Valmieras Ziņas

Lieldienas latviešu tradicionālajā kultūrā

Lasīšanas laiks: 3 min

Latviešu tradicionālajā kultūrā Lielā diena, jeb Lieldienas ir pavasara saulgriežu svinības. Tās iezīmē pavasara ekliptikas punktu, kad Zemes un Saules savstarpējā stāvokļa rezultātā diena un nakts ir vienādā garumā. 

Šādu pilnīgu gaismas uzvaru pār tumsu un Saules atmodu senās tautas atzīmējušas ar pavasara saulgriežu svinībām. Šogad šī pavasara saulgriežu diena bija 20. martā. Bet mūsu ikdienā pavasara saulgriežu Lielā diena un Lieldienas saplūdušas.

Raksturīgās Lielās dienas izdarības sākās ar rīta ausmu, kad ļaudis steidzās mazgāt seju tekošā ūdenī, gāja celt tos, kas vēl guļ, pērdami gulētājus ar pūpolu zariem, kas veicina modrību un veselību. Viena no senākajām Lieldienu rīta izdarībām bija putnu dzīšana. Tā vēl saglabājusies latviešu paražās, bet nav vairs sastopama citās tautās. Putnu dzīšana norisinās ar lielu troksni:  sita klabatas, klaigāja, trokšņoja un dziedāja, ticot, ka tā tiks aizdzītas visas raizes un ļaunumi.  Pazīstama Lieldienu rotaļa ir ripu sišana. Ripa, kas simbolizē sauli, tiek dzīta ar koka kūju pa lauku. 

Olu krāsošana latviešiem ir ieviesusies tikai jaunākos laikos, bet pati ola Lieldienu mielastā goda vietā, kopā ar plāceni ir sen. Senči ticēja, ka olu ēšana vajadzīga, lai augtu apaļš kā ola, tas attiecināms arī uz lopiem.

Kopā ar olu krāsošanu, tradīcija, ko piekopjam Lielajā dienā un arī kristīgajās Lieldienās ir šūpošanās. Šūpošanās ir maģisks rituāls, kas simboliski atdarina saules šūpošanos un dancošanu. Saka, ka latvieši esot vienīgie eiropieši, kas to darot vēl šodien.

Ticējumi par Lieldienām

 • Uz Lieldienām vajagot jauna krekla, lai arī zils. Ziemsvētkos lai vecs, kad tik balts.
 • Kurš lieldienas rītā visagrāk uzceļas, tas visu vasaru nekad neizguļas.
 • Ja Lieldienas pirmo rītu iet pirms saullēkta upē mazgāties, tad visu gadu ir vesels.
 • Lieldienas rītā nedrīkst istabā uguni kurt, lai pērkons neiespertu.
 • Ja grib sārtus vaigus, tad Lieldienu rītā pirms saules jāapēd vismaz 13 dzērveņu ogas
 • Lieldienā pirms saules lēkta ar zaķa kāju vajagot galvu sukāt, tad augot gari mati.
 • Ja Lieldienas nakti ar pīlādža rungu aptek apkārt mājai, tad burvji netiek tai mājā iekšā.
 • Ja negrib, lai ir lielas kājas, tad Lieldienu rītā priekš saules vajag ar kailām kājām uzkāpt uz akmeņa.
 • Lieldienas rītā ir jāpurina ābeles, lai vasarā būtu daudz ābolu.
 • Kurš pirmais pirmās Lieldienas rītu iziet laukā, tam tai gadā laba laime.
 • Lieldienas naktī redzētie sapņi piepildās.
 • Kas olu bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melos.
 • Lieldienās sitas ar olām, kuram stiprākā ola, tas visilgāk dzīvos.
 • Olu čaumalas jādod vistām, lai nākošajā gadā labi dēj olas.
 • Lieldienās bija jāēd tikai olas, jo kas tad daudz gaļas ēda, to visu gadu mocīja kukaiņi.
 • Lieldienās vajag daudz šūpoties, tad visu gadu nenāks miegs.
 • Lieldienās vajag šūpoties, tad būs brangas aitas.

Priecīgas Lieldienas!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Promo Cash & Carry  Ed. Lācera iela 4, Valmierā  aicina savai komandai pievienoties  tirdzniecības zāles darbinieku/-ci "Frozen" (-18 grādi) nodaļā.Darba apraksts:- Izvietot preci saldētavās un tirdzniecības zāles plauktos;- Sekot līdzi preču apritei un derīguma termiņiem;- Uzturēt kārtību ledusskapī un tirdzniecības zālē;- Atbilstoši prasībām, izvietot cenu zīmes un reklāmas materiālus.Prasības:- Spēja veikt fizisku darbu;- Vēlama iepriekšējā pieredze tirdzniecībā;- Augsta precizitāte un atbildības sajūta.Uzņēmums piedāvā:- Atalgojumu 650.00 - 675.00EUR uz rokas;- Apmācības darba vietā;- Bezmaksas tēju un kafiju;- Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika;- Apmaksātu obligāto veselības pārbaudi;- Redzes korekcijas līdzekļu kompensāciju;- Draudzīgas cenas PROMO Cash&Carry produktiem;- Labus piedāvājumus pie sadarbības partneriem (piemēram mobilo sakaru pakalpojumiem).Lūgums sūtīt pieteikumu un sazināsimies ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām. Sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu - darba pārrunām.Jūsu personas dati, kas ietverti CV un citos dokumentos, kas pievienoti klāt darba pieteikumam, tiks apkopoti, apstrādāti un uzglabāti saskaņā ar ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kā arī SIA “Sanitex” Privātuma politiku. Profesija: TIRDZNIECĪBAS ZĀLES DARBINIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Eduarda Lācera iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-04-26 Darba sākšanas datums: 2024-04-19 Kontaktpersona: Tālrunis: 22309306 E-pasts: ieva.sp@sanitex.eu

Mūsu partneri