Valmieras Ziņas

Valmieras ielu uzturēšanai samazina sāls daudzumu, taču pilnībā atteikties no tā pašvaldība nesteidz

Jau informējām, ka Nacionālās Apvienības (NA) Valmieras nodaļas vadītājs un 13.Saeimas deputāts Romāns Naudiņš vērsās ar iesniegumu un aicinājumu Valmieras pilsētas domei un domes priekšsēdētājam Jānim Baikam atteikties divu gadu laikā no sāls maisījuma kā pretslīdes materiāla izmantošanas pilsētas ielās, bet jau šajā 2018/2019.gada ziemā no tā atteikties Rīgas ielā, Brīvības ielā, Tērbatas ielā, Jāņa Daliņa ielā un Stacijas ielā. 

Lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par šo ierosinājumu, portāls “Valmieras Ziņas” rīkoja lasītāju aptauju. No 832 dalībniekiem 690 atbalstīja iniciatīvu atteikties no sāls lietošanas ielu uzturēšanā, 110 bija pret, bet 32 balsotājiem nebija viedokļa par šo jautājumu.

Ņemot vērā lasītāju balsojumu, arī  mēs vērsāmies Valmieras pilsētas pašvaldībā, lai uzzinātu, kādas ir iespējas atteikties no sāls lietošanas ielu uzturēšanā ziemas periodā.

Kā informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa, Valmieras pilsētas pašvaldība ir atbildīga par ielu uzturēšanu Valmieras administratīvajā teritorijā. Pašvaldības atbildību regulē likums “Par pašvaldībām”, ielu uzturēšanā – likums “Par autoceļiem”. Latvijā ir tiesvedības prakse, kur tiek vērtēta ceļu uzturētāja atbildība par ielu uzturēšanas kvalitāti.

Tādēļ jautājums par ielu uzturēšanas praksi būtu risināms valsts mērogā, no Vides un reģionālās attīstības ministrijas saņemot vadlīnijas par ielu uzturēšanā pielietojamām metodēm.

Ņemot vērā atbildību, Valmieras pilsētas pašvaldības ielu un ietvju uzturēšanas galvenais princips ir visu satiksmes dalībnieku drošība, vienlaikus rūpējoties par vides aizsardzību.

Lai samazinātu ielu pretslīdes apstrādē izmantotā sāls daudzumu, Valmierā jau šoziem pastiprināta uzmanība tika pievērsta ielu un ietvju apstrādē izmantotā sāls dozētai izlietošanai un summārā izlietojuma samazinājumam.

Snigšanas gadījumā ielu virsma vispirms tika attīrīta no uzsnigušā sniega. Sāls tika izmantots tikai kā pretslīdes materiāls, kas efektīvi iedarbojas intensīvas automašīnu satiksmes rezultātā.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, lai samazinātu izmantotā sāls daudzumu, ietvju apstrādē tas tika izmantots tikai laikā, kad veidojās atkala. Tas tika darīts uz mehanizēti apstrādātajām, visintensīvāk izmantotajām ietvēm.

Ielu un ietvju pretslīdes apstrādē ielu uzturētājs izvērtēja pieejamās sāls alternatīvas – granīta šķembas, dabisko reaģentu zilu graudiņu izskatā (ielu kaisāmais materiāls “ENVIRO THAW”). Pēdējais Valmieras ielu apstākļos ziemā nebija pietiekami efektīvs. Savukārt granīta šķembas kā pretslīdes materiāls tika izmantots uz pilsētas centra zonā esošajām kāpnēm.

Ielu pretslīdes apstrādē granīta šķembu kā materiāla izmaksas ir apmēram par 20% augstākas, nekā sālim. Taču, lai ielu pretslīdes apstrādē izmantotu granīta šķembas, būtu nepieciešams segt arī šādas papildu izmaksas:

jaunas, granīta šķembām piemērotas kaisāmās tehnikas un šķembu savākšanas tehnikas iegāde; pilsētas lietus kanalizācijas un atsevišķi – gūliju tīrīšana un atbrīvošana no aizsērējuma ar granīta šķembām; granīta šķembu savākšanas pakalpojuma izmaksas. Granīta šķembu ikgadēja atkārtota izmantošana nebūtu iespējama to ekspluatācijas laikā radušos piejaukumu dēļ. Savukārt attīrīšana radītu ievērojamas papildu izmaksas.

