Valmieras Ziņas

ReTV: Brīdina par pacientu šķirošanu

Lasīšanas laiks: 3 min

Palielinoties slodzei, kas saistīta ar Covid-19 pacientu pieplūdumu, intensīvās terapijas iespējas ir gandrīz izsmeltas, jebkurā brīdī var iestāties situācija, kad pacientus jāsāk šķirot. Pēdējās dienās šādu brīdinājumu izteikusi ne tikai Austrumu slimnīcas vadība – gan ar piebildi, ka jādara viss iespējamais, lai tik tālu nenonāktu. Ko īsti nozīmē pacientu šķirošana jeb prioritizēšana?

Pacientu šķirošana, precīzāk, prioritizēšana slimnīcās tiek uzskatīta par galēju metodi, kas izmantojama apstākļos, kad brīvu mākslīgās plaušu ventilācijas gultu slimnīcu intensīvās terapijas nodaļās tikpat kā vairs nav. “Ir izstrādātas tādas vadlīnijas, kā pacientus varētu šķirot vai triažēt pacientus, kurus tiešām, ņemot vērā ārstu konsilija lēmumu, ir iespējams izglābt, kuriem pēc tam dzīves kvalitāte un dzīvildze pēc tam ir daudz maz atbilstoša viņu vecuma stāvoklim, kopīgajai situācijai,” pauž Uģis Muskovs, Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

Vadlīnijas pacientu šķirošanai Covid-19 pandēmijas apstākļos izstrādātas jau pagājušajā gadā. Tajās paredzēts, ka prioritizēšana attiecas uz pilnīgi visiem pacientiem, kuriem nepieciešama intensīvā terapija, nevis tikai uz Covid-19 slimniekiem. Par to, kuram veikt dzīvību glābjošos pasākumus un kuram ne, būtu jālemj konsilijam ar vismaz trim ārstiem, no kuriem viens ir reanimatologs ar pieredzi intensīvajā terapijā. “Mūsu izaicinājums ir visā nozarē meklēt šīs gultas, meklēt medicīnisko personālu. Tagad tiek domāts arī par starptautiskās palīdzības pieprasīšanu ārzemju speciālistiem, lai šādu gadījumu mūsu ārstiem būtu pēc iespējas mazāk. Tā ir galējā robeža, kad [terapiju vairs] nevar nodrošināt,” skaidro Uģis Muskovs.

Jāpiebilst, ka pacientu prioritizēšana ir veikta arī pirms Covid-19 pandēmijas, taču tagad tā sasniegusi miera laikiem nebijušus apmērus. Pirmā līmeņa šķirošana jau notiek neatliekamās medicīniskās palīdzības līmenī, piemēram, iesakot uz slimnīcu doties paša spēkiem, ja veselības problēmas nav drauds dzīvībai. “Tās varētu būt tādas traumas, kas nav saistītas ar asiņošanu vai ar bezsamaņas epizodi. Tie būtu sasitumi, sastiepumi, arī plaukstas, pēdas kaulu lūzumi. Tas varētu būt apdegums, kas ir ne lielāks par pacienta plaukstas izmēru; tie varētu būt pacienti, kuriem ir jau zināmas diagnozes, piemēram, arteriāla hipertenzija. Dispečers tad noteikti uzaicinās vispirms pacientam vēlreiz pārskatīt iespēju iedzert savus medikamentus, pārzvanīt, tad pieņemt gala lēmumu [par NMPD izsaukšanu]. Tie varētu būt arī gadījumi, piemēram, kad ir dzemdības bez sarežģījumiem,” pauž Raita Krišjāne, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvās vadības centra vadītāja.

Pašlaik neatliekamā medicīniskā palīdzība uz slimnīcām transportē vienīgi tos pacientus, kuru dzīvība ir apdraudēta. Kaut arī pie slimnīcām jāstāv rindā, gaidot, līdz slimnieks tiek uzņemts, visiem pacientiem vieta tomēr ir atradusies. Ja tiks iedarbinātas slimnīcu vadlīnijas par pacientu šķirošanu, var būt citādi – slimnīcas var kāda pacienta uzņemšanu atteikt. Jāpiebilst, ka no vadlīniju “iedarbināšanas” slimnīcas attur ne vien ētiski, bet arī juridiski aspekti – jau tagad noskaņojums daudzu Covid-19 pacientu tuvinieku vidū esot nokaitēts, tiekot draudēts ar tiesu darbiem, bet dažkārt pacienti piesaista pat juristus, kuri gatavi sekot, vai tiek ievērotas ārstēšanas vadlīnijas. Tas rada papildu slodzi slimnīcu personālam.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā jūs ietekmējis energoresursu cenu kāpums?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Rūjienas saldējums” aicina darbā noliktavas darbinieku – krāvēju Pienākumi: Komplektēt gatavās produkcijas kravas saldētavās (-18…-40°C) Komplektēt izejvielu, taras, palīgmateriālu pasūtījumus Veikt precīzu gatavās produkcijas un iepirkto materiālu pieņemšanu un izvietošanu atbilstoši uzņēmumā noteiktajai kārtībai Vizuāli novērtēt pieņemto preču kvalitāti Veikt produkcijas pārvietošanu Veikt dažādus saimnieciskus darbus Prasības: Iepriekšēja pieredz noliktavas darbā tiks uzskatīta par priekšrocību Iniciatīva un labas komunikācijas spējas Augsta atbildības sajūta, spēja plānot darba uzdevumus un laiku, nosakot galvenās prioritātes B kategorijas autovadītāja apliecība, autokāra vadīšanas apliecība un vēlama C kategorijas atovadītāja apliecība Stājoties darbā derīgs sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Piedāvājam: Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas Kolēģu atbalstu darba procesā Atalgojums - 750-900 euro bruto Plāno nodrošināt transportu maršrutos (uz darbu / no darba), ja būs pietiekams pasažieru skaits: Valmiera – Rūjiena – Valmiera un Mazsalaca – Rūjiena – Mazsalaca. Kontaktinformācija: CV ar vakances norādi "Noliktavas darbinieks - krāvējs" lūdzam sūtīt uz e-pastu vai iesniegt personīgi Upes ielā 5, Rūjienā: E-pasts: sanda.gute@rujienassaldejums.lv Tālrunis: 26037556. Profesija: NOLIKTAVAS DARBINIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-18 Kontaktpersona: CV ar vakances profesijas norādi sūtīt uz e-pastu sanda.gute@rujienassaldejums.lv; t. 26037556.

Metālapstrādes uzņēmums Valmierā aicina darbā METINĀŠANAS OPERATORUS/-ES Prasības: Vēlama profesionālā vidējā / arodizglītība metinātāja specialitātē; Spēja intensīvi strādāt, vēlme mācīties; Atbildības sajūta, godprātīga un pozitīva attieksme pret darbu Pieredze citos metināšanas veidos (TIG/OAW) tiks uzskatīta par priekšrocību. Piedāvājam: Darbu stabilā ražošanas uzņēmumā; Regulāri izmaksātu, pieredzei, prasmēm un ieguldījumam atbilstošu ikmēneša atalgojumu no 1100 EUR/ mēnesī; Sociālās garantijas; Nepieciešamās apmācības; Nelaimes gadījumu un veselības apdrošināšanu, citus papildu bonusus; Sakārtotu darba vidi; Summēto darba laiku grafikos: 6:00-14:30 / 14:30-23:00; Palīdzēsim ar dzīvesvietas atrašanu. Bez nakts darba! Svētdienas un svētku dienas vienmēr brīvdienas! Sūtiet pieteikumu: darbs@valpro.lv Zvaniet: 642 07235; Nāciet: L.Laicena iela 2, Valmiera. Sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! VALPRO ir viens no lielākajiem metāla apstrādes uzņēmumiem Latvijā. Jau vairāk nekā 55 gadus piedāvājam augstākās kvalitātes metāla produktus un metāla apstrādes pakalpojumus klientiem visā pasaulē. Uzņēmuma produkti ir iemantojuši atpazīstamību un lietotāju atzinību civilajā un militārajā sektorā ne vien Eiropā, bet arī Austrālijā, Ziemeļamerikā, Āzijā un Āfrikā. Profesija: LOKMETINĀTĀJS METINĀŠANĀ AR MEHANIZĒTO IEKĀRTU AKTĪVĀS GĀZES VIDĒ (MAG) Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-25 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv; Tālr.: 64207235; Adrese: L.Laicena iela 2, Valmiera. Izglītības līmenis: Arodizglītība

Mūsu partneri