Valmieras Ziņas

SPRK neiebilst pie Valmieras plānotajiem dabasgāzes cauruļvadu remontdarbiem apgādes drošības uzlabošanai

Lasīšanas laiks: 4 min

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) neiebilst Latvijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) plānotajiem cauruļvadu remontdarbiem apgādes drošības uzlabošanai, aģentūru LETA informēja SPRK pārstāve Baiba Jakobsone.

SPRK ir izvērtējusi situāciju saistībā ar gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbu veikšanu. Īstermiņa apgrūtinājumi dabasgāzes piegādei no Latvijas uz Igauniju un Somiju ir iespējami, bet plānotie rezultāti nodrošinās ilgtermiņa ieguvumus Baltijas valstīm un Somijai.

No 1. līdz 31.maijam “Conexus” plāno veikt remontdarbus gāzesvada Vireši-Tallina posmā Latvijas teritorijā netālu no Valmieras. Būvdarbu rezultātā tiks uzlabota apgādes drošība. Būvdarbu grafiku nosaka “Conexus”.

Plānotie remontdarbi ir daļa no Eiropas Komisijas apstiprināta kopīgu interešu projekta dabasgāzes jomā “Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma uzlabošana”. Šis projekts ietilpst Baltijas enerģētikas tirgus starpsavienojuma plānā, kas paredz infrastruktūras uzlabojumus, lai novērstu trīs Baltijas valstu un Somijas izolētību un atkarību no viena piegādātāja, stiprinātu iekšējā tīkla infrastruktūru un palielinātu piegāžu diversifikāciju un drošību Baltijas jūras reģionā.

SPRK konstatēja, ka, “Conexus”, izvēloties remontdarbu īstenošanas laiku un tehnisko risinājumu, ir ņēmusi vērā remontdarbu ietekmi uz apgādes drošību, apkārtējo vidi, kā arī sistēmas pakalpojumu tarifiem.

Remontdarbu laikā būs nepieciešams ierobežot dabasgāzes plūsmu virzienā uz Igauniju, bet Baltijas tirgus lietotāju dabasgāzes apgāde remontdarbu laikā netiks traucēta.

SPRK padomes locekle Rota Šņuka pauda, ka dabasgāzes pārvades sistēmas remontdarbi posmā Vireši-Tallina ir kritiski nepieciešami gan Latvijas, gan Baltijas reģiona lietotāju drošai apgādei, ņemot vērā maģistrālā gāzesvada noslodzes būtisku palielināšanos kopš šā gada janvāra. Noslodzes palielināšanās skaidrojama ar vienotā Somijas-Igaunijas-Latvijas dabasgāzes tirgus darbības uzsākšanu un plānotie remontdarbi ir stratēģiski nozīmīgi tirgus darbības stiprināšanai ilgtermiņā.

SPRK vērtēja gan apgādes drošības, gan ietekmes uz tirgu aspektus, tostarp laika izvēli remontdarbu īstenošanai.

SPRK skaidroja, ka no apgādes drošības aspekta būtiskākie argumenti remontdarbu veikšanai ir saistīti ar pārvades sistēmas operatora konstatētiem augsta riska gāzesvada defektiem, kuri potenciāli var radīt avārijas situācijas un apgādes pārtraukumus. Noslodzes pieaugums un plānotā gāzes spiediena paaugstināšana šajā gāzesvadā ir uzskatāms par minēto risku pastiprinošu efektu.

Savukārt saistībā ar ietekmi uz tirgu SPRK konstatēja, ka remontdarbu veikšanai izvēlēts laiks, kad dabasgāzes patēriņš apkures vajadzībām samazinās, līdz ar to mazinās arī ietekme uz tirgu, tostarp nodrošinot Valmieras pilsētas patērētājus ar stabilu gāzapgādi. Vienlaikus sagaidāmas zemākas dabasgāzes plūsmas, jo 30.aprīlī noslēdzas dabasgāzes izņemšanas sezona Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

Vērtējot ietekmi uz tirgu, SPRK ņēmusi vērā arī faktisko situāciju – būtisku dabasgāzes cenu samazinājumu. Tomēr, ņemot vērā augsto tirgus cenas prognozēšanas nenoteiktības līmeni, SPRK ieskatā remontdarbu plānošanā nav iespējams vadīties no cenu prognozēm. Proti, cenu prognozes ir ar augstas mainības risku, un situācija tirgū var strauji mainīties, savukārt remontdarbu plānošana ir mazāk elastīgs process, kas jāveic savlaicīgi.

SPRK skaidroja, ka savlaicīgas plānošanas pienākums izriet no Igaunijas un Latvijas pārvades sistēmas operatoru izstrādātajiem vienotās dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas lietošanas noteikumiem. “Conexus” par plānotajiem remontdarbiem tirgus dalībniekus ir informējusi atbilstoši regulējumā noteiktajam – 42 dienas pirms remontdarbu sākšanas. Vienlaikus SPRK pozitīvi vērtē un atbalsta tirgus dalībnieku ciešāku sadarbību remontdarbu plānošanā, kurai nevajadzētu aprobežoties tikai ar pastāvošajā regulējumā noteikto.

Lai mazinātu iespējamos riskus saistībā ar tehnoloģiskiem padeves ierobežojumiem Igaunijas virzienā, SPRK aicina tirgus dalībniekus izvērtēt nepieciešamību izmantot tirgū balstītus risinājumus, piemēram, mijmaiņas darījumus.

Jau ziņots, ka Igaunijas un Somijas energokompānijas lūdza “Conexus” uz gadu pārcelt plānotos starptautiskā gāzes cauruļvada “Balticconnector” remontdarbus.

Igaunijas dabasgāzes uzņēmuma “Elenger” pārstāvji norādīja, ka būtiska jaudu ierobežošana dabasgāzes starpsavienojumā radīs vairāku miljonu eiro zaudējumus un iedragās “Balticconnector” uzticamību nākotnē.

Baltijas valstu un Somijas enerģētikas uzņēmumi kopīgā atklātā vēstulē Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) norādīja, ka nepiekrīt “Conexus” plānam maijā faktiski apturēt Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojuma “Balticconector” darbību, par šādu ieceri paziņojot vien marta beigās, īpaši laikā, kas tāpat ir kritisks un izaicinošs. “Balticconector” savlaicīgi neizziņotā apstādināšana saistīta ar “Conexus” plānu veikt gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbus.

“Conexus” ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

“Conexus” ir dibināts 2016.gada decembrī, reorganizācijas rezultātā no “Latvijas gāzes” nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Kompānijas lielākais akcionārs ir “Augstsprieguma tīkls”.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri