Valmieras Ziņas

Judītes Kājiņas izstāde popularizē rokdarbus jauniešu vidū

Lasīšanas laiks: 3 min

Nereti gadās, ka, tiklīdz kādā grāmatā vai žurnālā izlasīts raksts par kādu tēmu, tā šis temats nāk pretī arī dzīvē. Tā gadījās arī šoreiz. Žurnāla “Ieva” 18.janvāra numurā publicēta intervija ar Ildzi Balceri, kas 26 gadus dienējusi Latvijas armijas Jūras spēkos, bet viņas sirds aicinājums ir izšūšana krustdūrienā, tapis pat Volodimira Zelenska portrets. Un tad Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā (VPVĢ) uzrunā afiša, kas aicina uz 12.b klases skolnieces Judītes Kājiņas darbu izstādi skolas piebūvē.

Izstādi atklāj VPVĢ dizaina un tehnoloģiju skolotāja Anda Zīverte. Viņa Judītes darbus pamanījusi, kad meitene 6.klasē ar saviem darbiem piedalījusies Valmieras mācību iestāžu skolēnu rokdarbu izstādē. Judīte, stāvot pie izvietotajiem darbiem, atceras, ka interese par rokdarbiem radusies jau bērnudārzā, tikai tad viss licies grūts un sarežģīts. Savukārt mājturības stundās skolā arvien vairāk iepatikusies un arī padevusies adīšana, tamborēšana un izšūšana krustdūrienā. Izstādē aplūkojama jaunietes izaugsme: eņģelītis krustdūrienā 5.klasē pie skolotājas Daces Ābolas, koši cimdi, jau mācoties VPVĢ 7.klasē, šalle un mauči 8.klasē, tamborētas rotaļlietas, puķes, dārzeņi un augļi… Un beidzot – iespaidīgas gleznas krustdūrienā. Lielākā no tām – 60 x 87 cm rudens ainava – tapusi 11 mēnešu laikā. Judīte izstādes apmeklētājiem uzdod arī sameklēt gleznu, kurā izmantots visvairāk krāsu. Nav viegli! Tās nav ne stirniņas, ne kaķis, ne jūras vilnis. Izrādās, tā ir ziedu kompozīcija ar lilijām, kurā izmantoti 50 mulinē diegu toņi! Rokdarbiem Judīte izdomā gan pati savus rakstus, gan izmanto žurnālos un internetā atrodamus materiālus. Ar nožēlu jāatzīst, ka izšūšana krustdūrienā ir izņemta no skolas mācību programmas, tāpēc Judītes izstādes viens no mērķiem ir arī iedvesmot vienaudžus un popularizēt rokdarbus mūsdienu jauniešu vidū. Tam lieliski kalpo arī darbiem pievienotie QR kodi, kas aizved uz rokdarba aprakstu vai video internetā.

Kad apskatīti darbi, izskanējuši apsveikuma vārdi no klasesbiedru un skolotāju puses, sirsnīgā un mājīgā atmosfērā turpinās neoficiālā daļa ar smalkmaizītēm, atspirdzinošiem dzērieniem un pīrādziņiem, kā arī Judītes sagatavotā prezentācija, sarunas un ieraksti viesu grāmatā. To visu klusā priekā vēro arī Judītes mamma Iveta. Viņa var lepoties ar savu meitu!

Biežāk izmantojamajiem toņiem Judīte mulinē diegu numurus jau zina no galvas. Savas gleznas viņa izšuj, izmantojot tikai vienas kārtas diedziņu. Paralēli izšūšanai Judīte klausās mūziku un pat skatās seriālus. Kā jebkurā hobijā, arī šeit tiek ieguldīts laiks, darbs un nauda. Gleznu ierāmēšanu Judīte uztic profesionālim, kas saskaņo gleznas toņus ar rāmi.

Prieks, ka mājās rūpīgi glabātie darbi beidzot apskatāmi arī plašākai auditorijai. Kā atzina Judītes klasesbiedrenes, viņa ar savu projekta darbu ir uzlikusi ļoti augstu latiņu!

Kas ir rokdarbi? Dāvājot Judītei viesu grāmatu, to brīnišķīgi formulējusi skolotāja Anda Zīverte:

Tā ir aizrautība, nebeidzami meklējumi, pētījumi un radoši eksperimenti, liela darba mīlestība, pacietība un rūpība, rezultāta gaidīšanas satraukums un milzīgs prieks par rezultātu, kas dod ierosmi atkal jauniem darbiem!

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri