Valmieras Ziņas

SPRK neiebilst pie Valmieras plānotajiem dabasgāzes cauruļvadu remontdarbiem apgādes drošības uzlabošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) neiebilst Latvijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) plānotajiem cauruļvadu remontdarbiem apgādes drošības uzlabošanai, aģentūru LETA informēja SPRK pārstāve Baiba Jakobsone.

SPRK ir izvērtējusi situāciju saistībā ar gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbu veikšanu. Īstermiņa apgrūtinājumi dabasgāzes piegādei no Latvijas uz Igauniju un Somiju ir iespējami, bet plānotie rezultāti nodrošinās ilgtermiņa ieguvumus Baltijas valstīm un Somijai.

No 1. līdz 31.maijam “Conexus” plāno veikt remontdarbus gāzesvada Vireši-Tallina posmā Latvijas teritorijā netālu no Valmieras. Būvdarbu rezultātā tiks uzlabota apgādes drošība. Būvdarbu grafiku nosaka “Conexus”.

Plānotie remontdarbi ir daļa no Eiropas Komisijas apstiprināta kopīgu interešu projekta dabasgāzes jomā “Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma uzlabošana”. Šis projekts ietilpst Baltijas enerģētikas tirgus starpsavienojuma plānā, kas paredz infrastruktūras uzlabojumus, lai novērstu trīs Baltijas valstu un Somijas izolētību un atkarību no viena piegādātāja, stiprinātu iekšējā tīkla infrastruktūru un palielinātu piegāžu diversifikāciju un drošību Baltijas jūras reģionā.

SPRK konstatēja, ka, “Conexus”, izvēloties remontdarbu īstenošanas laiku un tehnisko risinājumu, ir ņēmusi vērā remontdarbu ietekmi uz apgādes drošību, apkārtējo vidi, kā arī sistēmas pakalpojumu tarifiem.

Remontdarbu laikā būs nepieciešams ierobežot dabasgāzes plūsmu virzienā uz Igauniju, bet Baltijas tirgus lietotāju dabasgāzes apgāde remontdarbu laikā netiks traucēta.

SPRK padomes locekle Rota Šņuka pauda, ka dabasgāzes pārvades sistēmas remontdarbi posmā Vireši-Tallina ir kritiski nepieciešami gan Latvijas, gan Baltijas reģiona lietotāju drošai apgādei, ņemot vērā maģistrālā gāzesvada noslodzes būtisku palielināšanos kopš šā gada janvāra. Noslodzes palielināšanās skaidrojama ar vienotā Somijas-Igaunijas-Latvijas dabasgāzes tirgus darbības uzsākšanu un plānotie remontdarbi ir stratēģiski nozīmīgi tirgus darbības stiprināšanai ilgtermiņā.

SPRK vērtēja gan apgādes drošības, gan ietekmes uz tirgu aspektus, tostarp laika izvēli remontdarbu īstenošanai.

SPRK skaidroja, ka no apgādes drošības aspekta būtiskākie argumenti remontdarbu veikšanai ir saistīti ar pārvades sistēmas operatora konstatētiem augsta riska gāzesvada defektiem, kuri potenciāli var radīt avārijas situācijas un apgādes pārtraukumus. Noslodzes pieaugums un plānotā gāzes spiediena paaugstināšana šajā gāzesvadā ir uzskatāms par minēto risku pastiprinošu efektu.

Savukārt saistībā ar ietekmi uz tirgu SPRK konstatēja, ka remontdarbu veikšanai izvēlēts laiks, kad dabasgāzes patēriņš apkures vajadzībām samazinās, līdz ar to mazinās arī ietekme uz tirgu, tostarp nodrošinot Valmieras pilsētas patērētājus ar stabilu gāzapgādi. Vienlaikus sagaidāmas zemākas dabasgāzes plūsmas, jo 30.aprīlī noslēdzas dabasgāzes izņemšanas sezona Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

Vērtējot ietekmi uz tirgu, SPRK ņēmusi vērā arī faktisko situāciju – būtisku dabasgāzes cenu samazinājumu. Tomēr, ņemot vērā augsto tirgus cenas prognozēšanas nenoteiktības līmeni, SPRK ieskatā remontdarbu plānošanā nav iespējams vadīties no cenu prognozēm. Proti, cenu prognozes ir ar augstas mainības risku, un situācija tirgū var strauji mainīties, savukārt remontdarbu plānošana ir mazāk elastīgs process, kas jāveic savlaicīgi.

SPRK skaidroja, ka savlaicīgas plānošanas pienākums izriet no Igaunijas un Latvijas pārvades sistēmas operatoru izstrādātajiem vienotās dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas lietošanas noteikumiem. “Conexus” par plānotajiem remontdarbiem tirgus dalībniekus ir informējusi atbilstoši regulējumā noteiktajam – 42 dienas pirms remontdarbu sākšanas. Vienlaikus SPRK pozitīvi vērtē un atbalsta tirgus dalībnieku ciešāku sadarbību remontdarbu plānošanā, kurai nevajadzētu aprobežoties tikai ar pastāvošajā regulējumā noteikto.

Lai mazinātu iespējamos riskus saistībā ar tehnoloģiskiem padeves ierobežojumiem Igaunijas virzienā, SPRK aicina tirgus dalībniekus izvērtēt nepieciešamību izmantot tirgū balstītus risinājumus, piemēram, mijmaiņas darījumus.

Jau ziņots, ka Igaunijas un Somijas energokompānijas lūdza “Conexus” uz gadu pārcelt plānotos starptautiskā gāzes cauruļvada “Balticconnector” remontdarbus.

Igaunijas dabasgāzes uzņēmuma “Elenger” pārstāvji norādīja, ka būtiska jaudu ierobežošana dabasgāzes starpsavienojumā radīs vairāku miljonu eiro zaudējumus un iedragās “Balticconnector” uzticamību nākotnē.

Baltijas valstu un Somijas enerģētikas uzņēmumi kopīgā atklātā vēstulē Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) norādīja, ka nepiekrīt “Conexus” plānam maijā faktiski apturēt Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojuma “Balticconector” darbību, par šādu ieceri paziņojot vien marta beigās, īpaši laikā, kas tāpat ir kritisks un izaicinošs. “Balticconector” savlaicīgi neizziņotā apstādināšana saistīta ar “Conexus” plānu veikt gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbus.

“Conexus” ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

“Conexus” ir dibināts 2016.gada decembrī, reorganizācijas rezultātā no “Latvijas gāzes” nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Kompānijas lielākais akcionārs ir “Augstsprieguma tīkls”.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS "Smiltenes piens" - viens no Latvijas vadošajiem piena produktu pārstrādes uzņēmumiem ar 100 gadu uzkrāto un apgūto pieredzi šajā nozarē, aicina darbā SIERA RAŽOŠANAS PRESES OPERATORU Cēsu iela 8, Blome, Blomes pagasts, Smiltenes novads TAVI GALVENIE UZDEVUMI BŪS: • Pārraudzīt un strādāt ar iekārtām, kas pasterizē, homogenizē un mehāniski apstrādā pienu, iekārtām, kas ražo sieru un citus siera produktus; NO TEVIS SAGAIDĀM: • Pamata, vidējā profesionālā izglītība rūpniecībā tiks uzskatīta par priekšrocību; • Augsta atbildības sajūta un godīga attieksme pret darbu; • Komunikabilitāte un spēja strādāt komandā. TAVS IEGUVUMS: • Atbildīgu, dinamisku darbu un vērtīgu pieredzi stabilā un atpazīstamā uzņēmumā; • Draudzīgu un uz sadarbību vērstu kolektīvu; • Karjeras un profesionālās izaugsmes iespējas; • Konkurētspējīgu atalgojumu no 1000 EUR; • Veselības apdrošināšanas polisi (pēc viena nostrādāta gada). Ja vēlies pieteikties uz šo amatu, sūti savu CV uz e-pastu: blome@smiltenespiens.lv, info pa tel. 29180953 Sazināsimies ar tiem kandidātiem, kurus aicināsim uz pārrunām! Pamatojoties uz Vispārīgo datu aizsardzības regulu, informējam, ka pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu tikai šīs vakances atlases procesu. Datu pārzinis ir AS „Smiltenes piens”, reģistrācijas numurs 43903002031, juridiskā adrese Mūrnieku iela 2, Smiltene, Smiltenes novads, LV-4729.

Mūsu partneri