Valmieras Ziņas

Valmieras muzejā atklās izstādi “Tekstils akadēmijā”

Lasīšanas laiks: 2 min

Piektdien, 14.novembrī, plkst.15 Valmieras muzeja Izstāžu namā atklās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Tekstilmākslas nodaļas studentu darbu izstādi “Tekstils akadēmijā”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Justīne Deičmane.

Izstādē apkopoti gan pirmā kursa gobelēni, gan bakalaura un maģistra diplomdarbi visplašākajā tēmu, tehniku un materiālu spektrā.

LMA Tekstilmākslas katedras vadītāja, profesore Ieva Krūmiņa stāsta: “Tekstilmākslu profesionāli Latvijā studē 53 gadus, un šajā laikā ir izveidojušās daudzas mākslinieku paaudzes, kurām varam pateikties par šī mākslas veida atpazīstamību, daudzveidīgajām stilistiskajām un tehniskajām izpausmēm, pašmāju un starptautiskajiem panākumiem, kā arī skatītāju interesi, kas vienmēr pavada katru izstādi.”

Mūsdienās tekstils tāpat kā citas mākslas nozares neieslēdzas noteiktu tēmu, tehniku un materiālu nosacījumos, bet apdzīvo plašākas, arī starpdisciplināras telpas, pieskaras neaprobētām tēmām, izmanto jebkādu materiālu un visdažādākās autortehnikas, kas spēj iespējami precīzi atspoguļot autora ideju, aicinot skatītāju domāt līdzi.

Jauno mākslinieku domas virpuļo plašā amplitūdā, ietverot dabas, vides, sabiedrības, indivīda, politikas, savstarpējo attiecību problēmas, gan uzdodot jautājumus, gan piedāvājot atbildes par dzīvi un laiku, kurā atrodamies.

I. Krūmiņa norāda: “Tekstilmākslas izpausmes ir plašas, tāpēc pirmajos studiju gados ir būtiski apgūt amatu no pašiem pamatiem, izdibinot visu par materiāliem, krāsām un tehnikām, vēlāk šīs zināšanas papildinot ar saviem individuālajiem struktūru, formu, un vielu pētījumiem, kas aizved pie oriģināliem un pārsteidzošiem mākslinieciskiem atradumiem. Paralēli praktiskajam darbam un kompozīcijai studenti zīmē, glezno, studē anatomiju, mākslas vēsturi, filozofiju, psiholoģiju, pedagoģiju un papildinās dažādos izvēles priekšmetos.”

Erasmus Mūžizglītības programma daudziem ir devusi iespēju studēt Eiropas mākslas augstskolās, bet Rīgā bieži tekstilu studē ārzemju studenti. Iegūtā pieredze nav tikai individuāls ieguvums, pastarpināti ar citu skolu metodēm iepazīstas gan kursa biedri, gan pedagogi, tādējādi veicinot ideju apriti.

Arī tekstilmākslā, kurā vēsturiski pierasts redzēt un apbrīnot skrupulozi centīgu roku darbu, savu vietu ieņēmušas jaunās tehnoloģijas – digitālās stelles un šujmašīnas, ar kuru palīdzību izdodas paveikt ļoti sarežģītus uzdevumus.

“Lai gan neviena tehnika, tehnoloģija vai materiāls neaizstās talantīga, vērīga un jūtoša mākslinieka nebeidzamo meklējumu ceļu, kura sākumposmam esam liecinieki,” izstādi apmeklēt aicina I. Krūmiņa.

Izstāde būs apskatāma līdz 13.decembrim.

Aktuālais jautājums

Kā vērtē aizvadīto 2022. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „FIRMA MADARA 89” - viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu REMONTSTRĀDNIEKAM - TEHNIĶIM ar atrašanās vietu VALMIERĀ. Galvenie darba pienākumi: • Veikt visa veida saimnieciskos darbus veikalos, īpašumos un teritorijās: - inženierkomunikāciju apsaimniekošana; - ēku un konstruktīvo elementu uzturēšana; - telpu, to aprīkojuma, mēbeļu u.c. sīkie remontdarbi; - teritoriju uzkopšanas darbus – zāles pļaušanu ar dārza traktoru, zāles pļāvēju, trimmeri; - citus darbus, pēc vadītāja rīkojuma. Prasības pretendentiem: • Pieredze saimniecisko darbu veikšanā; • Zināšanas par darbā lietojamo instrumentu darbības principiem, lietošanas noteikumiem; • Spēja strādāt patstāvīgi un komandā; • “B” kategorijas autovadītāja apliecība; • Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: • Veselības apdrošināšanu; • Papildus sociālās garantijas pēc nostrādāta gada; • Svētku dāvanas; • Atmaksātus papildatvaļinājumus; • Dinamisku darbu stabilā uzņēmumā ar profesionālām pilnveides iespējām; • Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas; • Summētais darba laiks; • Darba alga pārbaudes laikā 6.50 EUR/h, pēc pārbaudes laika 7.00 EUR/h. Sūti CV vai pieteikumu ar norādi REMONTSRĀDNIEKS – TEHNIĶIS Valmierā uz e-pastu cv@madara89.lv vai zvani, sūti ziņu WhatsApp +371 26 659 016. Profesija: REMONTSTRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-02-10 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv vai pieteikties sūtot ziņu uz WhatsApp:+371 26659016

Mūsu partneri