Valmieras Ziņas

Rūjienas Sv.Bērtuļa baznīcas torņa atjaunošanu plānots sākt aprīlī

Rūjienas Sv.Bērtuļa baznīcas torņa atjaunošanu un jumta pārbūvi plānots uzsākt šī gada aprīlī, un atjaunošanas pirmo kārtu  paredzēts veikt līdz oktobrim, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja biedrības “Rūvenietis” priekšsēdētāja, baznīcas torņa komitejas līdzdalībniece Līga Siliņa.

Kopumā torņa atjaunošanai saziedoti 28 000 eiro, taču, ņemot vērā, ka šim projektam nepieciešama krietni lielāka summa un ziedošana norit lēnāk nekā cerēts, Rūjienas novada pašvaldība no sava budžeta šim projektam atvēlējusi 50 000 eiro. Ar saziedoto summu un pašvaldības ieguldījumu pietiks projekta pirmās kārtas īstenošanai – augšējā jumta pārbūvei un torņa atjaunošanai, norādīja L.Siliņa. “Nolēmām sākt ar pirmo kārtu, lai darbi iet uz priekšu, un cilvēki redz, ka viņu saziedotā nauda gūst rezultātu. Cilvēki torni gaida jau no 1974.gada, kopš baznīcas ugunsgrēka.”

Kā stāsta Līga, 1974.gada ugunsgrēkā baznīca tika gandrīz pilnībā izpostīta – pāri palikušas vien sienas. Ugunsgrēks esot izcēlies netālu esošajā šķūnītī, no kura dzirksteles iepūstas baznīcas jumtā. Dega zvanu tornis, iegāzās baznīcā un iznīcināja visu, kas degošs. No uguns izglābts torņa gailis, altārglezna, divi kroņlukturi, altāra piederumi un plāksnes ar 1.pasaules karā un Brīvības cīņās kritušo rūjieniešu vārdiem, kā arī tēlnieka Egona Zvirbuļa skulptūra “Uz Tēvzemes altāra”.

Viss bija jābūvē no jauna. Jau pašas baznīcas atjaunošana bija ļoti lēna, rūjienieši to darīja paši. Ļoti palīdzējis valmierietis, tagadējais Vidzemes Augstskolas pasniedzējs Jānis Kalnačs, kurš tolaik strādāja Valmieras muzejā. Dabūjis valsts atļauju baznīcas atjaunošanai, viņš kopā ar draudzes locekli, būvtehniķi Kārli Dimitru ķērās pie darba. Atjaunošanas darbus veica kolhoza “Straume” celtnieki. 1987.gada Ziemassvētkos notika pirmais dievkalpojums, tiesa, gan vēl uz drupām, bet jau zem jumta.

No 1991.gada, kad draudze atguva baznīcu savā īpašumā, atjaunošanas darbi notika Līgas vīra, SCO celtnieka Ilmāra Lenša vadībā. “Priecājāmies par katru atjaunoto kvadrātmetru,” stāsta Līga. Atjaunošanas darbi ritēja lēni un ne bez upuriem – 1992.gadā, nokrītot no baznīcas apakšējā balkona, gāja bojā celtnieks Juozas Budreckis.

Viss baznīcas atjaunošanā darīts pēc pašu rūjieniešu un citu  interesentu iniciatīvas, ziedojumiem un aicinājuma – 1992.gadā, pateicoties Stokholmā dzīvojošā komponista un ērģelnieka Andra Vītoliņa rūpēm, baznīca tika pie ērģelēm, kuras Latvijai ziedoja Leruma draudze Zviedrijā; 2003.gadā pieci jaunieši no Rīgas amatniecības skolas sava diplomdarba ietvaros atjaunoja baznīcas kanceli un altāri. Interesanti, ka nauda atjaunošanas materiālu iegādei – kokam un krāsai – nākusi pateicoties Rūjienas draudzes mācītāja Roberta Slokenberga dēlam Mārim, kurš savā kāzu ielūgumā dāvanu vietā lūdzis ziedot naudu baznīcas altāra un kanceles atjaunošanai. Pēc šīs iniciatīvas saziedoti gandrīz 2000 latu; Savukārt pērn SIA “Firma L4” izveidotais tehniskais projekts, kas būtu izmaksājis vairāk nekā desmit tūkstošus eiro, ziedots baznīcai.

“Es jau biju kādu laiku atmetusi ar roku domai par jaunu ziedojumu vākšanu, vairs necerēju, ka baznīcai kādreiz  būs  tornis, bet jaunu enerģiju man iedeva rūjienietis Ints Roķis,” stāsta Līga. “Dibinājām baznīcas torņa komiteju un no jauna sākām vākt ziedojumus.”

Kā stāsta Līga, ziedotāji ir dažādi: “Ir divas kundzītes, kuras nāk pie manis ik pēc diviem mēnešiem un nes katra 50 eiro. No katras pensijas viņas atliek 25 eiro un, kad sakrāti 50, nes ziedot.” Ļoti palīdz arī vietējie uzņēmēji, kuri ziedo lielākas summas.

Līga atzīst, ka 43 gadu darbs pie baznīcas atjaunošanas un ilgais ceļš līdz jaunam tornim nav bijis viegls – šķēršļi tam bijuši finansiālie līdzekļi un, diemžēl, draudzes nepietiekamā ieinteresētība.

“Baznīca ir atjaunota no drupām, pašu rokām, maziem solīšiem, cīnoties ar šķēršļiem un neatkāpjoties no mērķa. Palicis vien pēdējais solis – tornis.”

 

Projekta nākamajai kārtai – apakšējā jumta pārbūvei – vēl iespējams ziedot.

Biedrība “Rūvenietis” Rūjiena, Valdemāra iela 5 -1, LV – 4240

Reģ. Nr. 40008160812

Konts: Swedbank, AS LV21HABA0551028615997 ar norādi – Baznīcas tornim

Ziedojumus var izdarīt arī Rūjienas izstāžu zālē, šim nolūkam parakstoties īpašā Zelta grāmatā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri