Valmieras Ziņas

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis Valmierā

Lasīšanas laiks: 2 min

14. jūnijā Valmieras dzelzceļa stacijā norisinājās komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdis. Klātesošos uzrunāja Valmieras politiski represēto biedrības pārstāvji, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums. Godasardzē – Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona pārstāvji. Atceres brīdi vadīja vēsturniece Liene Rokpelne, bet muzikāli papildināja Mazsalacas Kultūras centra vokālais ansamblis “Ēra”.

Pirms 82 gadiem deportācija no Valmieras apriņķa notika līdzīgi kā visā Latvijas teritorijā. 1941. gada jūnija sākumā Latvijas PSR Valsts Drošības tautas komisariāta darbinieki sagatavoja arestējamo un izsūtāmo personu uzskaites lietas un citus apcietināšanas un izsūtīšanas dokumentus.

Galvenais apsūdzības pamatojuma dokuments pret arestējamajiem un izsūtāmajiem cilvēkiem bija Latvijas PSR Valsts drošības tautas komisariāta darbinieku sagatavotā “Izziņa par kompromitējošiem materiāliem un dokumentiem, kas to apstiprina”.

Neilgi pirms 1941. gada 14. jūnija Latvijas PSR Valsts Drošības tautas komisariāta Valmieras apriņķa daļa izveidoja īpašas operatīvās grupas, kuras izsūtīšanai paredzēto cilvēku dzīvesvietās veica arestēšanu, kratīšanu, mantas aprakstīšanu un nogādāja aizturētos līdz ešelonam. Īpašajām operatīvajām grupām palīdzēja Valmieras apriņķa komunistiskās (boļševiku) partijas komitejas darbinieki un aktīvisti.

No Valmieras, Ainažiem, Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas, Salacgrīvas un 32 Valmieras apriņķa pagastiem 1941. gada 14. jūnijā izsūtīti pavisam 420 cilvēki (236 vīrieši un 184 sievietes). Lielākā daļa no 151 Valmieras apriņķī arestētā – tika ieslodzīti Usoļlagā (Usoļjes labošanas darbu nometnē), Noriļlagā (Noriļskas labošanas darbu nometnē) un Sevurallagā (Ziemeļurālu labošanas nometnē), 49 no apriņķī 1941. gada 14. jūnijā arestētajiem tika nošauti, 70 cilvēki no nometnēs ieslodzītajiem mira no bada un slimībām. Lielākā daļa no Valmieras apriņķī izsūtītajām ģimenēm tika nosūtītas speciālajā nometinājumā uz Krasnojarskas novada Ačinskas rajonu un Novosibirskas novada Parabeļas un Kolpaševas rajonu.

No Valmieras apriņķa izsūtītajiem speciālā nometinājuma vietās nomira 55 cilvēki.

Pievienojies mūsu komandai! Mūrmuižas pirmsskolas izglītības iestāde “Pasaciņa” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā pirmsskolas izglītības skolotāju (uz nepilnu darba slodzi) uz noteiktu laiku.  Darba vietas adrese: “Bērnudārzs Pasaciņa”, Mūrmuiža, Kauguru pagasts, Valmieras novads. Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu, bērnu vecumam un individuālām spējām atbilstošu izglītības procesu grupā; • sadarboties ar kolēģiem un vecākiem, lai veicinātu katra bērna izaugsmi; • veikt bērnu attīstības dinamikas izpēti; • plānot savu darbību un sagatavot darbam nepieciešamo dokumentāciju, tostarp e-vidē; • piedalīties Iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei; un ja Jums ir: • pieredze darbā ar bērniem; • izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopijas gaidīsim līdz 2023.gada 13.oktobrim e-pastā: pasacina@valmiera.edu.lv Tālrunis informācijai: 28650094. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Bērnudārzs Pasaciņa, Mūrmuiža, Kauguru pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-10-13

Mūsu partneri