Valmieras Ziņas

Vidzemes plānošanas reģions vērš uzmanību: profesionālās izglītības reforma Latvijā nedrīkst radīt jaunas problēmas

Vidzemes plānošanas reģions, sekojot līdzi profesionālās izglītības reformas attīstībai valstī, saredz duālās izglītības pozitīvo ietekmi uz reģiona ekonomisko attīstību. Taču šobrīd lielākās neskaidrības ir jautājumā par profesionālo vidusskolu apvienošanu vai pat slēgšanu, kas saistīts ne tikai ar demogrāfiskās situācijas pasliktināšanos, bet arī ar faktu, ka skolēni bieži izvēlas turpināt mācības vispārējās izglītības mācību iestādēs.

Audzēkņu skaits daudzās profesionālajās skolās ir nepietiekošs. Lai celtu profesionālās izglītības prestižu un raisītu skolēnos interesi paralēli vidējai izglītībai apgūt kādu konkrētu arodu, jāpieliek milzu pūles un darbs ne tikai ministrijai, bet arī pašām izglītības iestādēm, pašvaldībām un darba devējiem. Būtisku devumu veiksmīgas reformas īstenošanā var sniegt arī plānošanas reģioni ne tikai izprotot katras teritorijā esošās profesionālās izglītības iestādes specifiku, bet arī definējot jomas, kurās reģionam saskatāms potenciāls, kā arī sadarbojoties ar reģiona teritorijās esošajiem uzņēmumiem. Komplekss situācijas izvērtējums nepieciešams gan mācību programmu satura veidošanai, gan arī ceļot reģiona konkurētspēju gan valsts mērogā, gan arī starptautiski.

Jau kādu laiku profesionālās izglītības iestādes, kurās ir mazāk par 300 audzēkņiem, nonākušas situācijā, kad valsts to uzturēšanu vairs nevēlas nodrošināt, savukārt pašvaldības bieži vien finansiālu apsvērumu dēļ tās nav spējīgas uzturēt. Tuvākajā laikā līdzīgs liktenis varētu skart arī tās profesionālās izglītības iestādes, kurās ir līdz 500 audzēkņiem. Jāsecina, ka neviļus skolas liktenis tiek atstāts novada pašvaldības rokās – diemžēl līdzekļi, kas jāiegulda, lai skolu savestu kārtībā un to uzturētu, bieži ir nesamērojami ar pašvaldību rīcībā esošo budžetu. Pēdējos gados slēgtas vai reorganizētas daudz Izglītības un zinātnes ministrijā esošās izglītības iestādes. Tiek veidoti profesionālās izglītības kompetences centri – tie paliek valsts gādībā.

2015. gada 3. februārī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē Vidzemes plānošanas reģiona Administrācijas vadītāja Guna Kalniņa-Priede Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem norādīja, ka risinot vienu problēmu – profesionālās izglītības sadrumstalotību un programmu neefektīvu pārklājumu, tiek radīta jauna – palielinās attālums, kas bērniem jāveic no dzīvesvietas uz izvēlēto skolu. Tas bieži vecākiem sagādā papildus grūtības un var rezultēties ar vecāku lēmumu par bērna izņemšanu no skolas, jo nav iespējams segt bērna transporta un uzturēšanās izmaksas. Paradokss, ka profesionālās izglītības reformas viens no mērķiem ir veicināt šādas izglītības pieejamību, t.sk. nodrošināt mobilitātes iespējas audzēkņiem, kamēr skolu optimizācija rada gandrīz diametrāli pretēju situāciju. G.Kalniņa-Priede arī norādīja, ka agrāk šos izdevumus valsts audzēkņiem kompensēja, šobrīd, likuma normas, kas regulē transporta izmaksu kompensāciju, profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem nav saistošas. Vidzemes plānošanas reģions rosina pārskatīt šo jautājumu.

Līdzīga rakstura problēma ir arī situācijās, kad skolēns izvēlējies turpināt mācības kādā no profesionālajām skolām, kura vienīgā īsteno kādas konkrētas profesijas apmācības – nereti tieši papildus izdevumi, kas rodas attālumam starp dzīvesvietu un mācību iestādi, ir lielākais kavēklis, lai izšķirtos par labu konkrētā aroda apguvei.

Papildus Vidzemes plānošanas reģions uzskata, ka tās profesionālās izglītības iestādes, kurās vienīgajās tiek sagatavoti kādas konkrētas profesijas pārstāvji, obligāti jāsaglabā. Piemēram, Vidzemes plānošanas reģionā Ērgļu profesionālajā vidusskolā vienīgajā Latvijā tiek gatavoti arboristi (speciālisti, kas veic koku un krūmu stādīšanu, kopšanu, vainagu veidošanu, formēšanu un izzāģēšanu), kas daudzviet Eiropā uzskatāma par prestižu profesiju un šo speciālistu zināšanas un prasmes tiek augsti vērtētas.

Katra reģiona situācija ir jāskata atsevišķi, ne vienmēr noteicošais ir audzēkņu skaits skolā, to gan diskusijās atzinusi arī Izglītības un zinātnes ministrija – skaits nav vienīgais kritērijs, lai izšķirtos par skolas likvidēšanu. Vidzemes plānošanas reģions pauž stingru nostāju, ka vitāli nepieciešamas ir arī tādu skolu kā Alsviķu arodskolas saglabāšana, kura paralēli aroda apmācībai īsteno arī sociālu funkciju – sniedz iespēju integrēties sabiedrībā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un invaliditāti. Jomas savstarpēji pārklājas un, īstenojot reformas vienā, nevar aizmirst par izvirzītajiem mērķiem citās.

Vidzemes plānošanas reģions līdzšinējo sadarbību ar Izglītības un zinātnes ministriju vērtē kā pozitīvu un ir gatavs arī turpmāk sadarboties profesionālās izglītības reformas īstenošanā. Jāpiebilst gan, ka plānošanas reģioniem ar likumu nav deleģēta neviena funkcija, kas paredzētu iesaistīšanos profesionālās izglītības reformas īstenošanā vai izglītības problēmu risināšanā kopumā, taču atbildot sabiedrības priekšā par reģiona līdzsvarotu attīstību, kā arī palīdzot risināt pašvaldībām starpnovadu problēmas, Vidzemes plānošanas reģions arī turpmāk apņemas aktīvi sekot līdzi notikumiem, sniedzot savu ieguldījumu efektīva rezultāta sasniegšanā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla degvielas kannu ražošanas uzņēmums aicina darbā: mārketinga un sabiedrisko attiecību speciālistu/-i Galvenie pienākumi: Produktu un pakalpojumu virzība starptautiskā tirgū Uzņēmuma iekšējās un ārējās komunikācijas veidošana un uzturēšana Uzņēmuma tēla veidošana un uzturēšana Sagaidām kandidātu ar: augstāko izglītību sociālo zinātņu jomā (mārketings, komunikācija vai tml.) veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi mārketinga un sabiedrisko attiecību jomā veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi projektu vadībā analītisku un radošu domāšanu un spēju kompleksi risināt problēmas teicamām svešvalodu zināšanām un visaptverošām komunikācijas prasmēm aktīvu, uz sadarbību un rezultātu orientētu personību ar inovatīvām idejām Piedāvājam: Interesantu un dinamisku darbu stabilā, uz attīstību orientētā uzņēmumā Iespēju mācīties, gūt pieredzi un realizēt sevi dinamiskā darba vidē un darbā ar starptautiskiem tirgiem Darba rezultātiem un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu no Eur 1000 mēnesī, dažādus papildu labumus Sakārtotu, ērtu darba vidi draudzīgā kolektīvā E-pasts pieteikuma nosūtīšanai: darbs@valpro.lv Tālrunis papildus informācijai: 64 207 235 Pateicamies par atsaucību un informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! Nosūtot pieteikumu, Jūs piekrītat, ka personas datu pārzinis SIA "VALPRO" (Reģ. nr. 40003058280) iekļauj Jūsu personas datus savā datubāzē un uzglabā 1 gadu no pieteikuma saņemšanas brīža. Piekrišanu Jums ir tiesības atsaukt, rakstot uz norādīto e-pasta adresi. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-21 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv; Tālr.: 64207235, 29413500; Adrese: L.Laicena iela 2, Valmiera. Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA „VTU Valmiera” Reģ. Nr. 40003004220   aicina darbā Apkopēju (Valmieras AO) uz noteiktu laiku no š.g.5. jūlija līdz 2. septembrim DARBA PIENĀKUMI: · uzkopt darba, palīgtelpas un autoostas teritoriju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · pamatizglītība · vēlama iepriekšēja darba pieredze uzkopšanas un tīrīšanas darbos · iemaņas darbā ar sadzīves tehniku · vēlamas zināšanas telpaugu kopšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: · darbu stabilā uzņēmumā · sociālās garantijas · darba algu – valstī noteiktā minimālā stundas tarifa likme CV vēstuli ar norādi vakancei „Apkopējs” lūdzam līdz 2021. gada 1. jūlijam iesniegt: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi Valmieras autoostas kasē Stacijas ielā 1, Valmierā vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļos, Kocēnu pagastā, Kocēnu novadā, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 Ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai, sazināsimies divu nedēļu laikā pēc sludinājumā norādītā pieteikšanās termiņa beigām. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Informācija 26558027 Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas iela 1, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-01 Kontaktpersona: CV un pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz info@vtu-valmiera.lv Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri