Valmieras Ziņas

Pēc renovācijas atklāts Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas tornis

Lasīšanas laiks: 5 min

Svētdien, 21.jūnijā, ar dievkalpojumu, sarunām par torņa rekonstrukcijas gaitu un iespēju pirmo reizi uzkāpt atjaunotajā dievnama tornī Sv. Sīmaņa baznīcā notika torņa renovācijas noslēguma pasākums, klātesot baznīcas un Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvjiem, visiem projektā iesaistītajiem, kā arī torņa atjaunotājiem: būvniekiem no SIA “Ekers”, būvuzraugam no SIA “Būvuzraugi LV” un autoruzraugam no SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”.

Dievnamā ir iespēja apskatīt arī tur izvietotās interaktīvās ierīces, kas ļauj doties virtuālā tūrē pa baznīcu, savukārt ekrānā nepārtraukti vērojams skats, kas redzams no baznīcas torņa. Virtuālā tūre pieejama arī Sv. Sīmaņa baznīcas draudzes mājaslapā

“Dievnamam tornis vienmēr ir bijis ļoti būtisks. Tas ir atskaites punkts, kas mūs sagaida un pavada. Tā ir redzama, bet tajā pašā laikā garīga bāka. Mēs dzīvē varam aizpeldēt tālu, bet galvenais ir nepazaudēt krastu, tas mums noteikti ir garīgs – Dieva dāvinātā mūžība. Tornis nes bākas simbolu, gailis mums katram iedziedāsies īstā brīdī, lai palīdzētu atdarīt acis,”

klātesošos uzrunāja Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas prāvests Arnis Bušs.

“Ir paveikts svētīgs darbs. Šī baznīca ir galvenais Valmieras pilsētas simbols, turklāt tās sienas nes ziņas par Valmieras dibināšanas gadadienu. Paldies visiem, kuri līdzdarbojās kopīgajā projektā. Mūsu simbols ir ieguvis jaunu izskatu, domāju, tas vēl simtiem gadu tāds būs,”

uzrunā teica Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

Sv. Sīmaņa baznīcas torņa rekonstrukcija sākās 2014.gada nogalē. Tās laikā tika nomainīts torņa jumta segums, demontējot cinkoto skārdu un klājot vara materiālu. Tika atjaunotas torņa galerijas statnes, veikta bojāto torņa koka konstrukciju nomaiņa un apstrāde ar koksnes pretuguns aizsargsastāvu.

“Sākām ar stalažu uzstādīšanu un torņa jumta seguma demontāžu. Tā atklāja, ka augšējās torņa daļas astoņus metrus garais balsta baļķis ir pa pusei nopuvis, arī piegulošās spāres bija cietušas. Puvušās koka daļas tika izzāģētas, esošas daļas protezējot ar jaunām un drošām koka daļām. Lai pūšanas risku pēc iespējas mazinātu, tornī ir ierīkotas vēdināšanas lūkas,”

par rekonstrukcijas darbiem portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes valdes priekšsēdētājs Ainārs Pastva.

Uz atjaunotajām jumta konstrukcijām tika klāts dēļu klājiens, savukārt uz tā – kapara segums. Tā kā iepriekšējais segums bija skārds, zem tā, naglojot dēļus, tika lietotas kaltās naglas, tās nācās aizstāt ar nerūsējoša tērauda skrūvēm, lai saskarē ar kaparu nenotiktu korozija.

“Materiālus, kuriem ir kāda vēsturiska nozīme un iespēja saglabāt, nodosim Valmieras muzejam. Piemēram, dēļus, kuros iepriekšējie meistari atstājuši ar naglām iekaltus uzvārdus.”

Arī no skārda jumta seguma strādnieki izgrieza daļas, kurās redzams nosaukums “Sampo”, lai būtu piemiņa par iepriekšējo jumta segumu.

“Arī apakšējā torņa daļā atklājās vairāk bojājumu nekā sākotnēji domājām. Var teikt, ka ziemeļu puse bija nopuvusi pilnībā. Mainījām un atjaunojām balsta baļķus, lokus, bojāto daļu izzāģējot un aizstājot ar jaunu, kā arī apstrādājot  ar pretpuves materiālu.  Tornī atjaunoti logi, mainīta elektroinstalācija.”

Vienreizēja iespēja bija arī torņa lodes 45 gadus glabātā vēstījuma atvēršana, kā arī kapsulas sagatavošana nākamajām paaudzēm. Savukārt pašlaik lode un baznīcas sargs gailis ir Rīgā, kur tiem veikta apzeltīšana.

“Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija devusi atļauju gaiļa un lodes apzeltīšanas darbiem. Tā kā vara torņa pārklājums paliks tumši brūns, bet koka detaļas un karnīzes ir krēmkrāsā, zelta gailis un lode ļoti labi eksponēsies. Lai šādu izskatu gailis un lode saglabātu ilgstoši, zelta plāksnīšu uzklāšana ir sarežģīts un laikietilpīgs process. Gailis un lode baznīcas tornī varētu atgriezties septembra vidū.”

Jau aprīļa sākumā ar SIA “Vidzemes energoceltnieka” pacēlāju tika veikts ģenerālmēģinājums, kurā noskaidrots, ka ar esošo tehniku būs iespējams baznīcas spicē nostiprināt tā simbolus.

Atjaunots tika arī baznīcas torņa pulkstenis.

“Pulksteņa atjaunošanu uzticējām Andrejam Salnājam, vīram, kurš līdz šim pulksteni regulāri apkalpo un uztur darba kārtībā. Atjaunota ciparnīca un laika rādītājs – tas skaita tikai stundas. Ja daudzi pulksteni, kas saplūda ar pamatni, nebija pamanījuši, tad tagad tas ir redzamāks.”

Jau minēts, ka baznīcas torņa rekonstrukcija Valmierā ir gadsimta projekts, ļaujot iedzīvotājiem sekot līdzi nozīmīgajam notikumam.

“Ir liels gandarījums par rezultātu. Liels paldies visiem, kuri iesaistījās, jo īpaši par nesavtīgu ieguldījumu. Tā kā projekta ietvaros par darbu atlīdzību saņēma tikai būvnieki, autoruzraugs, būvuzraugs un apzeltīšanas darbu veicēji, pārējiem tas bija sava laika un darba ieguldījums.”

Sv. Sīmaņa baznīcas torņa rekonstrukcija aizsākās 2014.gada nogalē un turpinājās līdz 2015.gada 1.jūnijam. Kopējās projekta izmaksas ir 174 000 EUR. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir EUR 57 984,04, savukārt ERAF līdzfinansējums EUR 49 286,43. Izmaksās ietverts arī Gustava Ādolfa fonda ziedojums 20 000 eiro, Valmieras pilsētas pašvaldības ziedojums 15 000 eiro, Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes ziedojumi nepilni 20 000 eiro un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas 7500 eiro finansējums. Lai segtu iztrūkstošos 60 000 eiro, draudze paņēma aizņēmumu.

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca ir viens no vecākajiem Latvijas dievnamiem, kas celts 1283.gadā un ir atzīts par Valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Pašreizējais Sv. Sīmaņa baznīcas tornis celts 1739.gadā. 

Portāls “Valmieras Ziņas” piedāvā aplūkot arī renovācijas gaitas fotogaleriju.

Apvienotais logo

Mūsu partneri