no ģimenes locekļiem vai kolēģiem, tagad katru dienu redzam inficēšanos no citiem, tostarp nezināmiem avotiem,” skaidroja infektologs.

Jau ziņots, ka piektdien Latvijā konstatēts pirmais Covid-19 slimnieka nāves gadījums – 99 gadus vecās sievietes nāves iemesls gan nebija jaunais koronavīruss, bet citas hroniskas saslimšanas, informē Veselības ministrijā (VM).

SPKC apkopotā informācija liecina, ka pēdējā diennaktī Covid-19 apstiprināta vēl 35 cilvēkiem, bet kopumā ar to valstī saslimuši 493 cilvēki.

Iepriekšējā diennaktī veikti 1364 izmeklējumi personām ar aizdomām par saslimšanu ar Covid-19, bet līdz šim kopumā Latvijā veikti 18 198 Covid-19 testi.

No 13.marta līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gada ziema un aukstums tev sagādāja kādas problēmas ar apkuri vai ūdensapgādes pakalpojumiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Vidzemes apgabaltiesas 97. iecirkņa zvērināta tiesu izpildītāja Ineta Kaktiņa aicina darbā biroja lietvedi uz noteiktu laiku Ja tev ir vēlme: organizēt tiesu izpildītāju lietvedību atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, tajā skaitā – nodrošināt tiesu izpildītāju korespondences pieņemšanas, reģistrēšanas un nosūtīšanas kārtību, ievest izpildu lietas, veikt lietā nepieciešamas informācijas pieprasījumus, veikt visus pasākumus lietas uzsākšanā un pabeigšanā, kārtot arhīvu; nodrošināt tiesu izpildītāja biroja organizatorisko darbību, tajā skaitā apmeklētāju pieņemšanu, ienākošo zvanu koordinēšanu, kompetences ietvaros sniegt mutiskas un rakstiskas atbildes; sniegt administratīva un organizatoriska rakstura uzziņas tiesu izpildītājai un citiem darbiniekiem. Prasības pretendentiem: valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; teicamas komunikācijas, plānošanas un sadarbības prasmes, prasme strādāt komandā un individuāli; precizitāte un augsta atbildības sajūta; augsta stresa noturība, prasme strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos, analītiska un loģiska domāšana; spēja strādāt ar lielu informācijas un darba apjomu; spēja patstāvīgi organizēt savu darbu, noteikt mērķus, ievērot termiņus, veicamos uzdevumus izpildīt prioritārā secībā; teicamas prasmes darbā ar MS Office programmām. Piedāvājam: atbildīgu un dinamisku darbu; pamatalgu pārbaudes laikā 1200 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1400 EUR pirms nodokļu nomaksas; darbs no pirmdienas līdz piektdienai 8.00-17.00, darba vietu Linarda Laicena ielā 9-113, Valmierā. Pieteikties, lūdzu, sūtot CV un motivācijas vēstuli līdz 2026.gada 30.martam uz e-pastu: ineta.kaktina@lzti.lv. Profesija: LIETVEDIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 9 - 113, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Vadība / Administrēšana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-03-30 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz e-pastu: ineta.kaktina@lzti.lv; 64250165

Nāc mācīties par AUTOBUSA VADĪTĀJU un  nodrošini sev stabilu darbu! Aicina komandai pievienoties B vai C, C1 transportlīdzekļu vadītājus ar iespēju iegūt  D kategorijas vadītāja kvalifikāciju. APMĀCĪBU SĀKUMS: apmācību grupa no B uz D: š.g. 24. martā; apmācību grupa no C, C1 uz D: š.g. 13. martā. PRASĪBAS PRETENDENTIEM: vismaz 24 gadi vidējā vai profesionālā izglītība B, C vai C1 kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība vēlama pieredze, vadot B, C vai C1 kategorijas transportlīdzekli labas saskarsmes un komunikācijas prasmes APMĀCĪBU PROCESS UN FINANSIĀLĀ ATBALSTA APMĒRS: Mācoties no C uz D kategoriju: uzsākot sadarbību, tiks slēgts apmācību līgums; finansiālais  atbalsts: uzņēmums sedz 100% mācību maksu (~ EUR 1100), no kuras EUR 600 mums atmaksāsi viena gada laikā pēc tam, kad sāksi strādāt uzņēmumā; apmācību izmaksu pilnīgai dzēšanai, uzņēmumā nepārtraukti jānostrādā vismaz 2 gadi. Mācoties no B uz D kategoriju: uzsākot sadarbību, tiks slēgts apmācību līgums; jāveic pirmā iemaksa EUR 100; finansiālais  atbalsts: uzņēmums sedz atlikušo mācību maksu (~ EUR 2000), no kuras EUR 1200 mums atmaksāsi divu gadu laikā pēc tam, kad sāksi strādāt uzņēmumā; apmācību izmaksu pilnīgai dzēšanai, uzņēmumā nepārtraukti jānostrādā vismaz 2 kalendārie gadi. DARBA PIENĀKUMI: pasažieru pārvadāšana ar autobusu saskaņā ar grafiku; kvalitatīva pasažieru apkalpošana; darbs ar kases aparātu; biļešu pārdošana pasažieriem. UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā; darbavietu Valmierā, Smiltenē, Valkā vai Rūjienā; darba samaksu mēnesī no 1700 līdz 2200 EUR (pirms nodokļu nomaksas); daļēju ceļa izdevumu apmaksu no dzīvesvietas uz darbavietu; iespēju savienot ar darbu citā uzņēmumā; veselības apdrošināšanas polisi pēc viena nostrādāta gada; pilnas sociālās garantijas; apmācību pirms darba pienākumu uzsākšanas; profesionālu darba vidi. CV iesniegt: sūtot elektroniski info@vtu-valmiera.lv vai personīgi SIA „VTU Valmiera” personāla daļā darba dienās no plkst. 09.00 līdz 16.00. INFORMĀCIJAI: T. 29231565 Ar pretendentiem, kurus aicināsim uz tikšanos, lai pārrunātu sadarbības iespējas, sazināsimies personīgi! Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 10 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-03-24 Kontaktpersona: CV ar norādi vakancei lūdzu sūtīt uz e-pastu info@vtu-valmiera.lv vai iesniegt personīgi

Mūsu partneri