Valmieras Ziņas

Vidzemes plānošanas reģionā veido pamatu attīstības uzraudzības sistēmai

Lasīšanas laiks: 4 min

Lai veicinātu reģiona ilgtspējīgu attīstību un stiprinātu datos balstītu lēmumu pieņemšanu, Vidzemes plānošanas reģions (VPR) turpina darbu pie reģionālās attīstības uzraudzības sistēmas ietvara izveides projektā “PoliRuralPlus”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes plānošanas reģiona Sabiedrisko attiecību speciālists Dzintars Močs.

Pašlaik Vidzemes plānošanas reģions saskaras ar izaicinājumiem, lai nodrošinātu vienotu, visaptverošu un sistēmisku  attīstības uzraudzību reģionā. Galvenokārt tas saistīts ar kvalitatīvu datu trūkumu. Vienotas attīstības uzraudzības sistēmas trūkums rada izaicinājumus gan datu pieejamībā, gan analīzes iespējās, gan arī lēmumu pieņemšanas procesos. Tādēļ reģionā tiek meklēti risinājumi, lai nodrošinātu sistemātisku, vienotu un uzticamu reģiona attīstības uzraudzības mehānismu, kas vienlaikus palīdzētu arī pašvaldībām pieņemt datos balstītus lēmumus un sniegt iedzīvotājiem skaidru atgriezenisko saiti par virzību uz noteiktajiem mērķiem.

Situācijas apzināšana un galvenie secinājumi

Lai saprastu līdzšinējo pieredzi un problēmas par esošo attīstības uzraudzības situāciju Vidzemē, 2024. gadā tika veikta situācijas izzināšana, iesaistot pašvaldību speciālistus, pārējo Latvijas plānošanas reģionu pārstāvjus un attīstības ekspertus. Notika gan pieredzes apmaiņas pasākumi, gan mērķtiecīgas diskusijas, kuru mērķis bija noskaidrot pašvaldību vajadzības un attīstības monitoringa sistēmas pilnveides iespējas.

Šajā procesā izkristalizējās vairāki būtiski izaicinājumi:

Datu pieejamība un sadrumstalotība – pašvaldībām un reģioniem nereti trūkst aktuālu un detalizētu datu par attīstības procesiem teritorijās un nozarēs. Informācija dažkārt ir novecojusi vai nepilnīga, un pieejamie dati nereti neatbilst reālajām vajadzībām.

Savstarpēji nesalīdzināmi dati – pašvaldībās tiek izmantotas atšķirīgas metodes datu vākšanai un apstrādei, kas apgrūtina reģiona attīstības tendenču kopainas izveidi un lēmumu pieņemšanu.

Sistemātiskas uzraudzības trūkums – lēmumu pieņemšana pašvaldībās bieži vien balstās uz atsevišķiem gadījumiem, nevis sistemātisku datu analīzi. Attīstības monitorings tiek veikts fragmentāri, un pašvaldību stratēģiskie plāni bieži vien nebalstās uz pilnvērtīgiem analītiskiem rādītājiem.

Iedzīvotāju un ieinteresēto pušu iesaiste – pašvaldības norāda, ka attīstības plānošanas procesā ir būtiski uzlabot sabiedrības informētību un iesaisti, lai lēmumu pieņemšana būtu caurspīdīgāka un iedzīvotāji būtu informēti par attīstības virzieniem un iespējām līdzdarboties.

Izpēte kā pamats jaunai pieejai

Lai rastu risinājumus iepriekš identificētajiem izaicinājumiem, Vidzemes plānošanas reģiona uzdevumā uzņēmums “InnoMatrix” pašlaik veic padziļinātu pētījumu, kura mērķis ir apkopot un analizēt pieejas ekonomikas monitoringa sistēmas ietvara izveidei Vidzemē. Pētījumā tiek analizētas esošās datu vākšanas metodes gan Latvijā, gan ārpus Latvijas, analizēti digitālie rīki, kas jau tiek izmantoti dažādu procesu uzraudzībai, un piedāvāti priekšlikumi attīstības monitoringa sistēmas ietvaram.

Pētījuma pirmie secinājumi norāda uz vairākām būtiskām atziņām:

Nepieciešama vienota pieeja attīstības uzraudzības procesiem, kas ļautu pašvaldībām izmantot savstarpēji salīdzināmus datus.

Digitālie rīki un mākslīgā intelekta risinājumi var būtiski uzlabot datu apstrādi, taču pašvaldībām ir nepieciešams atbalsts šo rīku pielietošanā.

Reģiona attīstības monitoringam jābūt cieši saistītam ar sabiedrības iesaisti, nodrošinot skaidru informācijas plūsmu starp pašvaldībām, iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

Lai pārrunātu pētījuma rezultātus un uzklausītu līdzšinējās pieredzes, meklētu praktiskus risinājumus, 4. aprīlī Cēsīs notiks tematiskā darba grupa, kurā pulcēsies Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldību speciālisti plānošanas, attīstības un uzraudzības jomā. Diskusijas laikā tiks pārrunāti pētījuma secinājumi un meklēti praktiski risinājumi tālākajām attīstības uzraudzības sistēmas pilnveides iespējām.

Turpmākie soļi aktivitātes uzraudzības mehānisma ietvara izveidei

Minētā pētījuma rezultāti 2025. gada pavasarī tiks prezentēti sadarbības partneriem un plašākai sabiedrībai, lai veicinātu diskusiju par datu izmantošanu attīstības plānošanā un lēmumu pieņemšanā. Šīs diskusijas būtiski veicinās reģionālās attīstības monitoringa mehānisma konceptuālo izstrādi, balstoties uz līdzšinējām atziņām un identificētajiem izaicinājumiem.

Lai radītu praktisku pamatu uzraudzības sistēmas ietvara izveidei, 2025. gada septembrī projekta ietvaros tiks rīkots ideju hakatons, kas dos iespēju izstrādāt konkrētus priekšlikumus reģionālās attīstības monitoringa mehānisma prototipam. Hakatona mērķis ir iesaistīt dažādu nozaru ekspertus, pašvaldību speciālistus, uzņēmējus, akadēmiskās vides pārstāvjus un tehnoloģiju izstrādātājus, lai kopīgi meklētu risinājumus efektīvākai attīstības uzraudzībai Vidzemes plānošanas reģionā.

Ideju hakatona dalībnieki varēs ne tikai piedāvāt konkrētus risinājumus, bet arī eksperimentēt ar dažādiem modeļiem un digitālajiem rīkiem, kas nākotnē varētu kļūt par pamatu vienotai attīstības uzraudzības sistēmai Vidzemē.

Līdz projekta “PoliRuralPlus” noslēgumam 2026. gadā tiks apkopotas un analizētas labās prakses no citiem Eiropas reģioniem, pielāgojot tās Vidzemes vajadzībām. Vienlaikus tiks izvērtēta līdz šim projektā īstenoto aktivitāšu ietekme, lai sniegtu pamatotus ieteikumus reģionālās attīstības uzraudzības mehānisma izstrādei un ieviešanai.

Papildus tiks vērtētas iespējas attīstīt praktiskus rīkus, kas veicinātu pašvaldību spēju sistemātiskāk analizēt un izmantot pieejamos datus attīstības plānošanā un lēmumu pieņemšanā. Tas iekļaus gan metodoloģiskus risinājumus, gan arī iespējamos digitālos rīkus, kas atvieglotu informācijas apkopošanu un analīzi.

Par PoliRuralPlus

PoliRuralPlus ir Eiropas Savienības finansēts projekts, kas tiek īstenots no 2024. līdz 2026. gadam ar mērķi attīstīt ilgtspējīgus, datos balstītus un sadarbībā veidotus lēmumu pieņemšanas mehānismus pilsētu un lauku teritorijās. Vidzemes plānošanas reģions projektā piedalās kā viens no deviņiem pilotprojekta reģioniem, attīstot pieeju reģionālās attīstības uzraudzībai. Projekta ietvaros tiek radīti digitālie rīki, dati balstītas analīzes metodes un jaunas sadarbības pieejas, lai stiprinātu teritoriju attīstības stratēģisko plānošanu. Plašāk par projektu Vidzemes plānošanas reģiona tīmekļa vietnē.

Finansē Eiropas Savienība (ES). Izskanējušie viedokļi un uzskati ir tikai autora(-u) pausti un neatspoguļo ES vai Eiropas Pētniecības izpildaģentūras (REA) uzskatus. Ne ES, ne finansējumu piešķīrusī iestāde nevar būt atbildīga par tiem.

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vairāk par mums uzzināsi šeit: https://www.vid.gov.lv/lv/personals VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ. Nr. 90000069281) izsludina konkursu uz Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Otrās juridisko personu parādu atgūšanas daļas galvenā nodokļu inspektora ierēdņa amatu (2 vakances uz nenoteiktu laiku un 1 vakance uz noteiktu laiku) Ar iespēju strādāt Valmierā, Madonā, Cēsīs, Balvos, Daugavpilī vai Rīgā. Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) pamatdarbības un atbalsta funkcijas īstenošana labprātīgas nodokļu, nodevu, citu valsts noteikto obligāto maksājumu un tieši piemērojamos Eiropas Savienības normatīvajos aktos par muitas lietām noteikto maksājumu saistību izpildes, aprēķināšanas un maksāšanas pareizības kontroles, atbalsta un nodokļu parādu piedziņas jomā. Ja vēlies ieguldīt savas zināšanas un prasmes interesantā un dinamiskā vidē un ikdienā pildīt darba pienākumus, kas saistīti ar nodokļu maksātāju nesavlaicīgu norēķināšanu ar valsts budžetu, konkrētas situācijas analīzi un risinājumu piedāvāšanu, vienojoties ar parādnieku par parāda atmaksu, vai nodokļu parādu atgūšanas procesa uzsākšanu parādniekam, piesakies! Obligātās prasības: vismaz pirmā līmeņa profesionālā augstākā (koledža) izglītība; zināšanas nodokļu normatīvajos aktos; atbilstība likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām*; nevainojama reputācija. Ja Tev piemīt kāda no šādām īpašībām, mēs Tevi gaidām Otrās juridisko personu parādu atgūšanas daļā: esi nosvērts; patīk meklēt risinājumus; spēj sekot līdzi informācijai; proti analizēt informāciju; atbildīgi risini izveidojušos situāciju; saskati likumsakarības; strādā ar datoru un programmām; komunicē ar jebkuru personu. Tev ikdienā būs šādi pienākumi: jākomunicē ar nodokļu maksātājiem attālināti vai rakstiski; jārīko un jāpiedalās attālinātajās tikšanās ar nodokļu maksātājiem; jāgatavo pieprasījumi un rīkojumi nodokļu maksātājiem, iestādēm un organizācijām; jāstrādā ar informācijas sistēmām un jāiegūst informācija par nodokļu maksātāju; jāanalizē nodokļu maksātāja saimnieciskā darbība; jāvērtē finanšu dokumenti, jāapkopo informācija un jāgatavo argumentēti lēmumu projekti; jāsadarbojas ar kolēģiem. Mēs piedāvājam: Stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1130 līdz 1388 EUR (bruto), pārbaudes laikā līdz 1200 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes ilguma attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā;. Tev būs sociālās garantijas. Apdrošināšanas polisi. Brīvas papildus dienas (papildatvaļinājuma dienas). Iespēju strādāt mūsdienīgā darba vidē. Labas izaugsmes iespējas. Ieguldīt savas zināšanas un prasmes. Tavs darbs būs novērtēts no kolēģu un vadības puses. Ātri apgūt darba pienākumus. Teicamu kolektīvu. Elastīgu un ērtu darba laiku. Priekšrocības pretendentam ar: ˗ pirmā līmeņa profesionālo augstāko (koledža) izglītību ekonomikā vai komerczinībās un administrēšanā vai tiesību zinātnē. Ierēdņa dienesta vieta: Beātes iela 49, Valmiera; Raiņa iela 3, Madona; Kr.Valdemāra iela 2, Cēsis; Brīvības iela 81, Balvi; Rīgas iela 4/6, Daugavpils; Talejas iela 1, Rīga Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 20 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz NNVP_2JPPAD_GNI_norādi pašvaldību_Vards_Uzvards”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Piesakot savu kandidatūru vakantajam ierēdņa amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. Ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.panta 1. un 2.punktu, informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu kvalitatīvu atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.+371 67122633; datu aizsardzības speciālista kontaktinformācija: datuaizsardziba@vid.gov.lv, tālr. +371 67122658, +371 67122660. Papildu informāciju par personas datu apstrādi un par atlases procesa privātuma politiku VID ir pieejama VID tīmekļa vietnē sadaļās: Personas datu apstrāde VID un Atlases procesa privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67123733. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru +371 67122633 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. *Šā panta pirmās daļas 4. punkts neattiecas uz personu, kura pretendē uz ierēdņa amatu, kas ir vakants uz noteiktu laiku. Profesija: GALVENAIS NODOKĻU INSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 3 Aktuāla līdz: 2025-07-28 Kontaktpersona: vid.konkursi@vid.gov.lv, 67122633

Mūsu partneri