Ielu apstādījumus ietekmē ne tikai sāls, bet arī ar ielu pārbūvi saistītie remontdarbi, laikapstākļi, dažādas apstādījumu slimības. Tādēļ precīza sāls radītās ietekmes izvērtēšana ir praktiski neiespējama.

Pašvaldības Koku novērtēšanas komisija savas darbības laikā nav konstatējusi nevienu gadījumu, kad koki nokaltuši tieši sāls ietekmes rezultātā.

Taču Valmieras pilsētas pašvaldība sekoja līdzi arī 2019.gada janvārī Rīgas pilsētas pašvaldības uzsāktajam eksperimentam vairākās ielās to uzturēšanai ziemā pilnībā atteikties no sāls kā pretslīdes materiāla izmantošanas, nodrošinot sniega izvešanu, kas pati par sevi vēl nenodrošina brauktuves slidenuma novēršanu.

Tiks izvērtēta eksperimenta laikā gūtā pieredze un tās pielietojamība Valmierā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūsu mājoklī ir dūmu detektors?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Atpūtas un izklaides vietu tīkls "KLONDAIKA" ir viens no veiksmīgākajiem izklaides un atpūtas vietu tīkliem visā Latvijā jau 25 gadus. Meklējam VALMIERĀ – BĀRMENI. Tavi galvenie darba pienākumi: - rūpēties par mūsu viesiem saskaņā ar uzņēmuma noteiktiem standartiem; - pagatavot dzērienus, pasniegt ēdienus un piedāvāt citus viesiem interesējošos pakalpojumus; - izpildīt vadītāja dotos uzdevumus. Šī vakance domāta Tev, ja Tev ir: - iegūta vidējā izglītība; - labas latviešu, krievu un angļu valodas zināšanas; - prasme izzināt klientu vajadzības un vēlmes. Strādājot pie mums, Tu iegūsi: - apmācības, lai būtu izcils darbinieks; - elastīgu darba grafiku; - lieliskus darba kolēģus; - karjeras attīstības iespējas; - uzņēmuma piedāvātos labumus – darbinieku saliedēšanas pasākumus, nelaimes gadījumu apdrošināšanu, darbinieku atlaižu karti pirkumiem Klondaikās un TexMex restorānos ar 50% atlaidi; - un citas unikālas lietas, kas Tev pie mums strādājot liks justies kā ģimenē. Darba laika veids: summētais darba laiks, pēc grafka. Atalgojums: no 650 līdz 1200 EUR bruto. Darba vietas adrese: Rīgas iela 4, Valmiera. Ja vēlies būt viens no mums, tad piesakies, sūtot CV ar norādi "Bārmenis Valmierā" uz e-pastu darbs@gmg.lv . Uzņēmums: SIA "FURORS CAFE", reģ.nr. 40003963896. Profesija: BĀRMENIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 4, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-03-18 Kontaktpersona: Sūtīt CV ar norādi "Bārmenis Valmierā" uz e-pastu darbs@gmg.lv . Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA „Firma Madara’89” - viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā - piedāvā darbu PĀRDEVĒJAM(-AI) veikalā “top!” Valmiermuižas ielā 11, Valmiermuižā, Valmieras pagastā, Burtnieku novadā, uz darbinieku atvaļinājumu laiku. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga: 470-700 EUR (bruto). Darba laika veids un režīmos: summētais darba laiks, pēc grafika maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV ar norādi “Pārdevējs VALMIERMUIŽĀ” lūdzam sūtīt uz e-pastu vakances@madara89.lv Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmiermuižas iela 11, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-03-18 Kontaktpersona: CV ar amata un vietas norādi sūtīt uz e-pastu vakances@madara89.lv. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri