Valmieras Ziņas

Pirmajā atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatonā “DaibeZero” uzvar komanda “Air Glass Technology“

Lasīšanas laiks: 6 min

21. un 22. augustā notika Latvijā pirmais atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatons jeb ideju maratons “DaibeZero”. Atkritumu pārstrādes idejas ar nozares profesionāļu atbalstu attīstīja sešas uzņēmēju, pētnieku, studentu un vides entuziastu komandas.

Punktu kopvērtējumā žūrija par labāko atzina starptautiskas komandas “Air Glass Technology“ ideju stikla šķiedras atkritumus pārstrādāt ķieģeļos un citos celtniecības materiālos. Hakatona uzvarētāji ieguva 10 000 eiro naudas balvu savas idejas attīstīšanai. Šai komandai savu simpātiju balvu pasniedza arī AS “Valmieras Stikla šķiedra”.

Biznesa konsultāciju firmas “Mercury International” un Vides risinājumu institūta simpātiju balvas ieguva RTU Vides zinātņu maģistrantūras studentu komanda “Šķiedra Zero”, piedāvājot stikla šķiedras diegu smalcināšanas iekārtu, lai iegūto materiālu pēc tam izmantotu, piemēram, kā sporta inventāra ražošanas sastāvdaļu.

Uzslavas no Valmieras novada pašvaldības, Valmieras Attīstības aģentūras un mentoriem savukārt arhitektu komandai “Studija.monotons”, kuri piedāvā vides objektus no pārstrādātām riepām, lai pilsētvidē pievērstu uzmanību aprites ekonomikas jautājumiem.

Hakatona komandu idejas izvērtēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs, hakatona patrons un 13. Saeimas deputāts Juris Pūce, ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis, Reģionālā atkritumu apsaimniekošanas centra “Daibe” vadītājs Ģirts Kuplais, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Biznesa inkubatora departamenta direktore Laura Očegova, AS “AJ Power Recycling valdes locekle Solveiga Grīsle, AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis Ģirts Vēveris, Vides risinājumu institūta dibinātājs, uzņēmējs Gundars Skudriņš, Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks un Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja.

VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs portālam “Valmieras Ziņas” sacīja:

“Eiropas zaļais kurss Latvijai ir ļoti svarīgs gan rūpēs par vidi, gan, dodot iespēju transformēt ekonomiku. Tādēļ atkritumu nozarē ir gaidāmas daudz nozīmīgas inovācijas. “Start-up” vide pierāda, ka hakatoni ir labs veids, kā apzināt inovatīvas idejas problēmu risināšanai, kas sākotnēji šķiet neatrisināmas. Latvijai priekšā ir lieli izaicinājumi, jo pašlaik poligonos mēs noglabājam aptuveni 60% no sadzīves atkritumiem. Mūsu mērķis līdz 2035.gadam šo apjomu ir samazināt līdz 10 procentiem. Līdz ar to jau pašlaik ir jādomā, ko darīt ar šo resursu, ko mēs vairs nevarēsim vienkārši aprakt zemē. Šis resurss būs jāpārstrādā un jāpiešķir tam jauna dzīve. Šajā hakatonā tiek pievērsta uzmanība diviem resursu veidiem – riepām un stikla šķiedras atkritumiem, par kuru pārstrādi lauza galvu zinātnieki visā pasaulē. Valsts var palīdzēt šīs problēmas risināšanā, radot tādu normatīvo bāzi, lai zinātnieku idejas varētu “uzplaukt”. Tādēļ Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija aktīvi strādā, lai caur likumiem un noteikumiem skaidri noteiktu virzienu, uz kurieni Latvija virzās atkritumu apsaimniekošanā. Ļoti svarīgi ir sniegt atbalstu uzņēmējiem, kuri zinātnieku radītajām idejām ļauj realizēties praksē.”

Gints Kukainis atklāja hakatona idejas priekšvēsturi:

“Ideja par hakatonu radās ZAAO komandā saistībā ar Eiropas Savienības izvirzītajiem mērķiem un valsts plāniem atkritumu apsaimniekošanas jomā, saprotot to, ka Eiropas zaļais kurss, klimata neitralitātes sasniegšana un aprites ekonomika ir šī brīža svarīgākā aktualitāte. Tieši tādēļ tapa Latvijā un Baltijā pirmais atkritumu pārstrādes tematikai veltīts hakatons, aicinot sabiedrību aizdomāties par klimata jautājumiem un meklēt idejas kā mēs varētu kļūt par atbildīgāku sabiedrību, mazāk patērējot resursus un atkārtoti pārstrādājot nolietotos produktus un šādā veidā samazinot apglabājamo atkritumu apjomu.

Ar šo hakatonu mēs esam atvēruši jaunas durvis ideju meklēšanai atkritumu pārstrādes jomā. Tam vajadzētu kļūt par ikgadēju pasākumu, regulāri pievēršot sabiedrības uzmanību šim tematam, rosinot attīstīt jaunas idejas un veicinot starpinstitucionālo sadarbību, lai mēs kopīgi sasniegtu Eiropas Savienības un mūsu valsts izvirzītos mērķus.

Šī hakatona ideālais rezultāts būtu, ja uzvarētājkomanda ar savu ideju izietu pilnu attīstības ciklu, izveidojot reālu produktu, kurš būtu komerciāli dzīvotspējīgs un atbilstošs Latvijas situācijai un vajadzībām.”

ZAAO vadītājam piekrīt arī Juris Pūce. Uzrunājot hakatona dalībniekus, viņš uzsvēra:

“Mēs esam pārāk ilgi uzskatījuši atkritumus saimniecību kā izdevumu posteni. Patiesībā tas ir ienākumu postenis, taču ne visiem. Ienākumus varēs gūt tie, kuriem ir labas idejas un kuri ir spējīgi tās īstenot un komercializēt. Nākotne ir šo cilvēku rokās. Ceru šajā hakatonā ieraudzīt idejas, kā no atkritumiem pelnīt naudu.”

Dzintars Koknēvičs, SIA “Mercury International” partneris, hakatona dalībnieku mentors:

“Viena daļa dalībnieku mums sākumā uzdeva jautājumus, ko mēs varam viņiem ieteikt problēmas risināšanā, taču mēs esam mentori, nevis hakatona dalībnieki. Mūsu loma ir izaicināt, jautāt un likt pašiem aizdomāties, nevis pateikt priekšā. Mani ļoti priecē divu dienu laikā sasniegtais progress. Hakatona dalībnieki bija atvērti tiem ieteikumiem un jautājumiem, kurus mēs kā mentori viņiem uzdevām. Sākotnējās idejas, kas dažām komandām bija visai pazaļas un negatavas, ir ieguvušas mugurkaulu, apaugušas ar miesu un asinīm. Savukārt tie, kuriem koncepts bija izdomāts pietiekami tālu, uz izaicinošiem jautājumiem atbildēja vien “mājienos”, sargājot savu komercnoslēpumu.”

Komandas “Studija.monotons” pārstāvis Jurģis atzīst: “Šis bija spraigs process divu dienu garumā, uzklausot mentoru jautājumus un ieteikumus, apsverot visu iegūto informāciju un attīstot sava produkta koncepciju. Esam lepni ar paveikto šo 36 stundu laikā. Lai gan uz hakatonu ieradāmies ar konkrētu ideju, taču pēc pārrunām ar mentoriem sapratām, ka ļoti universāls produkts nebūs nekam pielietojams. Tādēļ mēs koncentrējāmies uz vienu virzienu un attīstījām konkrētu pielietojamu produktu – modulāru pilsētvides elementu, kas tiek veidots no pārstrādātām riepām.

Lai gan man šī bija pirmā hakatona pieredze, tomēr arhitektūras un dizaina studijas paredz to, ka ļoti īsā laikā ir jāspēj paveikt daudz darba. Tādēļ fiziski tas nebija pārāk grūti. Kā galveno ieguvumu uzskatu sadarbību ar mentoriem – savu jomu profesionāļiem, kuri uzdeva izaicinošus jautājumus un sniedza vērtīgus padomus.

Komandas “Šķiedra Zero” pārstāvis Oskars:

“Šīs divas dienas bija ļoti izaicinošas un intensīvas. Mēs izgājām cauri vairākiem prāta vētras karuseļiem. Darbs noritēja kā pa viļņiem – uz augšu, uz leju, līdz beidzot izkristalizējās īstais virziens. “Izsūcām” ļoti daudz vērtīgas informācijas un pieredzes no mentoriem. Visiem mūsu komandas dalībniekiem šī bija pirmā hakatona pieredze. Mums kā vides inženierzinātņu maģistratūras studentiem dalība šajā pasākumā bija loģiska izvēle. Šīs 36 stundas bija ļoti vērtīgas, gūstot jaunas mācības un atziņas turpmākajam darbam.

Mēs hakatonā piedāvājam ideju par iekārtu, kas sasmalcina stikla šķiedras diegus, lai tos varētu izmantot jaunu produktu ražošanā, piemēram, būvmateriālos, kompozīta materiālos, sporta un atpūtas precēs.”

Pasākums notika Reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe”, Dabas un tehnoloģiju parkā “URDA” un Valmieras Olimpiskajā centrā, to organizēja ZAAO kopā ar LIAA, LIAA Valmieras biznesa inkubatoru, Valmieras Attīstības aģentūru, AS “Valmieras stikla šķiedra” un citiem sadarbības partneriem, lai kopīgi virzītos uz aprites ekonomikas īstenošanu un veicinātu atkritumu saimniecības attīstību, kā arī dotu iespēju interesentiem līdzdarboties Latvijai svarīgos procesos, radot inovācijas atkritumu izpētes un pārstrādes jomā.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VIDZEMES AUGSTSKOLA (Reģ.nr. LV90001342592) izsludina konkursu uz vakanto vecākā grāmatveža amatu (uz noteiktu laiku; normālais darba laiks - 40 stundas nedēļā; darbs klātienē) Prasības pretendentam: · augstākā vai vidējā profesionālā izglītība grāmatvedības, finanšu vai ekonomikas jomā, · darba pieredze grāmatvedības darbā (vismaz 2 gadi), · teicamas prasmes darbā ar MS Office datorprogrammām, · iepriekšēja pieredze datorsistēmu Visma  HORIZON lietošanā tiks uzskatīta par priekšrocību, · prasme patstāvīgi plānot un organizēt savu darbu, · augsta atbildības sajūta, precizitāte, pienākuma apziņa, · iniciatīva, godīgums un spēja strādāt komandā, · grāmatvedības uzskaites principu un saistīto normatīvo aktu pārzināšana, · sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts. Galvenie pienākumi: grāmatvedības datu apstrāde, uzskaite, kontrole, sadarbība ar auditoriem nepieciešamās informācijas sniegšanā, dalība gada pārskata sagatavošanā. Mēs piedāvājam: · regulāru pamata atalgojumu (791,00 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas) un sociālās garantijas, · interesantu un dinamisku darbu, iespēju iesaistīties papildus projektos, · profesionālās un karjeras izaugsmes iespējas. Interesentiem līdz 2021.gada 14.decembrim sūtīt motivācijas vēstuli un CV ViA juristei-personāla speciālistei (adrese: Valmiera, Cēsu iela 4, LV-4201, kabinets Nr.C204 vai e-pasts: agrita.somase@va.lv, 26681800; 26186555) ar norādi „Vecākā grāmatveža vakancei”. Profesija: GRĀMATVEDIS (CETURTĀ LĪMEŅA KVALIFIKĀCIJA) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-12-14 Kontaktpersona: Agrita Šomase Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

SPOLĒŠANAS OPERATORS / -E TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: · Uzraudzīt ražošanas iekārtu nepārtrauktu un kvalitatīvu darbību; · Ražot produkciju, ievērojot kvalitātes prasības; · Pareizi, korekti un precīzi marķēt, pakot un svērt produkciju; · Savlaicīgi iekārtot darba vietu ar izejmateriāliem un palīgmateriāliem; · Vizuāli novērtēt produkcijas kvalitāti, kā arī veikt attiecīgo kvalitātes rādījumu pierakstus; · Nepieļaut neatbilstoša produkta ražošanu; · Regulāri, rūpīgi un savlaicīgi veikt iekārtu plānveida tīrīšanu; · Sadarbība ar kolēģiem ražošanas mērķu sasniegšanai. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: · Vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; · Augsta atbildības sajūta; · Akurātība un precizitāte; · Spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; · Noturīga uzmanība; · Noturība saspringtos darba apstākļos. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: Apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; Paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); Atalgojumu jau apmācību laikā ap 900 EUR pirms nodokļu nomaksas; Atalgojumu pēc apmācību pabeigšanas sākot no 1200-1400 EUR pirms nodokļu nomaksas; Attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; Organizētu transports uz-no darba 5 maršrutos; Veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; Darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar 58 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi SPOLĒŠANAS OPERATORS / -E sūti uz e-pasta adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: SPOLĒŠANAS IEKĀRTAS OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-07 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa

Mūsu partneri