Valmieras Ziņas

Pēc renovācijas atklāts Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas tornis

Svētdien, 21.jūnijā, ar dievkalpojumu, sarunām par torņa rekonstrukcijas gaitu un iespēju pirmo reizi uzkāpt atjaunotajā dievnama tornī Sv. Sīmaņa baznīcā notika torņa renovācijas noslēguma pasākums, klātesot baznīcas un Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvjiem, visiem projektā iesaistītajiem, kā arī torņa atjaunotājiem: būvniekiem no SIA “Ekers”, būvuzraugam no SIA “Būvuzraugi LV” un autoruzraugam no SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”.

Dievnamā ir iespēja apskatīt arī tur izvietotās interaktīvās ierīces, kas ļauj doties virtuālā tūrē pa baznīcu, savukārt ekrānā nepārtraukti vērojams skats, kas redzams no baznīcas torņa. Virtuālā tūre pieejama arī Sv. Sīmaņa baznīcas draudzes mājaslapā

“Dievnamam tornis vienmēr ir bijis ļoti būtisks. Tas ir atskaites punkts, kas mūs sagaida un pavada. Tā ir redzama, bet tajā pašā laikā garīga bāka. Mēs dzīvē varam aizpeldēt tālu, bet galvenais ir nepazaudēt krastu, tas mums noteikti ir garīgs – Dieva dāvinātā mūžība. Tornis nes bākas simbolu, gailis mums katram iedziedāsies īstā brīdī, lai palīdzētu atdarīt acis,”

klātesošos uzrunāja Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas prāvests Arnis Bušs.

“Ir paveikts svētīgs darbs. Šī baznīca ir galvenais Valmieras pilsētas simbols, turklāt tās sienas nes ziņas par Valmieras dibināšanas gadadienu. Paldies visiem, kuri līdzdarbojās kopīgajā projektā. Mūsu simbols ir ieguvis jaunu izskatu, domāju, tas vēl simtiem gadu tāds būs,”

uzrunā teica Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

Sv. Sīmaņa baznīcas torņa rekonstrukcija sākās 2014.gada nogalē. Tās laikā tika nomainīts torņa jumta segums, demontējot cinkoto skārdu un klājot vara materiālu. Tika atjaunotas torņa galerijas statnes, veikta bojāto torņa koka konstrukciju nomaiņa un apstrāde ar koksnes pretuguns aizsargsastāvu.

“Sākām ar stalažu uzstādīšanu un torņa jumta seguma demontāžu. Tā atklāja, ka augšējās torņa daļas astoņus metrus garais balsta baļķis ir pa pusei nopuvis, arī piegulošās spāres bija cietušas. Puvušās koka daļas tika izzāģētas, esošas daļas protezējot ar jaunām un drošām koka daļām. Lai pūšanas risku pēc iespējas mazinātu, tornī ir ierīkotas vēdināšanas lūkas,”

par rekonstrukcijas darbiem portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes valdes priekšsēdētājs Ainārs Pastva.

Uz atjaunotajām jumta konstrukcijām tika klāts dēļu klājiens, savukārt uz tā – kapara segums. Tā kā iepriekšējais segums bija skārds, zem tā, naglojot dēļus, tika lietotas kaltās naglas, tās nācās aizstāt ar nerūsējoša tērauda skrūvēm, lai saskarē ar kaparu nenotiktu korozija.

“Materiālus, kuriem ir kāda vēsturiska nozīme un iespēja saglabāt, nodosim Valmieras muzejam. Piemēram, dēļus, kuros iepriekšējie meistari atstājuši ar naglām iekaltus uzvārdus.”

Arī no skārda jumta seguma strādnieki izgrieza daļas, kurās redzams nosaukums “Sampo”, lai būtu piemiņa par iepriekšējo jumta segumu.

“Arī apakšējā torņa daļā atklājās vairāk bojājumu nekā sākotnēji domājām. Var teikt, ka ziemeļu puse bija nopuvusi pilnībā. Mainījām un atjaunojām balsta baļķus, lokus, bojāto daļu izzāģējot un aizstājot ar jaunu, kā arī apstrādājot  ar pretpuves materiālu.  Tornī atjaunoti logi, mainīta elektroinstalācija.”

Vienreizēja iespēja bija arī torņa lodes 45 gadus glabātā vēstījuma atvēršana, kā arī kapsulas sagatavošana nākamajām paaudzēm. Savukārt pašlaik lode un baznīcas sargs gailis ir Rīgā, kur tiem veikta apzeltīšana.

“Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija devusi atļauju gaiļa un lodes apzeltīšanas darbiem. Tā kā vara torņa pārklājums paliks tumši brūns, bet koka detaļas un karnīzes ir krēmkrāsā, zelta gailis un lode ļoti labi eksponēsies. Lai šādu izskatu gailis un lode saglabātu ilgstoši, zelta plāksnīšu uzklāšana ir sarežģīts un laikietilpīgs process. Gailis un lode baznīcas tornī varētu atgriezties septembra vidū.”

Jau aprīļa sākumā ar SIA “Vidzemes energoceltnieka” pacēlāju tika veikts ģenerālmēģinājums, kurā noskaidrots, ka ar esošo tehniku būs iespējams baznīcas spicē nostiprināt tā simbolus.

Atjaunots tika arī baznīcas torņa pulkstenis.

“Pulksteņa atjaunošanu uzticējām Andrejam Salnājam, vīram, kurš līdz šim pulksteni regulāri apkalpo un uztur darba kārtībā. Atjaunota ciparnīca un laika rādītājs – tas skaita tikai stundas. Ja daudzi pulksteni, kas saplūda ar pamatni, nebija pamanījuši, tad tagad tas ir redzamāks.”

Jau minēts, ka baznīcas torņa rekonstrukcija Valmierā ir gadsimta projekts, ļaujot iedzīvotājiem sekot līdzi nozīmīgajam notikumam.

“Ir liels gandarījums par rezultātu. Liels paldies visiem, kuri iesaistījās, jo īpaši par nesavtīgu ieguldījumu. Tā kā projekta ietvaros par darbu atlīdzību saņēma tikai būvnieki, autoruzraugs, būvuzraugs un apzeltīšanas darbu veicēji, pārējiem tas bija sava laika un darba ieguldījums.”

Sv. Sīmaņa baznīcas torņa rekonstrukcija aizsākās 2014.gada nogalē un turpinājās līdz 2015.gada 1.jūnijam. Kopējās projekta izmaksas ir 174 000 EUR. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir EUR 57 984,04, savukārt ERAF līdzfinansējums EUR 49 286,43. Izmaksās ietverts arī Gustava Ādolfa fonda ziedojums 20 000 eiro, Valmieras pilsētas pašvaldības ziedojums 15 000 eiro, Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes ziedojumi nepilni 20 000 eiro un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas 7500 eiro finansējums. Lai segtu iztrūkstošos 60 000 eiro, draudze paņēma aizņēmumu.

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca ir viens no vecākajiem Latvijas dievnamiem, kas celts 1283.gadā un ir atzīts par Valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Pašreizējais Sv. Sīmaņa baznīcas tornis celts 1739.gadā. 

Portāls “Valmieras Ziņas” piedāvā aplūkot arī renovācijas gaitas fotogaleriju.

Apvienotais logo

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā vajag uzstādīt fotoradarus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Galvenie darba pienākumi: • Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība. • Pircēju apkalpošana pie kases. • Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē. • Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: • Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; • Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; • Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: • Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; • Mūsdienīgu darba vidi; • Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; • Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba vietas: Tērbatas 43,Valmiera un Stacijas 44, Valmiera. CV ar norādi "Pārdevējs" lūdzam sūtīt uz e-pastu austris_ag@inbox.lv  vai pieteikties personīgi SIA "Austris AG" birojā Tērbatas ielā 43, Valmierā, 2 stāvā, vai zvanīt uz tālruni 29154756. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 43, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-31 Darba sākšanas datums: 2019-10-21 Kontaktpersona: CV ar norādi "Pārdevējs" sūtīt uz austris_ag@inbox.lv vai zvanīt uz t.29154756. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

4* viesnīca “Wolmar” Valmierā godam nes pilsētas vēsturisko nosaukumu no 2000. gada.  Pateicoties labai komandai un viesmīlīgai attieksmei, esam viena no iecienītākām viesnīcām Valmierā. Lai turpinātu priecēt viesus, aicinām komandai pievienoties brokastu un banketu VIESMĪLI. Darba pienākumu apraksts: · apkalpot viesus brokastīs un banketos · uzturēt viesmīlības atmosfēru restorānā  Prasmes un īpašības: · ievērot viesmīlības standartus viesu apkalpošanā un galdu klāšanā · prasme organizēt komandas darbu · pacietība, stila izjūta, spēja ievērot uzvedības, kultūras un pieklājības normas · apkalpot viesus, sazinoties latviešu un angļu valodā  Izglītības prasības un iemaņas: · Profesionālā izglītība un darba pieredze viesmīlības sfērā  Piedāvājam: · maiņu darbu · nepilnu darba slodzi /darbu iespējams apvienot ar studijām/ vai pilnu darba slodzi · iegūt labu darba pieredzi · apmaksātus ēdināšanas pakalpojumus · sociālās garantijas Ja gribi pieteikties, sūti CV uz e-pasta adresi liana@wolmar.lv . Tālrunis informācijai: 29469709. Profesija: VIESMĪLIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 16A, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-11-30 Darba sākšanas datums: 2019-10-21 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu liana@wolmar.lv, tālrunis informācijai 29469709. Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri