Valmieras Ziņas

Vjačeslavs Dombrovskis: Investoru piesaistei katrā lielajā pilsētā jāveido industriālā zona

Domnīcas mērķtiecīgai izaugsmei CERTUS valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis, uzstājoties Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Vidzemes nodaļas 2016.gada noslēguma pasākumā, dalījās ar savām pārdomām par investoru piesaistes iespējām reģionos.

Pēc Pasaules bankas novērtējuma, Latvijā ir 14. labākā uzņēmējdarbības vide pasaulē. Latvija ieņem 6.vietu ES dalībvalstu vidū, novērtējumā piekāpjoties Dānijai, Apvienotajai Karalistei, Zviedrijai, Igaunijai un Somijai. Taču valsts iekšzemes kopprodukta izaugsmi ap 3% gadā (2016.gads) nevar uzskatīt par ekonomisko brīnumu. Tas apliecina, ka politika, kas ir vērsta tikai uz biznesa vides formālu uzlabošanu, nav pietiekami efektīva.

CERTUS ir veicis tautsaimniecības nozaru analīzi, lai saprastu, kādas ir Latvijas ekonomikas priekšrocības un stiprās puses. Mūsu pirmais secinājums – ir nepieciešams skaidri nodalīt Rīgu no reģioniem. Salīdzinot ar galvaspilsētu, reģionu ekonomika galvenokārt balstās uz trim nozarēm: apstrādes rūpniecību, bioekonomiku jeb lauksaimniecību un iekšējo tūrismu. Savā komentārā es vēlos apskatīt tieši apstrādes rūpniecību, kurai ir potenciāls piesaistīt ārvalstu investorus.

Runājot par to reģionu kontekstā, mēs valstī redzam dažus veiksmes stāstus, kā notiek atbalsts investīciju piesaistei. Neskatoties uz politiskām simpātijām vai antipātijām, viens no veiksmes stāstiem ir Ventspils. Ja mēs vērtējam, cik daudz investīciju piesaistīts pēdējo gadu laikā, tas ir diezgan iespaidīgi. Tādēļ rodas jautājums, kādā veidā Ventspilij tas ir izdevies. Manuprāt, galvenā atbilde ir industriālā zona. Līdzīgi tas ir arī Liepājā un Jelgavā. Tādēļ uzskatu, ka industriālās zonas ir jāveido katrā lielākā Latvijas pilsētā, tostarp Valmierā, kur tas jau arī tiek aktīvi darīts. Tāpat būtu nepieciešams izveidot grantu fondu, ko varētu operatīvi izmantot, ja kāds ārvalstu investors izrāda interesi par ienākšanu Latvijā.

Mūsdienu pasaulē nepietiek pateikt, ka esam atvērti ārvalstu investīcijām, ka mums ir lieliska biznesa vide un labi izglītots darbaspēks. Tie ārvalstu investori, kuri apsver iespēju pārcelt daļu no sava biznesa uz citu valsti, izvērtē dažādas iespējas. Latvija nav vienīgā valsts. Investors izvērtē, kura no valstīm piedāvās labākus noteikumus, tādēļ to starpā notiek konkurences cīņa. Daudzas valstis piedāvā pamatkomplektu: zemes gabals, elektrības pieslēgums, ceļi, telekomunikācijas u.c.  Bez šāda pamatkomplekta investori pat neizskatīs piedāvājumu. Taču pat ar šo komplektu bieži vien nav pietiekami, tādēļ cīņā par investīcijām valstis iet vēl tālāk – investoriem tiek piedāvāti granti noteiktas naudas summas apjomā. Piemēram, nesen kāda liela informācijas tehnoloģiju kompānija apsvēra iespēju pārcelt dažus simtus programmētāju uz Latviju vai Igauniju. Kompānija izvēlējās Igauniju, jo tā apsolīja pusmiljona eiro grantu. Tāpat bieži vien investora piesaistei uz zemes gabala tiek uzbūvētas ēkas. Labā ziņa ir tā, ka līdzekļus industriālo zonu attīstībai ir iespējams iegūt no Eiropas Savienības fondiem.

Pēdējos 25 gadus esam dzīvojuši liberālas ekonomikas apstākļos. Daudzu attīstīto valstu valdības uzskatīja, ka viņu uzņēmēju biznesa pārcelšana un Ķīnu, Meksiku, Austrumeiropu un citām lētāka darbaspēka valstīm ir normāla parādība. Tagad mēs redzam pirmās pazīmes tam, ka šī politika vairs netiek atbalstīta. Piemēram, jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps asi iestājas pret darbavietu pārcelšanu uz citām valstīm. Iespējams, ka samērā drīz šāda politikas maiņa notiks arī citās attīstītajās valstīs. Mēs nevaram būt droši, ka potenciālās iespējas piesaistīt ārvalstu investorus pēc pieciem gadiem būs tikpat lielas, kā tas ir tagad. Tādēļ jārīkojas jau tagad.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

PASTNIEKS/-CE(0.8) Darbavieta: Brēžas iela 3, Valmiera, LV-4201 Darba pienākumi: kvalitatīva preses izdevumu un sūtījumu piegāde klientiem preses izdevumu abonementu un dažādu maksājumu noformēšana pensiju piegāde sadarbības partneru preču tirdzniecība klientu informēšana par Latvijas Pasta pakalpojumiem Prasības kandidātiem: valsts valodas prasmes atbilstoši vidējā līmeņa B(1) pakāpei  vēlme un spēja veidot pozitīvu komunikāciju ar klientiem atbildības sajūta un nopietna attieksme pret darba pienākumu izpildi laba teritorijas pārziņa Piedāvājam: stabilu atalgojumu 400.00 EUR (Bruto) par 0.8 slodzi papildus mainīgo algas daļu darba laiku: 07:00 - 14:00 pieredzējušu kolēģu un vadības atbalstu veselības apdrošināšanas polisi pēc nostrādāta pusgada. Papildu informācija: CV ar norādi "Pastnieks/-ce Piegādes punktā Valmiera 1", sūtīt Personāla vadības departamentam pa pastu, e-pastu. Adrese: Ziemeļu iela 10, Lidosta Rīga, Mārupes novads, LV-1000; e-pasts: cv@pasts.lv; tālrunis informācijai: 26510113, 22039501   Pateicamies par atsaucību un lūdzam ievērot, ka sazināsimies ar otrās atlases kārtas kandidātiem!  Nosūtot savu CV un piesakoties konkursam uz izsludināto vakanci Jūs piekrītat savu iesniegto personas datu apstrādei personāla atlases vajadzībām personāla atlases konkursa ietvaros. Apstrādes ilgums 3 (trīs) mēneši no atlases konkursa noslēgšanās dienas. Profesija: PASTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brēžas iela 3, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: 26510113 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri