Valmieras Ziņas

Rūjienas Sv.Bērtuļa baznīcas torņa atjaunošanu plānots sākt aprīlī

Rūjienas Sv.Bērtuļa baznīcas torņa atjaunošanu un jumta pārbūvi plānots uzsākt šī gada aprīlī, un atjaunošanas pirmo kārtu  paredzēts veikt līdz oktobrim, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja biedrības “Rūvenietis” priekšsēdētāja, baznīcas torņa komitejas līdzdalībniece Līga Siliņa.

Kopumā torņa atjaunošanai saziedoti 28 000 eiro, taču, ņemot vērā, ka šim projektam nepieciešama krietni lielāka summa un ziedošana norit lēnāk nekā cerēts, Rūjienas novada pašvaldība no sava budžeta šim projektam atvēlējusi 50 000 eiro. Ar saziedoto summu un pašvaldības ieguldījumu pietiks projekta pirmās kārtas īstenošanai – augšējā jumta pārbūvei un torņa atjaunošanai, norādīja L.Siliņa. “Nolēmām sākt ar pirmo kārtu, lai darbi iet uz priekšu, un cilvēki redz, ka viņu saziedotā nauda gūst rezultātu. Cilvēki torni gaida jau no 1974.gada, kopš baznīcas ugunsgrēka.”

Kā stāsta Līga, 1974.gada ugunsgrēkā baznīca tika gandrīz pilnībā izpostīta – pāri palikušas vien sienas. Ugunsgrēks esot izcēlies netālu esošajā šķūnītī, no kura dzirksteles iepūstas baznīcas jumtā. Dega zvanu tornis, iegāzās baznīcā un iznīcināja visu, kas degošs. No uguns izglābts torņa gailis, altārglezna, divi kroņlukturi, altāra piederumi un plāksnes ar 1.pasaules karā un Brīvības cīņās kritušo rūjieniešu vārdiem, kā arī tēlnieka Egona Zvirbuļa skulptūra “Uz Tēvzemes altāra”.

Viss bija jābūvē no jauna. Jau pašas baznīcas atjaunošana bija ļoti lēna, rūjienieši to darīja paši. Ļoti palīdzējis valmierietis, tagadējais Vidzemes Augstskolas pasniedzējs Jānis Kalnačs, kurš tolaik strādāja Valmieras muzejā. Dabūjis valsts atļauju baznīcas atjaunošanai, viņš kopā ar draudzes locekli, būvtehniķi Kārli Dimitru ķērās pie darba. Atjaunošanas darbus veica kolhoza “Straume” celtnieki. 1987.gada Ziemassvētkos notika pirmais dievkalpojums, tiesa, gan vēl uz drupām, bet jau zem jumta.

No 1991.gada, kad draudze atguva baznīcu savā īpašumā, atjaunošanas darbi notika Līgas vīra, SCO celtnieka Ilmāra Lenša vadībā. “Priecājāmies par katru atjaunoto kvadrātmetru,” stāsta Līga. Atjaunošanas darbi ritēja lēni un ne bez upuriem – 1992.gadā, nokrītot no baznīcas apakšējā balkona, gāja bojā celtnieks Juozas Budreckis.

Viss baznīcas atjaunošanā darīts pēc pašu rūjieniešu un citu  interesentu iniciatīvas, ziedojumiem un aicinājuma – 1992.gadā, pateicoties Stokholmā dzīvojošā komponista un ērģelnieka Andra Vītoliņa rūpēm, baznīca tika pie ērģelēm, kuras Latvijai ziedoja Leruma draudze Zviedrijā; 2003.gadā pieci jaunieši no Rīgas amatniecības skolas sava diplomdarba ietvaros atjaunoja baznīcas kanceli un altāri. Interesanti, ka nauda atjaunošanas materiālu iegādei – kokam un krāsai – nākusi pateicoties Rūjienas draudzes mācītāja Roberta Slokenberga dēlam Mārim, kurš savā kāzu ielūgumā dāvanu vietā lūdzis ziedot naudu baznīcas altāra un kanceles atjaunošanai. Pēc šīs iniciatīvas saziedoti gandrīz 2000 latu; Savukārt pērn SIA “Firma L4” izveidotais tehniskais projekts, kas būtu izmaksājis vairāk nekā desmit tūkstošus eiro, ziedots baznīcai.

“Es jau biju kādu laiku atmetusi ar roku domai par jaunu ziedojumu vākšanu, vairs necerēju, ka baznīcai kādreiz  būs  tornis, bet jaunu enerģiju man iedeva rūjienietis Ints Roķis,” stāsta Līga. “Dibinājām baznīcas torņa komiteju un no jauna sākām vākt ziedojumus.”

Kā stāsta Līga, ziedotāji ir dažādi: “Ir divas kundzītes, kuras nāk pie manis ik pēc diviem mēnešiem un nes katra 50 eiro. No katras pensijas viņas atliek 25 eiro un, kad sakrāti 50, nes ziedot.” Ļoti palīdz arī vietējie uzņēmēji, kuri ziedo lielākas summas.

Līga atzīst, ka 43 gadu darbs pie baznīcas atjaunošanas un ilgais ceļš līdz jaunam tornim nav bijis viegls – šķēršļi tam bijuši finansiālie līdzekļi un, diemžēl, draudzes nepietiekamā ieinteresētība.

“Baznīca ir atjaunota no drupām, pašu rokām, maziem solīšiem, cīnoties ar šķēršļiem un neatkāpjoties no mērķa. Palicis vien pēdējais solis – tornis.”

 

Projekta nākamajai kārtai – apakšējā jumta pārbūvei – vēl iespējams ziedot.

Biedrība “Rūvenietis” Rūjiena, Valdemāra iela 5 -1, LV – 4240

Reģ. Nr. 40008160812

Konts: Swedbank, AS LV21HABA0551028615997 ar norādi – Baznīcas tornim

Ziedojumus var izdarīt arī Rūjienas izstāžu zālē, šim nolūkam parakstoties īpašā Zelta grāmatā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Plainstream” ir Latvijas uzņēmums, kas sniedz zvanu centra pakalpojumus Latvijā pazīstamākajiem zīmoliem, veicinot to biznesa attīstību. Tomēr vienkāršiem vārdiem sakot – mūsu darbs ir izcili apkalpot klientus telefoniski. Pievienojies mūsu komandai kā ZVANU CENTRA OPERATORS Mēs tev uzticēsim: Konsultēt klientus par uzņēmuma pakalpojumiem jeb ar prieku atbildēt uz klienta telefona zvaniem par tiem aktuāliem jautājumiem; Kā arī sniegt rakstiskas atbildes klientiem uz viņa iesūtītajiem jautājumiem e-pastā No Tevis sagaidām: Prieku darboties kopā ar klientiem, jo tā būs neatņemama tavas ikdienas sastāvdaļa; Spēja plūstoši runāt latviešu un krievu valodā, vēlama arī angļu valoda; Loģiskā domāšana, fleksibilitāte; Motivāciju mācīties, apgūt jaunas prasmes; Labas iemaņas darbā ar datoru. Tev piedāvāsim: Stabilu darbu profesionālā un draudzīgā kolektīvā; Apmaksātas apmācības un iespēju attīstīt savas prasmes; Maiņu darba laiku - maiņas garums 8,5 stundas (maiņas arī arpus standarta "ofisa" darba laika); Paveiktajam atbilstošu atalgojumu; un citiem labumiem (kopīgiem pasākumiem, izaugsmes iespējas, utt.). Ja esi meklētā persona, gaidīsim tavu CV ar norādi “Zvanu centra operators Valmierā” uz e-pastu cv@plainstream.lv vai vari pieteikties šeit: https://www.plainstream.lv/pieteikties/ Tomēr papildus jautājumos - gaidām arī tavu zvanu: 20114066. Profesija: Zvanu centru OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Ausekļa iela 32, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-05-31 Kontaktpersona: CV ar norādi “Zvanu centra operators Valmierā” sūtīt uz cv@plainstream.lv, 20114066 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Galvenie amata pamatpienākumi:  Rūpēties par izglītojamo drošību; Darba organizēšana un plānošana; Bērnu veselības stāvokļa novērtēšana; Bērnu profilaktisko pasākumu organizēšana un veikšana; Higiēnas prasību izpildes kontrole; Bērnu ēdināšanas uzraudzība sadarbībā ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju; Infekcijas kontroles nodrošināšana; Profilaktiski izglītojošais darbs; Darba dokumentēšana; Uzņemties atbildību par sava darba kvalitāti; Profesionālās kvalifikācijas uzturēšana. Amata veikšanai nepieciešamā izglītība, kompetences un prasmes: Augstākā izglītība atbilstoši amata pienākumiem, papildus reģistrētas ārstniecības personas statuss. Darba pieredze ne mazāk kā 3 gadi, kā arī profesionālā pilnveide atbilstoši normatīvajiem aktiem par profesionālo pilnveidi; Spēja strādāt droši, akurāti un efektīvi; Spēja strādāt paaugstinātas spriedzes apstākļos; Spēja novērst problēmas un nodrošināt drošību; Valsts valodas prasme normatīvajos aktos noteiktajā līmenī. Motivētu pieteikuma vēstuli, izglītību apliecinošu dokumentu kopijas un CV jāiesniedz līdz 29.05.2020. Mazsalacas pilsētas Pirmsskolas izglītības iestādē (Parka iela 14, Mazsalacā, Mazsalacas novadā, LV-4215) vai elektroniski pirmsskola@mazsalaca.edu.lv . Papildus informācija: tālr. 27871920 (pirmsskolas vadītāja Saiva Liepa). Profesija: BĒRNU MĀSA Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Mazsalacas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2020-05-29 Kontaktpersona: Piet.vēst., izgl.apliec.dok.kopijas un CV sūtīt uz pirmsskola@mazsalaca.edu.lv, t. 27871920.

Mūsu partneri