Valmieras Ziņas

Ilmārs Rimševičs: Nav pamata ieslīgt pašapmierinātībā

Lasīšanas laiks: 3 min

Ceturtdien, 23.oktobrī, Valmieras viesnīcā “Wolmar” notika uzņēmēju un citu interesentu tikšanās ar Latvijas Bankas (LB) prezidentu Ilmāru Rimšēviču. 

Latvijas Bankas prezidents tikšanās ievadā pastāstīja par Latvijas tautsaimniecības attīstību, kā arī ieskicēja galvenos riskus un izaicinājumus nākotnē.

I.Rimšēvičs klausītājiem atgādināja, kā radās nekustamā īpašuma burbulis un tam sekojošā ekonomiskā krīze Latvijā. Būtiskas kapitāla ieplūdes pēc iestājas Eiropas Savienībā veicinājušas nekontrolētu izaugsmi, kā rezultātā strauji auga algas, pieprasījums, cenas un ekonomika pārkarsa.

Lai gan Latvijas Banka brīdinājusi par riskiem, taču tobrīd valdība neieklausījās,

tā nebija gatava apņēmīgi ierobežot inflāciju un veikt citus pasākumus ekonomikas atvēsināšanai.

“Algu pieauguma milzīgais pārsvars pār produktivitātes kāpumu “noēda” konkurētspēju un iedragāja ekonomikas pamatus.

Pat straujās izaugsmes gados valdība veidoja budžetu ar deficītu, nekas netika uzkrāts nebaltai dienai,”

uzsvēra LB prezidents. 

I.Rimšēvičs atturējās minēt frāzi “veiksmes stāsts”, lai, viņa vārdiem sakot: “nekaitinātu publiku”, taču atzina, ka Latvija ir visai veiksmīgi pārvarējusi krīzi, kļūstot par augošāko Eiropas Savienības ekonomiku vairāku gadu garumā.

Kā skaidroja LB prezidents,

Latvijas ekonomiskās krīzes pārvarēšanas “receptē” ir četri elementi: ātrums, pašu izlēmība, pašu apņēmība un solidaritāte. 

“Latvijas ekonomika ir atgriezusies 2008.gada līmenī un tas ir liels sasniegums, ņemot vērā to, ka lielākā daļa ES valstu ekonomiku stagnē vai ir ar lejupejošu attīstības tendenci. Lai gan Grieķija ir apcirpusi izdevumus tikpat lielā mērā, kā Latvija, rezultāts ir pretējs. Tas skaidrojams ar faktu, ka Latvija budžeta konsolidāciju veica ātri, izlēmīgi, pēc pašu iniciatīvas, negaidot norādes no starptautiskām institūcijām, kā arī “savilka jostas” solidāri,” skaidroja I.Rimšēvičs, piebilstot, ka

“izlēmīgu budžeta konsolidāciju var salīdzināt ar savlaicīgu augļu koka vainaga kopšanu – raža agrāka un bagātāka.”

Lai gan pēdējos trijos gados Latvijai ir augošākā ekonomika Eiropas Savienībā un daudzi ekonomikas rādītāji izskatās optimistiski, Latvijas Bankas prezidents uzsvēra, ka

tas nav iemesls iegrimt pašapmierinātībā, jo mūs sagaida daudz jaunu izaicinājumu. 

“Lai gan Latvijai ir viens no mazākajiem ārējā parāda līmeņiem ES valstu vidū, taču ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk nonākt pie bezdeficīta budžeta un sākt veidot uzkrājumu. 2015. gadā valsts parāds būs ap 33% no iekšzemes kopprodukta, kas ir normāls līmenis. Taču, sākoties jaunai krīzei, kad nāktos atkal aizņemties, ārējais parāds varētu pietuvoties jau bīstamajai robežai 60 – 70% no IKP, ko nedrīkst pieļaut,” brīdināja LB prezidents.

monetara_fiskala_strukturala_politika

Attēls: Latvijas Banka

Kā uzskata I.Rimševičs, viens no svarīgākajiem komponentiem tautsaimniecības izaugsmē ir strukturālās reformas. 

“Latvijas Bankai pilda ne tikai centrālās finanšu institūcijas lomu, pārvaldot ap četriem miljardiem eiro un nodrošinot ik dienu vienu miljonu maksājumu, bet arī pētnieciskā institūta funkcijas, analizējot valsts tautsaimniecības attīstības tendences. Mēs varam sniegt kompetentus padomus daudzās valstij būtiskās jomās, taču ne vienmēr mūsu viedoklī ieklausās. LB rīcībā nav citu ietekmes sviru uz valdību, kā vien padomdevēja loma,” piebilda I.Rimšēvičs.

Arī klātesošie bija vienisprātis, ka ir nepieciešamas reformas, piemēram, izglītības jomā, lai jaunieši apgūtu tautsaimniecībai noderīgas profesijas un nedotos projām no Latvijas.

I.Rimšēvičs uzsvēra, ka daudzas nepieciešamās reformas ir acīmredzamas un nav sarežģītas pēc būtības, taču pietrūkst politiskās gribas tās īstenot. 

“Daudziem nav pieņemama ideja par to, ka valsts jāpārvalda kā uzņēmumu tikai tāpēc, ka to savulaik pauda Andris Šķēle, taču es šo principu atbalstu. Piemēram, Singapūrā šāds modelis veiksmīgi darbojas. Valdība noslēdz “vienošanos” ar sabiedrību, ka sasniegs konkrēti definētus mērķus noteiktā laika periodā, par to saņemot diezgan augstu atalgojumu. Tas nodrošina valdības stabilitāti, virzību uz mērķa sasniegšanu un ļauj sabiedrībai kontrolēt tās darbību,” skaidroja lektors.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri