Valmieras Ziņas

Katrs trešais Vidzemes uzņēmums plāno paaugstināt algas

Teju trešdaļa jeb 31% Vidzemes uzņēmēju šogad plāno palielināt darbinieku algas, liecina Citadele Index pētījums. Algu kāpumu lielā mērā ietekmē saspringtā situācija darba tirgū – uzņēmēji arvien biežāk atzīst, ka ir problēmas atrast nepieciešamos darbiniekus, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Banka Citadele.

Kā liecina Citadele Index, 40% aptaujāto Latvijas uzņēmēju prognozē, ka algas viņu uzņēmumā šogad tiks  palielinātas. Rīgas, Pierīgas un Zemgales uzņēmēji algu kāpumu plāno biežāk nekā Vidzemes, Latgales un Kurzemes uzņēmumi. Algas plāno palielināt 45% Pierīgas, 41% Rīgas, 42% Zemgales, 36% Latgales, 35% Kurzemes un 31% Vidzemes uzņēmēju.

Teju katrs piektais – 19% respondentu prognozē, ka algu pieaugums varētu sasniegt apmēram 5%, savukārt 4% uzņēmēju uzskata, ka algu kāpums pārsniegs  pat 10% virs pašreizējā līmeņa.

Algu palielināšana uzņēmumu darbību pagaidām būtiski neapdraud, tomēr liela daļa uzņēmēju norāda, ka algu kāpums ietekmēs uzņēmuma peļņu un cenas klientiem. Arī 72% Vidzemes uzņēmēju, kuri plāno palielināt atalgojumu, atzīst, ka viņu peļņa pēc algu palielināšanas visdrīzāk samazināsies. Puse no visiem Latvijas respondentiem atklāj, ka maksāt lielākas algas viņi varēs pateicoties līdz šim veiktajiem uzlabojumiem efektivitātē un investīcijām attīstībā.

Uzņēmēji atzīst, ka arvien biežāk ir grūtības atrast nepieciešamos darbiniekus. Pēdējo divu gadu laikā Citadele Index par darbaspēka pieejamību ir būtiski pazeminājies: no -20 punktiem 2016. gada pirmajā pusē līdz -29 punktiem šogad.

Bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš: “Patlaban darba algas Latvijā aug divas reizes straujāk nekā uzņēmēji plānojuši tās celt. Un Rīgas reģions ir pagaidām vienīgais, kur pērn beidzot migrācijas bilance bija neitrāla, kas nozīmē, ka aizbrauca apmēram tikpat, cik atgriezās. Tur vidējā alga bija ap 1200 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tātad ar mazāku algu Rīgas reģionā darbinieku noturēt būs grūti. Reģionos aizbraucēju arvien ir vairāk nekā atbraucēju, jo šeit vidējā alga nav vēl sasniegusi to līmeni, lai nebrauktu prom. Vienlaikus reģionos uzņēmēji daudz biežāk nekā Rīgā norāda, ka algu kāpums ne tikai mazina uzņēmēju peļņu, bet arī apdraud to darbību, tādēļ bez investīcijām attīstībā būs grūti ievērojami celt darba samaksu.”

Savukārt bankas Citadele valdes locekle Santa Purgaile norāda, ka algas pieaugums nav vienīgais darbaspēka problēmas risinājums, aicinot uz šo jautājumu skatīties kompleksi: “Protams, ka cilvēkam atalgojums ir svarīgs, bet svarīgi ir arī tas, kādi ir darba apstākļi, cik jēgpilns ir darbs, kāda ir darbavietas stabilitāte, sociālās garantijas, kā arī vai dzīvesvietas tuvumā ir nepieciešamā infrastruktūra – transports nokļūšanai uz darbavietu, bērniem pieejamas izglītības iestādes u.c. Attiecībā uz reemigrāciju ir arī svarīgi, vai un kā mūsu izglītības iestādēs notiek reemigrējušo Latvijas iedzīvotāju bērnu adaptācija, iespēja pilnveidot latviešu valodas prasmes.”

“Ir skaidrs, ka mūsdienās uzņēmēji darba tirgū konkurē ne tikai ar citiem Latvijā strādājošiem uzņēmumiem, bet ar visu pasauli un jo īpaši citām Eiropas valstīm. Iedzīvotāji var brīvi izvēlēties savu darba vietu teju jebkurā no valstīm. Tādēļ mums jārēķinās, ka arī konkurētspējīgam atalgojumam ir un arī turpmāk būs tendence pieaugt. Ilgtspējīgai uzņēmuma darbībai nepietiks ar izdevumu samazināšanu un darbinieku atalgojuma nodrošināšanu uz uzņēmuma peļņas rēķina. Risinājums ir investīcijas produktivitātes un procesu efektivitātes uzlabošanā. Piemēram, Citadeles kredītlīdzekļus uzņēmēji ir izmantojuši jaunāku un modernāku iekārtu iegādei, kas lielu daļu procesu ļauj automatizēt, kā arī ļauj palielināt ražošanas jaudu un ātrumu, izmantojot mazāk energoresursu,” saka bankas Citadele valdes locekle Santa Purgaile.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā ir nepieciešama diennakts aptieka?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri