Valmieras Ziņas

“Jāņparka apkaimes stāsti” rosina apkaimes kopienas saliedēšanos (2)

Kur ir, tur rodas – tā var teikt par Jāņparka attīstību pēdējā gada laikā. Līdz šim portāls “Valmieras Ziņas” vairākkārt pievērsa uzmanību Jāņparka skumjajam skatam. Pa retam nopļauta zāle, piedrazota apkārtne, dubļaini celiņi, neesošs apgaismojums un galvenais – nekādas attīstības vīzijas. Tas viss mainījās Valmieras novada fonda rīkotajā domradē pērn septembrī, kas apkaimes aktīvie iedzīvotāji apvienojās un sāka īstenot savas idejas. Drīz vien sekoja sakopšanas talkas, parka rotāšana Ziemassvētkos, pasākums Lieldienās. Parkā norisinājās arī Jāņu svinēšana un koncerts pilsētas svētku laikā. Savukārt 29.jūlijā ikviens interesents tika aicināts uz pikniku “Jāņparka apkaimes stāsti”.

Pasākumu rīkoja Valmieras integrētā bibliotēka sadarbībā ar Jāņparka aktīvajiem iedzīvotājiem, lai stiprinātu iedzīvotāju piederības sajūtu savai apkaimei. Sarunu vadīja stāstniece Agita Lapsa, nelielu ieskatu Jāņparka apkaimes pagātnē sniedza vēsturnieks Tālis Pumpuriņš, ar saviem stāstiem dalījās vietējie iedzīvotāji.

Agita Lapsa portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja:

“Šī pasākuma uzdevums ir apzināt Jāņparka apkaimes vēsturi un iedzīvotāju dzīvesstāstus, tādējādi iepazīstinot un satuvinot kopienas ļaudis. Mēs ceram, ka, savedot cilvēkus kopā, iespējams, radīsies jaunas idejas un enerģija kopīgai sadarbībai Jāņparka attīstībai.”

Valmieras integrētai bibliotēkai jau bija pieredze ar stāstu vākšanu par vienu no Valmieras apkaimēm – Krāču kaktu, taču šīs aktivitātes notika nevis pēc iedzīvotāju, bet organizatoru iniciatīvas. Jāņparkā ir sperts nākamais solis, jo pati kopiena paudusi vēlmi apzināt savas apkaimes vēsturi, lai to izmantotu kā pamatu turpmākajai attīstībai, uzsver bibliotēkas pārstāve.

Agita Lapsa, uzklausot jāņparciešu ģimeņu dzīvesstāstus, nonākusi pie dažiem jaunatklājumiem arī sev, lai gan pati bērnībā ir dzīvojusi šajā apkaimē. Iedzīvotāju stāsti atklāj, ka tagadējā Jāņparka apbūve un iedzīvotāju kopiena veidojusies 20.gs. 20.gados, kad uz Valmieru pārcēlušies ļaudis no apkārtējiem pagastiem. Lielākoties viņu nodarbošanās bijusi amatniecība un tirdzniecība. Nākamais jauno iedzīvotāju vilnis bijis 20.gs 50.-60.gadi, kad pēc kara nopostītajā pilsētā ļaudis meklējuši iespēju uzbūvēt sev mājokli. Daudzas no tolaik celtajām mājām tapušas no būvmateriāliem, kas iegūti no māju drupām Valmieras centrā. Izlaužot drupās 1000 ķieģeļus, katrs iedzīvotājs varējis saņemt 100 ķieģeļus savām vajadzībām. Tādēļ drupas novākt devās visa ģimene, lai iegūtu materiālus mājas celtniecībai.

Jāņparka apkaimes vēsture sākas daudz senāk, 17.gadsimtā. Par to atgādināja vēsturnieks Tālis Pumpuriņš. Apkaimes pirmsākumi meklējami Jāņa muižiņā, kura atradās tagadējā veikala Rimi Hyper vietā. Tā kā cauri apkaimei uz pilsētas centru veda stratēģiski nozīmīgais ceļš no Sanktpēterburgas un Rietumeiropu, pilsētas pievārtē tika uzbūvēts krogs, kur pašlaik atrodas pansionāts, kā arī zirgu pasts, kur šobrīd ir Valsts Zemes dienesta Vidzemes reģionālā nodaļa. Vēl jāpiemin arī Vidzemes draudžu skolotāju seminārs (1839—1853), ko vadīja Jānis Cimze. Šajā vēsturiskajā ēkā pašlaik atrodas Zemessardzes 2.vidzemes brigādes štābs. Apkaimē ietilpst arī Valmieras Valsts ģimnāzijas ēka, kas celta 1902. gadā Vidzemes Skolotāju semināra vajadzībām. Pārējā apkaime līdz pat 20.gs. nav bijusi apbūvēta. Jāņparka kā pilsētas daļas attīstība Valmierā aizsākas reizē ar šaursliežu dzelzceļa līnijas Smiltene–Valmiera–Ainaži būvniecību 20.gs. sākumā, kad pilsētas pašvaldība uzsāka zemes gabalu iznomāšanu ar izpirkuma tiesībām.

Agita Lapsa uzver, ka “Jāņparka apkaimes stāsti” ir veltīti cilvēkiem, nevis ēkām. Viena no atklāsmēm, ko viņa ir guvusi  – Jāņparkā ir dzīvojuši ļoti radoši ļaudis. Piemēram, Roberts Treimanis, kurš pagājušā gadsimta 60.-70. gados ir bijis kaislīgs motobraucējs un piedalījies leģendārajās sacensībās “Gaujas kauss”, pats ir uzbūvējis blakusvāģi solo motociklam. Savukārt viņa meita Grieta Straume ir talantīga drēbniece-modelētāja. Turpat kaimiņos, Upes ielā, tapa Arnolda Ziediņa būvētā automašīna-amfībija. Viens no zināmākajiem Jāņparka iedzīvotājiem bijis grāmatu izdevējs un mākslas cienītājs Jānis Dūnis. Viņa greznais vasaras nams celts Kazarmju ielā 20.gs. 30.gados. 

Jāņparka aktīvo iedzīvotāju pārstāve Anna Broka uzsvēra, ka šis pasākums ir kārtējais apliecinājums, ka daudzas lietas var notikt, apvienojoties cilvēkiem ar līdzīgiem mērķiem. 

“Mēs sākām ar nelieliem publiskiem pasākumiem sakopšanas talkām un parka rotāšanu Ziemassvētkos, kas izraisīja pašvaldības interesi iesaistīties gan svētku organizēšanā, gan infrastruktūras uzlabošanā. Parka vizuālās pārmaiņas ir svarīgas, jo tas ir atgādinājums, ka nedrīkst atstāt novārtā vēsturi un vidi. Katrs jauns pasākums izraisa arvien lielāku interesi iedzīvotājiem un noved pie jauna pasākuma rīkošanas. Mēs priecājamies par Valmieras integrētās bibliotēkas iesaistīšanos mūsu idejas īstenošanā. Tas ir vēl viens solis tuvāk mūsu mērķim, kuru vēl neesam sasnieguši. Parkam ir nepieciešams detālplānojums. Ceram, ka jaunā novada pašvaldība tam paredzēs līdzekļus budžetā. Tas būtu nopietns apliecinājums, plānojot parka turpmāko attīstību.”

Pasākums notika sadarbībā ar Valmieras bibliotēku Eiropas Kultūras fonda pilotprojektā “Eiropas izaicinājums 2021” (#TheEuropeChallenge): kā dažādas kopienas visā Eiropā veicina publisko telpu veidošanu un rosina demokrātiskas sarunas.

Valmieras bibliotēka, sadarbojoties ar vietējām kopienām, palīdz veicināt iedzīvotāju līdzdalību dažādos procesos, kā arī atgādina par iespēju biedrībām savām vajadzībām izmantot bibliotēkā pieejamos resursus – informāciju, tehnoloģijas, telpas.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Skolnieciņš no svētbirzs - 02.08.2021 Atbildēt

  Šodien, 2. augustā, ir iesācies ‘’Baltijas Praids 2021’’ (angļu val. Baltic Pride 2021). Šogad šīs pasākums norisinās Rīgā. Tas ir liels gods, jo šī festivāla pamatmērķis ir sludināt mīlestību, iecietību un līdztiesību mūsu sabiedrībā. ‘’Baltijas Praids’’ šogad norisinās no 2. augusta līdz 7. augustam. Šajā laikā norisināsies dažādi pasākumi: dažādas diskusijas, darbnīcas, filmu izrādes un konferences. ‘’Baltijas Praids 2021’’ ir svētīgs pasākums. Mūsu sabiedrībā trūkst iecietības un sapratnes vienam pret otru. Tāpēc aicinu ikvienu no mums noskatīties TV seriāla ‘’Amerikāņu Dievi’’ 3. sezonas 8. sēriju ‘’Degsmes uguns’’. Šo seriālu var noskatīties angļu valodā oficiālajā TV kanāla STARZ mājaslapā: starz.com/us/en/series/american-gods/season-3/episode-8/61896 [Watch American Gods: Ep 308 – The Rapture of Burning on STARZ – Free Trial]. Šo sēriju krievu valodā var noskatīties: lostfilmhd.com/78-amerikanskie-bogi-smotret-onlayn-na-lostfilm-v-hd-720.html [Seriāls ‘’Amerikāņu Dievi’’ 3 sezona tiešsaistē HD kvalitātē (lostfilmhd.com)]. Kā arī aicinu ikvienam iepazīties ar Japānā notiekošo ‘’Kanamara Matsuri’’ festivālu: youtu.be/Q4LW3pDQq3A [video no GO2travel YouTube konta ‘’Japan 2021| kanamara matsuri festival かなまら まつり’’]. Šis festivāls Japānā notiek gadu no gada, tas vairo iecietību un saticību Japānas sabiedrībā.
  Nedzīvosim naidā. Dzīvosim draudzīgi! Būsim saticīgi un pretimnākoši!
  Ar Dievietes Frejas svētību, Skolnieciņš no svētbirzs
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  #mīlestība #kaisle #DievieteFreja #saticība #draudzība #iecietība #sapratne #LGBT #LGBTI # LGBT+ #BalticPride #BaltijasPraids #AmericanGods #AmerikāņuDievi #STARZ #MīlestībasFestivāls #KanamaraMatsuri #Skolnieciņš #svētbirzs

  Сколниециньш из святорощи - 02.08.2021 Atbildēt

  Сегодня начался долгожданный и всеми любимый ‘’Балтийский Прайд 2021’’ (на английском языке: Baltic Pride 2021). В этом году этот торжественный праздник любви проходит в Риге. Это большая честь для всей Латвии, ведь этот праздник проповедует любовь и равноправие в нашем обществе. ‘’Балтийский Прайд’’ в этом году проводиться со 2. августа по 7. августа. В этот время проводятся разные мероприятия: разные дискуссии, мастерские, показ фильмов и конференции. ‘’Балтийский Прайд 2021’’ это великий праздник любви. В нашем обществе не хватает понимания и сочувствия к друг другу. Поэтому советую каждому посмотреть 8. серию 3. сезона ‘’Американских Богов’’. Серия называется ‘’Вознесение огня’’. Этот сериал можно посмотреть на официальном сайте телеканала STARZ: starz.com/us/en/series/american-gods/season-3/episode-8/61896 [Watch American Gods: Ep 308 – The Rapture of Burning on STARZ – Free Trial]. На русском языке серию можно посмотреть здесь: lostfilmhd.com/78-amerikanskie-bogi-smotret-onlayn-na-lostfilm-v-hd-720.html [Сериал Американские Боги 3 сезон 10 серия смотреть онлайн в HD 720 Lostfilm бесплатно (lostfilmhd.com)]. А также советую каждому ознакомиться c Японским фестивалем ‘’Kanamara Matsuri’’: youtu.be/Q4LW3pDQq3A [видео из GO2travel Ютуб аккаунта ‘’Japan 2021| kanamara matsuri festival かなまら まつり’’]. Этот фестиваль в Японии проводиться из года в год, он повышает сплочённость Японского общества.
  Не будем жить в ненависти. Будем жить дружно! Будем уважительными и добродушными!
  С благословением Богини Фреи, Сколниециньш из святорощи
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  #любовь #страсть #БогиняФрея #БогиняЛюбви #добродушие #дружба #понимание #LGBT #ЛГБТ #LGBTI #ЛГБТИ # LGBT+ #ЛГБТ+ #BalticPride #БалтийскийПрайд #AmericanGods #АмериканскиеБоги #STARZ #ФестивальЛюбви #KanamaraMatsuri #Skolnieciņš #svētbirzs #Сколниециньш #святороща

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

NODROŠINĀJUMA VALSTS AĢENTŪRA aicina pievienoties BŪVPROJEKTA VADĪTĀJU  (uz nenoteiktu laiku) ĪPAŠUMU, BRUŅOJUMA UN MATERIĀLO REZERVJU DEPARTAMENTA VIDZEMES REĢIONĀLAJĀ NODAĻĀ VIENĪBAS GATVĒ 11, VALKĀ vai Tērbatas ielā 9, Valmierā Mēs piedāvājam: · darbu dinamiskā un mūsdienīgā iestādē, profesionālā komandā; · bruto mēnešalgu atbilstoši 10.mēnešalgu grupai, profesionālajai pieredzei un kvalifikācijas kategorijai - pārbaudes laikā 1100,- eiro, pēc pārbaudes laika līdz 1287,- eiro un sociālās garantijas; · veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām; · apmaksātu papildatvaļinājumu, atbilstoši novērtējumam un iestādes normatīvajiem aktiem; · speciālo medicīnisko optisko redzes līdzekļu iegādes kompensāciju, atbilstoši iestādes normatīvajos aktos noteiktajam; · piemaksas, atbilstoši iestādes normatīvajos aktos noteiktajam; · iespēju strādāt attālināti vai daļēji attālināti un elastīgu darba laiku, vienojoties; · iespēju pilnveidot savas profesionālās zināšanas un prasmes kursos un semināros. Mēs Tev uzticēsim: nodrošināt Iekšlietu ministrijas un tās padotības iestādēm nepieciešamo nekustamā īpašuma objektu būvniecības darbu koordināciju būvdarbu laikā. Kontrolēt un uzraudzīt ar ēku un būvju būvniecību, t.sk. pārbūvi, atjaunošanu un nojaukšanu saistīto, noslēgto līgumu izpildi piedalīties Iekšlietu ministrijas nekustamo īpašumu objektu infrastruktūras attīstības plānu izstrādē un plānot to īstenošanu savas kompetences ietvaros veikt nepieciešamo ar nekustamo īpašumu būvprojektēšanu un būvuzraudzību saistīto dokumentu koordinēšanu un nodrošināt to sagatavošanu uzraudzīt būvniecības procesus, veikt izpildīto darbu uzskaiti, kontrolēt izpilddokumentāciju, darba aizsardzības pasākumu izpildi un būvniecības grafiku izpildi, kā arī veikt iesniegto progresa ziņojumu pārbaudi analizēt jaunu projektu ieviešanas un attīstīšanas iespējas piedalīties Publisko iepirkumu komisiju darbā, sagatavot iepirkumu veikšanai nepieciešamās tehniskās specifikācijas u.c. dokumentāciju amatam noteiktās kompetences ietvaros sagatavot iekšējo un ārējo normatīvo aktu, informatīvo ziņojumu un politikas plānošanas dokumentu, iniciatīvas un atbildes vēstuļu projektus amatam noteiktās kompetences ietvaros organizēt vai savas kompetences ietvaros veikt Iekšlietu ministrijas jaunbūvējamo, atjaunojamo un pārbūvējamo nekustamo īpašumu objektu tehnisko apsekošanu, nodrošināt vai sagatavot materiālus par apsekojamu rezultātiem Mūsu prasības: otrā līmeņa vai tai pielīdzināta augstākā izglītība inženierzinātņu (vēlams būvniecības vai nekustamā īpašuma pārvaldības) jomā vai tiesību zinātņu jomā vēlama papildus izglītība būvniecības jomā, ko apliecina sertifikāti, izglītības apguves apliecinoši dokumenti vēlama pieredze nekustamo īpašumu pārvaldībā, būvniecības projektu vadīšanā zināšanas par spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, kas regulē būvniecības un publisko iepirkumu jomas prasme pielietot teorētiskās zināšanas praksē, izteikt un aizstāvēt viedokli par kompetencē esošajiem jautājumiem. Labas komunikācijas iemaņas. latviešu valodas zināšanas C līmeņa 1. pakāpes apjomā, labas datora lietošanas prasmes (MS Office); atbilstība likuma „Par valsts noslēpumu” 9. panta otrās un trešās daļas prasībām.Pieteikuma vēstuli, CV un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas (pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā), līdz 2021.gada 30.septembrim, ar norādi uz vakanto amatu, lūdzam sūtīt Nodrošinājuma valsts aģentūrai, Čiekurkalna 1.līnijā 1 k-2, Rīgā, LV-1026, vai uz e – pastu personals@agentura.iem.gov.lv Informējam, ka jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Nodrošinājuma valsts aģentūra, reģistrācijas numurs 90009112024, adrese: Čiekurkalna 1.līnija 1 k-2, Rīga, LV-1026, e-pasts (datu aizsardzības speciālists): das@agentura.iem.gov.lv. Vairāk par iestādi www.nva.iem.gov.lv Profesija: PROJEKTA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 9, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-09-30 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri