Valmieras Ziņas

Latvijas pārstāvji dosies vērot pilno Saules aptumsumu aiz polārā loka (papildināts ar video)

Piektdien, 20.martā, norisināsies Saules aptumsums, kura pilnā fāze būs vērojama vien pāris pasaules cietzemes vietās – dāņu Fēru salās un norvēģu Svalbāras arhipelāgā. Novērot šo reto dabas parādību dosies arī Eclipse Tour astoņu entuziastu komanda no Latvijas, kas aptumsumu plāno vērot Svalbāras galvaspilsētā Longjerbīenē. Komandas sastāvā ir arī valmierietis Edgars Rencis, kurš šoziem uzstādīja Ginesa pasaules rekordu piecu kilometru distancē, skrienot pa sniegu basām kājām, portālu informēja brauciena rīkotāji.

Pilns Saules aptumsums ir dabas parādība, kad Mēness atrodas precīzi starp novērošanas punktu uz Zemes un Sauli, līdz ar to no Saules var redzēt tikai Saules vainagu – gāzes, kas jau atdalījušās no Saules virsmas un atrodas līdz pat miljoniem kilometru tālu no tās. Lai šogad redzētu šo reto dabas parādību, interesentiem ir jādodas uz Ziemeļeiropu – autonomo Dānijas provinci Fēru salām vai Svalbāras arhipelāgu, Norvēģijas teritoriju Arktikā, kas atrodas vien 15° attālumā no Ziemeļpola.

Eclipse Tour Saules aptumsumu vērotāju komanda astoņu cilvēku sastāvā šo Saules aptumsumu dosies vērot un iemūžināt Svalbāras arhipelāga galvaspilsētā Longjerbīenē, kur tā pilnā fāze būs vērojama gandrīz 2,5 minūtes. Komanda ceļu uz Svalbāru uzsāks 12.marta pēcpusdienā.

Eclipse Tour ir Saules aptumsumu vērotāji ar pieredzi, kas pilnos Saules aptumsumus ir vērojuši jau no 2008.gada dažādās pasaules vietās, tai skaitā Kazahstānas tuksnesī un Austrālijā.

Eclipse Tour dibinātāja Agnese Zalcmane atzīst:

“Pilns Saules aptumsums ir reta dabas parādība, kurai piemīt brīnumaina aura. Kad, skatoties uz Sauli, no tās atlicis vien dimanta gredzens un putni noklusuši kā naktī, sajūta ir ļoti savāda. Ja visu mūžu pavadītu Latvijā, tad šo parādību šī brīža cilvēkam nemaz neizdotos piedzīvot, tādēļ mēs dodamies to skatīt uz citām zemēm – katru gadu uz kādu no dažām vietām, kur tas ir novērojams.”

Ar šī gada Eclipse Tour maršrutu, dalībniekiem un Saules aptumsuma vērošanas plāniem, kā arī ar komandas piedzīvojumiem polārajā salā un emuāru var iepazīties mājas lapā http://2015.eclipse-tour.org.

20.martā daļēju Saules aptumsumu būs iespējams vērot arī Latvijas teritorijā. Rīgā organizēta Saules aptumsuma vērošana notiks Ķīpsalā, skvērā pie Swedbank galvenās ēkas. Aptumsuma sākums būs 10:56, savukārt, maksimums, kad būs aizklāti 77% no Saules diametra, būs vērojams 12:05. Aptumsuma noslēgums – 13:13. Nākamais Saules aptumsums Latvijā būs vērojams pēc 6 gadiem – 2021.gada 10.jūnijā. Savukārt, nākamo pilno Saules aptumsumu Latvijā varēs redzēt vien 2142.gadā.

Eclipse Tour ir ceļotāju kopa, kas no Latvijas dodas ekspedīcijās vērot pilnus Saules aptumsumus. Grupa savus iespaidus publicē mājaslapā gan stāstos, gan attēlos, lai ieinteresētu cilvēkus gan par šo īpašo astronomisko notikumu, gan arī par pieredzi citās zemēs. Katrā braucienā piedalās līdz 8 dalībniekiem, no kuriem vairāki kļuvuši par pastāvīgiem aptumsuma braucējiem. Braucieni ir pašu dalībnieku organizēti un tos kopš Eclipse Tour idejas iesākuma vada astronomijas entuziaste Agnese Zalcmane.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” aicina darbā speciālo pedagogu (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) uz nenoteiktu laiku pilnai darba likmei (30 stundas nedēļā jeb 1,0 likme) Ja Tev ir vēlme: īstenot pirmsskolas izglītības programmas apguvi izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām; sadarboties ar izglītojamo vecākiem un skolotājiem, sniegt konsultācijas un skaidrojumu par veiktās izpētes rezultātiem, attīstības dinamiku un ieteikumus turpmākam izglītības procesam; sagatavot rakstveida atzinumus par izglītojamo pārbaudes rezultātiem; plānot un organizēt savu darbu atbilstoši iestādes mērķiem un uzdevumiem; un ja Tev ir: izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu EUR 790,00 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2021. gada 26. martam personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai 64231434. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: SPECIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-26 Kontaktpersona: CV, mot.vēst.un izgl.dok.kopiju iesniegt pers. vai sūtīt uz spriditis@valmiera.edu.lv, 64231434.

Mūsu partneri